gullit
02.03.05,07:41
Akým kurzom mám prepočítať príjem a daň odvedenú v zahraničí pri podávaní daňového priznania v SR. Predpokladám, že kurzom NBS, ale z ktorého dňa - 31.12.2004, dňa vyplňovania priznania alebo nejakého iného dňa????
Gira
02.03.05,08:52
Podľa §31 ods. 2 a ods. 4 Zákona o dani z príjmov sa pri prepočítavaní príjmov zo zahraničia postupuje tak, že príjmy sa prepočítaju priemerným kurzom NBS za kalendárny mesiac, v ktorom bol poskytnutý príjem. To znamená, že je potrebné jednotlivo prepočítať príjmy dosiahnuté v jednotlivých mesiacoch.
Na zápočet dane zaplatenej v zahraničí sa použije ročný priemerný kurz za zdaňovacie obdobie za ktoré sa podáva daňové priznanie.
gullit
02.03.05,12:28
Teda, ak som dobre hľadal na www.nbs.sk (http://www.nbs.sk), tým kurzom za rok 2004 by mal byť 40,045 SKK/EUR. Opravte ma niekto prosím ak je to zle.
betty
09.03.05,08:21
Áno. Týmto kurzom prepočítaš daň. Príjem však prepočítaš priemerným mesačným kurzom.
vgabka
09.03.05,08:30
Gira, prosím Ťa, ako mám prepočítač príjem po jednotlivých mesiacoch, keď mi daňovník priniesol potvrdenie o príjme, kde je ročný príjem spolu? A ešte sa chcem opýtať, ak má daňovník príjem len zo zahraničia, nemusí podávať daňové priznanie na SR, alebo áno?
zuzanar
10.03.05,09:35
Ja prerátavam celé potvrdenie o príjme priemerným ročným kurzom, a DP podáva aj keď nemá v SR príjmy, vtedy sú vyňaté a daň tu neplatí. Dúfam, že je to tak
gullit
11.03.05,11:09
V zahraničí sa mzda vypláca spravidla týždenne. Akým kurzom prepočítať mzdu za obdobie napr. 25.11 - 2.12.2004 - kurz z novembra alebo decembra???
misurka
11.03.05,12:21
Ak osoba, kt. je zamestnana v ČR a zamestnavatel mu riadne zrazal preddavky na dan zo závisl. činnosti v ČR podava DP v SR, moze si uplatnit narok na danovy bonus, ak mu uctovnicka v CR uplatnila na dieta a manzelku nezdanitel. časť? Postupovala vobec spravne?
misurka
15.03.05,04:58
Nemate niekto skusenosti s tymto
Ak osoba, kt. je zamestnana v ČR a zamestnavatel mu riadne zrazal preddavky na dan zo závisl. činnosti v ČR podava DP v SR, moze si uplatnit narok na danovy bonus, ak mu uctovnicka v CR uplatnila na dieta a manzelku nezdanitel. časť? Postupovala vobec spravne?
vgabka
16.03.05,13:18
Zuzanar, chcem Ťa poprosiť o radu. Keďže si robila DP pre príjem zo zahraničia poraď mi. Do riadku 45 dám prepočítaný príjem priemerným kurzom a čo mám dať do riadku 47, keďže príjem na Slovensku nemal? Pravdepodobne nezdaniteľnú časť na daňovníka nemôžem uplatniť, lebo ju nemám ani z čoho odpočítať. A ak mu vychádza preplatok na dani, tento si má uplatňovať v zahraniči? Prosím, poraď.
Livia2
17.03.05,06:34
Vgabka,
nárok na nezdaniteľnú časť má a máš ju z čoho odpočítať, pretože v riadku 35 má byť uvedený celkový príjem, teda aj zahraničný, prepočítaný priemerným mesačným kurzom. V riadku 45 máš ten zahraničný príjem a v r. 47 vypočítané percento podľa uvedené vzorca. Keďže bude vyššie ako 100 % mala by si tam uviesť 99,99 % a počítať ďalej s týmto percentom.
Ešte ma napadlo, že daň na r. 46 má byť prepočítaná priemerným ročným kurzom, príjem na r. 45 priemerným mesačným kurzom (a keďže tiež nemám jednotlivé mesačné príjmy, na DÚ mi bolo povedané, aby som urobila priemer z priemerným mes.kurzov v mesiacoch, ktorých sa príjem týka).
zuzanar
21.03.05,09:17
Vgabka,
keďže nemal na slovensku príjem, neuvádzala by som to do "Výpočet dane uznanej na zápočet na tuzemskú daňovú povinnosť...", ale do riadku 42 úhrn vyňatých príjmov, na riadku 43 Ti vyjde 0,- a tým aj daň bude 0,-
Nezdaniteľnú časť uplatňuješ, odpočítaš ju zo základu dane r.36 tam je úhrn príjmov všetkých (u neho teda len ČR). Mal by podať daňové priznanie aj v ČR, keďže tam dosahoval príjmy a nárokovať vrátenie preplatku na finančnom úrade ČR, lebo tam mu vznikol, keďže tam platil preddavky.
marki
22.03.05,18:39
Podľa §31 ods. 2 a ods. 4 Zákona o dani z príjmov sa pri prepočítavaní príjmov zo zahraničia postupuje tak, že príjmy sa prepočítaju priemerným kurzom NBS za kalendárny mesiac, v ktorom bol poskytnutý príjem.
Vie mi niekto vysvetlit co znamena vyraz "poskytnuty prijem"? Mal som prijem pocas viacerych mesiacov, ktory mi po dosiahnuti urcitej sumy poslali sekom. Ja som si ten sek dal preplatit v banke, takze sek uz nemam, mam len papier z banky ze prijali sek na preplatenie napr. dna 23.9. Cca o 3 tyzdne mi peniaze prisli na ucet, ale vo vypise z uctu su 2 datumy (datum transakcie a datum valuty), ktore sa lisia asi o 5-8 dni. Takze v ktorom mesiaci bol prijem "poskytnuty"?

