Mária123
12.11.07,17:29
Pozdravujem,
chcem prenajímať časť domu na sezónne ubytovanie. Dalo by sa to charakterizovať ako sam. bytová jednotka. Ja bývam v jednej časti rod. domu. Otvorím si živnosť popri zamestnaní ? Uvediem predmet podnikania ako prenájom ? alebo niečo iné? /nie je to voľná živnosť?/ Zaregistrujem sa na DÚ. Stačí mi viesť jednoduché účtovníctvo? Nepredpokladám príjem zo živnosti vyšší ako 50 000,- Sk./rok.Ako to bude s odvodmi ? Musím viesť prevádzkový poriadok a musím sa ohlásiť na RUVZ? Veľmi veľmi ďakujem za odpoveď.
Filip Glasa
12.11.07,19:09
a čo takto prenajímať to ako fyzická osobna úplne súkromne?
Mária123
13.11.07,15:48
to by bolo najlepšie . Ale myslím že to už nejde. bolo by to "načierno" a to si nemôžem dovoliť.
Ale akby to šlo ???
sway
13.11.07,15:55
to by bolo najlepšie . Ale myslím že to už nejde. bolo by to "načierno" a to si nemôžem dovoliť.
Ale akby to šlo ???

je to jednoduché, a legálne, na DÚ sa prihlásiš. prložím Ti pokyn aj tlačivo na registráciu.
Len neviem ako je to s poplatkami mestu - vieš ak je to len sezónne to budeš mať akoby turnusy???
Mária123
13.11.07,16:13
áno v podstate akoby nepravidelné turnusy. Jedná sa len asi o 3 mesiace v roku. Možno ani nie . A na obecnom úrade zaplatím paušálnu daň za ubytovanie. ďakujem
Mária123
13.11.07,16:18
to sa zaregistrujem ako fyzická osoba bez živnosti??
Denda
13.11.07,16:22
to sa zaregistrujem ako fyzická osoba bez živnosti??
Pozrite si tento link, máte tam všetky potrebné informácie.
http://www.porada.sk/t63864-ubytovanie-v-sukromi-zivnostensky-list-ano-ci-nie.html
Aljok
13.11.07,16:41
Mária123 prečo zakladáš stále nové témy?
Mohla si pokračovať v tejto: http://www.porada.sk/t64132-prenajom.html
sway
13.11.07,16:54
to sa zaregistrujem ako fyzická osoba bez živnosti??

ANO.
načo robiť živnosť.... a komplikovať si život, budeš mať s tým kopec starostí....

****************************
vo všetkých témach sú stále tí istí ľudia, načo to otváraš viac krát, len to mýli....;););)
Mária123
13.11.07,18:05
ospravedlňujem sa. pozerala som to všetko dozadu aj staré témy. Nemam jasno. Nechcela som zakladať novú. ale nikto nereagoval . Ešte raz sa ospravedlňujem. Viem že mate veľa práce. Prajem pekný večer
sway
13.11.07,20:20
ospravedlňujem sa. pozerala som to všetko dozadu aj staré témy. Nemam jasno. Nechcela som zakladať novú. ale nikto nereagoval . Ešte raz sa ospravedlňujem. Viem že mate veľa práce. Prajem pekný večer


to sa počíta ;):D:D:D:D:)
mjedo
14.11.07,12:40
Tak ako to je??? Myslim, ze ludia zo ziv.uradu ani ine ako napisal pan v clanku"Ubytovanie v súkromí - živnostenský list áno, či nie?" nemohli!
Mna zaujima aj iny nazor - ved ked prenajmem chatku na par tyzdnov v roku, zaplatim DU dan z prenajmu, tak by to hadam malo stacit, nie?
Prosim, vyjadrite sa niekto, kto sa v tom vyzna....vdaka
sway
14.11.07,16:25
Tak ako to je??? Myslim, ze ludia zo ziv.uradu ani ine ako napisal pan v clanku"Ubytovanie v súkromí - živnostenský list áno, či nie?" nemohli!
Mna zaujima aj iny nazor - ved ked prenajmem chatku na par tyzdnov v roku, zaplatim DU dan z prenajmu, tak by to hadam malo stacit, nie?
Prosim, vyjadrite sa niekto, kto sa v tom vyzna....vdaka

