go2out
12.11.07,20:32
Dobry den

Som zivnostnik a vediem JU. Predavam tovar koncovym zakaznikom ktory nakupujem od dodavatelov. Zistil som ze zo zakona treba viest sklad. Pre moje potreby som nepotreboval viest sklad a podstate pre mna je to zbytocne viest systemom ktory sa pouziva v fin. uctovnictve. Ale kedze som zistil ze je to potrebne kvoli zakonu tak som ho zacal viest od tohoto mesiaca. Ale neviem ako teraz poriesit evidenciu zasob za obdobie kedy som ho neviedol. Kedze mam celkom dost faktur jednak dodavatelskych aj odberatelskych nechce sa mi to teraz riesit tak ze ich postupne zacnem nahazovat. (zvlast vianocnej sezone) Nepoznate nejaky jednoduchsi sposob? Za dane obdobie jedna velka prijemka a vydajka, alebo nieco podobne? Ake postihy hrozia za nesplnenie tejto povinosti? Ktory urad to kontroluje?

Dakujem
liba2
12.11.07,22:49
Dnes bežala táto téma, skús prečítať, nájdeš tam aj odpoveď na tvoje otázky.

http://www.porada.sk/t63844-zasoby-alebo-spotreba.html
VladoaKatka
13.11.07,06:01
Nechápem Ťa, veď koncom roka musíš spraviť inventarizáciu.

Chceš či nechceš musíš ten tovar evidovať, aj keď sa blíži vianočné obdobie.
Marína
13.11.07,06:57
go2out, evidenciu si môžeš aj zjednodušiť. Viď príspevok č.4 http://www.porada.sk/361844-post4.html
alebo si prečítaj celú tému http://www.porada.sk/t39592-kalkulacny-vzorec-vyroba.html#post361844
dadasv
13.11.07,22:25
asi nerobíte ako živnostníci, v tomto prípade malí predajcovia. Ak nakupujem a predávam tovar v menšej predajni. Všetko čo kúpim od dodávateľov ide rovno do predajne. Nemám žiadny sklad. Nemôžem predsa každý predaj zákazníkovi dávať na výdajku. Alebo by som mala robiť každý večer po záverečnej inventúru, aby som zistila, čo som predala? Aj tak nezistím, či mi niečo neukradli. Akú mám viesť skladovú evidenciu, keď žiaden sklad nemám? Nedá sa robiť výdaj ani podľa registračnej pokladne, lebo mám len malú prenosnú kde môžem evidovať tovar podľa určitých skupín, nie je možné kapacitou pokladne, aby som mala každú položku zvlášť. Takže ako to robím ja: nahádžem všetok príjem do evidencie a na konci roka podľa fyzickej inventúry nahodím výdaj jednou výdajkou s dátumom 31.12.2007. A potom si môžem podľa priemernej prirážky odhadom skontrolovať, či mi to približne sedí. Nikdy nie som schopná zistiť, či mi nejaký tovar zmizol. Je to fyzicky nemožné. Alebo máte nejaký nápad?
Marína
14.11.07,08:31
dadasv, prezraď mi, prosím, keby si ukončila živnosť alebo zmenila spôsob uplatňovania výdavkov podľa § 19 na spôsob podľa § 6 ods. 10, akú sumu by si uviedla v daňovom priznaní podľa ZoDP_§17 na r. 40?
Hodnovernosť Tebou udaného údaja by bola spochybniteľná.
Ako som uviedla v prísp. č. 4 (viď link), je možné viesť skladové zásoby podľa skupín. Viď § 16 ods. 4 postupov účtovania v sústave JÚ.
Časť citátu:

asi nerobíte ako živnostníci, v tomto prípade malí predajcovia. .............
Mnohí na tejto stránke sú živnostníkmi s činnosťou maloobchod a evidencia skladových zásob je pre nich samozrejmosťou. Ak opomenieme dodržiavanie zákonov, majú prehľad o stave majetku.
Zita5
14.11.07,08:46
asi nerobíte ako živnostníci, v tomto prípade malí predajcovia. Ak nakupujem a predávam tovar v menšej predajni. Všetko čo kúpim od dodávateľov ide rovno do predajne. Nemám žiadny sklad.
Nemôžem predsa každý predaj zákazníkovi dávať na výdajku. Alebo by som mala robiť každý večer po záverečnej inventúru, aby som zistila, čo som predala? Aj tak nezistím, či mi niečo neukradli. Akú mám viesť skladovú evidenciu, keď žiaden sklad nemám? Nedá sa robiť výdaj ani podľa registračnej pokladne, lebo mám len malú prenosnú kde môžem evidovať tovar podľa určitých skupín, nie je možné kapacitou pokladne, aby som mala každú položku zvlášť. Takže ako to robím ja: nahádžem všetok príjem do evidencie a na konci roka podľa fyzickej inventúry nahodím výdaj jednou výdajkou s dátumom 31.12.2007. A potom si môžem podľa priemernej prirážky odhadom skontrolovať, či mi to približne sedí. Nikdy nie som schopná zistiť, či mi nejaký tovar zmizol. Je to fyzicky nemožné. Alebo máte nejaký nápad?

Ja teda neviem , tiež som mala malý obchod , nakúpený tovar išiel priamo na predajňu a tam sa pod tovarom prehýbali regále . Viedla som skladovú evidenciu . K dennej uzávierke pokladne sa vytlačila PLU páska s rozpisom predaného tovaru , túto sme lepiĺi do zošita a odpisovalo sa z kariet . Na konci mesiaca nikdy nebol problém inventarizáciou zistiť skutočný stav na predajni .Ale vyžadovalo si to presné pomenovanie tovaru už pri nahadzovaní tovaru do pokladne a vedenie evidencie príjmu a výdaja tovaru .Tu nejde o to , či mám sklad alebo nemám , ale o to , aby som zistila skutočne fyzicky nachádzajúci sa tovar na predajni a tým aj poriadok v účtovníctve . Ale to si musí každý zabezpečiť sám. Potom som zistila aj to či mi tovar zmizol , alebo nie .
To isté platí a pre predaj na čierno , či sa nahodil do pokladne alebo nie .

Viem aj to , že niekto si vie prácu aj zjednodušiť .
mila7
14.11.07,10:17
Marina, chcem sa ta spytat. Ja som tiez dlho rozmyslala nad tym ako najjednoduchsie si viest skladovu evidenciu. Vymyslela som si nieco taketo mozes sa na to pozriet. Ci to moze byt, respektive, co tomu chyba.
Marína
14.11.07,11:48
Problém trochu je s výdajom a to v prípade, ak napr.
Nákup 100 ks á 10 Sk
Nákup 20 ks á 15 Sk
Predaj 105 ks ???
Výdaj zo skladu by si v tomto prípade mala dať buď dvoma zápismi:
Výdaj 100 ks á 10 Sk
Výdaj 5 ks á 15 Sk
alebo jedným zápisom, ale to by si musela najprv cenu spriemerovať. To by si sa však napočítala. Môžeš si urobiť pomocný výpočet v Exceli.
Príklad:
Nákup 100 ks á 10 Sk = 1000 Sk
Nákup 20 ks á 15 Sk = 300 Sk
Predaj 105 ks ( 1300:120=10,84) á 10,84 Sk (zostatok na sklade 15 ks)
Nákup 50 ks á 12,80 Sk = 640 Sk (zostatok na sklade 65 ks)
Predaj 55 ks á 12,38 Sk = 680,90; výpočet ceny/MJ = (15*10,84)+640=162,60+640=802,60:65=12,347
mila7
14.11.07,12:24
ak napr.
Nákup 100 ks á 10 Sk
Nákup 20 ks á 15 Sk
Predaj 105 ks ??
tak ja robím výdaj 2 zápismi:
Výdaj 100 ks á 10 Sk
Výdaj 5 ks á 15 Sk

Inak je to OK?

