BOBY
13.11.07,08:47
Za účelom ďalšieho použitia nakupujeme zo zahraničia staršie použité kontajnerové moduly, ktoré evidujeme v majetku. Podľa stavu ich opotrebenia vykonávame na tomto majetku rôzne opravy. Aký je Váš názor na účtovanie?
všetko priamo do nákladov alebo len do 30.000,-Sk a nad túto sumu ako technické zhodnotenie majetku? Parametre sa tam nemenia, len sa dáva tento majetok do slušného stavu. Niektorá oprava vyjde aj na 60.000,- Sk a robíme ju vo vlasnej réžii. Prosím poraďte,dík
betka
13.11.07,08:34
Závisí to od uhla pohľadu.
Ak nakupujem majetok na účely svojej podnik. činnosti a tento majetok obstarám, účtujem na 042. Rozhodnem sa, či:
1. Tento majetok (kontajner) zaradím do používania až po oprave. Vtedy postupjem podľa 35/1 postupov účtovania v PU, pričom tieto "opravy" predstavujú vedľajšie náklady súvisiace s obstaraním tohto majetku, a tiež ich účtujem na 042 a to dovtedy, pokiaľ tento majetok nezaradím do používania.

Ale:
2. Ak nakúpim majetok, a tento majetok je použiteľný, nepotrebuje opravy, môžem ho zaradiť do používania 022/042. Po zaradení do užívania tohto majetku, zistím, že majetok by bolo vhodné poopravovať, namaľovať, urobiť nejakú údržbu, riadim sa 35/2-čo je oprava-odstránim týmto čiastočné fyzické opotrebenie.

predpokladám, že kontajnery sú použiteľné, nie sú deravé, nerozsypú sa, ....a teda ich môžem používať v rámci podnikania. Neskôr sa rozhodnem, že by bola vhodná opravy a údržba-namaľujem ich, odstránim nejaké menšie nedostatky, potom to je pre mňa účet 511.
BOBY
13.11.07,09:14
ak sa rozhodnem pre druhú alternatívu a oprava presiahne nadobúdaciu sumu je to aj tak v poriadku? V podstate toho starého nakúpeného majetku je v mnohých prípadoch použiteľná iba kovová konštrukcia a pôvodné opláštenie, podlahy, niekedy aj okná a dvere sa menia. Mám nutkanie to vtedy brať na sklad ako materiál na výrobu nového výrobku a ten potom aktivovať cez 042/624 ako majetok vyrobený vo vlastnej réžii. Lenže tak parádne navýšim zisk po aktivácii, ale ak pôjdem cez opravy zisk znížim. Chcem to však urobiť správne, idem žiadať o dôchodok a nechcem aby tu po mne ostala zlá práca.
Stefan2005
13.11.07,09:52
ak sa rozhodnem pre druhú alternatívu a oprava presiahne nadobúdaciu sumu je to aj tak v poriadku? V podstate toho starého nakúpeného majetku je v mnohých prípadoch použiteľná iba kovová konštrukcia a pôvodné opláštenie, podlahy, niekedy aj okná a dvere sa menia. Mám nutkanie to vtedy brať na sklad ako materiál na výrobu nového výrobku a ten potom aktivovať cez 042/624 ako majetok vyrobený vo vlastnej réžii. Lenže tak parádne navýšim zisk po aktivácii, ale ak pôjdem cez opravy zisk znížim. Chcem to však urobiť správne, idem žiadať o dôchodok a nechcem aby tu po mne ostala zlá práca.

Podľa mňa si si sám aj odpovedal, a správne.
Ale nechápem, ako sa Ti môže tak parádne navýšiť zisk - aktiváciu hmotného majetku vytvoreného vlastnou činnosťou oceňuješ vlastnými nákladmi, a po dokončení majetok zaradíš a začneš odpisovať. Mne tu žiadny parádny zisk nevychádza...
BOBY
13.11.07,10:41
no do vlastných nákladov sa mi dostanú materiály napr. v hodnote 60.000,- a režijné náklady cca 40.000,- aktivujem teda 100.000,- za 1 kus a daný majetok sa odpisuje 12.rokov, takže tento rok ten zisk určite vyskočí riadne, keďže sa kúpilo cca 50 takýchto kusov
Stefan2005
13.11.07,16:38
no do vlastných nákladov sa mi dostanú materiály napr. v hodnote 60.000,- a režijné náklady cca 40.000,- aktivujem teda 100.000,- za 1 kus a daný majetok sa odpisuje 12.rokov, takže tento rok ten zisk určite vyskočí riadne, keďže sa kúpilo cca 50 takýchto kusov

Aktiváciou sa zisk nezmení (t. j. zostane taký istý, ako by ste sa nezaoberali repasáciou kontajnerov) - vynaložíš 100.000 nákladov a aktivuješ 100.000 výnosov na 1 kus.

Ale keď túto obnovu kontajnerov nezoberieš ako obstaranie dlhodobého hmotného majetku, ale ako opravu, tak si fakt ponížite zisk ( ZD ), a to jednorázove.

No a pri objeme 5.000.000 by som fakt hľadal veľmi silné argumenty v prospech opravy ( sám píšeš, že v mnohých prípadoch je použiteľná iba kovová konštrukcia... - a tá predsa nie je schopná bez ďalších úprav plniť svoj účel).