eluša
13.11.07,09:30
Ušporila som si nejaké peniaze a chcela by som kúpiť nejaké menšie staršie auto. Rozhodujem sa medzi Seat Ibiza, Citroen Saxo a Škoda Fabia. Rozhodujem sa i medzi bezinovým a dieslovým motorom. Doteraz jazdím na Ford Sierre,D, je to pre mňa finančne náročné auto a hľadám menšie auto kvôli spotrebe, náhradným dielom a pod. Prosím niekoho, kto vie poradiť pri výbere, čo si mám všímať a aké kritériá uprednostniť pri výbere. Mám už po 50-tke a už to bude moje posledné auto. Dochádzam na ňom do práce a za mamou... ďakujem
patrikK
13.11.07,12:30
Podstatné je aj koľko máte našetrených bubákov a tým pádom zúžiť výber značky autá. Ja mám dobré skúsenosti so Š-Fabia HTP motor, kde je zaujímava spotreba hlavne v meste, dostupnosť a cena náhr. dielov.
Pri 1.4 benzín Fábii neviem či sa zmestíte v meste pod 7 litrov. Veľké plus v prospech značke ŠKODA dáva možnosť prestavby na LPG (PBplyn),kde
návratnosť prestavby sa vráti až častým jazdením - KM.
Mala by ste kupovať auto s niekým kto má skúsenosti pri predaji v autobazároch, načo upriamiť pozornosť, čomu sa vyvarovať.
najag
13.11.07,17:29
Male auta nie su az tak lacne v porovnani s vacsimi, ktore su ale trochu bezpecnejsie. Podstatne je , kolko penazi je na tuto investiciu, kolko km sa najazdi rocne a ake jazdy, ci dlhe jazdy, alebo po meste, aby sa dalo rozhodnut pre benzin, ci naftu, aj ked pri ojazdených autach nie je medzi pohonom skoro ziaden rozdiel.Otazkou je aj udrzba ojazdeneho auta, kolko ma najazdenych kilometrov, ci ide o hladky naftovy motor, alebo turbo diesel. Aj tu ale treba porovnat u jednotlivych vybranych znaciek , ci je vyhodnejsi naftovy, alebo benzinovy variant, vziat do uvahy poruchovost danej znacky podla statistiky TUV...je toho dost, co treba zvazit, aby nakoniec kupil clovek to, co vobec nechcel :-))))))
durisovad
13.11.07,17:38
Je taka povedacka - ak mas vela penazi a vela casu, kup si auto. A cim starsie, tym lepsie.
Ja som proti kupovaniu starsieho auta. Pred dvomi rokmi som kupila Fabiu v akcii za cca 250 tisic, spotrebu ma 6 litrov, som s nou velmi spokojna. Dostupnost aj cena nahradnych dielov je dobra, servis na kazdom kroku. Ja by som radsej este chvilu posetrila a kupila nove. Alebo by som si par penazi pozicala, ved v 50-tke si v najlepsim veku.
najag
14.11.07,07:48
V podstate je kupa noveho auta z financneho pohladu najhorsia investicia , aka moze byt. Po prvom roku maju niektore znacky polovicnu hodnotu kupnej ceny. Preto aj ludia , ktori su doma vo financiach, si radsej kupuju ojazdene auto strednej triedy, alebo vyssej strednej triedy, ako nove auto nizsej triedy. Kvalitou a poklesom hodnoty su totiz uplne niekde inde.Nie vsetko co je stare je nanic. Ojazdene Audi ma urcite menej problemov, ako nova Fabia :-))))
Zolo
18.11.07,07:11
Mám vyskúšané aj staré auto aj nové, finančné hľadisko je síce pravdivé, ale podľa mojej mienky irelevantné, nakoľko nové auto nekupujem preto, aby som ho o tri mesiace, alebo o rok predával so stratou 50%.
Staré auto je "skrytý lízing" - nákupná cena je ako akontácia a nekonečné opravy sú ako (nepravidelné a nevyspytateľné) mesačné splátky. To je potom lepšie splácať úver na nové auto. A na nové auto je aj nejaká záruka.
Nespochybňujem dobré skúsenosti so zachovalým dobre udržiavaným starým autom, ale je to takmer vždy ako mačka vo vreci - bez šťastia to častokrát nevyjde.
durisovad
18.11.07,07:54
Stare auto moze byt dobre, ale musela by som vediet, kto ho pouzival predtym, ako sa on staral, aku mal techniku jazdy. Kedze som nemala sancu to zistit, radsej som vzdy kupila auto nove. Nie ako investiciu, ale ako vec spotrebnu.
duves
18.11.07,14:44
Mám vyskúšané aj staré auto aj nové, finančné hľadisko je síce pravdivé, ale podľa mojej mienky irelevantné, nakoľko nové auto nekupujem preto, aby som ho o tri mesiace, alebo o rok predával so stratou 50%.
Staré auto je "skrytý lízing" - nákupná cena je ako akontácia a nekonečné opravy sú ako (nepravidelné a nevyspytateľné) mesačné splátky. To je potom lepšie splácať úver na nové auto. A na nové auto je aj nejaká záruka.
Nespochybňujem dobré skúsenosti so zachovalým dobre udržiavaným starým autom, ale je to takmer vždy ako mačka vo vreci - bez šťastia to častokrát nevyjde.
Tiez uvazujem nad kupou auta a som v rozpakoch. Lenze problem novych aut je, ze hned ako prejdes branou predajcu, ide dolu 20%.
duficek
18.11.07,15:29
Tiez uvazujem nad kupou auta a som v rozpakoch. Lenze problem novych aut je, ze hned ako prejdes branou predajcu, ide dolu 20%.
no a ty ho po 200m chces rovno predat?

toto hore citovane pocuvam stale ako ten najvacsi argument proti kupe noveho auta.

ja som tiez rozmyslal, po skusenostiach s kupou ojazdeneho auta som sa nakoniec rozhodol pre kupu noveho z viacerych dovodov.
1 - zaruka 2 roky (zalezi podla predajnych podmienok, na niektore veci je zaruka aj 5-7 rokov a na spotrebne veci nie je vobec...)
2 - budem vediet kto na tom jazdil, akym stylom a ako sa o to auto staral a hlavne kolko ma v skutocnosti najazdene
3 - ze okamzite po prebrati cena auta klesne? NO A CO!!! predavam ho hned o mesiac? o rok? nie, ja som si auto kupil na viac rokov a po takej dobe byva uz cena za auto vacsinou ustalena

to co usetrim na kupnej cene ojazdeneho auta, doplatim za postupny servis odchadzajucich casti, ktory je o dost drahsi ako garancky na novom aute...

jasne ze ak by som menil auto kazdy rok, alebo viackrat do roka, jasna volba je ojetina, pretoze skor kym sa auto pokazi, uz nie je moje :)
duves
18.11.07,18:18
Jasne, tie argumenty maju svoju vahu. Zvlast pre mna, kedze som dost velky pedant.
duficek
18.11.07,18:32
my sme uz raz na ojazdenom aute usetrili....taliansky vytrepany srot, rocne 10 tisice do oprav, ktore cenu auta pre pripadny predaj vobec nezvysuju....

