muphee
12.11.07,18:54
Dobrý deň! Sme SVB už od 1998. Náš predseda náhle zomrel v auguste. Na zhromaždení vlastníci zvolili novú predsedu, moju matku. Asi doteraz všetko išlo načierno... My si chceme všetko dať do poriadku, ale skoro nič nevieme o SVB-čkách. Preto sa na vás chceme obrátiť. Moja mama je dobrovoľne nezamestnaná. Môže mať dohodu na vykonávanie práce? Aké odvody z toho musí platiť?
V soc. poisťovne mi povedali, že treba ju zaregistrovať, ako zamestnanca. Keď nie je zaregistrovaný ani SVB, môžeme ho my zaregistrovať?
Môže byť predseda aj správcom? (Máme len 8 bytov v SVB.)
Ešte jedna otázka. Na obvodnom úrade je nová predsedkyňa zaregistrovaná iba od 24. 10. Odkedy má právo na odmenu, ktorú jej ustanovili?:confused:
Za všetky užitočné informácie vopred ďakujeme!
Halli
12.11.07,18:03
Keď si pozrieš v zozname tém SVB nájdeš tam skoro všetko čo treba. Zbytočne by sme tu písali o tom, lebo jednak by sme sa opakovali a jednak by sme nikdy neskončili ;). Skutočne sa najskor rozhliadni a ak nenájdeš čo treba polož konkrétnu otázku, lebo je to veľký záber, čo o tom treba vedieť.Aj o tom čo sa pýtaš sme tu už diskutovali. Neboj zvladnete to... ;) K tej odmene len tolko že má na nu narok od prveho mesiaca, kedy je registrovaná a vzľadom na to, že bude chcieť dat veľa vecí do poriadku určite jej odmena prináleží a ani nepokryje to čo treba . Začiatky sú najhoršie...
muphee
13.11.07,09:30
Ďakujeme za príspevok. Už som čítala veľa o SVB v tých témach, sú to veľmi užitočné, ale nevládzem stále sedieť pred PC... Keby ste boli takí láskaví, aspoň na tie otázky odpovedzte, ktoré sme priložili. Boli by sme veľmi-veľmi vďační!
muphee
15.11.07,13:36
Prosím niekoho, pomôžte mi, čo by ste nám radili. My budeme robiť aj účtovníctvo. Akú zmluvu, dohodu, alebo čo by bolo najlepšie písať mojem mame? A prosím napíšte mi aj to, že podľa zmluvy či dohody, aké odvody musíme platiť. Zajtra idem do pobočky Soc. poisťovne. Opýtam sa, či je náš SVB zaregistrovaný. A zaregistrujem aj mamu, keď treba.
To by bolo všetko, čo by som potrebovala. Keby náhodou vedel niekto pomôcť, tak ĎAKUJEM!;)
Polis
16.11.07,05:35
Ja som si netrúfal aby sme robili aj účtovníctvo. Treba to robiť profesionálne. My si robíme FO a správca nám robí účtovníctvo.(vyúčtovanie) Je to takto jednoduchšie. Všetky platby z účtu realizujem ako predseda cez IB a výpisy chodia správcovi. Ja odvediem poplatok správcovi za správu spolu s platom kotolníka. Zo správcom máme uzavretú mandátnu zmluvu. Revízie si zabezpečujeme sami.
cervena
16.11.07,09:17
Pokiaľ si pamätám SVB treba zaregistrovať na krajskom úrade.
Pri registrácii treba priniesť odpis s registra trestov a overený podpis predsedu, zápisnicu zo zhromaždenia na ktorom bola matka zvolená a zmluvu o spoločenstve ktorá musí byť v súlade zo všetkými platnými zákonmi o SVB. Najväčší problém býva tá zmluva. Bližšie informácie ti dá krajský úrad. Odmeny môže predseda vyplatiť na základe zmluvy so SVB, ale suma musí byť odhlasovaná vlastníkmi, čiže opäť to musí byť v nejakej zápisnici zo schôdze. ˇUčtovníctvo si môže robiť sama, ale pokiaľ viem nemôže sama seba zamestnať, resp. poveriť robením účtovníctva. To by asi bolo tiež najlepšie vyriešiť z vlastníkmi na schôdzi. S odvodmi neviem ako je to u nezamestnaných, ja ako zamestnaná odvádzam len zrážkovú daň a odvody do sociálnej poisťovni. K tomu ti naozaj viac povedia na sociálnej poisťovni. Držím palce.
Majte sa krásne
Alena