Chcem sa este spytat, co v pripade, ze mam na konci roka nejake zasoby ( Doteraz som vzdy mala 0). Nevylucuje sa hodnotu zasob z VOZD.
V praxi: Ak si chcem napr. znizit HV- mozem si nakupit material, ktory budem vykazovat ku koncu roka ako zasoby?
Marína
14.11.07,13:41
ak napr.
Nákup 100 ks á 10 Sk
Nákup 20 ks á 15 Sk
Predaj 105 ks ??
tak ja robím výdaj 2 zápismi:
Výdaj 100 ks á 10 Sk
Výdaj 5 ks á 15 Sk

Inak je to OK?
Áno.
Chcem sa este spytat, co v pripade, ze mam na konci roka nejake zasoby ( Doteraz som vzdy mala 0). Nevylucuje sa hodnotu zasob z VOZD.
V praxi: Ak si chcem napr. znizit HV- mozem si nakupit material, ktory budem vykazovat ku koncu roka ako zasoby?
Áno. Len pre úplnosť, hovoríme o JÚ.

. .
blondy
14.11.07,13:52
. Pôvodca textu príspevku: mila7 http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/t64873-nevedeny-sklad-v-ju.html#post568504)
ak napr.
Nákup 100 ks á 10 Sk
Nákup 20 ks á 15 Sk
Predaj 105 ks ??
tak ja robím výdaj 2 zápismi:
Výdaj 100 ks á 10 Sk
Výdaj 5 ks á 15 Sk

Inak je to OK?
Áno.
Chcem sa este spytat, co v pripade, ze mam na konci roka nejake zasoby ( Doteraz som vzdy mala 0). Nevylucuje sa hodnotu zasob z VOZD.
V praxi: Ak si chcem napr. znizit HV- mozem si nakupit material, ktory budem vykazovat ku koncu roka ako zasoby?
Áno. Len pre úplnosť, hovoríme o JÚ..

nakúpiť ...
teda pre potreby zníženia HV v JÚ znamená aj zaplatiť (myslím nákup na faktúru) do konca roka!!!
Pepa
14.11.07,13:58
nakúpiť ...
teda pre potreby zníženia HV v JÚ znamená aj zaplatiť (myslím nákup na faktúru) do konca roka!!!
Hovoríme o jednoduchom účtovníctve - zníženie základu dane nie HV.
mila7
15.11.07,10:20
ano, hvoorime o JU - a mala som na mysli nákupit a tiez zaplatit do konca roka 2007.
karpis
15.11.07,11:44
ano, hvoorime o JU - a mala som na mysli nákupit a tiez zaplatit do konca roka 2007.
áno takto si môžete ponížiť základ dane
mila7
16.11.07,17:31
dakujem
Marianna01
16.11.07,19:16
asi nerobíte ako živnostníci, v tomto prípade malí predajcovia. Ak nakupujem a predávam tovar v menšej predajni. Všetko čo kúpim od dodávateľov ide rovno do predajne. Nemám žiadny sklad. Nemôžem predsa každý predaj zákazníkovi dávať na výdajku. Alebo by som mala robiť každý večer po záverečnej inventúru, aby som zistila, čo som predala? Aj tak nezistím, či mi niečo neukradli. Akú mám viesť skladovú evidenciu, keď žiaden sklad nemám? Nedá sa robiť výdaj ani podľa registračnej pokladne, lebo mám len malú prenosnú kde môžem evidovať tovar podľa určitých skupín, nie je možné kapacitou pokladne, aby som mala každú položku zvlášť. Takže ako to robím ja: nahádžem všetok príjem do evidencie a na konci roka podľa fyzickej inventúry nahodím výdaj jednou výdajkou s dátumom 31.12.2007. A potom si môžem podľa priemernej prirážky odhadom skontrolovať, či mi to približne sedí. Nikdy nie som schopná zistiť, či mi nejaký tovar zmizol. Je to fyzicky nemožné. Alebo máte nejaký nápad?

O potrebe viesť skladovú evidenciu sme tu písali niekoľko desiatok príspevkov. Stále sa (aj v praxi) stretávam s tým, že si podnikatelia neuvedomujú túto nutnosť kvôli názvu - sklad. Presne toto mi zvyknú hovoriť - ja predsa nemám sklad, len maličkú predajňu, tak na čo by som mal/a viesť sklad? Odpoveď jednoduchá: lebo tak určuje zákon. Nie my účtovníci sme si vymysleli niečo, čo by nám zjednodušilo robotu (už aj takýto názor som počula). Takže zhrniem: skladová evidencia je nutná, pretože to vyplýva zo zákona. Nikoho nech nemýli názov skladu, myslí sa tým tovar, materiál a zásoba, ktorú bude podnikateľ používať na jeho ďalší predaj.
Ďalšia otázka, ktorá zaznieva - ako mám viesť skladovú evidenciu?
Na túto otázku mám tri odpovede:
1. ak predávam len napr. na objednávky a pod. a vystavujem k tomu faktúry, každý dovar, ktorý prejde cez moju živnosť (ak to tak mám nazvať), nahodím do skladu na skladovú kartu plusom, pri predaji mínusom. Nikoho nezaujíma, že nákup a predaj sa uskutočnil jeden a ten istý deň. Cez skladovú kartu prechádza aj tak.
2. ak predávam cez registračnú pokladňu, ktorá má možnosť využívať PLU, nemám problém. Ja to riešim u klientov mesačným PLU (správne by bolo denné, ale s niektorými sa nedá dohodnúť)a tým pádom nie je problém urobiť príjem a výdaj na sklade.
3. ak predávam cez reg. pokl., ktorá nemá možnosť PLU. Niečo som čítala o skladových skupinách, neviem, či sa to dá celkom dobre využiť. Moja klientka (narobila sa síce) mi písala do zošita, čo predala. Urobila si taký zošit, kde mala všetky artikle, a už si len porobila kolonky na každý deň a za každou predanou horalkou spravila čiaročku. Nakoniec to spočítala a napísala mi stavy. Prácne, ale bolo to nutné...
dadasv
16.11.07,23:13
Ja teda neviem , tiež som mala malý obchod , nakúpený tovar išiel priamo na predajňu a tam sa pod tovarom prehýbali regále . Viedla som skladovú evidenciu . K dennej uzávierke pokladne sa vytlačila PLU páska s rozpisom predaného tovaru , túto sme lepiĺi do zošita a odpisovalo sa z kariet . Na konci mesiaca nikdy nebol problém inventarizáciou zistiť skutočný stav na predajni .Ale vyžadovalo si to presné pomenovanie tovaru už pri nahadzovaní tovaru do pokladne a vedenie evidencie príjmu a výdaja tovaru .Tu nejde o to , či mám sklad alebo nemám , ale o to , aby som zistila skutočne fyzicky nachádzajúci sa tovar na predajni a tým aj poriadok v účtovníctve . Ale to si musí každý zabezpečiť sám. Potom som zistila aj to či mi tovar zmizol , alebo nie .
To isté platí a pre predaj na čierno , či sa nahodil do pokladne alebo nie .