Vdaka
Naile
23.03.05,09:44
Prepočítala som v DP príjem zo zahraničia (honorár) v tom mesiaci, v ktorom bol vystavený šek, vtedy, podľa mňa, bol poskytnutý príjem.
Ten šek Vy možete aj držať doma neurčitú dobu, pokiaľ vymenite za peniaze, datum výmeny z toho dôvodu sa nehodí, avšak je to len môj logický úsudok.
marki
23.03.05,09:58
Hmm no znie to logicky :)
Avsak sek banka posiela zahranicnej banky a mne zostane len potvrdenie o tom ze ho zobrali. A tam datum vystavenia seku nie je uvedeny, takze by som nemal cim preukazat kedy bol vystaveny.
Uz sa na to bol pytat aj na DU a tiez mi nevedeli poradit. Ale za minuly rok sa len raz stalo ze to bolo cez viac mesiacov a tie kurzove rozdiely su dost male, takze by v tom nemal byt nejaky problem...
Mikolajova
22.03.06,18:24
Ahojte, neviete ako postupovať pri zahraničnom príjme jedná sa o Poľsko.? Konateľ mi doniesol potvrdenie od Poľskej spoločnosti o zaplatení dane. Nemalo by to byť od daňového úradu v POľsku?
slimak
22.03.06,18:33
Kurz by mal byt priemerny rocny r.2005. Treba si naštudovat zmluvu o zamedzeni dvojiteho zdanenia s Polskou republikou. To potvrdenie by malo byt od zamestnavatela(ako u nas).
Mikolajova
22.03.06,18:40
Neviete náhodou akou formou sa k tejto zmluve môžem dostať?
Johanka
22.03.06,18:44
S Poľskom máme v Zmluve o zamedzení dvojitého zdanenia metódu zápočtu dane. Píšeš, že nemá potvrdenie od poľského DÚ(alebo ako sa to tam volá) o výške zaplatenej dane. Čo je to potvrdenie od "poľskej spoločnosti"? Tá spoločnosť bola jeho zamestnávateľ? Ak áno, stačí toto potvdenie.
Mikolajova
22.03.06,18:47
V tejto spoločnosti je on konateľom a predpokladám, že dostal odmeny za výkon funkcie. Príjem mu bol posielaný na EUR-účet priebežne ale potvrdenie od nich dostal sumárne v poľských zlotých. Neviem ani, ako to prepočítavať . . .
Johanka
22.03.06,18:55
To je radosť ...:eek:
Ak má potvrdenie v zlotých, prepočítaj príjem priemerným ročným kurzom poľského zlotého. Nemyslím, že by bolo dobré motať do toho EURá.
Ak ide o odmeny za výkon funkcie, tak sú to príjmy podľa § 5 a tým si daňovník môže vybrať spôsob prepočtu ( § 31 ods.2 ). Tak vyber najjednoduchšiu možnosť.
slimak
22.03.06,18:58
Prepocitas to priemernym rocnym kurzom PLZ/ SKK(najdes na stranke NBS). Spocitas hruby prijem od vsetkych zamestnavatelov(domaci, zahranicny) r. 32 detto 33, 34, 35, 36 az 44 klasika. Nariadkoch 48 az 52 vypocitas dan uznanu na zapocet. Ak by mal len prijmy z PL koeficient by mal byt 1 na r. 50 napises 99,99, Dalej riadok 53, bonus(ak uplatnuje) r. 61 a na zaver 62 resp.63. Skus to na stranke DRSR.SK
Mikolajova
22.03.06,19:08
Takže skutočné príjmy v Eurách si nemám všímať?
Johanka
22.03.06,19:17
Všímať by si si ich musela, ak by si použila inú možnosť prepočtu, a to kurzom NBS v deň prijatia príjmu v cudzej mene resp. v deň, kedy bol pripísaný bankou na účet.
Teda dúfam, že skutočne prijaté EURá a príjem v zlotých na potvrdení by boli po prepočte totožné ( +/- kurzový rozdiel).
Mikolajova
22.03.06,19:23
Ak by som prepočítavala ročným kurzom prepočítala by som Eurá aj zloté vyšiel by mi rozdiel napr. na euro účte by vyšla vyššia suma ako na potvrdení v zlotých. Čo s tým rozdielom? A ešte tento príjem predstavuje odmeny členom predstavenstva neviete do ktorého riadka daňového priznania ho dať?
Mikolajova
23.03.06,10:58
Ahojte naozaj nikto neviem. Hlavne ma zaujíma aký paragraf dať ten príjem.
Johanka
23.03.06,11:09
Príjmy zo závislej činnosti podľa § 5.
Mikolajova
23.03.06,12:01
Daň zaplatená v zahrničí bola 20% z príjmov u nás na Slovensku sa mi z týchto 20% započítalo len nejakých 18% je to možné?
Mickya
23.03.06,12:12
Toto zverejnili 14.3.2006 na drsr.sk (možno to niekomu pomôže):

Zdanenie fyzickej osoby, ktorá dosiahla v roku 2005 príjmy v zahraničí

Pre určenie rozsahu daňových povinností určitej osoby na území určitého štátu je rozhodujúce stanovenie miesta jeho daňovej rezidencie (daňového domicilu). Daňoví rezidenti Slovenskej republiky sú zdaňovaní z celosvetových príjmov, kým daňoví nerezidenti sú zdaňovaní len z príjmov zo zdrojov na území Slovenskej republiky.

Podľa § 2 písm. d) bod 1 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o dani z príjmov“) je daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou (daňovým rezidentom Slovenskej republiky) daňovník, ktorý má na území Slovenskej republiky trvalý pobyt alebo sa tu obvykle zdržiava.
Pokiaľ je ale daňovník považovaný v súlade s ustanoveniami vnútroštátnych právnych predpisov druhého štátu tiež za daňového rezidenta vzniká konflikt dvojitej rezidencie.

