Medion
13.11.07,16:00
Dobrý deň chcela by som sa opýtať či by mi niekto vedel odpovedaťa na moje otázky:

Podnikateľ XY (FO), platiteľ DPH, získal formou dražby hnuteľný majetok ako napr. kancelársky nábytok, multifunkčné zariadenie - tlačiareň s faxom, PC zostava a pod.. Súdny exekútor, ktorý dražbu vykonal vydal potvrdenie o vydražení hnuteľných vecí, kde uviedol vetu: príklep som udelil vydražiteľovi: XY za najvyššie podanie 264771,- Sk vrátane DPH. Moja otázka znie: vzniká na základe tohto dokladu podnikateľovi právo na odpočet DPH. K jednotlivým druhom majetku nie je uvedená cena, uvedené je len, že majetok (všetok spolu) je vydražený v sume 264771,- Sk. Akou formou a v akej hodnote ho mám oceniť, ako bude vyzerať prípadne odpisovanie uvedeného majetku?
Za odpoveď ďakujem
ALBO
14.11.07,07:18
Ako sa postupuje pri dražbách
Zákon č.222/2004 Z.z. o DPH v znení neskorších predpisov neobsahuje osobitnú
úpravu núteného predaja tak, ako to bolo upravené v § 46a zákona č. 289/1995 Z.z. o DPH
platného do 30.04. 2004. To znamená, že od 01.05. 2004 pri nútenom predaji tovaru
povinného – platiteľa DPH, súdny exekútor nie je povinný tento predaj oznamovať
daňovému úradu, nie je povinný zaplatiť mu daň z tohto núteného predaja a taktiež nemá
povinnosť vyhotoviť faktúru za tento predaj osobe, ktorá predmetný tovar vydražila.
Daňová povinnosť pri nútenom predaji tovaru vzniká povinnému na základe § 19 ods.
1 v nadväznosti na § 8 zákona o DPH, pokiaľ nie je predmetom dražby tovar oslobodený
od dane a taktiež v súlade s § 71 citovaného zákona ma povinný vyhotoviť faktúru pre
osobu, ktorá tovar vydražila. Cena tovaru predaného na dražbe, ktorý bol vo vlastníctve
povinného – platiteľa DPH sa považuje za cenu vrátane DPH.
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/poskytovanie_informacii/zovseobecnene_informacie/data/exepov.pdf
Medion
14.11.07,10:54
O.k. veľmi pekne ďakujem.