Viem aj to , že niekto si vie prácu aj zjednodušiť .


Toto sa dá uplatniť, ak máš na každú položku iné PLU. Ale ak je pod jedným PLU viacej podobných tovarov (napr. kúpeľňové doplnky, pozinkované fitinky, elektromateriál a pod./ u ktorých môže byť veľmi rozdielna cena, tak sa toto uplatniť nedá. Asi si jedine kúpiť inú pokladňu, v ktorej je možné nahrať viac čísiel PLU. Tá moja je obmedzená a nestačí na každý jednotlivý tovar osobitne. Zatiaľ to mám vyriešené tak, (teda ani vlastne nie ja, ale môj klient/, že výdaj spisuje pri každom novom príjme podľa stavu v regáli. Keďže sa ale príjem a výdaj zo skladu účtujú v nákupných cenách a predaj v predajných, tak sa to určite presne nezhoduje. Ale neviem vymyslieť v tomto prípade iný spôsob účtovania skladu. Totiž ani predajné ceny sa vždy nezhodujú s tými uvedenými na skladovej karte, pretože podnikateľ občas poskytne aj zľavy - napr. množstevné, alebo ak chce predať tovar, ktorý mu dlhšie stojí v predajni. Ale fakt neviem vymyslieť lepší spôsob evidencie.
Anja111
17.11.07,07:13
Ja teda neviem , tiež som mala malý obchod , nakúpený tovar išiel priamo na predajňu a tam sa pod tovarom prehýbali regále . Viedla som skladovú evidenciu . K dennej uzávierke pokladne sa vytlačila PLU páska s rozpisom predaného tovaru , túto sme lepiĺi do zošita a odpisovalo sa z kariet . Na konci mesiaca nikdy nebol problém inventarizáciou zistiť skutočný stav na predajni .Ale vyžadovalo si to presné pomenovanie tovaru už pri nahadzovaní tovaru do pokladne a vedenie evidencie príjmu a výdaja tovaru .Tu nejde o to , či mám sklad alebo nemám , ale o to , aby som zistila skutočne fyzicky nachádzajúci sa tovar na predajni a tým aj poriadok v účtovníctve . Ale to si musí každý zabezpečiť sám. Potom som zistila aj to či mi tovar zmizol , alebo nie .
To isté platí a pre predaj na čierno , či sa nahodil do pokladne alebo nie .

Viem aj to , že niekto si vie prácu aj zjednodušiť .
Súhlasím so Zita5... A dodám, že neskôr sme si dokúpili program export - import, prepojili PC s pokladňou, takže sa predaný tovar odpisoval zo skladu automaticky pri predaji... V ktoromkoľvek dni roka sme hneď vedeli, čo máme, či nemáme na sklade...
Katy a R
17.11.07,12:57
O potrebe viesť skladovú evidenciu sme tu písali niekoľko desiatok príspevkov. Stále sa (aj v praxi) stretávam s tým, že si podnikatelia neuvedomujú túto nutnosť kvôli názvu - sklad. Presne toto mi zvyknú hovoriť - ja predsa nemám sklad, len maličkú predajňu, tak na čo by som mal/a viesť sklad? Odpoveď jednoduchá: lebo tak určuje zákon. Nie my účtovníci sme si vymysleli niečo, čo by nám zjednodušilo robotu (už aj takýto názor som počula). Takže zhrniem: skladová evidencia je nutná, pretože to vyplýva zo zákona. Nikoho nech nemýli názov skladu, myslí sa tým tovar, materiál a zásoba, ktorú bude podnikateľ používať na jeho ďalší predaj.
Ďalšia otázka, ktorá zaznieva - ako mám viesť skladovú evidenciu?
Na túto otázku mám tri odpovede:
1. ak predávam len napr. na objednávky a pod. a vystavujem k tomu faktúry, každý dovar, ktorý prejde cez moju živnosť (ak to tak mám nazvať), nahodím do skladu na skladovú kartu plusom, pri predaji mínusom. Nikoho nezaujíma, že nákup a predaj sa uskutočnil jeden a ten istý deň. Cez skladovú kartu prechádza aj tak.
...

vyberám tú prvú možnosť
Dá sa takto robiť aj vo firme, ktorá primárne poskytuje služby , požičiava – ale niektorým svojim klientom (na objednávku) aj predáva tovar, ktorý nakupuje aj pre seba.
Konkretnejšie – nakupuje pre vlastnú potrebu špeciálne obleky a pomôcky – najčastejšie sú rádovo v desiatkach tisíc korún, niektoré aj v stovkách a sú tam aj drobné veci)
Môže sklad urobiť spolu – alebo zvlášť čo požičiava a zvlášť, čo predá ?
dúfam, že som to dobre napísala, nevyznám sa ..
Zita5
17.11.07,13:13
vyberám tú prvú možnosť
Dá sa takto robiť aj vo firme, ktorá primárne poskytuje služby , požičiava – ale niektorým svojim klientom (na objednávku) aj predáva tovar, ktorý nakupuje aj pre seba.
Konkretnejšie – nakupuje pre vlastnú potrebu špeciálne obleky a pomôcky – najčastejšie sú rádovo v desiatkach tisíc korún, niektoré aj v stovkách a sú tam aj drobné veci)
Môže sklad urobiť spolu – alebo zvlášť čo požičiava a zvlášť, čo predá ?
dúfam, že som to dobre napísala, nevyznám sa ..

Nerozumiem čo znamená ...nakupuje pre vlastnú potrebu ....mám chápať pre potrebu ako súkromnej osoby , alebo pre potrebu firmy , nakoľko tie obleky požičiava za účelom dosahovania zdaniteľných príjmov.
Katy a R
17.11.07,13:25
Nerozumiem čo znamená ...nakupuje pre vlastnú potrebu ....mám chápať pre potrebu ako súkromnej osoby , alebo pre potrebu firmy , nakoľko tie obleky požičiava za účelom dosahovania zdaniteľných príjmov.