teraz na "novom" aute je cca 240 000 najazdene, bez zavaznejsej poruchy (neratam spotrebne veci), samozrejme poctivy a pravidelny servis....je to aj skoda predat, bez pretocenia kilometrov na 50 000 to aj tak nikto nekupi
duves
18.11.07,19:10
teraz na "novom" aute je cca 240 000 najazdene, bez zavaznejsej poruchy (neratam spotrebne veci), samozrejme poctivy a pravidelny servis....je to aj skoda predat, bez pretocenia kilometrov na 50 000 to aj tak nikto nekupi
To je fakt dost, 240 tisic. A znacka? skoda?
duficek
18.11.07,20:27
je to citroen, 7 rocny
jedine vacsie naklady boli pri cca 180 000 km, bola menej spojka komplet za novu v ramci servisneho intervalu (alebo to bolo neskor, neviem uz presne ten kilometer, ale auto stale islo v poriadku), pri 220 000 bola menena spinacia skrinka - zacalo blbnut startovanie vdaka imobilizeru, asi pred rokom sa menilo calunenie sedadla vodica, ta hmota sa drobila, ostatne sedadla su OK. minule leto oprava klimy, slabo chladila...
samozrejme zavady typu vypalena ziarovka, svetielko palubovky neratam...
takze celkovo s autom spokojnost za tie roky, dalsie bude samozrejme tiez citroen

este som zabudol dodat dalsi bod pre kupu noveho auta - ale to zavisi od servisu/predajcu resp znacky - pri dlhsie trvajucej oprave (dlhsie ako 1 den), nahradne vozidlo zdarma na cely cas servisu (plati sa iba PHM)
najag
19.11.07,05:19
Ked testoval "Svet motoru" novu Fabiu v teste 30 000km, tak v ramci testu sa objavili zavady, ktore by sa v danom pocte kilometrov pri beznom riadeni prejavili az po zaruke. Oprava stala 70 000,-Sk, ktore by v podstate uz musel vlastnik zaplatit zo svojho vrecka. Ked sa kupuje ojazdene auto, tak sa jednoducho musia overit a odskusat niektore veci.Zalezi kde sa kupuje, ci je to dovoz auta na kseft, alebo sa auto necha doviest. So skusenym automechanikom sa pri kupe neda tak skoro urobit chyba.Samozrejme, kto chce investovat do noveho auta, nech si ho kupi. Ja by som za dane peniaze za nove auto kupil auto ojazdene vyssej triedy a zavedenej znacky, ktore je urcite neporovnatelne kvalitnejsie a spolahlivejsie. Za cenu novej Fabie si urcite uz mozem doviest 3- 4 rocneho VW Passata, alebo VW Golfa, ktore maju najazdenych okolo 120 000 km a vypadaju ako keby vysli z fabriky. Takze na nich najazdim este 200 000 km a predam bez problemov potom. Umenie nie je kupit za velke peniaze nove auto, umenie je kupit si dobre auto za malo penazi a dobre ho este predat. Pretoze u aut su dve radosti, ked clovek auto kupuje a ked sa ho zbavuje:-)))))
duves
19.11.07,06:11
Ked testoval "Svet motoru" novu Fabiu v teste 30 000km, tak v ramci testu sa objavili zavady, ktore by sa v danom pocte kilometrov pri beznom riadeni prejavili az po zaruke.
Mam zato, ze keby testovali 10 fabii, tak pri dalsich 9-ich sa to uz nestane.



Oprava stala 70 000,-Sk, ktore by v podstate uz musel vlastnik zaplatit zo svojho vrecka.
Pockaj, porucha v zaruka a platil by to zakaznik? To dajako nejde dohromady.



