funny10
13.11.07,16:56
Mám pracovný pomer na dobu určitú, končí dňom 30.11.2007.

Ekonómka z práce odo mňa žiada aby som napísala Žiadosť o ukončenie pracovného pomeru, na základe ktorej sa uzavrie Dohoda o ukončení pracovného pomeru.

Ja jednoducho nechápem na čo to je dobré, veď tieto veci sú podľa zákona úplne rozdielne.

Otázka teda znie, musím napísať tú Žiadosť alebo nie?
Som síce na PN ale dlhodobo.

Ďakujem za všetky odpovede.
mysimis
13.11.07,15:58
Vzhľadom k tomu, že PP bol uzavretý na dobu určitú do 30.11.2007 nie je potrebné písať žiadne žiadosti a ani dohodu o ukončení PP. Napriek tomu, že si aj dlhodobo PN, PP končí k uvedenému dátumu.
funny10
13.11.07,16:00
Ďakujem. To viem, že mi končí PP aj keď som na PN, teraz ide o to že dotyčná pani ma doslova bombarduje tým, aby som už konečne napísala tú Žiadosť. Že to má potvrdené že sa to tak robí. Ja čo som si zisťovala aj inde, tak to nie je potrebné. Neviem však, prečo to tá dotyčná robí.
mysimis
13.11.07,16:11
Odporučila by som pani na Zákonník práce - konkrétne § 59,60,61 a v týchto sa dočíta o tom kedy a ako sa končí PP.
Zoltán Kovács
13.11.07,16:15
Argumentuj s nasledovným § Zákonníka práce (hrubo označené), a preto nie je potrebná žiadosť.

§ 59
(1) Pracovný pomer možno skončiť

a) dohodou,
b) výpoveďou,
c) okamžitým skončením,
d) skončením v skúšobnej dobe.

(2) Pracovný pomer dohodnutý na určitú dobu sa skončí uplynutím dohodnutej doby.

(3) Pracovný pomer cudzinca alebo osoby bez štátnej príslušnosti, ak k jeho skončeniu nedošlo už iným spôsobom, sa skončí dňom, ktorým

a) sa má skončiť jeho pobyt na území Slovenskej republiky podľa vykonateľného rozhodnutia o odňatí povolenia na pobyt,
b) nadobudne právoplatnosť rozsudok ukladajúci tejto osobe trest vyhostenia z územia Slovenskej republiky,
c) uplynula doba, na ktorú bolo vydané povolenie na pobyt na území Slovenskej republiky.

(4) Pracovný pomer zaniká smrťou zamestnanca.

Skôr si myslím, že zamestnávateľ sa chce poistiť, aby nezabudli na ukončenie PP nakoľko si dlhodobo PN. Keby si po PN nastúpila do zamestnania, tak PP by sa preklasifikoval na dobu neurčitú. (Ale toto je iba moja úvaha, možno tým krivdím zamestnávateľovi).
funny10
13.11.07,17:17
smith, práve že aj mne to tak pripadá, že sa chcú "poistiť". čo už.
Zoltán Kovács
13.11.07,17:19
smith, práve že aj mne to tak pripadá, že sa chcú "poistiť". čo už.

Ale ich konanie nemá oporu v zákone.
mysimis
13.11.07,17:26
smith, práve že aj mne to tak pripadá, že sa chcú "poistiť". čo už.

Nechápem proti čomu sa chcú poistiť??
funny10
13.11.07,17:28
to viem, ale čo už. a to som si myslela, že sme dospelí, seriózni ľudia
brčko
13.11.07,17:29
Skôr si myslím, aj ked to tiež nevyplýva zo zákona, že by mohol zamestnávateľ listom oznámiť, že PP sa mu končí 30.11.07 a nerátajú s jeho pokračovaním. Tým by zabránili tomu, aby sa tento PP nezmenil (ako ste už spomínali) na PP na dobu neurčitú.
funny10
13.11.07,17:29
Nechápem proti čomu sa chcú poistiť??
no keby ja tak vedela :confused:
mysimis
13.11.07,17:35
Ja by som im nič navyše nepodpisovala, odporúčam pani ekonómke dobre preštudovať Zákonník práce.
funny10
13.11.07,17:46
jj to aj urobím, aj som to predtým už odporúčala.

ďakujem veľmi pekne za všetky odpovede, už druhý krát ste mi dobre poradili
majater
28.01.08,21:44
Pracovná zmluva mi skončila 31.12 2007 a pokračovala som v práci bez zmluvy do teraz a chcem odisť. Veduca mi povedala ,že musím dať žiadosť o výpoveď (a musim odpracovať 2 mesiace vypovednú lehotu).Za tento rok som zmluvu nepodpisala tak neviem co chce.
STRELEC
28.01.08,22:42
Pracovná zmluva mi skončila 31.12 2007 a pokračovala som v práci bez zmluvy do teraz a chcem odisť. Veduca mi povedala ,že musím dať žiadosť o výpoveď (a musim odpracovať 2 mesiace vypovednú lehotu).Za tento rok som zmluvu nepodpisala tak neviem co chce.