Pre potrebu firmy - požičiava - a po akcii klienti vrátia.
Marianna01
19.11.07,15:18
To už je na zvážení vás ako firmy, čo je pre vás prijateľnejšie. Jednoduchšie, ale zároveň neprehľadnejšie je viesť to na jednej karte. Nevidím v tom problém - nakúpim - na karte mám plus. Predám polovicu - ponížim o polku stav. 2 veci požičiam - stav ponížim, pri vrátení opäť zvýšim.
Oveľa prehľadnejší by však bol systém - zvlášť veci na predaj, zvlášť na požičanie. Aj keď na jeden druh tovaru by ste mali 2 kraty. Ak si to však viete ustrážiť, nie je to problém. V neposlednom rade môžete využívať aj prevodku medzi skladmi - to znamená, že si v softe otvoríte 2 sklady - jeden na požičiavané veci, jeden na predaj tovaru. Ak však nejakú vec, ktorá je na sklade požičiavaných vecí chcete predať, jednoducho ho prevodkou prevediete na tovarový sklad a predáte s výdajkou.
juraj:-)
02.01.08,19:28
mam tiez taky problem ze ked som prevzal kaviaren, tak som zistil ze tam okolo skladu nie je vedena ziadna evidencia, max na konci roka inventura. a teraz mam problem, lebo neviem ako to mam spravit a co vsetko mam spravit ohladom skladu. Mame studensku kaviaren a a cez den sa tam premelie vela ludi. Predame aj dost kavy, a inych veci kde je problem zistit kolko som toho minul, iba to vidim ako to mizne, ale myslim ze potrebujem aj nejaky papier na zaklade ktoreho viem kolko mi odbudlo. ako napriklad zistim kolko tej kavy som minul za mesiac? ved ked ju zomeliem tak sa mi nieco strati, ked ju davkujem sa mi strati a nemozem jednoznecne preukazat ze som to minul, lebo aj na polkladni mi ukaze iba pocet kav a to nie vsetky su rovnake mnozstvo kavy.
a tak isto neviem ako to mam vyriesit s minulym rokom. VIE MI NIEKTO PORADIT? dost ma to aj trapi. este taka malicost, sme neziskova organizacia kde pracuju ludia dobrovolne, ale mame asi 3 brigadnikov (ti maju nejaku symbolicku mzdu). ak im kupujem zamestanecky caj, alebo nieco pre nich, nie je to nahodou prevadzkova rezia? a ta sa nemusi inventurizovat?
dobsony
03.01.08,12:50
a čo s obchodom , kto predáva čiernu a bielu techniku a koľko krát dostane tovar ceny sú rôzne. A tam ako viesť skladovú evidenciu.?
Zuzy
04.01.08,09:57
Mohol by niekto poradiť aj mne? Ja vediem jedn. účt. pre hostinca,ani tam nie je sklad vedený, iba raz ročne inventarizácia.Ako postupovať pri evidencii načatých fliaš alkoholu alebo načatých sudoch piva, alebo kofoly? ďakujem za odpoveď
juraj:-)
04.01.08,10:15
nacate flase, sudy kofoly a my aj sypane caje :-). Ak chces Zuzy mozes to spravit ako ja. Sypane caje sme vazili a potom sa da lahko vypocitat kolko to stoji. Tak isto by som postupoval aj pri sudoch kofoly, ale teraz mi to vyslo tak, ze som mal iba jeden sud nenarazeny (nahoda) a pri flaskach sa to tiez da robit na vahu ale to musis mat najprv plnu a potom pomerovo urcis kolko cca percent mas vo flasi. my sme to robili odhadom a to sa da priblizne presne odhadnut. Urcite to NEPRELIEVAJ. Videl som v jednom bare ze na flaske mali lepky a na nich nieco napisane, nevidel som co, ale najskor robili inventuru viackrat do roka a toto im pomohlo ak tam mali napisane kolko uz odliali.
sway
04.01.08,10:16
Prosím hodíte sem niekto presný § - kde sa pojednáva o vedení skladu JÚ ? , klient ma presviedča že FO - živnostník (veľké stolárstvo) nemusí viesť sklad, chcem mu to poslať.
dajako to neviem nájsť... hľadám...
ďakujém ;)
juraj:-)
04.01.08,10:17
Tiez som pocul ze evidencia skladu nemusi byt vedena, zo zakona vyplyva iba invetarizacia 1x do roka. vie mi toto niekto potvrdit, alebo vyvratit??????
Zuzy
04.01.08,10:36
podľa mňa čo ty píšeš, je poriadna babračka. tie nálepky,čo si videl, asi slúži na zistenie stavu na colný úrad
sway
04.01.08,10:36
Prosím hodíte sem niekto presný § - kde sa pojednáva o vedení skladu JÚ ? , klient ma presviedča že FO - živnostník (veľké stolárstvo) nemusí viesť sklad, chcem mu to poslať.
dajako to neviem nájsť... hľadám...
ďakujém ;)

posúvam si to :rolleyes:
juraj:-)
04.01.08,10:43
je to dost mozne, nepracujem s alkoholom tak neviem naco sluzia, diki za objasnenie :-)
dobsony
04.01.08,10:59
a čo s obchodom , kto predáva čiernu a bielu techniku a koľko krát dostane tovar ceny sú rôzne. A tam ako viesť skladovú evidenciu.?
A ja by som potrebovala vedieť zákon, lebo oni len raz ku konca roka urobia fyzickú inventúru. keby stav tovaru sledovali denne, tak na to by potrebovali asi 2 ľudí naviac , lebo denne asi 5-6 krát dostanú tovar, a ako som to písala , skoro vždy za inú cenu a tovar hneď ide na predaj na pult. . Nijaké dobré riešenie by som privítala, alebo nijaký dobrý nápad alebo program . ďakujem
cloe
04.01.08,11:16
Prosím hodíte sem niekto presný § - kde sa pojednáva o vedení skladu JÚ ? , klient ma presviedča že FO - živnostník (veľké stolárstvo) nemusí viesť sklad, chcem mu to poslať.
dajako to neviem nájsť... hľadám...
ďakujém ;)

Postupy účtovania JÚ

§ 16
Pomocné knihy o zložkách majetku a záväzkov


(4) Zásoby sa účtujú v knihe zásob. Zásoby sa účtujú podľa jednotlivých produktov alebo ich skupín podľa potrieb účtovnej jednotky, v jednotkách množstva a v peňažných jednotkách.



(5) Zásoby prijaté na sklad sa účtujú v knihe zásob na základe účtovných dokladov, dodacích listov alebo iných dokladov o prevzatí materiálu. Výdaj materiálu do spotreby sa účtuje na základe výdajok.
Jana Acsová
04.01.08,11:18
Na tému sklad v JÚ je na Porade veľa tém.
http://www.porada.sk/256396-post2.html
sway
04.01.08,11:27
Postupy účtovania JÚ

§ 16
Pomocné knihy o zložkách majetku a záväzkov


(4) Zásoby sa účtujú v knihe zásob. Zásoby sa účtujú podľa jednotlivých produktov alebo ich skupín podľa potrieb účtovnej jednotky, v jednotkách množstva a v peňažných jednotkách.



(5) Zásoby prijaté na sklad sa účtujú v knihe zásob na základe účtovných dokladov, dodacích listov alebo iných dokladov o prevzatí materiálu. Výdaj materiálu do spotreby sa účtuje na základe výdajok.


Keď si otvorím aktuálny zákon o účtovníctve Zákon o účtovníctve po novele 688/2006 Z.z. učinnosť od 1.1.2007
Zákon o účtovníctve 431/2002 Z.z.
tak:
§ 16
Otvorenie a uzavretie účtovných kníh

????????????????????:confused: alebo to máš z iného zákona???
cloe
04.01.08,11:28
Musíš si otvoriť Postupy účtovania JÚ;)
sway
04.01.08,11:37
Musíš si otvoriť Postupy účtovania JÚ;)

moc dík, mám to ;)
krajanová
04.01.08,12:10
Nevedenie skladu sa nevypláca, my sme mali kontrolu minulý rok a dostali sme za to pokutu, hoci všetok materiál ide hneď do spotreby na zákazky takže stav je nulový. V zákazkovej výrobe dnes málokto drží zásoby na sklade, ak tak len nevyhnutné množstvo.
Inventúra na konci roku samozrejme musí byť vykonaná v súlade s §29 ods.1 a §30 ods.1-3 zákona č. 431/2002 Zb. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov.