Ked sa kupuje ojazdene auto, tak sa jednoducho musia overit a odskusat niektore veci.Zalezi kde sa kupuje, ci je to dovoz auta na kseft, alebo sa auto necha doviest. So skusenym automechanikom sa pri kupe neda tak skoro urobit chyba.Samozrejme, kto chce investovat do noveho auta, nech si ho kupi. Ja by som za dane peniaze za nove auto kupil auto ojazdene vyssej triedy a zavedenej znacky, ktore je urcite neporovnatelne kvalitnejsie a spolahlivejsie. Za cenu novej Fabie si urcite uz mozem doviest 3- 4 rocneho VW Passata, alebo VW Golfa, ktore maju najazdenych okolo 120 000 km a vypadaju ako keby vysli z fabriky. Takze na nich najazdim este 200 000 km a predam bez problemov potom. Umenie nie je kupit za velke peniaze nove auto, umenie je kupit si dobre auto za malo penazi a dobre ho este predat. Pretoze u aut su dve radosti, ked clovek auto kupuje a ked sa ho zbavuje:-)))))
Prave ze mam kamosa, co je automechanik.Musel by ist so mnou. Kamosovi radsej dam 2-3 litre (za jeho cas a ochotu) nech to dobre popozera.
najag
19.11.07,14:22
Pre Duves: Staci sa pozriet na statistiku poruchovosti ADAC, alebo TUV a pozriet si na ktorom mieste sa vo vyskyte zavad pohybuje Fabia. Ziadne terno.Takze urcite nie, ze u dalsich 9-tich by uz zavady neboli. Tych 30 000km odjazdila redakcia asi za pol roka.Normalny vlastnik by ich odjazdil za tri roky asi. Zavady sa zacali prejavovat po kilometroch, ktore uz v podstate by boli po zaruke. Takze z vlastnej kapsy by sa aj platili. Dnes kupovat ojazdene auto bez dobreho automechanika - odbornika je chyba, ktoru robi vela ludi. Spolieha sa na to, ze vela vedia a chcu usetrit aj tie male naklady na neho.A potom sa divia. A dobry automechanik je ten, ktory ovlada vsetky triky podvodnikov pri predaji auta.
tetrisss
19.11.07,18:06
Ja som vyskusala tak isto nove i stare auto. Jazdila som Daewo Nubiru, po 4 rokoch som si zaobstarala Seat Leon, s ktorym som bola mimoriadne spokojna az na maly vykon motora,ale to bola moja chyba, mala som si vziat s vacsim vykonom a v tom maju pravdu, ze len 4rocne auto predas za tretinovu nadobudacu cenu. Teraz som si kupila rocne auto a zatial som spokojna, usetrila som 200000,.oproti novemu, autobazar mi dava 2rocnu zaruku, tak tazko povedat, co je lepsie. Zalezi fakt aj na tom kolko chces minut. Ak chces lizing, jednoznacne kup nove auto.
duves
20.11.07,04:57
Pre Duves: Staci sa pozriet na statistiku poruchovosti ADAC, alebo TUV a pozriet si na ktorom mieste sa vo vyskyte zavad pohybuje Fabia. Ziadne terno.Takze urcite nie, ze u dalsich 9-tich by uz zavady neboli. Tych 30 000km odjazdila redakcia asi za pol roka.Normalny vlastnik by ich odjazdil za tri roky asi. Zavady sa zacali prejavovat po kilometroch, ktore uz v podstate by boli po zaruke. Takze z vlastnej kapsy by sa aj platili. Dnes kupovat ojazdene auto bez dobreho automechanika - odbornika je chyba, ktoru robi vela ludi. Spolieha sa na to, ze vela vedia a chcu usetrit aj tie male naklady na neho.A potom sa divia. A dobry automechanik je ten, ktory ovlada vsetky triky podvodnikov pri predaji auta.
No fakt pozeram, ze fabia ma take problemy.
A co Renault Thalia?
kargo
20.11.07,10:59
Ak najazdíš ročne viac ako 20 000 km a si dobre finančne zabezpečená tak kúp jednoznačne nové auto.Radšej diesel, všimol som si že väčšina žien radšej jazdí s autami, ktoré majú silnejší krútiaci moment v nízkych otáčkach.V ostatných prípadoch radšej auto z druhej ruky. Strednej triedy (radšej vyššej) nie staršie ako sedemročné.To "z druhej ruky" myslím doslovne. Čo sa týka počtu najazdených km mám na to takýto "vzorec":nie viac ako obsah valcov x 100.Pozri sa na tie tabuľky hodnotení značiek aj typov aut v spoľahlivosti.Nekupuj auto od kšeftárov s dovezenými autami. Neponáhľaj sa s kúpou, oboznám známych so svojím zámerom a študuj inzeráty - budeš aspoň v "obraze".
Ešte na margo investícií do poistenia, servisu a opráv.Poistenie nového auta je značná položka.Pri servise vám predpíšu konkrétny typ oleja,filtrov a pod.-samozrejme z tých najdrahších.O opravách na ktoré nespadá záruka radšej nehovorím. Za tú sumu by ste mohli mať staršie auto.
U starších aut sú tieto položky oveľa menšie.Opravy sú častejšie (nemusí byť pravda) ale lacnejšie.
Ale nové je len nové:)
Manual
20.11.07,12:00
....Za cenu novej Fabie si urcite uz mozem doviest 3- 4 rocneho VW Passata, alebo VW Golfa, ktore maju najazdenych okolo 120 000 km a vypadaju ako keby vysli z fabriky. Takze na nich najazdim este 200 000 km a predam bez problemov potom. Umenie nie je kupit za velke peniaze nove auto, umenie je kupit si dobre auto za malo penazi a dobre ho este predat. Pretoze u aut su dve radosti, ked clovek auto kupuje a ked sa ho zbavuje:-)))))
Asi najlepšie by bolo, keby sa mohli hneď vyrábať ojazdené autá, na ktorých by boli vychytané chyby a samozrejme by sa predávali tak za 1/2 ceny. To by bolo sveta žiť. ;):rolleyes::eek::D
Za veľké peniaze to predsa musí niekto kupovať, aby ďalší ako napr. ty mohli mať radosť z dobrej kúpy ojazdeného.
najag
20.11.07,12:40
Samozrejme, su ludia, ktorym nerobi problem kupy auta za niekolko milionov, su ludia, ktorym nerobi problem kupy auta za milion, su ludia, ktori maju niekolko aut, ale su aj ludia, pre ktorych je problem nasetrit na auto za pol miliona. Ak niekto ma peniaze, tak to neriesi na tejto stranke a kupi si auto, po akom mu srdce place. Ak niekto peniaze na nove auto nema, tak chce aspon ojazdene a preto sa radi, co ma kupit a co nie. Takze rada typu "kup si nove auto " je nanic, keby na neho mal, tak by sa nas na nic nepytal.:D
dad111
20.11.07,13:06
Pre chlapa je vraj najvacsia tragedia mat mladu zenu a stare auto. Otazku zadala zena, ale 50% pravdy je aj v tomto pripade. Vyskusal som uz dost aut,ale nove je nove. Ak kupim za rovnake peniaze stary Mercedes alebo novu Skodu, tak beriem tu Skodu. A pritom Mercedes je pre mna auto snov. Oprava auta je pre mna dobry relax, ale ked sa musim spolahnut na to, ze auto bude vzdy k dispozicii, ide zabava stranou. ELUSA teraz jazdi s 15 rokov starym autom, nie je asi 20 rocny chlapec, ktory sa potrebuje predvadzat. Pri trocha opatrnom pouzivani jej aj auto menej zvucnej znacky ale nove, vydrzi dost dlho a nemusi mat vobec problem so zavadami, ktorych pricina je drsne zaobchadzanie. Kupa stareho je riziko. Kupovat ho od priekupnika, ktory vozi vraky zvonku je odvaha. Ani dobry mechanik nemusi spoznat, co dokazu machri urobit. Ak stare, jedine od povodneho majitela so servisnou knizkou a pravidelnym servisom, ktory sa da overit. Never reciam, ze auto mal niekto z rodiny a on mu ho len predava. Vsetky casti musia byt primerane a rovnomerne opotrebene. Ak je na kazdej skrutke poznat stopy po kluci, alebo skrutkovaku, nie je tam nic povodne. Aj prilis dobry stav na prvy pohlad je nebezpecny. Lepsie je auto pred opravou s viditelnymi zavadami, ako auto po "generalke", ktore je robene na kseft. Vycerpavajucu radu asi nedostanes. Kazdy je profik v niecom. Uvedom si, ze on predava vraky denne, Ty kupujes len obcas. Dobra zmluva by nebola na zavadu. Z pohladu financii nove straca hodnotu rychlo. Vrak okamzite. Radim teda, ak mozes kup len nove.
najag
20.11.07,13:34
"Pri trocha opatrnom pouzivani jej aj auto menej zvucnej znacky ale nove, vydrzi dost dlho a nemusi mat vobec problem so zavadami, ktorych pricina je drsne zaobchadzanie."
Drsne zaobchadzanie ma sice vliv na vyskyt zavad, ale su aj zavady, ktorych vyskyt je objektivny a vodic nema na nich ziadny vliv. A ze nove auta maju vyskyt vad a pozehnany, staci sa pozriet na statistiky ADAC a TUV, kde su aj nove auta. Ruski automechanici mali porekadlo " co nie je v aute, to sa nepokazi" Dnes sa auto sklada z nespocetneho mnozstva komponentov, cidiel a snimacov a polovodicovej techniky, o ktorej nemame ani predstavy.A ta sa kazi, tak ako sa kazi vsetko. Ci je nove, ci je stare. Problemom iba je, ze bez diagnostickych programov a testerov sme u noveho auta casto pri zavade vedla a mimo. Takze to nie je o tom, co je nove, to sa nekazi. Objektivne stupa pocet zavad s vekom auta, ale aj niektore nove auto je niekedy za trest a nie pre radost. Kazda kupa by mala byt rozvazna a rozumna. A treba uvazovat aj dalsie suvislosti. Nove auto treba aj havarijne poistit. A casto je havarijna poistka aj 30 000,- rocne. Ak nie je poistene, strata auta je tazka. U ojazdeneho uz sa da prezit, da sa poistit na ine plnenie. Su tu aj servisne prehliadky, kde treba cast nakladov platit a tie su nemale. Vsetko ma za a proti, vsetko treba zvazit.
duves
20.11.07,13:48
Mne to zatial vychadza na fabiu. Nie je to na 2 ci 3 roky, cize novu.
Zasa teraz maju na thaliu vyraznu zlavu, akciu cca 80 tisic.
dad111
20.11.07,14:20
Kazdy ma iny rebricek hodnot. Su ludia, ktori neoblecu tricko ine ako znackove, zo sekaca a cinske je pre nich potupa. Pre ineho je znackove vyhadzovanie penazi. To len ako priklad. Modernu diagnostiku potrebuju auta uz zhruba 15 rokov. Starsie asi kupovat uz dnes nebude nikto z diskutujucich. Kupit mladsie, ktore bolo bez diagnostiky a bude bez nej dalej, to uz snad nie. Servis teda asi len znackovy. Auto, ktore ma viac ako 10 rokov uz ale v takych aj nemusia zobrat. Garazovi amateri mozu byt dobri, profik je profik. Havarijna poistka nie je vobec nutna. Strata novej Skody za 300000 je to iste ako stareho AUDI za tu istu cenu. Auto je strata financi tak ci tak. Jednoducho ak patri k zivotu, tak sa kupuje. Ak by chcel niekto setrit, kupi si auto lacne so vsetkym co k tomu patri. Ja si len myslim, ze ak sa rozhodovat pri danej sume medzi novym a starym, jednoznacne nove, aj menej reprezentativne. Kazdy svetovy vyrobca cita aj tie testy. Asi ziadny nevyraba vedome poruchove auta. Kazde nove auto nemusi mat vsetky prvky vybavy. Tu plati, ze ak sa chce niekto vyhnut problemom, nekupi si elektricke okna, sedacku s pocitacom a podobne vymozenosti. Skusili ste niekedy v poslednej dobe vycestovat s 10 rocnym autom na zapad od nas. Aj ked je perfektne, s platnou STK vsimajte si ten pristup. Uznavam, ze Vy s tym Vasim tam nepocestujete. Ste si isti, ze za par rokov nebude aj u nas takyto vztah k veteranom? Ja verim, ze ano. Mozno sa usmejete, nevadi, cas ukaze.
najag
20.11.07,15:56
To, ze mame u nas stale vysoky priemerny vek aut, to nie je otazka zaluby a konicka v starych autach. Je to otazka penazi. Iste , vsetci by sme boli radi, keby sme mali iba nove a moderne auta. Ale na to si vacsina musi pockat este dlhe roky. Ale ani na zapade nejazdia vsetci v novych autach. Pretoze na to nemaju. Takze snivat mozeme vacsina, ale realita je ina. Ono o vsetkom sa da polemizovat. Aj o neschopnom znackovom servise u nas. Pretoze mam tiez svoje skusenosti. Nie je vsetko zlate, co sa blyska. Aj v Rakusku znackovy servis Mercedes diagnostikoval vadu a nevedel ho opravit na Mercedese. Takze cesta do Nemecka, do znackoveho servisu Mercedesu. Vymenili cerpadlo, zavada ostala ta ista. Za velke peniaze. Na Slovensku vymenili palivovy filter a zavada bola odstranena. A potom sa v znackom servise v Nemecku velmi snazili, ked zistili, ako ich vysmiali Slovaci a refundovali co mohli, aby nemali hanbu. Takze znackovy je niekedy naozaj znackovy.Takze na co mame, v tom sa vozime.
duves
20.11.07,18:29
Myslim, ze kazdy mate v niecom pravdu. Mne zasa kamos poradil, ze ak nove, tak s tymi doplnkami, co ocenim a dobre premysliet, aby som potom nelutoval, ze som daco nezabudol.
misomiso
20.11.07,18:48
Ušporila som si nejaké peniaze a chcela by som kúpiť nejaké menšie staršie auto. Rozhodujem sa medzi Seat Ibiza, Citroen Saxo a Škoda Fabia. Rozhodujem sa i medzi bezinovým a dieslovým motorom. Doteraz jazdím na Ford Sierre,D, je to pre mňa finančne náročné auto a hľadám menšie auto kvôli spotrebe, náhradným dielom a pod. Prosím niekoho, kto vie poradiť pri výbere, čo si mám všímať a aké kritériá uprednostniť pri výbere. Mám už po 50-tke a už to bude moje posledné auto. Dochádzam na ňom do práce a za mamou... ďakujem

