Tinusha
13.11.07,18:00
Dobrý deň, zistili sme, že prácu, ktorú vykonáva zamestnanec je možné vykonávať za oveľa kratší časť a nie je naň potrebný plný pracovný úväzok. Máme právo znižiť zamestnancovi súčasný uväzok? Predpokladali sme, že sa so zamestnancom dohodneme na ukončení pracovného pomeru k 31/12. Ale zdá sa, že bude chcieť dostať výpoveď, pretože by rád dostal odstupné. Existuje možnosť, že keby zamestnanec nesúhlasil so skrátením úväzku, dostal by výpoveď bez nároku na odstupné? Aké máme možnosti? Veľmi pekne ďakujem.
sway
13.11.07,17:19
Dobrý deň, zistili sme, že prácu, ktorú vykonáva zamestnanec je možné vykonávať za oveľa kratší časť a nie je naň potrebný plný pracovný úväzok. Máme právo znižiť zamestnancovi súčasný uväzok? Predpokladali sme, že sa so zamestnancom dohodneme na ukončení pracovného pomeru k 31/12. Ale zdá sa, že bude chcieť dostať výpoveď, pretože by rád dostal odstupné. Existuje možnosť, že keby zamestnanec nesúhlasil so skrátením úväzku, dostal by výpoveď bez nároku na odstupné? Aké máme možnosti? Veľmi pekne ďakujem.


No asi to nepôjde dohodou, ako tak píšeš, takže neostáva iné, len výpoveď, a to nepôjde bez odstupného. je to o tom, že zamestnávateľ si dobre musí rozmyslieť či zamestnanca potrebuje a na akú prácu, dobre si premyslieť zmluvu a hlavne skúšobnú dobu - v jej rámci ste to mohli riešiť bezbolestne..., je to dosť dlhý čas.
Takto vznikajú problémy a treba to vidieť i z pohľadu zamestnanca...:rolleyes:
no nepomohla som Ti....
Aljok
13.11.07,17:26
Pozri Zákonník práce:
Pracovný pomer na kratší pracovný čas
§ 49

(1) Zamestnávateľ môže so zamestnancom dohodnúť v pracovnej zmluve kratší pracovný čas, ako je ustanovený týždenný pracovný čas.
Tinusha
13.11.07,17:40
Dakujem, ste zlata, ze ste tak rychlo odpovedali. Predpokladam, ze zamestnanec asi nemusi suhlasit so skratenim jeho uvazku, vsak? Este raz vdaka, Tina

Teraz som si vsimla druhu odpoved, takze ste mi uz vlastne odpovedali.

Dakujem velmi pekne za ochotu, Tina
Aljok
13.11.07,17:41
Nemusí...
sway
13.11.07,20:18
Nemusí...

nechcem to spochybňovať, ale ja tu naozaj nevidím, že by pracovníkovi, ktorý má prac.zmluvu na riadny prac. úväzok mohol zamestnávateľ skrátiť pracovný úväzok. Vidím tam všade slovíčko dohodnúť, čo odporuje tomu že nemusí súhlasiť....:rolleyes:

celý § 49 je podľa mňa o tom ak uzatvárame zmluvu na Pracovný pomer na kratší pracovný čas a nie ak meníme existujúcu zmluvu.


Pracovný pomer na kratší pracovný čas
§ 49
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16148-zakonnik-prace-od-01-01-2006-a.html#hore)

(1) Zamestnávateľ môže so zamestnancom dohodnúť v pracovnej zmluve kratší pracovný čas, ako je ustanovený týždenný pracovný čas.

(2) Zamestnávateľ môže so zamestnancom dohodnúť zmenu ustanoveného týždenného pracovného času na kratší týždenný pracovný čas a zmenu kratšieho týždenného pracovného času na ustanovený týždenný pracovný čas.

(3) Kratší pracovný čas nemusí byť rozvrhnutý na všetky pracovné dni.

(4) Zamestnancovi v pracovnom pomere na kratší pracovný čas patrí mzda zodpovedajúca dohodnutému kratšiemu pracovnému času.

(5) Zamestnanec v pracovnom pomere na kratší pracovný čas sa nesmie zvýhodniť alebo obmedziť v porovnaní so zamestnancom zamestnaným na ustanovený týždenný pracovný čas.

(6) Pracovný pomer na kratší pracovný čas, v ktorom je rozsah pracovného času menej ako 20 hodín týždenne, môže zamestnávateľ alebo zamestnanec skončiť výpoveďou z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu. Výpovedná doba je 15 dní a začína plynúť dňom, v ktorom sa doručila výpoveď.

(7) Na pracovný pomer na kratší pracovný čas podľa odseku 6 sa nevzťahujú ustanovenia § 48 ods. 2 až 4, § 62, § 64 ods. 1 písm. a), b), d) a e), § 71 ods. 2, § 73, § 74, § 76 a § 240 ods. 7.

(8) Zamestnávateľ informuje zrozumiteľným spôsobom zamestnancov a zástupcov zamestnancov o možnostiach pracovných miest na kratší pracovný čas a na ustanovený týždenný pracovný čas.

To je môj názor,
to len aby si sa nedostala do konfliktu, lebo podľa Tvojho nadšenia tina si to pochopila tak, že mu ho môžeš skrátiť.... s čím ja nesúhlasím..., ale skús to ešte hodiť do DRAK - PORADA ;)
Stefan2005
13.11.07,21:16
celý § 49 je podľa mňa o tom ak uzatvárame zmluvu na Pracovný pomer na kratší pracovný čas a nie ak meníme existujúcu zmluvu.