Povinnosť inventarizovať majetok, kt. sú aj zásoby, ukladá účt. jednotkám
§ 30 odst. 1 až 3 zákona č. 431/2002 Z.z. o účtov. v znení neskorších predpisov

k tým paragrafom:

- § 29 odst. 1 zákona o účtovníctve inventarizáciou overuje účt. jednotka, či stav majetku, záväzkov a rozdielu maj. a záväzkov v účtov. zodpovedá skutočnosti, keďže v priebehu roku nevedieš knihu zásob/ § 4 ods. 2 Zákona o účtovníctve/ - nerobíš skladovú evidenciu - nemôžeš nakonci roka porovnať fyz. stav s účtovným a za to je pokuta - inventarizáciu nemôžeš vykonať v zmysle zákona o účtovníctve

- § 4 ods. 2 Zákona o účtovníctve ............... o obsahovom vymedzení účtovných kníh v sústave JÚ / patrí tam aj kniha zásob/

- §16 ods.4 Opatrenia MF SR č.23586/2002/-92 v znení neskorších zmien a doplnkov znie: Zásoby sa účtujú v knihe zásob........
Citované ustanovenie sme porušili tým, že sme knihu zásob neviedli, hoci išlo hneď všetko do spotreby

- § 8 ods. 1, 2 a 4 zákona o účtovníctve..............
sme porušili v tom, že predložené účtov. nebolo správne v tom, že nebolo účtovn. vedené podľa zákona o účtovníctve v nadväznosti na opatrenie MF SR v prípadoch
- § 4 odst 2 ZOU v nadv. na § 4 odst.2 písm. c, 3 Opatrenia
na § 9 Opatrenia
na § 16 odst. 4 Opatrenia
- § 15 odst. 1 písm. b, c,
3 písm.b,e,f,g
4 písm. d až g Zákona o účtovníctve

V našej firme bol odjakživa sklad tabu. Od doby ako som sem nastúpila pozerali na mňa ako na triedneho nepriateľa, no po troch rokoch došlo na moje slová. Daňový úrad od roku 2004 kontroluje nielen z pohľadu daňových zákonom ale už aj z pohľadu zákona o účtovníctve, a v tejto oblasti si vedia zgustnúť.
Ešte sme dostali pokutu za nevedenie pomocných kníh v predpísanom formáte, nestačí mať pomocnú evidenciu vedenú ako ja v Eceli, treba viesť knihu, dostať ju v ševte.
Ak chcete ušetriť na pokute, vezmite si tieto riadky k srdcu.
My sme síce s prihliadnutím na okolnosti dostali len 20 000,- Sk vraj najmenšiu sadzbu, ale pokuta môže byť až do 3% z hodnoty majetku.
cloe
04.01.08,13:08
Tiež vždy presviedčam podnikateľov, že treba viesť skladovú evidenciu.
Prekvapila ma táto časť tvojho príspevku:

...Ešte sme dostali pokutu za nevedenie pomocných kníh v predpísanom formáte, nestačí mať pomocnú evidenciu vedenú ako ja v Eceli, treba viesť knihu, dostať ju v ševte....:eek:

Predpokladala som, že aj v Exceli vedená pomocná evidencia, ak obsahuje všetky náležitosti, môže byť.
skaspa
04.01.08,13:22
Tiež vždy presviedčam podnikateľov, že treba viesť skladovú evidenciu.
Prekvapila ma táto časť tvojho príspevku:

...Ešte sme dostali pokutu za nevedenie pomocných kníh v predpísanom formáte, nestačí mať pomocnú evidenciu vedenú ako ja v Eceli, treba viesť knihu, dostať ju v ševte....:eek:

Predpokladala som, že aj v Exceli vedená pomocná evidencia, ak obsahuje všetky náležitosti, môže byť.
tiež ma prekvapila uvedená veta a dovolím si povedať, že v tomto prípade by pokuta nemala byť uložená, postupy účtovania totiž nevymedzujú obsahovú náplň knihy zásob a daňový úrad v žiadnom prípade nemôže tvrdiť, že nemôže byť vedená v Exceli a treba si kúpiť tlačivo v ševte; som presvedčený o tom, že môže byť vedená aj ručne, to ako keby povedali, že keď si robíte peňažný denník ručne, nie je to v predpísanom formáte a máte použiť program ALFA, že sa dá kúpiť...
Danila
12.01.08,11:30
Nevedenie skladu sa nevypláca, my sme mali kontrolu minulý rok a dostali sme za to pokutu, hoci všetok materiál ide hneď do spotreby na zákazky takže stav je nulový. V zákazkovej výrobe dnes málokto drží zásoby na sklade, ak tak len nevyhnutné množstvo.
Inventúra na konci roku samozrejme musí byť vykonaná v súlade s §29 ods.1 a §30 ods.1-3 zákona č. 431/2002 Zb. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov.

Povinnosť inventarizovať majetok, kt. sú aj zásoby, ukladá účt. jednotkám
§ 30 odst. 1 až 3 zákona č. 431/2002 Z.z. o účtov. v znení neskorších predpisov

k tým paragrafom:

- § 29 odst. 1 zákona o účtovníctve inventarizáciou overuje účt. jednotka, či stav majetku, záväzkov a rozdielu maj. a záväzkov v účtov. zodpovedá skutočnosti, keďže v priebehu roku nevedieš knihu zásob/ § 4 ods. 2 Zákona o účtovníctve/ - nerobíš skladovú evidenciu - nemôžeš nakonci roka porovnať fyz. stav s účtovným a za to je pokuta - inventarizáciu nemôžeš vykonať v zmysle zákona o účtovníctve

- § 4 ods. 2 Zákona o účtovníctve ............... o obsahovom vymedzení účtovných kníh v sústave JÚ / patrí tam aj kniha zásob/

- §16 ods.4 Opatrenia MF SR č.23586/2002/-92 v znení neskorších zmien a doplnkov znie: Zásoby sa účtujú v knihe zásob........
Citované ustanovenie sme porušili tým, že sme knihu zásob neviedli, hoci išlo hneď všetko do spotreby

- § 8 ods. 1, 2 a 4 zákona o účtovníctve..............
sme porušili v tom, že predložené účtov. nebolo správne v tom, že nebolo účtovn. vedené podľa zákona o účtovníctve v nadväznosti na opatrenie MF SR v prípadoch
- § 4 odst 2 ZOU v nadv. na § 4 odst.2 písm. c, 3 Opatrenia
na § 9 Opatrenia
na § 16 odst. 4 Opatrenia
- § 15 odst. 1 písm. b, c,
3 písm.b,e,f,g
4 písm. d až g Zákona o účtovníctve