Seat by som uplne vylucil. Je to najhorsia znacka z celeho Volkswagen koncernu a nepocul som na to nic dobre. Skoda ma nepochybne mnohe vyhody ale velmi intenzivne sa kradne.

Mne z toho najlepsie vychadza Citroen C3. Ci benzin alebo diesel zalezi od toho, kolko najazdis. Ked jazdis malo, diesel sa z ekonomickeho hladiska nerentuje, lebo je vzdy drahsi (aj ojazdeny). Ja osobne som si ale tak zvykol ze uz by som benzin nechcel ani za svet.

Diesle maju mnohe vyhody, medzi nimi aj take, ktore si bezne clovek ani neuvedomi, napr.

- v pripade ropnej krizy tam mozes naliat skoro cokolvek, petrolej, kerosin, olej, (aj jedly, napr, repkovy)
- v diesli pri nehode neuhoris (jedine vtedy, ak tvoje auto zacne horiet od nejakeho vedle stojaceho benzinaka)
duves
20.11.07,19:21
Diesle maju mnohe vyhody, medzi nimi aj take, ktore si bezne clovek ani neuvedomi, napr.

- v pripade ropnej krizy tam mozes naliat skoro cokolvek, petrolej, kerosin, olej, (aj jedly, napr, repkovy)
- v diesli pri nehode neuhoris (jedine vtedy, ak tvoje auto zacne horiet od nejakeho vedle stojaceho benzinaka)
K tomuto nech sa prosim vyjadria odbornici. Lacnejsie to urcite nie je, lebo liter fritolu stoji od 40 do 50. Alebo tam staci nalievat pouzity z restauracii a jedalni?
Skor ma zaujima nasledok pre motor. Cize tvrdis, ze tam mozem liat iba repkovy olej, v ziadnom pomere s naftou?

Diesle maju aj mnohe NEvyhody, medzi nimi aj take, ZE MAJU HORSIU AKCELERACIU. To sa spozna pri predbiehani.
misomiso
20.11.07,20:04
K tomuto nech sa prosim vyjadria odbornici. Lacnejsie to urcite nie je, lebo liter fritolu stoji od 40 do 50. Alebo tam staci nalievat pouzity z restauracii a jedalni?
Skor ma zaujima nasledok pre motor. Cize tvrdis, ze tam mozem liat iba repkovy olej, v ziadnom pomere s naftou?

Diesle maju aj mnohe NEvyhody, medzi nimi aj take, ZE MAJU HORSIU AKCELERACIU. To sa spozna pri predbiehani.

Duves, preco pozornejsie necitas???

Ja som napisal, ze v pripade ropnej krizy tam mozes liat aj olej, nikde som nepisal, ze by to bolo ekonomicky vyhodnejsie. Ak napr. Bush napadne Iran, a PHM bude na pridel, tak ti bude srdecne jedno, ci ta stoji liter 40 alebo 50 Sk - navyse v takom pripade bude mozno nafta a benzin stat 120.

Cisty olej (bez riedeni as naftou) tam liat mozes, ale musel by si si na to nechat auto upravit. Uprava nie je narocne a spociva v predhreve olaja + v prepinani nafta/olej. startuje sa na naftu, po chvili sa prepne ne olej a posledne cca 2 km pred odstavenim auta sa robia opat na naftu. To samozrejme vyzaduje pridavnu malu nadrz na naftu, pretoze velka nadrz sa pouziva na olej. Jazdia na to niektori ludia, ja v tom momentalne nevidim ziadnu vyhodu a navyse poradakov urcite bude zaujimat danove hladisko - akym mechanizmom dodanit olej, aby clovek neporusoval zakon - v podstate to asi nejde. Napriek tomu si myslim, ze schopnost diesla spalit v pripade nudze aj olej je vyhodou. Ak sa miesa 1:1 s naftou, tak nie je problem (vynimku tvoria extremne nizke teploty v zime, kedy by mohol tuhnut)

Diesely uz dnes stratili prakticky vsetky svoje tradicne nevyhody. Mozno este nejake nevyhody maju (tyka sa niektorych vyrobcov) ale nizky vykon medzi ne rozhodne nepatri. Dnes uz zacinaju dosahovat diesle dokonca lepsie parametre "litroveho" vykonu, ako bezne osahuju benzinaky. Napr. ja mam na necele 2 litre obsahu 140 koni, a to nemem zdaleka najnovsi typ. Ked je vlhko, tak na dvojku ani nemozem pridat plny plyn, pretoze to hrabe a na trojku to hrabe, ked pod plnym plynom prejdem cez zebru. Su uz aj diesle. ktore dosahuju na ten isty objem aj 180 koni. Co je vsak dolezitejsie, diesel ma podstatne vysii krutiaci moment, inymi slovami, jeho vykon je podstatne lepsie vyuzitelny, pretoze je k dispozicii v otackach, v ktorych sa "bezne" motor pri normalnej jazde pohybuje a nie az niekde pri 5,500ot/min ako je to u vacsiny benzinakov.
duficek
20.11.07,20:16
Diesle maju aj mnohe NEvyhody, medzi nimi aj take, ZE MAJU HORSIU AKCELERACIU. To sa spozna pri predbiehani.
nevyhody nizsieho vykonu oproti benzinaku by som sa nebal. to platilo v minulosti, moderne naftaky maju porovnatelny vykon....
horsie je ked si niekto kupi 1,4 benzinak a preteka sa na dialnici, najlepsie nalozeny na dovolenku :)

ja som tiez zvyknuty na naftak, okrem nizsej spotreby mi aj viac vyhovuje jazda pri nizsich otackach
bobotova
20.11.07,20:50
Máte niekto skúsenosti so SUZUKI IGNIS?
duves
21.11.07,04:41
Duves, preco pozornejsie necitas???
Ja som napisal, ze v pripade ropnej krizy tam mozes liat aj olej, nikde som nepisal, ze by to bolo ekonomicky vyhodnejsie. Ak napr. Bush napadne Iran, .
To je celkom realne.



a PHM bude na pridel, tak ti bude srdecne jedno, ci ta stoji liter 40 alebo 50 Sk - navyse v takom pripade bude mozno nafta a benzin stat 120.

