Petra29
13.11.07,12:48
SZČO, neplatca DPH, účtujúci v JÚ zakúpil:

od českého občana na základe kúpnej zmluvy osobný počítač - v kupnej zmluve je uvedená cena v CZK,
úhradu realizoval cez svoj účet v SKK /nemá zriadený devízový účet ani pokladňu/, prepoctom kupnej ceny v CZK a komercneho kurzu banky v den platby záväzku /prepocet vykonala banka/.

Ako správne účtovať:
1. Vznik záväzku v knihe záväzkov na základe kúpnej zmluvy - deň podpisu kúpnej zmluvy? Kurz NBS?
2. Úhrada záväzku - deň platby podľa výpisu z b.ú., kurz komerčný
3. vzniká rozdiel medzi 1.a2., čo s ním?
4. k 31.12. prepočítavam kurzové rozdiely?

V PÚ je mi to viac menej jasné, ale JÚ robím 1.rok a mám často pocit, že je zložitejšie:mee:
Zoltán Kovács
13.11.07,12:04
SZČO, neplatca DPH, účtujúci v JÚ zakúpil:

od českého občana na základe kúpnej zmluvy osobný počítač - v kupnej zmluve je uvedená cena v CZK,
úhradu realizoval cez svoj účet v SKK /nemá zriadený devízový účet ani pokladňu/, prepoctom kupnej ceny v CZK a komercneho kurzu banky v den platby záväzku /prepocet vykonala banka/.

Ako správne účtovať:
1. Vznik záväzku v knihe záväzkov na základe kúpnej zmluvy - deň podpisu kúpnej zmluvy? Kurz NBS?
2. Úhrada záväzku - deň platby podľa výpisu z b.ú., kurz komerčný
3. vzniká rozdiel medzi 1.a2., čo s ním?
4. k 31.12. prepočítavam kurzové rozdiely?

V PÚ je mi to viac menej jasné, ale JÚ robím 1.rok a mám často pocit, že je zložitejšie:mee:

V JÚ sa neúčtuje o kurzovom rozdiele. Uhradu vykonáš kurzom komerčnej banky, ktorú aj zaúčtuješ ako obstaranie pc. Rozdiel vzniknutý pri úhrade iba v knihe záväzkov vysporiadaš, aby ti záväzok neostal neuhradený, resp. preplatený.
Petra29
13.11.07,12:32
Ďakujem, veľmi si ma potešil:-))
Petra29
21.01.08,12:59
Vraciam sa k téme, ktorú som založila, podobný ďalší prípad:

PC od občana ČR, koupní smlouva v CZK, platba v hotovosti v SKK. PC bol dopravený cez Slovak Parcel Service, od ktorých mám príjmový doklad v SKK. Suma je vyčíslená spolu aj s dopravou. Vôbec neviem aký kurz použili a koľko bola cena dopravy. V podstate, celá suma mi vchádza do OC počítača, budem odpisovať, len ma zaujíma, či mám žiadať prepravnú spoločnosť o presný rozpis položiek príjmového dokladu.
betka
21.01.08,13:40
Ak máš KZ na PC v CZK postupuješ
Dňom uskutočnenia účt. prípadu je deň splnenia dodávky, platby závazku.....
Potrebuješ vedieť kurz NBS dńom splnenia dodávky (kedy bola uzatvorená KZ). Túto cenu je pre Teba OC+ vedľajšie výdavky súvisiace s obstaraním (preprava). Možno preplatil dopravu dodavateľ PC.
DO OC nevstupujú KR. Zisk, resp. strata.
Petra29
21.01.08,15:41
čo urobím s tým kurz.rozdielom?
Smith vyššie písal, že v JU neúčtujem o kurz.rozdiele.
Konkretne:
v KZ: 35tis.CZK
po prepocte kurzom NBS v dany den:41510SK
Príjmový doklad od dopravcu: 43500, v tom doprava povedzme 1000SK. Kde dam ten zvysok?
betka
21.01.08,19:31
Neúčtujeme o KR. Pre vysvetlenie. Rozmýšľala som už nad týmto v JU, (JU strašný nezmysel)

Pre porovnanie:
1. a. - ak by sa jednalo o tovar kurz NBS po prepočte dňom uskutočnenia ZP-je deň splneia dodávky-zaevidujem DFA v CZK a v SK týmto dňom. Uhradu FA mám celú ako VOZD. Táto kurzová strata (resp. zisk) sa mi dostane úhradou do PD automaticky
b- pre porovnanie s PU- 132/321- kurz NBS. Uhradou DFA mi vznikne kurzový rozdiel 563, 663 o kt. účtujem

2. a teraz ten nešťastný DHM:
A. JU: dňom uskut. účtovného prípadu je deň splnenia dodávky. Použijem kurz NBS pri ocenení majetku. Vedľajšími nákladmi súvisiacimi s obstaraním majeku sú doprava......Táto mi tiež vstúpi do OC (ale potrebovala by som ju presne vedieť). V Tvojom prípade však nie je jasné, či dodavateľ uhradil dopravu, alebo si ju hradila ty

Podstata:
A keďže v súvislosti s obstaraním DHM mi nevstupujú KR do OC a pri úhrade FA účtujem nákup, úhradu, preplatenie Fa ako VNZD.
Oni sa mi jednoducho vyparia. Nie sú ani VOZD (kurz. strata-daňový výdavok,)-škoda pre mňa a ani POZD (kurz.zisk-príjem)- čo ma na druhej strane poteší
b. v PU mi nevstupujú taktiež do OC, ale účtujem o nich na 563, 663.

V prípade JU sa môže vyšplhať do niekoľko stotisíc Sk a mám smolu. Bola by som rada tiež, keby niekto túto záhadu rozlúskol, alebo Ju s týmto nepočíta vôbec?:confused:
Petra29
21.01.08,19:42
Betka, ty si trafila klinec po hlavičke! Vlastne v tejto téme som zadala 2 účt.prípady, ktorý by sa mohli zdať zhodné, ale v 1.išlo o tovar /neuviedla somto/ a v 2.o DHM. Myslím, že tomu už rozumiem,
mimotemydávam ti za pravdu, že JU....strašný nezmysel a že vraj jednoduché:-) PU "lúbim" viac.