LUCCINDA
13.11.07,10:49
Dobry den,

mam 17 dni nevycerpanej dovolenky a chcem sa opytat kolko dni mi moze zamestnavatel urcit cerpanie dovolenky. Dva krat som dovolenku nemala schvalenu a teraz mi zamestnavatel chce stanovit, kedy si mam dovolenku vycerpat, aby som si ju do buduceho roka neprenasala. Mohli by ste mi prosim napisat ake su pravidla cerpania dovolenky urcenej zamestnavatelom (kolko dni dopredu musi zamestnavatel oznamit a akym sposobom) a podla coho zamestnavatel moze urcit pocet prenesenych dni dovolenky do dalsieho roka.

Vopred dakujem za radu :)
emily 2
01.10.10,14:50
Mám podobnú otázku, ale trochu z opačnej strany.

Stane sa ,že zamestnávateľ nemá pre niektorých pracovníkov robotu na 1-2 dni. Môže im na tieto dni nariadiť čerpať dovolenku ? ( V lete mali riadne čerpanú 2 týždne -ako si sami určili) Do konca roka majú ešte nevyčerpané cca po 15-20 dní.

ďakujem
Tweety
01.10.10,14:52
Mám podobnú otázku, ale trochu z opačnej strany.

Stane sa ,že zamestnávateľ nemá pre niektorých pracovníkov robotu na 1-2 dni. Môže im na tieto dni nariadiť čerpať dovolenku ? Nie. Je to prekážka v práci na strane zamestnáv. ( V lete mali riadne čerpanú 2 týždne -ako si sami určili) Do konca roka majú ešte nevyčerpané cca po 15-20 dní.

ďakujem
Odpovede v texte.
emily 2
01.10.10,15:03
Kedy vlastne môže určiť zamestnávateľ dovolenku - jedná sa čisto o "závodné "dovolenky ?
emily 2
01.10.10,15:04
je to trochu neseriozne aj od zamestnancov, potom všetci naraz budu chcieť v decembri cez sviatky...
Tweety
01.10.10,15:06
je to trochu neseriozne aj od zamestnancov, potom všetci naraz budu chcieť v decembri cez sviatky...
Ale za to, že zamestnáv. nemá pre nich prácu, oni nemôžu. Prečo by to bolo od niech neseriózne, že si nechcú zobrať na tieto dni dovolenku? To má riešiť zamestnáv., a nie oni.
§ 142
Prekážky na strane zamestnávateľa
(1) Ak zamestnanec nemôže vykonávať prácu pre prechodný nedostatok spôsobený poruchou na strojovom zariadení, v dodávke surovín alebo pohonnej sily, chybnými pracovnými podkladmi alebo inými podobnými prevádzkovými príčinami (prestoj) a nebol po dohode preradený na inú prácu, patrí mu náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.
emily 2
01.10.10,15:19
Kedy vlastne môže určiť zamestnávateľ dovolenku - jedná sa čisto o "závodné "dovolenky ?

poprosím ešte o odpoved na túto otázku

ďakujem
Tweety
01.10.10,15:20
poprosím ešte o odpoved na túto otázku

ďakujem
§ 111 ZP
(1) Čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ po prerokovaní so zamestnancom podľa plánu dovoleniek určeného s predchádzajúcim súhlasom zástupcov zamestnancov tak, aby si zamestnanec mohol dovolenku vyčerpať spravidla vcelku a do konca kalendárneho roka. Pri určovaní dovolenky je potrebné prihliadať na úlohy zamestnávateľa a na oprávnené záujmy zamestnanca. Zamestnávateľ je povinný určiť zamestnancovi čerpanie aspoň štyroch týždňov dovolenky v kalendárnom roku, ak má na ne nárok, a ak určeniu čerpania dovolenky nebránia prekážky v práci na strane zamestnanca.

(2) Zamestnávateľ môže po dohode so zástupcami zamestnancov určiť hromadné čerpanie dovolenky, ak je to nevyhnutné z prevádzkových dôvodov a zlučiteľné so záujmom zamestnancov. Hromadné čerpanie dovolenky nesmie byť viac ako dva týždne a v umeleckých súboroch z povolania štyri týždne. V divadle a v inej umeleckej ustanovizni, ktorej predmetom činnosti je interpretovať hudobné diela, možno určiť hromadné čerpanie dovolenky v celej výmere.

(3) Ak sa poskytuje dovolenka v niekoľkých častiach, musí byť aspoň jedna časť najmenej dva týždne, ak sa zamestnanec so zamestnávateľom nedohodne inak. Čerpanie dovolenky je zamestnávateľ povinný oznámiť zamestnancovi aspoň 14 dní vopred. Toto obdobie môže byť výnimočne skrátené so súhlasom zamestnanca.
emily 2
01.10.10,15:26
Takže , ak zamestnanec nesúhlasí, nemôžemu mu zamestnávateľ určiť dátum, kedy si má čerpať na dovolenku