Cisty olej (bez riedeni as naftou) tam liat mozes, ale musel by si si na to nechat auto upravit. Uprava nie je narocne a spociva v predhreve olaja + v prepinani nafta/olej. startuje sa na naftu, po chvili sa prepne ne olej a posledne cca 2 km pred odstavenim auta sa robia opat na naftu. To samozrejme vyzaduje pridavnu malu nadrz na naftu, pretoze velka nadrz sa pouziva na olej. Jazdia na to niektori ludia, ja v tom momentalne nevidim ziadnu vyhodu a navyse poradakov urcite bude zaujimat danove hladisko - akym mechanizmom dodanit olej, aby clovek neporusoval zakon - v podstate to asi nejde. Napriek tomu si myslim, ze schopnost diesla spalit v pripade nudze aj olej je vyhodou. Ak sa miesa 1:1 s naftou, tak nie je problem (vynimku tvoria extremne nizke teploty v zime, kedy by mohol tuhnut)

Diesely uz dnes stratili prakticky vsetky svoje tradicne nevyhody. Mozno este nejake nevyhody maju (tyka sa niektorych vyrobcov) ale nizky vykon medzi ne rozhodne nepatri. Dnes uz zacinaju dosahovat diesle dokonca lepsie parametre "litroveho" vykonu, ako bezne osahuju benzinaky. Napr. ja mam na necele 2 litre obsahu 140 koni, a to nemem zdaleka najnovsi typ. Ked je vlhko, tak na dvojku ani nemozem pridat plny plyn, pretoze to hrabe a na trojku to hrabe, ked pod plnym plynom prejdem cez zebru. Su uz aj diesle. ktore dosahuju na ten isty objem aj 180 koni. Co je vsak dolezitejsie, diesel ma podstatne vysii krutiaci moment, inymi slovami, jeho vykon je podstatne lepsie vyuzitelny, pretoze je k dispozicii v otackach, v ktorych sa "bezne" motor pri normalnej jazde pohybuje a nie az niekde pri 5,500ot/min ako je to u vacsiny benzinakov.
Uvazujem aj nad dieslom. Ale vylucne koli tomu konfliktu. Zasa benzinaky sa daju prerobit na LPG, co je urcite alternativa ako pri diesloch jazdit na olej.
http://www.autogas.szm.sk/cojeLPG.html

KLADY
lacná prevádzka, cena LPG je o cca 60% nižšia ako cena benzínu,
návratnosť už od cca 15.000 najazdených km (závisí od ceny benzínu a plynu)
spotreba LPG je nepatrne vyššia (asi o 5%)
výrazne dlhšia životnosť motora a motorového oleja
nižšia hlučnosť a kľudnejší chod motora
možnosť prepínania za jazdy benzín/plyn, a tým zvýšenie dojazdu automobilu (výhodné pri cestách do zahraničia)
najmodernejšie zariadenia Landi Renzo a Lovato na trhu
vysoká výhrevnosť a vysoká antidetonačná odolnosť LPG a možnosť dosiahnutia lepšej homogenity zmesi, z menším množstvom elementárnej síry
ekologická prevádzka, zníženie exhalátov
hustá sieť čerpacích staníc LPG, ktorá naďalej rýchlo rastie
vysoká bezpečnosť, maximálny komfort obsluhy
ZÁPORY
zvýšenie celkovej hmotnosti automobilu (cca 50kg)
zmenšenie batožinového priestoru vozidla (LPG nádrž)
duves
21.11.07,05:03
Nasiel som daco o tej prerabke na rastlinny olej:
http://www.rostlinnyolej.cz/

Tato je lepsia:
http://www.bioauto.sk/index.html
A potom nema chybu tento odstavec:
Prestavba je dôležitá, spaľovanie rastlinného oleja v neupravenom aute je vždy spojené s veľkým rizikom. Nesprávne použitý rastlinný olej blahodárne pôsobí na istú skazu palivovej sústavy a v dôsledku polymerizácie motorového oleja k zničeniu motora. Stránka Bioauto je súborom pohľadov, skúseností a odkazov na stránky venujúce sa problematike využitia rastlinného oleja ako alternatívneho paliva, nie sú tu uvedené všetky podrobnosti, ktoré majú vplyv na bezporuchovosť a životnosť motora. V žiadnom prípade nie je možné niesť zodpovednosť za škody, spôsobené nesprávnym výkladom uvedených informácii.
http://www.bioauto.sk/images/stojan_s_hranolkami.jpg
duficek
21.11.07,07:36
pozor na LPG. neviem od akeho roku planuje EU zatazit aj plyn spotrebnou danou tak ako je benzin a nafta...takze sa dostane na ich uroven.
rovnako budu zatazene vsetky energie, ktore nemaju zdroj v obnovitelnych zdrojoch...

ako skoro bude ta spotrebna dan aj na LPG neviem :)
dad111
21.11.07,14:52
Akosi ta debata usla mimo temy. Aj tak sa mi pacia niektore nazory. Tak pridam aj ja svoje. Akosi sa nebojim ani globalneho otepenia ani novej doby ladovej. Tak si myslim, ze ani ta ropna kriza nesposobi vyhynutie homo sapiens. Bolo by mi luto vzdat sa auta a isto nielen jeho, ale akosi ma utesuje, ze by som bol len jeden z tych miliard. Netvrdim, ze by to nebolelo. V minulosti ked nebolo ropnych paliv jazdili auta na drevoplyn, a to uz bol rastlinny olej vymysleny. Ta predstava, ze budeme stat s autami pred LIDLOM a cakat az dovezu lacny olej je zaujimava. Pohon na plyn je tiez dvoch druhov. Ak zatazia PB spotrebnou danou, co je mozne, zacne sa aspon pouzivat stlaceny ZP. Kompresor sa da kupit a napojit sa mozete hocikde. Prestavba na ine palivo ale nie je vec pre amatera. Zaoberaju sa s tym velke spolocnosti, nemyslim ze je to jednoduche. U nas pouzivany system garazovych dielni vratane SADiek je len hra na pokus a omyl. Otazka benzin, alebo diesel je individualna. Ja osobne necitim ziadny obdiv k nafte.
Aby som aj k teme este nieco povedal. Z povodne spominanych znaciek by som preferoval SKODU, dostupny servis a ND, najnizsi pokles ceny ojazdenych aut. Ci nove, lebo stare, to si musi zvazit kazdy sam, zalezi len na cene. Ak ojazdene asi maximalne do r.v. 1993. To boli auta, ktore este bolo mozne servisovat bez znackovej vybavy servisu, len ten vek je uz ozaj velky. Mozno sa este podari najst prveho majitela a zachovale auto. Je to ale riesenietak na 5 rokov. Mladsie jazdene tiez nebudu uz na dlhsiu dobu. Otazka bola ale auto do prace a k mame. A k tomu SUZUKI IGNIS. Pred casom som o nom uvazoval. Mal som ho na vyskusanie. Ja by som ho prirovnal k lepsej LADE NIVE. Ako rodinne auto nic moc. Skuste si urobit prieskum, ako sa predavaju ojazdene. Tazko je ich predat aj za dost znizenu cenu. Teraz sa vyrabaju v Madarsku, aku budu mat hodnotu a nielen financnu tazko povedat.
duves
22.11.07,13:39
misomiso:
takze som si o tych moznostiach spalovat raslinny olej daco precital. Vystupuje mi zopar otazok.
1. Je na slovensku sieť čerpacich stanic, kde si natankujem take biopalivo?
2. Existuje moznost certifikovaneho prerobenia dieselovho motora na uzemi SR?

