jmsth
13.11.07,12:06
V dôsledku pracovného úrazu som PN od 24.9. 2007. Keď som dostala výplatu za mesiac 09/2007, bolo mi povedané, že za posledný týždeň dostanem úrazový príplatok od Sociálnej poisťovne. To isté platí aj pre prvý týždeň v októbri( zamestnávateľ mi vyplatil len nejakých 900,- Sk). Lenže teraz mi prišlo zo SP rozhodnutie, že prvých 10 dní ich vôbec nezaujíma a od 11. dňa mi vyplatia len 55% denného vymeriavacieho základu - tzv. nemocenské. Je to v poriadku? Vianoce sa blížia a keď si predsavím, že dostanem polovicu výplaty . . .je mi zle. Nemá mi niečo platiť aj zamestnávateľ?
Prosím niekoho o polopatistickú radu - ja tomu vôbec nerozumiem.
Ďakujem a prajem pekný deň.
sway
13.11.07,11:19
Bohužiaľ, je to tak ako Ti napísali.
Prvé 3 dni Ti platí zamestnávateľ len 25% zo mzdy - laicky povedané
potom od 4 do 10 dňa ti platí 55% zamestnávateľ a od 11 dňa ti posiela peniaze sociálna poisťovňa, ale vždy je to len 55% zo mzdy.

Je to hrozne málo, preto sa neoplatí maródovať..., ľudia ak môžu si berú dovolenku - tá je platená oveľa lepšie.

Akurát ten úrazový príplatok zo Soc.poist. - tu nemám prehľad, skús zistiť priamo na Sociálke, ale nedúfaj vo veľké peniaze....

Nuž držím ti palce, ja (bez reklamy) mám na takéto situácie uzatvorenú poistku, kde mi platia za každý deň liečenia sa po úraze 300 sk.
Chobot
13.11.07,11:19
V dôsledku pracovného úrazu som PN od 24.9. 2007. Keď som dostala výplatu za mesiac 09/2007, bolo mi povedané, že za posledný týždeň dostanem úrazový príplatok od Sociálnej poisťovne. To isté platí aj pre prvý týždeň v októbri( zamestnávateľ mi vyplatil len nejakých 900,- Sk). Lenže teraz mi prišlo zo SP rozhodnutie, že prvých 10 dní ich vôbec nezaujíma a od 11. dňa mi vyplatia len 55% denného vymeriavacieho základu - tzv. nemocenské. Je to v poriadku? Vianoce sa blížia a keď si predsavím, že dostanem polovicu výplaty . . .je mi zle. Nemá mi niečo platiť aj zamestnávateľ?
Prosím niekoho o polopatistickú radu - ja tomu vôbec nerozumiem.
Ďakujem a prajem pekný deň.

V prípade riadnej PN prvých 10 dní platí náhradu zamestnávateľ, od 11. dňa platí nemocenské SP. Nemocenské je vo výške 55% vymeriavacieho základu.

Ak však ide o pracovný úraz zavinený zamestnávateľom, ten by ti mal kompenzovať náhradu mzdy do plnej výšky mzdy. Mal si ten úraz naozaj klasifikovaný ako pracovný úraz z viny zamestnávateľa?

Bohužiaľ to musí poopraviť, teraz to už neplatí. Bolo to v § 198 a § 213 ZP, ale zákonom č. 461/2003 to bolo zrušené, takže je nárok len na nemocenské aj počas pracovného úrazu.
sway
13.11.07,11:21
V prípade riadnej PN prvých 10 dní platí náhradu zamestnávateľ, od 11. dňa platí nemocenské SP. Nemocenské je vo výške 55% vymeriavacieho základu.

Ak však ide o pracovný úraz zavinený zamestnávateľom, ten by ti mal kompenzovať náhradu mzdy do plnej výšky mzdy. Mal si ten úraz naozaj klasifikovaný ako pracovný úraz z viny zamestnávateľa?

aha... toto som nevedela ani ja - veľmi podnetné ;)
Chobot
13.11.07,11:35
aha... toto som nevedela ani ja - veľmi podnetné ;)

Už to neplatí, opravil som príspevok. Platilo to do 1.1.2004.

Ale SP vypláca nejakú kompenzáciu, treba si presne pozrieť zákon 461/2003, na aké náhrady má poistený nárok pri prac. úraze.
jmsth
13.11.07,11:43
Ďakujem za odpoveď a prajem pekný deň.
sway
13.11.07,12:21
Už to neplatí, opravil som príspevok. Platilo to do 1.1.2004.

Ale SP vypláca nejakú kompenzáciu, treba si presne pozrieť zákon 461/2003, na aké náhrady má poistený nárok pri prac. úraze.
:cool::cool::cool::cool: no tak dobre
Aljok
13.11.07,13:15
Zákon o sociálnom poistení:
§ 85
Podmienky nároku na úrazový príplatok


Zamestnanec okrem sudcu, prokurátora a zamestnanca uvedeného v § 4 ods. 2, ktorý v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania bol uznaný za dočasne práceneschopného, má nárok na úrazový príplatok od prvého dňa dočasnej pracovnej neschopnosti, ak sa zamestnancovi vypláca náhrada príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti podľa osobitného predpisu51) alebo nemocenské z nemocenského poistenia.

Denný vymeriavací základ na určenie sumy úrazových dávok je v § 84.
Aljok
13.11.07,13:24
2 x založená téma. Odpovede aj tu: http://www.porada.sk/t64915-vlastny-pracovny-uraz.html