Má čakať, kedy si ju bude chcieť zamestnanec vybrať - a vtedy má možnosť napr. aj nesúhlasiť ( ohrozenie prevádzky,.. )

prepáč, že tak lopatisticky, ale chcem mať v tom jasno a tie zákony sú niekedy zložito písané...
Tweety
01.10.10,15:29
Takže , ak zamestnanec nesúhlasí, nemôžemu mu zamestnávateľ určiť dátum, kedy si má čerpať na dovolenku

Má čakať, kedy si ju bude chcieť zamestnanec vybrať - a vtedy má možnosť napr. aj nesúhlasiť ( ohrozenie prevádzky,.. )

prepáč, že tak lopatisticky, ale chcem mať v tom jasno a tie zákony sú niekedy zložito písané...
Nečítala si pozorne môj predch. príspevok, hlavne odst.1.
emily 2
01.10.10,15:40
Takže mohol by mu napr. určiť 1-2 , resp. 5 dní dovolenky, kedy si má vyčerpať aj zamestnávateľ - a odvolať sa na § 111 ZP ods. 1, ale je tam tá podmienka určiť 14 dní vopred ?
Tweety
01.10.10,15:41
Takže mohol by mu napr. určiť 1-2 , resp. 5 dní dovolenky, kedy si má vyčerpať aj zamestnávateľ - a odvolať sa na § 111 ZP ods. 1, ale je tam tá podmienka určiť 14 dní vopred ?
Áno, ale s dodržaním tejto podmienky.
emily 2
01.10.10,15:48
Ok, vďaka

Škoda , že je tam tých 14 dní, to sa dá ťažko naplánovať toľko dopredu pri cca 20 zamestnacoch a viacerých zákazkach ( a ešte aj dnešných nárokoch zákazníkov )

ešte raz srdečná vďaka za vysvetlenia
ivka70
01.10.10,17:44
Ok, vďaka

Škoda , že je tam tých 14 dní, to sa dá ťažko naplánovať toľko dopredu pri cca 20 zamestnacoch a viacerých zákazkach ( a ešte aj dnešných nárokoch zákazníkov )

ešte raz srdečná vďaka za vysvetlenia

Ak s tym zamestnanec suhlasi, nemusi byt dodrzana podpmienka 14 dni.
pochemi
03.10.10,12:57
Dobrý deň,
ku koncu roka mi zostane 17 dní dovolenky a zamestnávateľ mi tvrdí,že do nového roku si môžem preniesť len 10 a že 7 mi prepadne. Je to možné?
veronikasad
03.10.10,13:01
Dobrý deň,
ku koncu roka mi zostane 17 dní dovolenky a zamestnávateľ mi tvrdí,že do nového roku si môžem preniesť len 10 a že 7 mi prepadne. Je to možné?
Ak ide o dovolenku za rok 2010, môžeš si ju vyčerpať do konca roku 2011. Ale nástup na dovolenku určuje zamestnávatel - ak ti čerpanie oznámi 2 týždne vopred, alebo v zmysle plánu dovoleniek, musíš si ju vyčerpať (ak tomu nebránia prekážky v práci na strane zamestnanca).
Tina855
18.05.12,05:40
ahojte, k 31.5. sme ukončili PP so zamestnancom dohodou (na jeho podnet), má však nevyčerpaných 19 dní dovolenky, sme povinní preplatiť mu celých 19 dní? alebo môžeme nariadiť do konca mája jej čerpanie a vyplatiť už len zostatok?
Tweety
18.05.12,05:49
ahojte, k 31.5. sme ukončili PP so zamestnancom dohodou (na jeho podnet), má však nevyčerpaných 19 dní dovolenky, sme povinní preplatiť mu celých 19 dní? alebo môžeme nariadiť do konca mája jej čerpanie a vyplatiť už len zostatok?
Ak je to jeho nárok na D, (z roka 2011, a PČ tohto roka), tak mu ju musíte preplatiť. AK si ju nemôže už vyčerpať, tak ju preplatíte. A ten zostatok, to ako myslíš? Veď nevyčerpaná dovolenka ku skončeniu PP je stále len zostatok, či?
inges
18.05.12,05:55
asi to bolo myslené, že do konca mája si vyčerpá 9 dní a zostatok preplatia.
Tina855
18.05.12,05:58
no ved práve, že si ju môže vyčerpať, to my chceme, lebo už máme miesto nej aj nového zamestnanca a dvaja by tam nemali čo robiť, čiže nám by to vyhovovalo, keby ostane ona doma tolko dní kolko ostáva do 31.5. a ten zostatok jej samozrejme preplatíme. Ale či môže ona povedať, že dovolenku nechce a že chce preplatiť celých 19 dní a že bude robiť každý deň až do skončenia.
Tweety
18.05.12,06:05
no ved práve, že si ju môže vyčerpať, to my chceme, lebo už máme miesto nej aj nového zamestnanca a dvaja by tam nemali čo robiť, čiže nám by to vyhovovalo, keby ostane ona doma tolko dní kolko ostáva do 31.5. a ten zostatok jej samozrejme preplatíme. Ale či môže ona povedať, že dovolenku nechce a že chce preplatiť celých 19 dní a že bude robiť každý deň až do skončenia. O dovolenke rozhoduje zamestnáv. po dohode so zamestnancom.