Ak Slovenská republika má s týmto druhým štátom uzatvorenú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia (zoznam je uverejnený na internete www.drsr.sk) konflikt dvojitej rezidencie je potrebné riešiť podľa rozhraničovacích kritérií definovaných v ustanovení príslušnej zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia, ktoré sa zvyčajne označuje ako článok 4 ods. 2.
Rozhraničovacie kritériá sa použijú pri posudzovaní určitého prípadu v poradí, v akom sú uvedené v odseku 2 článku 4 zmluvy: stály byt, stredisko životných záujmov, miesto kde sa obvykle osoba zdržiava, štátne občianstvo, vzájomná dohoda príslušných úradov zmluvných štátov.
Ak Slovenská republika nemá s týmto druhým štátom uzatvorenú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia pri posudzovaní rezidencie sa postupuje výlučne podľa § 2 písm. d) bod 1 zákona o dani z príjmov.
Ak je daňovník považovaný za daňovníka z neobmedzenou daňovou povinnosťou v Slovenskej republike postup pri zdaňovaní príjmov zo závislej činnosti je nasledovný:
Podľa § 2 písm. f) zákona o dani z príjmov predmetnom dane daňovníka s neobmedzenou daňovou povinnosťou je príjem (výnos) plynúci zo zdrojov na území Slovenskej republiky a zo zdrojov v zahraničí.
Podľa § 32 ods. 2 písm. b) zákona o dani z príjmov daňové priznanie je povinný podať aj daňovník, ktorý za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy len podľa § 5 (príjmy zo závislej činnosti) presahujúce 50 % sumy podľa § 11 ods. 1 písm. a) ak plynú zo zdrojov v zahraničí. Prílohu daňového priznania tvoria doklady preukazujúce výšku príjmov zo zdrojov v zahraničí a výšku zaplatenej dane v zahraničí.
Podľa § 31 ods. 2 zákona o dani z príjmov sa môže daňovník, ktorému plynú príjmy zo závislej činnosti zo zdrojov v zahraničí rozhodnúť, aký prepočítací kurz použije pri prepočte týchto príjmov z cudzej meny na slovenskú menu. Môže použiť nasledovné kurzy:
priemerný kurz za kalendárny mesiac, v ktorom bol poskytnutý príjem, alebo
kurz platný v deň, v ktorom bol prijatý príjem v cudzej mene alebo bol pripísaný bankou, alebo
ročný priemerný kurz za zdaňovacie obdobie, za ktoré sa podáva daňové priznanie, alebo
priemer z priemerných mesačných kurzov za kalendárne mesiace, v ktorých daňovník poberal príjmy, za ktoré podáva daňové priznanie.
Podľa § 45 ods. 1 zákona o dani z príjmov ak plynú daňovníkovi s neobmedzenou daňovou povinnosťou príjmy zo závislej činnosti so štátu, s ktorým SR má uzavretú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia pri zamedzení dvojitého zdanenia postupuje sa podľa tejto zmluvy. Uplatní sa buď metóda zápočtu dane, alebo metóda vyňatia príjmov.
Ak sa podľa zmluvy uplatňuje metóda zápočtu dane, daň zaplatená v druhom zmluvnom štáte sa započíta na úhradu dane podľa zákona o dani z príjmov najviac sumou, ktorá môže byť v druhom zmluvnom štáte vyberaná v súlade so zmluvou, pričom zápočet dane sa vykoná najviac v sume dane pripadajúcej na príjmy plynúce zo zdrojov v zahraničí.
Podľa uvedeného ak daň zaplatená (v súlade so zahraničnými vnútroštátnymi daňovými predpismi a zmluvou) do štátneho rozpočtu v zahraničí je vyššia ako daňová povinnosť vypočítaná podľa zákona o dani z príjmov, Slovenská republika nemôže vrátiť tento rozdiel (daň) zaplatenú do štátneho rozpočtu v zahraničí.
Ak daň zaplatená (v súlade so zahraničnými vnútroštátnymi daňovými predpismi a zmluvou) do štátneho rozpočtu v zahraničí je nižšia ako daňová povinnosť vypočítaná podľa zákona o dani z príjmov daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosťou je povinný doplatiť vzniknutý rozdiel, je povinný zdaniť predmetné príjmy podľa zákona o dani z príjmov.
Podľa § 45 ods. 3 zákona o dani z príjmov ak plynú daňovníkovi s neobmedzenou daňovou povinnosťou príjmy zo závislej činnosti zo zdrojov v zahraničí, zo štátu, s ktorým SR nemá uzavretú zmluvu a tieto príjmy boli v zahraničí preukázateľne zdanené, uplatní sa pri zamedzení dvojitého zdanenia metóda vyňatia.
Ak daňovníkovi s neobmedzenou daňovou povinnosťou plynú príjmy zo zdrojov v zahraničí, zo štátu, ktorý má iné zdaňovacie obdobie, odporúčame tomuto daňovníkovi požiadať o predĺženie lehoty na podanie daňového priznania. Podľa § 49 ods. 3 zákona o dani z príjmov ak súčasťou príjmov uvedených v daňovom priznaní sú príjmy plynúce zo zdrojov v zahraničí, môže správca dane predĺžiť lehotu na podanie daňového priznania najviac o šesť mesiacov. Žiadosť o predĺženie lehoty musí byť doručená do termínu na podanie daňového priznania .
Ak je daňovník považovaný za daňovníka z obmedzenou daňovou povinnosťou v Slovenskej republike postup pri zdaňovaní príjmov zo závislej činnosti je nasledovný:
V súlade s § 2 písm. h) zákona o dani z príjmov zdaniteľným príjmom na území Slovenskej republiky je príjem, ktorý je predmetom dane a nie je oslobodený od dane podľa zákona ani medzinárodnej zmluvy.
Podľa § 2 písm. g) zákona o dani z príjmov predmetnom dane daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou je príjem (výnos) plynúci zo zdrojov na území Slovenskej republiky (§ 16).
Podľa § 16 ods. 1 písm. b) zákona o dani z príjmov príjmom zo zdrojov na území Slovenskej republiky daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou je príjem zo závislej činnosti vykonávanej na území Slovenskej republiky alebo na palubách lietadiel alebo lodí, ktoré sú prevádzkované daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou.
Podľa uvedeného príjem zo závislej činnosti, ktorý plynie daňovníkovi s obmedzenou daňovou povinnosťou zo zdrojov v zahraničí, nie je zdaniteľným príjmom na území Slovenskej republiky.


Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica, odbor služieb pre verejnosť
marec 2006
Johanka
23.03.06,12:59
Daň zaplatená v zahrničí bola 20% z príjmov u nás na Slovensku sa mi z týchto 20% započítalo len nejakých 18% je to možné?
Áno, je to možné. Neporovnávaj výšku dane v krajine zdroja príjmu a výšku % na zápočet, sú to dve rozdielne veličiny. Percento na zápočet vyjadruje podiel zahraničných príjmov na celkových príjmoch.
Mikolajova
23.03.06,13:17
V tých celkových je ak ten zahraničný má byť uvedený aj na riadku 69 však?
Johanka
23.03.06,13:30
Prosím Ťa , upresni otázku, lebo nechápem. Myslíš, či má byť zahraničný príjem súčastou riadku 69 ?
Mikolajova
23.03.06,14:00
Áno, píšem ako Maďar, ospravedlňujem sa. Ak prepočítavam zahraničný príjem vychádza mi 347903,93 ako to zaokrúhliť a ten istý problém mam s daňou tá vychádza 69580,78 Sk.
Johanka
23.03.06,14:33
Daň na koruny dole, príjem matematicky ...3,93 zaokrúhli na ...4 Sk.
mimotemy Chvíľu si oddýchni, dnes máš nejaké zaokrúhľovacie problémy, že?;)
Tweety
23.03.06,14:36
Áno, píšem ako Maďar, ospravedlňujem sa. Ak prepočítavam zahraničný príjem vychádza mi 347903,93 ako to zaokrúhliť a ten istý problém mam s daňou tá vychádza 69580,78 Sk. § 47 Zaokrúhľovanie (1) Základ dane, zdaniteľná mzda (§ 35), daň (§ 15 a 43), preddavky na daň (§ 34, 35, 42 a 44) a suma zodpovedajúca 2 % zaplatenej dane podľa § 50 sa zaokrúhľujú na celé koruny nadol.
Mikolajova
23.03.06,15:13
Vďaka máte pravdu chvíľu si dám pauzu a idem variť manželovi.
Tweety
23.03.06,15:14
Vďaka máte pravdu chvíľu si dám pauzu a idem variť manželovi. Ty nepotrebuješ jesť?
Mikolajova
23.03.06,15:35
No pri mojej váhe 43 kg by sa aj zišlo ale nejak to neide.
Deni
20.06.06,22:10
Ešte nikdy som nerobila daňové priznanie k dani z príjmov FO také, kde bolo treba započítať aj príjmy zo zahraničia. Ak máte nietko chvíľku čas, budem rada ak mi s tým pomôžete. Živnostník FO mal príjmy za rok 2005 aj na Slovensku aj v ČR. V Čechách sú to tiež príjmy z podnikania, na českú živnosť. Mám len DP podané v Čechách, kde sú príjmy a výdavky uvedené spolu za celý rok. Ako mám vlastne pokračovať? Tieto príjmy prepočítam kurzom NBS, ale akým keď neviem aké boli príjmy po jednotlivých mesiacoch. Kde, do ktorých riadkov sa uvádzajú tieto príjmy a výdavky?
Moc vás prosím o pomoc.
Milan Benka
21.06.06,04:53
Prijmy z ČR prepočítate priem. ročným kurzom a pripočítate k slovenským, hneď na začiatku v tab.č1. Na str.6 vypočítate základ dane. Pokračujete oddielom X., v r.82 uvediete príjmy z ČR prepočítané spomínaným kurzom, v r.83 prepočítanú daň zaplatenú v ČR, vyplníte 84,5,6 podľa predtlače. Je to celkom zrozumiteľne napísané na tom tlačive.
Deni
21.06.06,06:48
Skúšala som to včera ešte vyplňovať, robila som to takým spôsobom ako uvádzate a použila som daňové priznanie, ktoré vypracovala Marína, je to určite skvelý človek, pomohli mi jej tabuľky už viac krát. Takže ten výpočet na riadkoch 84,5 a 6 sa urobil automaticky, len ma mýli, že nikde nehovoríte o výdavkoch. Aj tie treba prepočítať priem.kurzom a spolu so slovenskými výdavkami uviesť v tabulke 1? A do riadku 82 idú príjmy mínus výdavky z ČR
alebo len celé príjmy? Ďakujem za pomoc.
Marína
21.06.06,07:44
Deni, ďakujem za uznanie. Príjmy a aj výdavky vypočítaš rovnakým kurzom. Ročný kurz pre CZK za r.2005 bol 1,295. Pozri si § 31 Zák. o dani z príjmu – prepočítací kurz.
Do r.82 zadávaš základ dane, čiže nie príjem. Pre istotu si r.84-86 prepočítaj ručne. Niektorý vzorec v tabuľke "haproval". Ak si nebudeš istá výpočtom, napíš tu konkrétne čísla a pomôžeme Ti.
Tu je príklad na vyplnenie DP s príjmami zo zahraničia. Je síce pre DP typ_A, v type_B budú len iné čísla riadkov.
http://www.porada.sk/189307-post11.html
Prepočítací kurz dane zaplatenej v zahraničí
http://www.porada.sk/185664-post10.html
ebeš
21.06.06,10:46
Občan( trvalý pobyt na území SR) mal v r.2005 príjem len zo zahraničia, tam si aj za rok 2005 podal daňové priznanie. V priebehu roka platil dane, po DP v zahraničí mal preplatok, takže mu časť dane ( ale už v roku 2006 vrátili).
Teraz si podáva DP na Slovensku. - priznáva príjmy zo zahraničia- metóda zápočtu dane.
Ktorú daň tam má uviesť- len zaplatené preddavky v zahraničí v roku 2005, alebo už aj po odpočítaní vráteného preplatku. Ak by sa odpočítaval aj preplatok- aký kurz má naň použiť?
Ak si v zahraničí uplatnil odpočítateľnú položku( a tá je vyššia ako u nás), ozaj má smolu a musí tu daň doplácať?
Johanka
21.06.06,15:33
Občan( trvalý pobyt na území SR) mal v r.2005 príjem len zo zahraničia, tam si aj za rok 2005 podal daňové priznanie. V priebehu roka platil dane, po DP v zahraničí mal preplatok, takže mu časť dane ( ale už v roku 2006 vrátili).
Teraz si podáva DP na Slovensku. - priznáva príjmy zo zahraničia- metóda zápočtu dane.
Ktorú daň tam má uviesť- len zaplatené preddavky v zahraničí v roku 2005, alebo už aj po odpočítaní vráteného preplatku. Na zápočet si uplatní skutočne zaplatenú daň, tzn. po vrátení preplatku.
Ak by sa odpočítaval aj preplatok- aký kurz má naň použiť? V zmysle § 31 ods.4 Zákona o dani z príjmov na zápočet dane zaplatenej v zahraničí použije ročný priemerný kurz za rok 2005 ( kurzy nájdeš na www.nbs.sk (http://www.nbs.sk) ).
Ak si v zahraničí uplatnil odpočítateľnú položku( a tá je vyššia ako u nás), ozaj má smolu a musí tu daň doplácať? Áno , aj to sa stáva.
Odpovede sú tučným písmom.
ebeš
21.06.06,15:47
Johanka, veľmi pekne Ti ďakujem za odpoveď, už mám vyskúšané, že na Teba sa môžem spoľahnúť.
Chcem si len upresniť tie kurzy.
V priebehu roka 2005 pravidelne mesačne odvádzal v zahraničí daň. V marci 2006 mu nejakú daň v zahraničí vrátili. Do DP na Slovensku použijem rozdiel prepočítaný priemerným ročným kurzom v roku 2005? (Nejak mi tam nehrá to, že na daň vrátenú v roku 2006 mám použiť priem.ročný kurz v roku 2005)
A ešte , myslíš si , že je správne, ak mám ako podklad k DP na Slovensku DP zo zahraničia , kde je samozrejme príjem a daň uvedená jednou sumou, použiť pri prepočte priemerné mesačné kurzy?Klient si želá, aby som tieto sumy rovnomerne rozložila na jednotlivé mesiace a prepočítala mesačnými kurzami( tie sú pre neho výhodnejšie ako priemerný ročný)
Ďakujem
Johanka
21.06.06,16:00
Johanka, veľmi pekne Ti ďakujem za odpoveď, už mám vyskúšané, že na Teba sa môžem spoľahnúť.
Chcem si len upresniť tie kurzy.
V priebehu roka 2005 pravidelne mesačne odvádzal v zahraničí daň. V marci 2006 mu nejakú daň v zahraničí vrátili. Do DP na Slovensku použijem rozdiel prepočítaný priemerným ročným kurzom v roku 2005? (Nejak mi tam nehrá to, že na daň vrátenú v roku 2006 mám použiť priem.ročný kurz v roku 2005) Je to dobre. Napr. ak má SZČO živnosť aj v zahraničí, podáva tam DP v roku 2006, zaplatní daň v roku 2006 a túto si započítava na daňovú povinnosť z DP v SR za rok 2005. Dôležité je, za aké zdaňovacie obdobie je táto daň, nie kedy sa počíta, resp. platí, príp. vracia.
A ešte , myslíš si , že je správne, ak mám ako podklad k DP na Slovensku DP zo zahraničia , kde je samozrejme príjem a daň uvedená jednou sumou, použiť pri prepočte priemerné mesačné kurzy?Klient si želá, aby som tieto sumy rovnomerne rozložila na jednotlivé mesiace a prepočítala mesačnými kurzami( tie sú pre neho výhodnejšie ako priemerný ročný) Možnosť výberu najvýhodnejšieho kurzu je jasne daná v § 31 ods.2, iba na započítavanú daň sa nedá vybrať, tam je stanovený na prepočet priemerný ročný kurz.
Ďakujem
Opäť tučne ;) .
ebeš
21.06.06,16:07
Viem, že je daná možnosť výberu kurzu, mne však ide skôr o to, že ja presne neviem, koľko zarobil v jednotlivých mesiacoch, ja len príjem a daň spriemerujem.Aj tak je to priechodné s tým priemerným mesačným kurzom?
Johanka
21.06.06,16:16
Ahaaa, takže použiješ priemer z priemerných meačných kurzov za kalendárne mesiace, v ktorých poberal príjmy ( naštudované z komentáru k ZoDP).
Ešte je jedna možnosť - ak mu chodili peniažky na účet, môže sa použiť kurz zo dňa, kedy mu bol príjem na účet pripísaný.
Deni
21.06.06,16:26
Bola som celý deň preč a teraz sa zasa trápim s tým priznaním. Nie som si istá či to robím dobre a preto uvádzam jednotlivé sumy v DP. Ak môžete skontrolujte mi to prosím.