V našej firme bol odjakživa sklad tabu. Od doby ako som sem nastúpila pozerali na mňa ako na triedneho nepriateľa, no po troch rokoch došlo na moje slová. Daňový úrad od roku 2004 kontroluje nielen z pohľadu daňových zákonom ale už aj z pohľadu zákona o účtovníctve, a v tejto oblasti si vedia zgustnúť.
Ešte sme dostali pokutu za nevedenie pomocných kníh v predpísanom formáte, nestačí mať pomocnú evidenciu vedenú ako ja v Eceli, treba viesť knihu, dostať ju v ševte.
Ak chcete ušetriť na pokute, vezmite si tieto riadky k srdcu.
My sme síce s prihliadnutím na okolnosti dostali len 20 000,- Sk vraj najmenšiu sadzbu, ale pokuta môže byť až do 3% z hodnoty majetku.
Vždy sa mi osvedčil spôsob využívania správne vypracovaných interných smerníc, okrem iného aj o vedení skladu. DÚ tieto akceptuje.
O vedení skladu aj tu:
http://www.akopodnikat.sk/index.php?option=com_content&task=view&id=31&Itemid=77
jozefstefan
14.05.08,10:04
Vždy sa mi osvedčil spôsob využívania správne vypracovaných interných smerníc, okrem iného aj o vedení skladu. DÚ tieto akceptuje.

O vedení skladu aj tu:

http://www.akopodnikat.sk/index.php?option=com_content&task=view&id=31&Itemid=77



Takze tam som cital, ze

"Pokiaľ sa materiál podľa rozhodnutia podnikateľa dáva pri prevzatí ihneď do spotreby, na sklad sa neprijíma, do knihy zásob či na skladové karty sa nezapisuje.
Materiál dodaný zákazníkom a prevzatý podnikateľom na spracovanie alebo na opravu sa eviduje v knihe pohľadávok a záväzkov, nie v knihe zásob."

To znamena, ze ak predavam tovar na objednavku, nemam registracnu pokladnu, vystavim fakturu, v den dodania tovaru z velkoskladu zavolam zakaznikovi a vystavim PPD, nemusim viest ani skladove zasoby ani nic ine, vsak?
paťuška
14.05.08,12:22
Skladové zásoby sa viesť musia v skladovej evidencii podľa zákona o účtovníctve, či sa jedná o veľkoobchod alebo o výrobu. My konkrétne máme veľkoobchod a skladovú evidenciu vedieme-cez softvér tj. príjem aj výdaj tovaru. Keď sme však začínali v domácich priestoroch, sklad sme neviedli, pri kontrole DÚ bola ako prvá otázka kontrolórov, "vediete skladovú evidenciu, lebo ak nie, za to je pokuta do 2% z ročného obratu!?" To sme však už evidenciu zavedenú mali. Inak ma obchádzali mdloby ak by sme ju neboli mali. Je pravda, že všetko záleží na kontrolóroch, či pokutu uložia, avšak ak vedená je, je to aj pre podnikateľa super, lebo vie o pohybe svojho tovaru všetko a ak napr. zabudne niečo vyfakturovať, hneď ho na to upozorní väčšie množstvo ks na skladovej karte - a v sklade nie je nič.....
Takže nesúhlasím s tvrdením, že netreba viesť ani skladové karty ani nič iné...
paťuška
14.05.08,12:27
Takze tam som cital, ze

"Pokiaľ sa materiál podľa rozhodnutia podnikateľa dáva pri prevzatí ihneď do spotreby, na sklad sa neprijíma, do knihy zásob či na skladové karty sa nezapisuje.
Materiál dodaný zákazníkom a prevzatý podnikateľom na spracovanie alebo na opravu sa eviduje v knihe pohľadávok a záväzkov, nie v knihe zásob."

To znamena, ze ak predavam tovar na objednavku, nemam registracnu pokladnu, vystavim fakturu, v den dodania tovaru z velkoskladu zavolam zakaznikovi a vystavim PPD, nemusim viest ani skladove zasoby ani nic ine, vsak?
To však nie je tvoj prípad, ty predávaš tovar v nezmenenej podobe, nie materiál, ktorý sa zapracúva do nejakého ďalšieho výrobku alebo do opravy.:rolleyes:
Modroocko
14.05.08,12:40
tiež ma prekvapila uvedená veta a dovolím si povedať, že v tomto prípade by pokuta nemala byť uložená, postupy účtovania totiž nevymedzujú obsahovú náplň knihy zásob a daňový úrad v žiadnom prípade nemôže tvrdiť, že nemôže byť vedená v Exceli a treba si kúpiť tlačivo v ševte; som presvedčený o tom, že môže byť vedená aj ručne, to ako keby povedali, že keď si robíte peňažný denník ručne, nie je to v predpísanom formáte a máte použiť program ALFA, že sa dá kúpiť...

Dala som k tomuto príspevku svoj súhlas, ale neodpustím si poznámku:
Ak toto bol jediný nedostatok, ktorý vytkol daňový úrad, zaplatila by som pokutu a ďalej by som sa v tom nevŕtala. Odvolávanie má zmysel vtedy, ak ide o neprimeranú výšku pokuty, ktorá ohrozuje samotného podnikateľa.
Zo zdrojov DR SR mám informácie, že kontrolóri nemôžu ukončiť kontrolu bez toho, aby niečo nedorubili. A keď nie je čo nájsť, napadnú aspoň porušenie Zákona o účtovníctve. Dôvod sa vždy nájde.:confused:
Vranová
14.05.08,13:12
Musím aj ja na toto reagovať....Áno mala som aj ja kontrolu a tiež výrok daňových kontrolórov bolo, že musia niečo nájsť!!!! Zarazilo ma to a pohoršilo, lebo fakt mi nič nenašli, ale mala som šťastie, že išiel už ten pán do dôchodku...priznám sa, že nápočne tam nechávam chybu tak do 1.000 Sk!!!! Nájdu a sú spokojný!!! Teraz to je ťažšie, lebo musíme striktne dodržiavať aj účtovné aj daňové predpisy a to sa proste niekedy nedá!!§
marta bodonova
10.06.08,14:36
Kdo mi vie poradiť: mám tovar na sklade - nahradné diely na auto v hodnote 400 000 sk, už podnikam 4 rok s niečim iným, tovar je už znehodnotený. Radia mi, aby som ho akože predala a zaučtovala príjem. Neviem, či je to správne. Dakuejm.
Marína
10.06.08,15:06
Predaj nie "akože", ale predaj. Pozri bod 14 http://www.porada.sk/t2886-etiketa-porady.html
maroskoq
10.06.08,15:30
ide hlavne aby sedel nakup a predaj pokial sedi toto danovaci sa nebudu pozerat pri kontrole na sklad
Marianna01
10.06.08,16:19
Kontrola môže mať veľa dôvodov na skontrolovanie skladovej evidencie -napr. neprimeraný a opakovaný nadmerný odpočet DPH, nesúlad s finančnými prostriedkami vynaloženými na nákup tovaru, materiálu, zásob a konečný stav tohto majetku vo výkazoch...