dik:D
misomiso
23.11.07,19:39
1. nie
2. nie
duves
23.11.07,19:49
Cize nula bodov.
Nejaky typek rozdava rady, co a ako. Lenze to je nieco ako jedna baba povedala:
http://blog.diskusie.sme.sk/viewdiscussion.php?spoj=blog-20201


Toto je pre vsetkych veriacich aj neveriacich. Proste realna skusenost. Zaciatkom marca 2006 som si kupil Skoda Octavia 1.9 SDI. SDI prave preto, lebo som si uz par rokov zistoval info o moznosti vyuzitia rastlinneho oleja ako paliva. Pred nedavnom, ked som uz vaznejsie uvazoval o kupe auta s moznostou upravy na olej som sa dozvedel, ze VW motory SDI su spravene tak, ze dokazu startovat s cistym olejom dokonca v zimnom obdobi. Tak som ti take auticko kupil. Stalo "len" 250.000,-Sk, ale riskol som to a bez upravy som zacal pouzivat rastlinny olej. Najprv to bolo 30% sojoveho oleja. Avsak pri teplote cca -5 C sa mi dost dusil motor. Nastastie som mal v kufri flase s tymto olejom a zistil som, ze proste zmrzol. Takze chyba bola v oleji. Mal som tam totiz aj repkovy olej z Lidlu a ten bol rovnako tekuty ako pri teplote doma (aspon z viditelnej stranky). Medzitym sa oteplilo a do dalsieho tankovania som dal 50% repkovy olej a 50% naftu. Absolutne ziadne problemy (vonku bolo 5 - 10 C). Neskor sa teploty dostali nad 15 a cez den nad 20 C a tak dalsie tankovanie bolo 100% rastlinny olej. Dal som tam cca 25 litrov sojoveho oleja a cca 24 litrov repkoveho oleja. Nemam ziaden problem ani so startovanim ani s vykonom. Dokonca sa moja spotreba klesla. Vidim to na pocte kilometrov a klesani rucicky merania nadrze. Doteraz som najazdil cca 3.000 km. Netvrdim, ze som teraz nejaky znalec na biopalivo, ale mozem povedat, ze to funguje. Samozrejme, bilancovat mozem tak po 15.000 km. Aj budem. Este dodam, ze som si vedomy, ze sa musim drzat jednej velkej zasady. Teda omnoho castejsie musim menit motorovy olej. Totizto zmiesavanie rastlinneho a motoroveho oleja sposobuje polymerizaciu a dochadza k tvorbe kasovitej hmoty. Ta sa usadzuje v olejovej vani a postupne ju zaplna. Moze teda dost napr. k pretlaku a poskodeniu tesneni. Mozno to ma aj dalsie negativne dopady. Znehodnocovanie motoroveho oleja riesim ciastocne cez tzv. mikrofilter (obtokovy filter). Ten by za beznych podmienok (pri pouzivani bezneho paliva) mal filtrovat motorovy olej tak, ze sa nan da najazdit 150.000 km a olej ostane stale cisty. Staci menit len mikrofiltracne vlozky. Kedze pouzivam ako palivo rastlinny olej budem musiet ten motorovy olej aj tak menit. Ale frekvencia vymeny by mohla ostat na 15.000 km.
Moj konecny verdikt teda je, ak niekto tvrdi, ze je to blbost a ma to katastrofalne nasledky na motor, zjavne je toteoretik. Netvrdim nic co nemam vedecky podlozene alebo dokonca osobne preskusane. Ak sa najde uzivatel - odporca, ktory ma vedecky podlozene, ze to fungovat nemoze, rad si tento jeho vedecky prispevok pozriem.

Este pozriem česko, ci tam nejaka firma robi oficialnu prerabku diesel motorov.
misomiso
23.11.07,19:53
A preco ta to tak zaujima? Ved sa to zatial nijako neoplati.
Excise Duty
10.12.07,09:26
pozor na LPG. neviem od akeho roku planuje EU zatazit aj plyn spotrebnou danou tak ako je benzin a nafta...takze sa dostane na ich uroven.
rovnako budu zatazene vsetky energie, ktore nemaju zdroj v obnovitelnych zdrojoch...

ako skoro bude ta spotrebna dan aj na LPG neviem :)

LPG (Liquid Petroleum Gas) je už veľmi dávno predmetom spotrebnej dane, momentálne podľa súčasne platného zákona č. 98/2004 Z. z. o spotrebnej dani z minerálneho oleja v znení neskorších predpisov, viď ustanovenie § 4 ods. 2 písm. b), pričom na LPG sa uplatňuje podľa ustanovenia § 6 ods. 1 písm. f) bodu 1. sadzba dane 7 800 Sk/1 000 kg, ak je určený na použitie, ponúkaný na použitie alebo použitý ako pohonná látka. Mimochodom je to štvrtá najvyššia sadzba dane v rámci EÚ:
http://ec.europa.eu/taxation_customs/resources/documents/taxation/excise_duties/energy_products/rates/excise_duties-part_II_energy_products-en.pdf
Pokiaľ je LPG určený na použitie, ponúkaný na použitie alebo použitý ako palivo, uplatní sa nulová sadzba dane.
LPG ako aj iné minerálne oleje sa zdaňujú na základe smernice Rady č. 96/2003/ES o reštrukturalizácii právneho rámca spoločenstva pre zdaňovanie energetických výrobkov a elektriny:
http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/site/sk/consleg/2003/L/02003L0096-20040501-sk.pdf
220870
10.12.07,20:39
Moje prvé auto Ziguli 1200r.v 1969 , najazdené 64 000 kúpené za 11 000Kčs v r.1990.Nabehal som na ňom ešte cez 100 000 tisíc za 6 rokov skončilo na vrakovisku len preto že zhnila 30 ročná karoséria .Bežná údržba ma stála cca 10 000+ poruchy cca 15 000.Veľmi dobrá kúpa.Moje druhé auto š.120 M.najazdené 40 000 kúpené v r.1999 za 25 000 vrazil som doň asi 20 000 SKK nabehal asi 3 000 za pol roka .Škoda slov.Moje tretie auto Favorit r.v 1988 nabehané 125 000 kúpené za 30 000 v r 2003 zatiaľ som najazdil dalších 120 000 takmer bez porúch, keď tak len drbnosti. Mám ho dodnes ale už začína odchádzať do večných lovíšť.Výborná kúpa.A vždy mi radili skúsený automechanici , a vždy je to len o tom ako sa trafili.
duves
19.12.07,19:08
Renault bude vyrabat Clio verziu kombi - Clio Grandtour.
http://auto-presse.de/newssys/galerie/22265/22265_report_w486.jpg
Bude sa tam montovat o.i. aj motor 1,2TCE, co je preplnovany benzinak s vykonom 74 kW/100 k. Testy na malom clie su tu:
http://magazin.auto.cz/testy/renault-clio-1-2tce-rip-curl-downsizing-v-praxi.html
Stefan2005
27.04.08,18:40
Máte prosím Vas niekto už praktické skúsenosti s novou "i30CW" ?
V obchode som si naň siahol, vyzerá fakt dobre, ale chcel by som počuť i niečo iné ako "medové slovíčka" predávajúceho.
jozefstefan
11.11.08,10:21
Caute, ozivil som teraz trochu starsiu temu, lebo by som potreboval poradit.

Sestra ide kupovat auto, ojazdene, od 1. majitela. Jedna sa o Hyundai Getz, r.v.2005, 1,3 motor, 63 kW, 60 000 km, servisná knižka. Majitel jej ukazoval aj fakturu na 358 000 Sk, len problem je v tom, ze sestra nevie, ci ten majitel kupoval auto na leasing alebo nie. Da sa to dajako overit? Ma k dispozicii aj dajake cislo VIN KMH ... .
Toto auto bolo kupovane na Slovensku a teraz majitel predava za 180 000 Sk.