Príjmy SR - 12 236 854,-
Príjmy ČR - 1 075 426 Kč x 1,295 = 1 392 677,- Sk
Výdavky SR - 12 219 919,-
Výdavky ČR - 1 005 700,- Kč x 1,295 = 1 302 382,- Sk
Daň zaplatená v ČR - 4 740 Kč x 1,295 = 6 138,- Sk

Tab.č. 1
r.2, r.9 a r. 11 - 13 629 531 13 522 301
r.36 13 629 531
r.37 13 522 301
r.38 107 230
r.42 107 230
r.59,62,64,66,67,68 a 69 107 230
/ r.67 celkom nerozumiem, o aké platby sa tam znižuje základ? Prečo je tam uvedený odkaz na starý zákon 366/1999 veď už je 595/2003 nie?/
r.70 12 144 / rozdiel nezd. časti a starobného dôchodku/
r.77 95 086
r.78 18 066
r.82 90 295
r.83 6 138
r.84 84,21
r.85 15 213
r.86 6 138
r.87,88,90 11 928
r. 97 - tu sa uvádza daň z úrokou na bežnom účte? ak áno tak 11,-
r.99 11 917

V oddiele XIII treba niečo uviesť?
Ako prílohu treba asi DP z ČR, však a aj potvrdenie o poberaní starob.dôchodku?
Neviem či to mám dobre, to treba zaplatiť takú daň - 11 917,- ???
Tak z tých príjmov v ČR tú daň treba zaplatiť tak či tak 2 krát. Veď keby nebolo českých príjmov, skoro žiadnu daň neplatíme.
Prosím pekne skontrolujte mi to, nabudúce to už budem vedieť snáď aj sama. Najhoršie je to robiť prvý krát.