Ja sa naozaj čudujem podnikateľom, ktorí po upozornení vedome porušujú zákon, hoci vedia aj o prípadných sankciách. Je im ľúto pár drobných za správne vedenie kompletného účtovníctva, prípadne sa im nechce na konci mesiaca 2-3 hodinky na tom popracovať a keď príde k najhoršiemu, hľadá sa vinník...
marta bodonova
11.06.08,07:50
Ďakujem, poučila som sa.
KvetkaK
11.06.08,08:08
Dala som k tomuto príspevku svoj súhlas, ale neodpustím si poznámku:
Ak toto bol jediný nedostatok, ktorý vytkol daňový úrad, zaplatila by som pokutu a ďalej by som sa v tom nevŕtala. Odvolávanie má zmysel vtedy, ak ide o neprimeranú výšku pokuty, ktorá ohrozuje samotného podnikateľa.
Zo zdrojov DR SR mám informácie, že kontrolóri nemôžu ukončiť kontrolu bez toho, aby niečo nedorubili. A keď nie je čo nájsť, napadnú aspoň porušenie Zákona o účtovníctve. Dôvod sa vždy nájde.:confused:
mimotemy
Ahojte. Aj ja som si myslela, že vždy musí daňový kontrolór niečo najsť a dorubiť. Ale nedávno som sa presvedčila, že to nieje pravda. Môj manžel mal kontrólu a to som naozaj čakala a trošku tŕpla, že aspoň niečo mu určite budú musieť a chcieť nájsť, ale čuduj sa svete, kontróla mu dopadla úplne super, bez žiadnej pokuty.
Som mu povedala, že to bude asi tým, že má dobrú účtovníčku. ;):)
misolga
12.06.08,08:43
Kdo mi vie poradiť: mám tovar na sklade - nahradné diely na auto v hodnote 400 000 sk, už podnikam 4 rok s niečim iným, tovar je už znehodnotený. Radia mi, aby som ho akože predala a zaučtovala príjem. Neviem, či je to správne. Dakuejm.
A nie je jednoduchšie vyradiť tovar z evidencie, vyhotoviť likvidačný protokol a odniesť tento tovar do zberu kde ho odkúpia-aspoň príjmovým dokladom od zberu bude doložené že tovar bol naozaj zlikvidovaný a predaný... A bude po probléme..
marta bodonova
12.06.08,11:05
To asi podľa mňa by takto nešlo.
misolga
12.06.08,11:17
To asi podľa mňa by takto nešlo.
-záleží podľa druhu tvôjho tovaru, ale pokiaľ je tovar už nepoužiteľný bežne sa vyraďuje..
SAIVI
12.06.08,11:24
To však nie je tvoj prípad, ty predávaš tovar v nezmenenej podobe, nie materiál, ktorý sa zapracúva do nejakého ďalšieho výrobku alebo do opravy.:rolleyes:
...ked SZČO ktorý vedie JU nakupuje materiál - požité palety, opraví ich a predá... tiež má povinnosť viesť sklad? Zatiaľ sa to evidovalo len v prijatých a vydaných faktúrach, bola aj daňová kontrola na DPH aj na daň z príjmu ...tak som myslela, že to stačí. ...ale teraz som na pochybách : (
marta bodonova
12.06.08,13:40
Je nepoužiteľný, sú to náhradné diely na auta, ale také množstvo nemôžem predsa vyradiť - jeho zakupením som si znížíla základ, aj ked sú to už roky.
Marína
12.06.08,18:21
Marta, už som ti radila, aby si ich predala(ak ich nechceš vyradiť), hoci za pár korún.
misolga
12.06.08,18:38
Je nepoužiteľný, sú to náhradné diely na auta, ale také množstvo nemôžem predsa vyradiť - jeho zakupením som si znížíla základ, aj ked sú to už roky.
Prečo by si nemohla? Ako radí Marína buď ten tovar predáš s výraznou zľavou-hoci aj za 1,- Sk / kus, alebo ho vyradíš, to znamená na základe likvid.protokolu odpíšeš zo skladových kariet ale rátaj aj s tým že o sumu čo si vynaložila na kúpu týchto dielcov si upravíš aj základ dane.
marta bodonova
13.06.08,10:26
Urobim to tak ako radiš. Ďakujem
lenkam68
06.11.08,18:23
Ja by som sa ešte raz vrátila k pôvodnej otázke - nevedený sklad v JÚ. Živnostník (elektrikár) nevedie sklad. Rada by som mu dala účtovníctvo do súladu so zákonom (účto som prebrala len teraz).
Nakupuje rôzny materiál od káblov cez lampy až po vypinače. Má tých položiek strašne veľa a v podstate ich neskladuje, ale ich hneď montuje. Keďže mu zo zákona vyplýva povinnosť viesť sklad bez ohľadu nato, že ho fyzicky nemá, poraďte mi prosím, ako mu ho mám začať viesť? Nerobil ani invetarizáciu ku koncu roka a nemá ani prehľad, ktorý materiál kde namontoval, teda v ktorej faktúre ho má vyfaktúrovaný. Doteraz viedol účto len v písomnej forme, teraz má program ALFA. Mám z toho hlavu v smútku, tak veľmi prosím - poraďte mi, kde mám začať a ako mám postupovať.
DanielaSL
06.11.08,18:47
Ja mám zase obchod s galantériou, neviedli sklad, nevedú, nie sú ochotní ho viesť. Radila som im aspoň reg.pokladňu s prepojením na sklad , nechcú do nej investovať. Zásoby na konci roka nahodili len od oka. Čo s nimi? Účtovníctvo som prebrala len tento rok, doteraz im ho ktosi robil ručne. Tiež som to chcela dať v súlade so zákonom. Ale čo keď nechcú?
Lucinka23
06.11.08,18:53
Dievčence moje, takže zisťujem, že nie som sama, čo má takýto problém, že SZČO odmieta viesť sklad. Ja tiež mám jedného takého, sú to potraviny a nie a nie ho k tomu dokopať. Ale sľúbil mi, že od nového roka, ale zabudol povedať od ktorého. :-) Lenka no ja by som začala tak, že by som si na všetkých faktúrach a všetkých bločkoch za tento rokov(alebo aspoň štvrťrok dozadu) pozrela a nejakou tabuľkou zaznačila nákupy materiálu. Zistila by som u SZČO akú prirážku si na čo dávam. Vypočítala by som si sumy, v ktorých daný materiál fakturuje. Potom by som si zobrala všetky faktúry, ktoré on vyfakturoval a z dodacích listov alebo súpisu materiálu odpísala ním vyfakturovaný materiál. V prípade, že by niečo chýbalo, t.z., že viac on vyfakturoval ako kúpil urobila by som začiatočné stave k nejakému dátumu. No viem, či uvažuje správne a je to aj dosť mravčia robota. Alebo to skús nechať až od začiatku budúceho roka a spoliehať sa na to, že sa to daňovou kotrolou nejak prepečie. Toľko odo mňa.
lenkam68
06.11.08,19:11
Ďakujem, skúsim sa držať tvojej rady.
monika306
07.11.08,19:32
ahojte, musím viesť sklad, ak nakupujem a predávam výpočtovú techniku? akým spôsobom to mám robiť?, ceny si určujem sama, za koľko predám pri každom tovare, používam alfu, ďakujem
cloe
07.11.08,19:42
ahojte, musím viesť sklad, ak nakupujem a predávam výpočtovú techniku? akým spôsobom to mám robiť?, ceny si určujem sama, za koľko predám pri každom tovare, používam alfu, ďakujem