Velmi nerada by sa popalila, preto nechce ani auto z bazaru alebo z dovozu, ale citala aj take veci na nete, ze podvodnici predavali auta s nesplatenim leasingom a potom leasingove spolocnosti od kupujucich zhabali auto.

Este jedna vec: ak sa kupuje na leasing auto, vzdy je to napisane do osvedcenia (technicky preukaz)? Akoze vlastnikom je leasingova spolocnost az do vyplatenia splatok?

Nema niekto nahodou dobre napisanu kupno-predajnu zmluvu? Co vsetko by mala obsahovat (vady, skryte vady, zaruka, odstupenie od zmluvy,...)?

Vopred vam dakujem za pomoc.
Stefan2005
11.11.08,10:53
....teraz majitel predava za 180 000 Sk.
....

... nové kusy sa v súčasnosti predávajú v super výbave v cene cca 250.000 Sk. Ak je rozhodnutá pre tento model, zvážil by som kúpu za takú cenu, resp. možná ešte mesiac-dva počkal... Osobne by som si radšej tých 70 tisíc požičal a kúpil nové :).
Hansa
11.11.08,11:11
Aké máte skúsenosti so značkou Fiat?
evula0
11.11.08,11:18
Mám Forda Fiestu od 4/05 pôvodne na leasing za 300 tis.Po splatení lesingu sa vystavil nový technický so zmenou majiteľa.Tiež by mohol mať majiteľ leasingovú zmluvu, kde je napísaná doba ukončenia. Cenovo by v súčasnosti bola tam ako ten Getz(predsa len je to Ford a nie Kórejec). Ale v súčasnosti je nová s neskutočnou výbavou tiež za 300. Autá v tejto veľkostnej triede sa do veku cca 5 rokov dosť s cenou držia, preto si myslím, že kúpa nového býva výhodnejšia.
zanetth
11.11.08,11:36
Aké máte skúsenosti so značkou Fiat?

Nemôžem povedať, že sa nejako vyznám v autách, ale mali sme Fiat Tipo (kúpené v bazári) a boli sam s ním veľmi spokojní. Pred 4 rokmi sme kúpili nový Fiat Punto multijet a som rovnako spokojná, je to síce menšie auto - také malé žihadlo, ľahko s ním zaparkujem a spotreba je len okolo 5,5l/100km v mestskej premávke. Ja mám s touto značkou dobré skúsenosti. Záleží však na tom čo od auta očakávaš, je to veľmi individuálne.
misomiso
11.11.08,11:46
Caute, ozivil som teraz trochu starsiu temu, lebo by som potreboval poradit.

Sestra ide kupovat auto, ojazdene, od 1. majitela. Jedna sa o Hyundai Getz, r.v.2005, 1,3 motor, 63 kW, 60 000 km, servisná knižka. Majitel jej ukazoval aj fakturu na 358 000 Sk, len problem je v tom, ze sestra nevie, ci ten majitel kupoval auto na leasing alebo nie. Da sa to dajako overit? Ma k dispozicii aj dajake cislo VIN KMH ... .
Toto auto bolo kupovane na Slovensku a teraz majitel predava za 180 000 Sk.

Velmi nerada by sa popalila, preto nechce ani auto z bazaru alebo z dovozu, ale citala aj take veci na nete, ze podvodnici predavali auta s nesplatenim leasingom a potom leasingove spolocnosti od kupujucich zhabali auto.

Este jedna vec: ak sa kupuje na leasing auto, vzdy je to napisane do osvedcenia (technicky preukaz)? Akoze vlastnikom je leasingova spolocnost az do vyplatenia splatok?

Nema niekto nahodou dobre napisanu kupno-predajnu zmluvu? Co vsetko by mala obsahovat (vady, skryte vady, zaruka, odstupenie od zmluvy,...)?

Vopred vam dakujem za pomoc.

Ale ved taky podvod by nemal zmysel, auto je pravdepodobne asi uz vyplatene alebo tesne pred splatenim (v tom pripade tiez v podstate splatene). Take podvody sa robia hned po uzatvoreni leasingovej zmluvy, inak to nema vyznam.
Jacq.
11.11.08,12:05
Počkajte s kúpou, ak je to možné do budúceho roka - nové autá by mali bzť lacnejšie - predajcovia budú musieť prispôsobiť ceny áut predávaných V SR cenám áut predávaných v EÚ. U nás sú jedny z najvyšších a ke´d bude Euro, nikomu nebue stáť nič v ceste, aby si išiel kúpiť auto hoci kam v rámci EÚ za menej...

Jacq.
petmar
11.11.08,19:48
......
...... Da sa to dajako overit? Ma k dispozicii aj dajake cislo VIN KMH ... .
Toto auto bolo kupovane na Slovensku a teraz majitel predava za 180 000 Sk.
Velmi nerada by sa popalila, preto nechce ani auto z bazaru alebo z dovozu, ale citala aj take veci na nete, ze podvodnici predavali auta s nesplatenim leasingom a potom leasingove spolocnosti od kupujucich zhabali auto.
Este jedna vec: ak sa kupuje na leasing auto, vzdy je to napisane do osvedcenia (technicky preukaz)? Akoze vlastnikom je leasingova spolocnost az do vyplatenia splatok?..................atď....