Ešte mi treba robiť Roč. zúčtovanie poistného, dúfam že to bude jednoduchšie. Tam sa tiež započítavajú príjmy z ČR? Veľa otázok naraz, však.:)
ebeš
21.06.06,16:26
Johanka , prosím ťa a je nejaký rozdiel medzi priemerným ročným kurzom a priemerom z priemerných mesačných kurzov?
Johanka
21.06.06,16:50
Asi je, keď sú tieto dve alternatívy uvedené ako možné použitie kurzov. Pravda je, že som ešte nikdy nepoužila priemer z priemerov :) . Nezostáva nič iné , iba prepočítať a porovnať. Rozšírime si obzor ....:D .
Johanka
21.06.06,17:14
Bola som celý deň preč a teraz sa zasa trápim s tým priznaním. Nie som si istá či to robím dobre a preto uvádzam jednotlivé sumy v DP. Ak môžete skontrolujte mi to prosím.

Príjmy SR - 12 236 854,-
Príjmy ČR - 1 075 426 Kč x 1,295 = 1 392 677,- Sk
Výdavky SR - 12 219 919,-
Výdavky ČR - 1 005 700,- Kč x 1,295 = 1 302 382,- Sk
Daň zaplatená v ČR - 4 740 Kč x 1,295 = 6 138,- Sk

Tab.č. 1
r.2, r.9 a r. 11 - 13 629 531 13 522 301
r.36 13 629 531
r.37 13 522 301
r.38 107 230
r.42 107 230
r.59,62,64,66,67,68 a 69 107 230
/ r.67 celkom nerozumiem, o aké platby sa tam znižuje základ? Prečo je tam uvedený odkaz na starý zákon 366/1999 veď už je 595/2003 nie?/Odkaz na starý zákon je kvôli odpočtom strát, ktoré sa začali umorovať podľa tohoto zákona a v zmysle prechodného ustanovenia § 52 ods.8 sa v ich umorovaní pokračuje podľa starého predpisu.
r.70 12 144 / rozdiel nezd. časti a starobného dôchodku/
r.77 95 086
r.78 18 066
r.82 90 295
r.83 6 138
r.84 84,21
r.85 15 213
r.86 6 138
r.87,88,90 11 928
r. 97 - tu sa uvádza daň z úrokou na bežnom účte? ak áno tak 11,-
r.99 11 917

V oddiele XIII treba niečo uviesť? Podľa predtlače - druh a výška príjmov zo zdrojov v zahraničí a krajina zdroja príjmu
Ako prílohu treba asi DP z ČR, však a aj potvrdenie o poberaní starob.dôchodku? Potvrdenie o zaplatení dane v ČR, potvrdenie o poberaní dôchodku sa neprikladá, V III.odd. sa uvádza jeho úhrnná výška
Neviem či to mám dobre, to treba zaplatiť takú daň - 11 917,- ???
Tak z tých príjmov v ČR tú daň treba zaplatiť tak či tak 2 krát. Veď keby nebolo českých príjmov, skoro žiadnu daň neplatíme. Síce sa to javí ako dvojité zdanenie, ale skôr je to tak, že v ČR bolo zaplatené z pohľadu nášho zákona málo .
Prosím pekne skontrolujte mi to, nabudúce to už budem vedieť snáď aj sama. Najhoršie je to robiť prvý krát.

