jmsth
13.11.07,12:12
V dôsledku pracovného úrazu som PN od 24.9. 2007. Keď som dostala výplatu za mesiac 09/2007, bolo mi povedané, že za posledný týždeň dostanem úrazový príplatok od Sociálnej poisťovne. To isté platí aj pre prvý týždeň v októbri( zamestnávateľ mi vyplatil len nejakých 900,- Sk). Lenže teraz mi prišlo zo SP rozhodnutie, že prvých 10 dní ich vôbec nezaujíma a od 11. dňa mi vyplatia len 55% denného vymeriavacieho základu - tzv. nemocenské. Je to v poriadku? Vianoce sa blížia a keď si predstavím, že dostanem polovicu výplaty . . .je mi zle. Nemá mi niečo platiť aj zamestnávateľ?
Prosím niekoho o polopatistickú radu - ja tomu vôbec nerozumiem.
Ďakujem a prajem pekný deň.
VERONIKA6
13.11.07,11:26
V dôsledku pracovného úrazu som PN od 24.9. 2007. Keď som dostala výplatu za mesiac 09/2007, bolo mi povedané, že za posledný týždeň dostanem úrazový príplatok od Sociálnej poisťovne. To isté platí aj pre prvý týždeň v októbri( zamestnávateľ mi vyplatil len nejakých 900,- Sk). Lenže teraz mi prišlo zo SP rozhodnutie, že prvých 10 dní ich vôbec nezaujíma a od 11. dňa mi vyplatia len 55% denného vymeriavacieho základu - tzv. nemocenské. Je to v poriadku? Vianoce sa blížia a keď si predsavím, že dostanem polovicu výplaty . . .je mi zle. Nemá mi niečo platiť aj zamestnávateľ?
Prosím niekoho o polopatistickú radu - ja tomu vôbec nerozumiem.
Ďakujem a prajem pekný deň.
Máš to vyplatené správne. Zamestnávateľ Ti hradí prvých 10 dní a to 3 dni 25% a 7 dní 55% z denného vymeriavacieho základu. Po 10. dni sa DPN odovzdáva Soc. poisťovni, ktorá Ti nemoc vypláca až do skončenia.
Pokiaľ si mala pracovný úraz, tento musí byť nahlásený na Soc. poisťovni, a oni potom pošlú Tvojmu zamestnávateľovi tlačivo "Oznámenie poistnej udalosti k úrazovému poisteniu podľa § 231 odst. 1 písm. h)...", ktoré zamestnávateľ vyplní a pošle späť. Po skončení DPN Ti Soc. poisťovňa vyplatí tzv. stratu na zárobku z dôvodu pracovného úrazu, čo bude tvoriť rozdiel medzi vyplatenou DPN a Tvojim priemerným denným zárobkom.
jmsth
13.11.07,11:37
Ďakujem za odpoveď. Čiže, keď som to dobre pochopila, tak najskôr musím ukončiť PN, nastúpiť do zamestnania a potom mi to bude všetko doplatené? Aká tam je lehota?
Samozrejme, ak zamestnávateľ poslal to potvrdenie, áno?
Ten § 231 zo Zákonníku práce?
Danila
13.11.07,12:10
Ďakujem za odpoveď. Čiže, keď som to dobre pochopila, tak najskôr musím ukončiť PN, nastúpiť do zamestnania a potom mi to bude všetko doplatené? Aká tam je lehota?
Samozrejme, ak zamestnávateľ poslal to potvrdenie, áno?
Ten § 231 zo Zákonníku práce?
Vyžiadaj si od zamestnávateľa kompletnú dokumentáciu a oboznám sa s výsledkami šetrenia tvojho pracovného úrazu. Máš na to právo rovnako ako na informáciu, či bol spis zaslaný na SP a kedy. Potom sa budeš lepšie vedieť orientovať, ako ďalej.
sella
14.11.07,07:55
Zamestnávateľ je povinný spísať po 3 dňoch PN v dôsledku úrazu spísať záznam o úraze, ktorý sa zasiela soc.poisťovni, inšpektorátu práce a zdravot.poisťovni a zranenému zamestnancovi. Následne po ukončení PN soc.poisťovňa hradí odškodné za pracovné úrazy ale to je potrebné riešiť hneď ako sa stane úraz..