Zamestnávateľ (vedúca) má zrejme na mysli §71 zákonníka práce. Ten totiž vo svojom odstavci 2 hovorí:

(2) Ak zamestnanec pokračuje po uplynutí dohodnutej doby s vedomím zamestnávateľa ďalej vo výkone práce, platí, že sa tento pracovný pomer zmenil na pracovný pomer uzatvorený na neurčitý čas, ak sa zamestnávateľ nedohodne so zamestnancom inak.


Tj. pred 31.12.2007 ste sa mali dohodnúť, že pracovný pomer dohodnutý na dobu určitú neskončí 31.12., ale sa dňa "vtedy-a-vtedy".
Keďže ste tak neurobili, skutočne sa pracovný pomer zmenil na pracovný pomer na dobu neurčitú. Prísne predpisovo má zamestnávateľ pravdu. Podľa Zákonníka práce.
Na druhej strane je to tak trochu zneužívanie situácie zo strany zamestnávateľa. Neviem, možno Ťa uviedol v omyl, možno si Ťa chce naozaj udržať dlhodobo, natrvalo.

Skús ešte navrhnúť ukončenie pracovného pomeru dohodou k nejakému prijateľnému dátumu. Vysvetli zamestnávateľovi, že držať Ťa v pracovnom pomere nemá žiadny význam.
Ak by ukončenie pracovného pomeru dohodou neprešlo (k dohode treba dvoch a so zamestnávateľom sa dohodnúť nedá), tak by som pristúpil k nejakej forme nátlaku.
JanaGe
28.11.08,10:46
rada by som nadviazala na Vašu komunikáciu. Zamestnanec má prac. zmluvu na dobu určitú s predpokladom pracovať do tomto dátume na dobu neurčitú. ZP hovorí o ukončení PP dátumom uvedeným v zmluve. vychádzam z predpokladu, že zamestnanec chce pracovať i naďalej, zamestnávateľ však chce PP ukončiť.
Akým spôsobom má zamestnávateľ oznámiť zamestnancovi, že s ním nebude pokračovať na danej pozícii? Písomne? Ústne? Ako dlho vopred? Ďakujem za odpovede.
ZlaticaB
28.11.08,10:51
Jednoducho uplynutím určitej doby sa končí prac. pomer. Ak chce ukončiť prac. pomer skôr ako uplynie určitá doba tak potom musí použiť na ukončenie prac. pomeru jeden z § 59.
jojko19
15.02.09,21:05
Chcem sa opýtať, ak teda zamestnanec pracuje ďalej s vedomím zamestnávateľa, PP sa zmení na dobu neurčitú. Netreba to spečatiť písomne?
mzdarka renca
15.02.09,21:24
Chcem sa opýtať, ak teda zamestnanec pracuje ďalej s vedomím zamestnávateľa, PP sa zmení na dobu neurčitú. Netreba to spečatiť písomne?

áno, mení sa na dobu neurčitú. Spravidla je to písomnou formou.
jojko19
16.02.09,09:06
Ďakujem, ale chcela by som to vedieť presne. Sestre sa skončil PP na dobu určitú k 31.12.2008. Povedali jej, že teraz už má PP na dobu neurčitú, ale nič jej nedali podpísať. Podľa mňa, každá zmena PZ by mala mať písomnú formu. Má tlačiť na zamestnávateľa, aby jej to dal písomne?
Tweety
16.02.09,09:22
Ďakujem, ale chcela by som to vedieť presne. Sestre sa skončil PP na dobu určitú k 31.12.2008. Povedali jej, že teraz už má PP na dobu neurčitú, ale nič jej nedali podpísať. Podľa mňa, každá zmena PZ by mala mať písomnú formu. Má tlačiť na zamestnávateľa, aby jej to dal písomne?
Áno, nech na neho tlačí, každá zmena sa musí riešiť dodatkom podľa § 54 ZP.
KvetkaK
16.02.09,09:27
Áno, nech na neho tlačí, každá zmena sa musí riešiť dodatkom podľa § 54 ZP.
A nieje to v tomto prípade automaticky, že sa pracovný pomer na dobu určitú mení na neurčitú? A tým sa nemusí riešiť zmena dodatkom?
Tweety
16.02.09,09:35
A nieje to v tomto prípade automaticky, že sa pracovný pomer na dobu určitú mení na neurčitú? A tým sa nemusí riešiť zmena dodatkom?
Je to automaticky, ale musí sa to nejako ošetriť.