Ešte mi treba robiť Roč. zúčtovanie poistného, dúfam že to bude jednoduchšie. Tam sa tiež započítavajú príjmy z ČR? Veľa otázok naraz, však.:)
Výpočet je dobre, len riadok 85 sa zaokrúhľuje na Sk nahor.
Ostatné je napísané tučne.
Melnick
21.06.06,17:21
Ešte mi treba robiť Roč. zúčtovanie poistného, dúfam že to bude jednoduchšie. Tam sa tiež započítavajú príjmy z ČR? Veľa otázok naraz, však.:)
Tam sa príjmy z ČR nezapočítavajú.;)
Johanka
21.06.06,17:45
O tomto nie som celkom presvedčená. Vo vysvetlivkách k RZP je uvedené, že sa do príslušného riadku uvádza základ dane z príjmov FO podľa § 6 ZoDP okrem príjmov z prenájmu a príjmov, z ktorých sa vyberá daň zrážkou.
Ak mal teda daňovník príjmy zo zdrojov v zahraničí zo živnosti ( prípadne iné patriace do § 6 ), tak sú súčasťou ZD podľa § 6.
Je v zákone uvedené niečo, čo moju úvahu vylučuje?
Deni
21.06.06,18:02
Som šťastná, mám to dobre!!!:):):)
Veľmi ďakujem všetkým čo mi pomohli.
Porada je skvelá vec, ale bez skvelých ľudí by bola zbytočná.
Deni
21.06.06,19:04
Teraz ma ešte napadlo, že som pri HIM uplatila prerušenie odpisovania pri dvoch nakúpených strojoch, aby nám nevznikla strata. Keď tu teraz nad tým uvažujem, mohla by som tú daň ešte znížiť tým, že dám do nákladov celé odpisy. Len by mi tým vznikla na Slovensku strata, ale keďže započítam české príjmy, bol by stále ešte zisk. Čo si o tom myslíte. Alebo radšej nechať aký taký zisk aj na Slovensku? Viem, že daňováci straty nemajú radi.
Marína
21.06.06,19:14
Deni, ak je strata odôvodnená a všetko máš zaúčtované správne, tak sa straty neboj.
Marína
21.06.06,19:26
O tomto nie som celkom presvedčená. Vo vysvetlivkách k RZP je uvedené, že sa do príslušného riadku uvádza základ dane z príjmov FO podľa § 6 ZoDP okrem príjmov z prenájmu a príjmov, z ktorých sa vyberá daň zrážkou.
Ak mal teda daňovník príjmy zo zdrojov v zahraničí zo živnosti ( prípadne iné patriace do § 6 ), tak sú súčasťou ZD podľa § 6.
Je v zákone uvedené niečo, čo moju úvahu vylučuje?
Neviem, či práve v tomto prípade nevznikla diera v zákone. Ak si zoberieme príklad, že rezident SR má príjmy len zo zahraničia(EÚ), je v zahraničí zdravotne poistený, nie je povinný platiť odvody do ZP. V SR síce zdravotne poistený nie je, má však na základe európskeho zdr. preukazu vydaného príslušným štátom EU nárok na nevyhnutné ošetrenie v SR. Ja si myslím, že z príjmov zo zahraničia nie je povinný vykonať RZZP. Veď v tomto prípade je z evidencie ZP odhlásený.
Johanka
21.06.06,20:31
Moja prvá reakcia na takúto otázku bola úplne jasná - iba príjmy zo SR. Odkaz na príslušný riadok sa mi javí ako veľmi všeobecný. Keď ale dostanú Zdravotné poisťovne údaje z Daňových úradov, tak uvedené základy dane budú odlišné. Možno sa zbytočne moc zamýšľam, niekedy to škodí :D .
Riešim podobný problém s jedným prilepšením - príjmy a výdavky zo zahraničnej živnosti neviem, základ dane je veľká neznáma. V ČR robí priznanie daňový poradca k 30.6. a v SR je odklad do 30.9. Na poisťovni mi ohromne poradili - mám si niečo vymyslieť a potom opraviť.
Trochu sme mimotemy , aj keď iba nepriamo .
Deni
21.06.06,20:54
Teraz ešte vypisujem výkazy o príjmoch a výdavkoch a majetku a záväzkoch a zasa tu je zádrhel s tými príjmami a výdavkami v zahraničí. Alebo tie sa tých výkazov netýkajú?
Deni
22.06.06,07:14
Neviete mi nikto poradiť ako je to s tými výkazmi pre JU? Treba tam uviesť aj príjmy a výdavky zo zahraničia tak ako v DP? A čo s poklaňou a bankou v ČR?
Deni
22.06.06,17:17
Moja prvá reakcia na takúto otázku bola úplne jasná - iba príjmy zo SR. Odkaz na príslušný riadok sa mi javí ako veľmi všeobecný. Keď ale dostanú Zdravotné poisťovne údaje z Daňových úradov, tak uvedené základy dane budú odlišné. Možno sa zbytočne moc zamýšľam, niekedy to škodí :D .
Riešim podobný problém s jedným prilepšením - príjmy a výdavky zo zahraničnej živnosti neviem, základ dane je veľká neznáma. V ČR robí priznanie daňový poradca k 30.6. a v SR je odklad do 30.9. Na poisťovni mi ohromne poradili - mám si niečo vymyslieť a potom opraviť.Trochu sme mimotemy , aj keď iba nepriamo .

Dnes som bola vo VŠZP s ročným zúčtovaním a chcela som sa dozvedieť ako je to s tými príjmami zo zahraničia. Prešla som všetky kancelárie kým som dostala odpoveď. Povedali mi, že do RZ ide základ dane vypočítaný len z príjmov na Slovensku. A čudovali sa, že prečo mám § 6 tab. č. 1 DP uvedené aj príjmy zo zahraničia, keď sme z nich daň už platili v ČR. Úplne ma zmiatli. Tvárili sa, že to nemám dobre. Tak teraz neviem či mám to DP urobené správne. Takže ešte raz: do tab. č. 1 , do riadku 2, ide príjem a výdaj dosiahnutý na Slovensku /ako živnostník/ , spolu s príjmamy dosiahnutými v ČR /tiež ako živnostník, ale na českú živnosť, takže v ČR podal riadne DP a zaplatil z tých príjmov daň/. Takže ďalej je v DP základ dane vypočítaný ako rozdiel slovenských aj českých príjmov a výdavkov. Až v oddiely X. vyjmem základ dane z ČR a tiež daň zaplatenú v ČR.
Ja viem, že už s tým určite leziem na nervy, dala som si tu všetky údaje ešte aj skontrolovať ale v tej poisťovni ma fakt pomýlili. Rozmýšľam či nejde o nejaké iné príjmy zo zahraničia, ktoré sa do toho riadku započítavajú. Možno tie na českú živnosť nie, keďže už boli zdanené v ČR. Vyveďte ma z omylu, prosím. Už mi z toho treští v hlave.
Johanka
22.06.06,17:32
Máš to dobre, nenechaj sa pomýliť. Rezident SR , spisovne daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosťou zdaňuje v SR príjmy zo zdrojov v SR a príjmy zo zdrojov v zahraničí, tzn. celosvetové príjmy. Ostatné už poznáš ;)
Celkom Tvojim pocitom rozumiem...
Johanka
22.06.06,17:35
Len na upresnenie - príjmy z ČR nie sú vyňaté a daň zaplatená v ČR sa započítava. Viem, že si sa v tom zmätku iba zle vyjadrila, nechcem však pomýliť nezainteresovaných čitateľov :) .
Deni
22.06.06,17:49
Len na upresnenie - príjmy z ČR nie sú vyňaté a daň zaplatená v ČR sa započítava. Viem, že si sa v tom zmätku iba zle vyjadrila, nechcem však pomýliť nezainteresovaných čitateľov :) .
Máš pravdku, vyjadrila som sa zle. Som strašne rada že si mi odpovedala. Už som si myslela že celá moja týždňová námaha okolo DP vyšla nazmar. Keby som mala tak čas riadne sa zorientovať v tých zákonoch, človek by si bol istejší. Môžem ešte jednu otázočku? Týka sa výpisu do soc.poisťovne. Do tohoto výpisu idú tiež príjmy a výdavky tak ako sú uvedené v DP, čiže aj s príjmamy a výdavkami zo zahraničia a tým aj základ dane vypočítaný z týchto príjmov a výdavkou? Už tu mám otázočky dve a keby som mohla aspoň sľúbiť, že už žiadna ďaľšia otázočka nebude. :):)
abel
12.01.07,08:28
V prílohe prikladám tabuľku s priemernými vybranými mesačnými kurzami niektorých vybraných mien a tiež ich priemerný ročný kurz.
jana32
12.01.07,17:40
Prosím veľmi o radu. S kamarátom sedíme nad daňovým priznaním , on ho potrebuje zajtra a ja neviem čo s tým. Od 1.1. do 30.6. bol iba zamestnancom - má potvrdenie o mzde, od 1. júla do konca oktobra bol dobrovolne nezamestnaný. Od 1. novembra do konca roka robil v Irsku o tom má však iba jednu výplatnú pásku so sumou 200 ( tuším libier ) Mám tento prijem zahrnut do danoveho priznania? Ak ano aky typ? Prosim poradte.
jana32
12.01.07,18:38
Prosim nenajde sa niekto kto mi poradi?
Milan Benka
12.01.07,18:44
Prosím veľmi o radu. S kamarátom sedíme nad daňovým priznaním , on ho potrebuje zajtra a ja neviem čo s tým. Od 1.1. do 30.6. bol iba zamestnancom - má potvrdenie o mzde, od 1. júla do konca oktobra bol dobrovolne nezamestnaný. Od 1. novembra do konca roka robil v Irsku o tom má však iba jednu výplatnú pásku so sumou 200 ( tuším libier ) Mám tento prijem zahrnut do danoveho priznania? Ak ano aky typ? Prosim poradte.