tu to máš jasne a zrozumiteľne:http://www.porada.sk/567819-post4.html
v prílohe WORD. ;)
Denda
14.11.07,19:57
Mna zaujima aj iny nazor - ved ked prenajmem chatku na par tyzdnov v roku, zaplatim DU dan z prenajmu, tak by to hadam malo stacit, nie?
Stačí.

Prosim, vyjadrite sa niekto, kto sa v tom vyzna....vdaka
Zjednodušene:
V prípade, že začnete popri prenájme poskytovať služby spojené s prenájmom, máte problém so živnostenským úradom a neoprávneným podnikaním.
mjedo
15.11.07,07:17
tu to máš jasne a zrozumiteľne:http://www.porada.sk/567819-post4.html
v prílohe WORD. ;)
Vdaka, ale tam je dost salamunska odpoved - nie je jasne povedane. Cize, ak prenajmem apartman alebo cast domu, nemusim mat na to zivnost? (mozem s klientami uzavriet pokojne aj jednoduchu zmluvu o najme) Samozrejme, ze poupratovat musim, aj periny, vybavu kuchyne a tv dam k dispozicii - toto uz asi nepatri do zakladnych sluzieb, no nepytam za ne extra poplatky. Dobre to chapem?
mjedo
15.11.07,07:37
Stačí.

Zjednodušene:
V prípade, že začnete popri prenájme poskytovať služby spojené s prenájmom, máte problém so živnostenským úradom a neoprávneným podnikaním.

Co presne znamena "popri prenajme poskytovat sluzby spojene s prenajmom"? - to sa mysli odplatne (extra ceny) upratovat, dat k dispozicii zariadenu kuchynu? Lebo potom mi to tak vychadza, ze kazdy, kto prenajima zariadeny byt by musel mat na to zivnost... dik za radu!
Denda
15.11.07,16:31
Co presne znamena "popri prenajme poskytovat sluzby spojene s prenajmom"? - to sa mysli odplatne (extra ceny) upratovat, dat k dispozicii zariadenu kuchynu? Lebo potom mi to tak vychadza, ze kazdy, kto prenajima zariadeny byt by musel mat na to zivnost... dik za radu!

Presne tak. Za základné služby sa považuje len napr.dodávka vody, tepla, elektriky,upratovanie spoločných priestorov priamo spojených s užívaním priestorov. Poskytovanie ostatných služieb podmieňuje vznik živnostenského oprávnenia.
mjedo
15.11.07,18:12
Stale to celkom nechapem... to musim mat zivnost aj na cinnost, za ktoru nechcem peniaze? (myslim tym to upratovanie a poskytnutie vybavenia)Lebo ja planujem pytat len za prenajom!
Taky extremny pripad - len tak zaklopem u niekoho doma, poupratujem mu a nic nebudem pytat a pokojne odidem - tiez som neopravnene podnikal? (lebo som upratoval a nic za to nepytal?)
fasia
11.01.08,18:59
Mjedo, mna zaujima presne to iste, ale asi nikto nepovie na rovinu ... ano neber peniaze za to ostatne a ani sa nepriznaj ze to poskytujes a mas pokoj. Tiez by mi stacilo, keby niekto povedal, ano kludne to ber takto :)
Zdravim a zelam vela zdaru. Viac na tuto temu sa bude diskutovat asi od juna, ked zacne letna kupelna sezona a ludia sa zlaknu a budu rozmyslat ako z kola byrokracie von...
Filip Glasa
12.01.08,08:05
na nejaký ten doklad čo vystavujete napíšte len čisto prenájom a žiadne upratovania a polopenzie a podobne. Z toho by to potom malo byť jasné.