aajka
12.11.07,16:06
Dobry den,
chystam sa predavat nehnutelnost za vyssiu cenu ako ked som ju kupovala pred 5 rokmi, nemala som v nej trvale bydlisko. Kupnu zmluvu sme uzavreli 25.11.2002. Cize novu kupnu zmluvu mozem podpisovat uz 26.11.2007, aby som nemusela platit dan z prijmu. alebo treba cakat na zaciatok nasledujuceho mesiaca, cize 1.12.2007 ? Dakujem
Zoltán Kovács
12.11.07,15:08
Dobry den,
chystam sa predavat nehnutelnost za vyssiu cenu ako ked som ju kupovala pred 5 rokmi, nemala som v nej trvale bydlisko. Kupnu zmluvu sme uzavreli 25.11.2002. Cize novu kupnu zmluvu mozem podpisovat uz 26.11.2007, aby som nemusela platit dan z prijmu. alebo treba cakat na zaciatok nasledujuceho mesiaca, cize 1.12.2007 ? Dakujem

Len treba dávať pozor, či v kúpnej zmluve je uvedené, že dňom podpisu sa stávaš majiteľom, alebo až po zápise do katastra.
Johanka
12.11.07,15:09
Nešťastný nadpis témy - uvedená daň bola zrušená ...

Oslobodenie od dane z príjmov plánujete podľa § 9 Zákona o dani z príjmov:
(1) Od dane je oslobodený príjem
b) z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena a) alebo c), a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia alebo jej vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,
...
Chobot
12.11.07,15:11
Dobry den,
chystam sa predavat nehnutelnost za vyssiu cenu ako ked som ju kupovala pred 5 rokmi, nemala som v nej trvale bydlisko. Kupnu zmluvu sme uzavreli 25.11.2002. Cize novu kupnu zmluvu mozem podpisovat uz 26.11.2007, aby som nemusela platit dan z prijmu. alebo treba cakat na zaciatok nasledujuceho mesiaca, cize 1.12.2007 ? Dakujem

Myslím, že majiteľom nehnuteľnosti sa nestávaš dňom podpisu zmluvy, ale dňom vkladu do katastra. Preto novú predajnú zmluvu môžeš podpísať až keď uplynie 5 rokov od vkladu do katastra, pokiaľ chceš byť oslobodený od platenia dane z príjmu.