Súhlasím aj s takýmto chápaním.
Ale to podľa mňa nevylučuje možnosť dohody...
Teda najprv dohodou ukončiť predchádzajúci pracovný pomer na plný úväzok
a potom uzavrieť pracovný pomer pomer na kratší pracovný čas.

Lebo ak pracovník nesúhlasí, zostáva riešenie uvedené v #2.
Jeho nesúhlas by som chápal vtedy, keď má zabezpečenú prácu u iného zamestnávateľa, (alebo napr. určitý čas nechce pracovať!) a hrá na odstupné.

Ale ak nemá iné zamestnanie, a má záujem aj naďalej zotrvať, podľa mňa nie je vylúčená dohoda.

Veď ako sa rieši napr. zmena úväzku z plného v prípade zdravotných problémov, starostlivosti o deti,.... Asi tiež dodatkom k existujúcej pracovnej zmluve.
veronikasad
13.11.07,21:18
Dobrý deň, zistili sme, že prácu, ktorú vykonáva zamestnanec je možné vykonávať za oveľa kratší časť a nie je naň potrebný plný pracovný úväzok. Máme právo znižiť zamestnancovi súčasný uväzok? Predpokladali sme, že sa so zamestnancom dohodneme na ukončení pracovného pomeru k 31/12. Ale zdá sa, že bude chcieť dostať výpoveď, pretože by rád dostal odstupné. Existuje možnosť, že keby zamestnanec nesúhlasil so skrátením úväzku, dostal by výpoveď bez nároku na odstupné? Aké máme možnosti? Veľmi pekne ďakujem.

Pracovný čas patrí medzi náležitosti prac.zmluvy v zmysle § 43 odst.2 Zákonníka práce. Bez dohody o zmene prac.zmluvy, podpísanej obidvomi stranami ho nie je možné zmeniť.

--------
Veronika
sway
14.11.07,06:13
Súhlasím aj s takýmto chápaním.
Ale to podľa mňa nevylučuje možnosť dohody...
Teda najprv dohodou ukončiť predchádzajúci pracovný pomer na plný úväzok
a potom uzavrieť pracovný pomer pomer na kratší pracovný čas.

Lebo ak pracovník nesúhlasí, zostáva riešenie uvedené v #2.
Jeho nesúhlas by som chápal vtedy, keď má zabezpečenú prácu u iného zamestnávateľa, (alebo napr. určitý čas nechce pracovať!) a hrá na odstupné.

Ale ak nemá iné zamestnanie, a má záujem aj naďalej zotrvať, podľa mňa nie je vylúčená dohoda.

Veď ako sa rieši napr. zmena úväzku z plného v prípade zdravotných problémov, starostlivosti o deti,.... Asi tiež dodatkom k existujúcej pracovnej zmluve.

Ja viem, ale o to tu práve išlo viď úplne počiatočná otázka:
"Ale zdá sa, že bude chcieť dostať výpoveď, pretože by rád dostal odstupné. Existuje možnosť, že keby zamestnanec nesúhlasil so skrátením úväzku, dostal by výpoveď bez nároku na odstupné? Aké máme možnosti? Veľmi pekne ďakujem."

ja len kvôli tomu aby spravila dobre.;):)
brčko
14.11.07,08:52
Váš prípad a vaše možnosti vidím osobne takto:
Chcete zefektívniť prácu, preto robíte organizačné zmeny. Na prácu, ktorú doteraz robil pracovník na plný úväzok, plánujete zamestnávať človeka na skrátený úväzok.
Preto máte možnosť sa s terajším pracovníkom dohodnúť na skrátení pracovného času (resp. zmenu/novú pracovnú zmluvu) alebo sa s ním dohodnúť na skončení pracovného pomeru (§60). Z vašej strany ide o organizačné zmeny, preto by v dohode mal byť uvedený dôvod skončenia PP, takže by mal nárok na odstupne 2-3 mesačné podla dlžky trvania PP (§76). Ak by v dohode nebol uvedený žiadny dôvod, tak nemá nárok na odstupné.

Ak nebude súhlasiť s dohodou a chcete sa s ním rozlúčiť, zostáva vám len možnosť dať mu výpoved podla §63 ods.1b) z organizačných dôvodov s výpovednou lehotou a odstupným. Predtým máte povinnosť mu ponúknuť ten skrátený úväzok, príp. inú prácu, pre neho vhodnú (§63 ods.2). Nech to podpíše, či súhlasí alebo nie.
Aljok
14.11.07,09:08
nechcem to spochybňovať, ale ja tu naozaj nevidím, že by pracovníkovi, ktorý má prac.zmluvu na riadny prac. úväzok mohol zamestnávateľ skrátiť pracovný úväzok. Vidím tam všade slovíčko dohodnúť, čo odporuje tomu že nemusí súhlasiť....:rolleyes:
;)
sway, nepochopila si moju odpoveď.
V mojej citácii ZP som zvýraznila slovo dohodnúť. A preto moja odpoveď bola, že zamestnanec s touto dohodou nemusí súhlasiť (a tak zostane v platnosti pôvodné znenie pracovnej zmluvy).
Tinusha, ak som Ťa svojou odpoveďou uviedla do omylu mrzí ma to a ospravedlňujem sa.