Príjem sa zahřňa. Zdá sa mi nejaký malý, ostatné pásky sú kde?

Skús pozrieť aj írsko (http://www.porada.sk/search.php?do=process&query=%EDrsko) .
Johanka
12.01.07,18:51
Ak má príjmy iba zo závislej činnosti ( zo zamestnania) - DP typ A.
Ak ide o Írsko (nie Severné Írsko) daň zaplatenú v zahraničí započítaš na úhradu dane v SR.
jana32
12.01.07,18:51
Prosím = u zamestnanca ktorý dva mesiace pracuje v Irsku, staci ako doklad pre zapocitanie prijmu do danoveho priznania jeho vyplatna paska? Ziadne ine potvrdenie nedostal
Milan Benka
12.01.07,18:52
Prosím = u zamestnanca ktorý dva mesiace pracuje v Irsku, staci ako doklad pre zapocitanie prijmu do danoveho priznania jeho vyplatna paska? Ziadne ine potvrdenie nedostal

Stačí. .
jana32
12.01.07,18:58
Stačí. .
Benka ďakujem už som si stihla nájsť aj dostupné informácie k tomu,len nevieš náhodou aj niečo o tom, že pre tých ktorí pracujú v Irsku sa možnosť podať daňové priznanie predlžila o 6 mesiacov? Potom by som nemusela nad tým sedieť dnes, a hlavne keď nemám predstavu kam ten príjem a ako vpísať. Bude to daňové priznanie typ A alebo B ( nie je podnikateľ, iba zamestnanec )
Srdečná vďaka
Milan Benka
12.01.07,19:13
Benka ďakujem už som si stihla nájsť aj dostupné informácie k tomu,len nevieš náhodou aj niečo o tom, že pre tých ktorí pracujú v Irsku sa možnosť podať daňové priznanie predlžila o 6 mesiacov? Potom by som nemusela nad tým sedieť dnes, a hlavne keď nemám predstavu kam ten príjem a ako vpísať. Bude to daňové priznanie typ A alebo B ( nie je podnikateľ, iba zamestnanec )
Srdečná vďaka

Tak ako písala Johanka, typ A

Ak chceš predľžiť termín na podanie DP , musíš o to požiadať správcu dane (daňový úrad v mieste bydliska). Správca dane môže pri príjmoch zo zahraničia predľžiť termín na podanie DP max. o 6 mesiacov.
jana32
13.01.07,13:19
Ešte jedna prosba. Našla som si tu niekolko sekcii kde boli rozobrate konkretne priklady vypoctu danovej povinnosti u ludi zamestnanych v Irsku= zapoctom. Ako som pochopila nie je Irsko ako Irsko, moj kamarat pracoval v severnom Irsku, kde sa dan preratava vynatim a nie zapoctom.Neviete mi niekto pripojit link ,kde je vedene nejaky priklad na vypisanie danoveho priznania u cloveka pracujuceho v svernom Irsku? Sice to uz nesuri, lebo danovym priznanim sme vcera nepohli, takze kamarat odisiel a mne to ostalona krku, ale aj tak by som vdacna a hlavne zbavena jednej povinnosti ( a o nieco mudrejsia ). Dakujem
Johanka
13.01.07,13:36
Pozri tu http://www.porada.sk/t22954-prijem-v-anglicku.html?highlight=pr%EDjmy+vy%F2at%E9

Zmluva je podpísaná so Spojeným kráľovstvom Veľkej Británie a Severného Írska, takže to je v príspevkoch písané pre Anglicko , platí aj pre S.Írsko ;) .
AnitaMartinska
17.01.07,05:18
V prílohe prikladám tabuľku s priemernými vybranými mesačnými kurzami niektorých vybraných mien a tiež ich priemerný ročný kurz.
Je to super,ale nedal by sa vlozit aj kurz dolara?
Vdaka
daska64
17.01.07,07:18
Ja prerátavam celé potvrdenie o príjme priemerným ročným kurzom, a DP podáva aj keď nemá v SR príjmy, vtedy sú vyňaté a daň tu neplatí. Dúfam, že je to tak

Prečítala som si tento text a z toho mi vyplýva, že ak osoba pracuje v zahraničí na trvalý pracovný pomer počas celého kalendárneho roka, podá v SR DP ale daň neplatí? A čo v prípade, že pracuje na Cypre, kde im zo mzdy zrážajú len poistenie a daň sa neplatí. Na školení bolo povedané, že ak tento príjem presahuje 1/2 nezd. čiastky na daňovníka, tak daň sa platí! Tak ako je to?
Ďakujem