Ak niečo nakupuješ a predávaš, vždy musíš viesť skladovú evidenciu. Viesť ju môžeš pomocou SW alebo ručne, prípadne aj inou formou, napr. v exceli a pod. Prípadne sa vedie účtovníctvo už v prepojení na sklad, t.j., že jednotlivé položky došlej faktúry sa priamo zapisujú do skladovej evidencie a podobne aj pri vystavenej faktúre sa priamo odpisujú zo skladu. Tak isto pri predaji cez RP.
Každá položka má svoju skladovú kartu, do ktorej sa zapisuje príjem a výdaj. Príjem aj výdaj sa robí v skladovej cene, to je cena, za ktorú si tovar obstarala.
Najmenej raz ročne sa urobí inventúra skladu, t.j. porovná sa inventarizačná zostava so skutočným stavom.
monika306
08.11.08,19:10
ďakujem!!!
a ako je to s tými cenami? ja predávam za rôzne ceny, v programe je niečo prednastavené na 5, 10, 15%, ale ja mám tie percentá rôzne, takže si dávam vlastnú cenu, je nejaký limit, o koľko môžem cenu navýšiť, ja som sa zatiaľ s tým nestretla , ale ten program ma zmiatol
ešte raz ďakujem
Lucinka23
09.11.08,18:17
podľa mňa limit na navýšenie ceny nie je, prednastavené to má každý pgm, takže nemusíš mať obavu
lenkam68
13.11.08,23:41
Chcem poprosiť o ďalšiu radu. Keď mám v internej smernici ošetrené, že nákup materiálu do 1 000 Sk za kus nevediem v skladovej evidencii a príde mi faktúra za nákup materiálu, kde je položka za kus nad 1 000,- Sk a ostatné položky sú do 1 000,- Sk, môžem prijať na sklad iba tú jednu položku, alebo musím prijať všetky položky z faktúry?
hronka
16.02.10,11:10
Môžte mi prosím vás niekto ozrejmiť, ktorý zákon hovorí o nutnosti viesť skladové hospodárstvo v maloobchode? Účtujem jedny malé potraviny (JÚ) a tiež odmietajú viesť sklad. Ďakujem
linko1
28.04.10,16:16
pribrali sme jedného SZČo, ktorý je štvrťročným platcom dph
a nevedie sklad, má maloobchod a predáva pomocou tovarových skupín,
prosím poradte ako teraz začať s evidenciou skladu, aby bolo všetko v poriadku,
dakujem
Anja111
28.04.10,16:32
pribrali sme jedného SZČo, ktorý je štvrťročným platcom dph
a nevedie sklad, má maloobchod a predáva pomocou tovarových skupín,
prosím poradte ako teraz začať s evidenciou skladu, aby bolo všetko v poriadku,
dakujem
Asi iba tak, že urobí inventúru, stavy sa nahodia na karty ako počiatočné a blokovať začne podľa skladových kariet, t.j. každý tovar zvlášť...
linko1
28.04.10,17:24
ďakujem za odpoveď,
rozmýšlala som aj že by sme začali od nového roka - sklad,
podľa konc. inventúry, ale tam to má tiež zaznačené len do tovar. skupín, hovorila som mu, že to bude musieť dať na konktétne názvy, ale nechce lebo má staršiu predavačku a pokladňu euro 1000 a predavačka by to na nej nevedela...
tak neviem, čo by ste mi poradili.... aby ten sklad bol ako tak vedený...
Zita5
28.04.10,17:49
ďakujem za odpoveď,
rozmýšlala som aj že by sme začali od nového roka - sklad,
podľa konc. inventúry, ale tam to má tiež zaznačené len do tovar. skupín, hovorila som mu, že to bude musieť dať na konktétne názvy, ale nechce lebo má staršiu predavačku a pokladňu euro 1000 a predavačka by to na nej nevedela...
tak neviem, čo by ste mi poradili.... aby ten sklad bol ako tak vedený...

Žiadna daňová kontrola nebude prihliadať na skutočnosť , že sa jedná o euro 1000 a že predavačka je staršia a novú pokladňu by neovládala.

Priložím jeden príspevok pre zaujímavosť , nech sa podnikateľ poučí

http://www.porada.sk/t138129-dan-urcena-na-zaklade-pomocok.html
linko1
28.04.10,18:22
Žiadna daňová kontrola nebude prihliadať na skutočnosť , že sa jedná o euro 1000 a že predavačka je staršia a novú pokladňu by neovládala.

Priložím jeden príspevok pre zaujímavosť , nech sa podnikateľ poučí

http://www.porada.sk/t138129-dan-urcena-na-zaklade-pomocok.html


ja tomu rozumiem, tiež zastávam ten názor, ale ako mu pomôcť aby aj koza bola cela aj vlk....
existuje nejaké riešenie....
abcd.kates
30.04.10,09:06
ja tomu rozumiem, tiež zastávam ten názor, ale ako mu pomôcť aby aj koza bola cela aj vlk....
existuje nejaké riešenie....
A čo ambulantný predaj. Aj tam treba viesť sklad? Niekde som zaregistrovala, že tento je vylúčený z povinnosti viesť sklad.evidenciu
abcd.kates
03.05.10,07:28
posúvam
ajkariky
10.05.10,17:42
Zitka, som si kupila softvér ivnentúra nie sklad, je v nej možné evidovať každodenné nákupy aj výdaj mám to prehľadné nakoľko sa mi striedajú pracovníci podotýkam v kaviarni , kontrolujem aj ich a mám každodenný akože sklad.Je to dobré? Ak ano môžete mi poslať SS - ten soft nebol vôbec drahý a funguje to.
Zita5
10.05.10,17:56
Zitka, som si kupila softvér ivnentúra nie sklad, je v nej možné evidovať každodenné nákupy aj výdaj mám to prehľadné nakoľko sa mi striedajú pracovníci podotýkam v kaviarni , kontrolujem aj ich a mám každodenný akože sklad.Je to dobré? Ak ano môžete mi poslať SS - ten soft nebol vôbec drahý a funguje to.

Pokiaľ Ti umožňuje vedenie skladovej evidencie/príjem,výdaj,zostatok v merných jednotkách a v cenách / tak to je dobré .Potom si na konci roka môžeš spraviť z tohto programu aj inventarizáciu .
ajkariky
10.05.10,18:25
Áno presne takto mi ten soft pracuje, mám počiatočné stavy nákupy, výdaj zostatky každodenné v merných jednotkách aj cenách.
linko1
24.11.10,17:55
obraciam sa na vás o radu,
ako som vyššie písala,
idem robiť jednej predajni sklad, kde ho neviedli,
rozhodli sme sa urobiť inventúru na konci roka...
len teraz neviem ako mám počiatočné ceny zadať na skladové karty...
viem mala by to byť cena nákupu bez dph...
len je tam strašne veľa položiek a pravdu povediac sa mi to nechce hľadať vo faktúrach z minulých rokov... lebo niektorý tovar je tam ešte spred 2 rokov /spoň z toho čo mi oznámil /
majú externú účtovníčku a tá im odmieta robiť sklad... tak to budem robiť ja, len neviem ako začať....
dakujem za odpoved...
linko1
25.11.10,09:58
prosím poradte.... dakujem