U policajtov sa ukladá lízingová zmluva pri evidencii auta. Keď majiteľ splatí lízing, dostane od lízingovej spoločnosti potvrdenie, že nie je jej nič dlžný. Musí ho zaniesť na políciu alebo aspoň dobre uschovať. S tým sa ti môže preukázať alebo uvidíš to na polícii. Policajti bez tohto potvdenia nesmú prepísať lízované auto na inú osobu (kupca). Jasné, dá sa vždy podvádzať, ale ak sú pochybnosti, nech ti ukáže zmluvu či potvrdenie a prever si potrebné napr. u líz. spoločnosti.
jozefstefan
12.11.08,09:36
Okay, dakujem za odpovede, preposlal som ich sestre.
220870
16.11.08,10:06
Tahalia nikdy.Vyrába sa to v TURECKU. od tých čo skúsili toto auto sa nedozvieš nič pozitívne.To je tak pre starého deda čo to vytiahne v nedelu doobeda prevezie sa do kostola a späť len preto aby celá dedina videla že má auto.Za 200 000 sk určite kúpite starú solídnu rachotinu s 200 000 na tachometri a bude to určite lepšie auto ako RENOLT-ťácke vraky.Moc sa o tom nepíše ale Renolt vyhlásil ,že oni vyrábajú autá tak aby vydržali 3-4 roky , a potom aby si zákazník prišiel kúpiť nový renolt vrak.Toto môžu robiť v Paríži ,kde si priemerný Francúz kúpi nový autovrak Renolt za dva mesačné platy. Nie na Slovensku kde väčšina ráta s autom na 15 rokov.
seat
17.11.08,18:47
mám seat ibiza tdi - šľape to bez problémov, nekazí sa, papá cca 6 litrov, ale pozor nie je to rodinné auto - hlavne v zadu je málo priestoru pre nohy - fabia má toho priestoru o niečo viac
radik999
17.11.08,19:10
Pozdravujem pani Elušu, ja by som na jej mieste riešil určite Fabiu benzín, pretože ojazdené diesle majú problémy s turbom a myslím, že nemá náladu postávať v servisoch a zháňať diely cez net. Benzínové sú vynikajúce agregáty a hlavne servis na každom kroku, taktiež cenovo prístupné náhr. diely. Keď ojazdené, tak len cež Škoda servis, dávajú záruku na stav a pôvod vozidla, väčšinou sú to autá so servisnou históriou a nie dovezené zá účelom rýchleho zbohatnutia a často havarované a narýchlo opravené.
seat
17.11.08,19:35
tiež som mal favorita - ked som sa odhodlal niečo opraviť vždy odišlo niečo čoho som sa pri tom dotkol - bol to úplný vrak - podoné skúsenosti maju aj ostatný
duves
18.11.08,07:08
Tahalia nikdy.Vyrába sa to v TURECKU. od tých čo skúsili toto auto sa nedozvieš nič pozitívne.To je tak pre starého deda čo to vytiahne v nedelu doobeda prevezie sa do kostola a späť len preto aby celá dedina videla že má auto.Za 200 000 sk určite kúpite starú solídnu rachotinu s 200 000 na tachometri a bude to určite lepšie auto ako RENOLT-ťácke vraky.Moc sa o tom nepíše ale Renolt vyhlásil ,že oni vyrábajú autá tak aby vydržali 3-4 roky , a potom aby si zákazník prišiel kúpiť nový renolt vrak.Toto môžu robiť v Paríži ,kde si priemerný Francúz kúpi nový autovrak Renolt za dva mesačné platy. Nie na Slovensku kde väčšina ráta s autom na 15 rokov.
Ano v turecku. Aj ked tam sa to vola inak (renault Symbol-vid foto). Tiež som nad tym uvažoval, ale zvolil som iny typ a myslim, že som dobre urobil (teraz su tuším nove karoserie po facelifte).
http://lh6.ggpht.com/_ALL3m3zAVZQ/SMLZMieFu_I/AAAAAAAADVs/Gn2nzX6RCLw/s640/KIF_3537.JPG
topper1
18.11.08,10:00
Dobrý deň, mám možnosť kúpiť auto, ktoré bolo používané v autoškole na výučbu. Teraz je po rekonštrukcii - nová spojka, bez pedálov spolujazdca. Máte niekto skúsenosti s takým autom? na čo si dať pozor-čo môže byť opotrebované viac ako u iných áut? Ďakujem
duves
18.11.08,10:28
A čo tlmice, perovanie, ložiská, časti napravy-čapy a pod?
Bionda
18.11.08,11:05
A hlavne ja osobne preferujem, ak jazdené auto, tak kúpené na Slovensku- (mne sa vyplatilo) v servise auto poznali- dala som si urobiť kompletnú veľkú technickú prehliadku ( v mojom servise- značkovom- podľa vozidla). Som spokojná - podarilo sa mi kúpiť vozidlo s reálnymi km 4ročné s 50tis. km- olej ešte dnes farby karamel- nezoženie ani ň...oleja, u benzínu je toho viac- darmo SUV :D .
Dobrú spotrebu a hlavne auto , ktoré sa nekradne (ja osobne si aj na tento aspekt dávam pozor!!!!) bola Nissan Micra event. Almera. (Hoci keď pozerám na mužovu spotrebuToyoty 6,5l u 2,2motora, tiež radosť:)).
donMarkone
16.04.09,12:44
spolocnost rasol (www rasol sk) na slovensku preraba zatial co viem tak sice kamiony a polnohospodarske stroje ale preraba a okrem toho aj vyraba ro ako palivo...
kde je teda pravda? ako to potom na Slovensku funguje s RO ako alternativnym palivom???
zeby to na celom svete bezne fungovalo len u nas to bolo o5 100 za opicami???...divne...alebo "na Slovensku je to tak"?
mazanova
16.04.09,17:55
A hlavne ja osobne preferujem, ak jazdené auto, tak kúpené na Slovensku- (mne sa vyplatilo) v servise auto poznali- dala som si urobiť kompletnú veľkú technickú prehliadku ( v mojom servise- značkovom- podľa vozidla). Som spokojná - podarilo sa mi kúpiť vozidlo s reálnymi km 4ročné s 50tis. km- olej ešte dnes farby karamel- nezoženie ani ň...oleja, u benzínu je toho viac- darmo SUV :D .
Dobrú spotrebu a hlavne auto , ktoré sa nekradne (ja osobne si aj na tento aspekt dávam pozor!!!!) bola Nissan Micra event. Almera. (Hoci keď pozerám na mužovu spotrebuToyoty 6,5l u 2,2motora, tiež radosť:)).
to akože má kto rozumieť ????????? hovorím dobre po slovensky ale tie šifry a nedokončené myšlienky
velvet
16.04.09,19:19
Auto mi vykapalo a veľmi rýchlo potrebujem nové. Rozhodla som sa pre úplne nové, nejazdené. Po prečítaní množstva článkov a ponúk nie som múdrejšia ako predtým. Nevyznám sa v motoroch a preto prosím o pomoc.
Ročne najazdím cca 20 tisíc km, cestujem kdekoľvek - mesto, hory... chcem 5 dverové auto, s manuálnou prevodovkou a s čo najväčším úložným priestorom. Potrebujem od neho spoľahlivosť, pohodlie a nie veľkú spotrebu.
Ak by ste vedeli o nejakej spoločnosti ktorej stačí len doklad totožnosti a akontácia bez potvrdení o príjme, uprednostním tú. Pozrela som že VW a Škoda práve toto ponúkajú, ale tiež som počula že tieto autá sa najviac kradnú...tak teraz neviem :confused:.
Jazdím dobre, vodičák mám už 10 rokov bez nehody...teda takej čo by som musela nahlasovať...oškriabanie laku sa nepočíta :D:D:D

Viem že je to kopec požiadaviek a možno niektoré vám nedávajú zmysel, ale poradíte? :o
Vopred ďakujem.
misomiso
16.04.09,19:31
Auto mi vykapalo a veľmi rýchlo potrebujem nové. Rozhodla som sa pre úplne nové, nejazdené. Po prečítaní množstva článkov a ponúk nie som múdrejšia ako predtým. Nevyznám sa v motoroch a preto prosím o pomoc.
Ročne najazdím cca 20 tisíc km, cestujem kdekoľvek - mesto, hory... chcem 5 dverové auto, s manuálnou prevodovkou a s čo najväčším úložným priestorom. Potrebujem od neho spoľahlivosť, pohodlie a nie veľkú spotrebu.
Ak by ste vedeli o nejakej spoločnosti ktorej stačí len doklad totožnosti a akontácia bez potvrdení o príjme, uprednostním tú. Pozrela som že VW a Škoda práve toto ponúkajú, ale tiež som počula že tieto autá sa najviac kradnú...tak teraz neviem :confused:.
Jazdím dobre, vodičák mám už 10 rokov bez nehody...teda takej čo by som musela nahlasovať...oškriabanie laku sa nepočíta :D:D:D

Viem že je to kopec požiadaviek a možno niektoré vám nedávajú zmysel, ale poradíte? :o
Vopred ďakujem.

Ak chces spolahlivost, tak ROZHODNE nekupuj novy model ale vzdy ten, ktory sa vyraba uz aspon 3 - 4 roky (nebudes mat ale najnovsi dizajn).

Ak chces pohodlie, musis kupit trocha vacsie auto, nie len kvoli priestoru, ale aj kvoli podvozku.

Ak chces nizku spotrebu tak jednoznacne diesel, odmenou ti bude aj to, ze viac vyuzijes jeho vykon a tiez to, ze v pripade nehody v aute nezhoris.
alla66
16.04.09,20:25
to akože má kto rozumieť ????????? hovorím dobre po slovensky ale tie šifry a nedokončené myšlienky
Čo si nepochopila?

má jeden preklep :

nezoženie ani ň...oleja = nezožerie ani ň oleja

SUV = Terénne autá a najmä ich cestnejšie deriváty označené skratkou SUV
mazanova
17.04.09,08:31
Čo si nepochopila?

má jeden preklep :

nezoženie ani ň...oleja = nezožerie ani ň oleja

SUV = Terénne autá a najmä ich cestnejšie deriváty označené skratkou SUV
vďaka
Nokerla
17.04.09,09:24
30000 skk za havarijnú poistku?.......Srandujes?
alla66
17.04.09,10:15
Nerieš, :) platíš to Ty?:D