ekovm
13.11.07,18:02
Prosím poraďte mi,
s.r.o. plátca DPH kupuje nehnuteľnosť - budovu a pozemok prilahlý, všetko v spoluvlastníckom podiele.
Po podpísaní KZ a zaplatení ceny uskutoční sa prepis na katastri. S.r.o. chce dodatočne zobrať na celú nehnuteľnosť úver, čím sa vykoná záložné právo na nehnuteľnosť. Po menších úpravách bude nehnuteľnosť použiteľná. Moje otázky:
1/ OC nehnuteĺnosti je znalecký posudok alebo kúpna cena / ktorá je nižšia ako znalecký/
2/ V prípade záložného práva mení sa niečo na účtovaní nehnuteľnosti / zaradenie, odpisy, technické zhodnotenie/
3/ Kedy zaradím nehnuteľnosť do používania?
Zoltán Kovács
13.11.07,17:04
Prosím poraďte mi,
s.r.o. plátca DPH kupuje nehnuteľnosť - budovu a pozemok prilahlý, všetko v spoluvlastníckom podiele.
Po podpísaní KZ a zaplatení ceny uskutoční sa prepis na katastri. S.r.o. chce dodatočne zobrať na celú nehnuteľnosť úver, čím sa vykoná záložné právo na nehnuteľnosť. Po menších úpravách bude nehnuteľnosť použiteľná. Moje otázky:
1/ OC nehnuteĺnosti je znalecký posudok alebo kúpna cena / ktorá je nižšia ako znalecký/ Kúpna cena
2/ V prípade záložného práva mení sa niečo na účtovaní nehnuteľnosti / zaradenie, odpisy, technické zhodnotenie/ Treba uviesť v prílohe k DP, a zrejme budeš účtovať o úvere
3/ Kedy zaradím nehnuteľnosť do používania? Zaradiš po zápise do katastra, vtedy ste právoplatným majiteľom, dovtedy bude na účte 042

.........................
ekovm
13.11.07,17:15
Ďakujem za rýchlu odpoveď, ešte otázočka,záložné právo neovplyvní účtovanie o nehnuteľnosti, myslím hlavne odpisy a kedy začnem odpisovať túto nehnuteľnosť.
Zoltán Kovács
13.11.07,17:18
Ďakujem za rýchlu odpoveď, ešte otázočka,záložné právo neovplyvní účtovanie o nehnuteľnosti, myslím hlavne odpisy a kedy začnem odpisovať túto nehnuteľnosť.

Nie neovpyvní. Odpisovať nehnuteľnosť sro začne v roku zaradenia. Ak tie opravy budú technické zhondnotenia, tak tie potom zvyšujú obstarávaciu cenu.
ekovm
13.11.07,17:19
Ďakuujemmmm, veľmi si mi pomohol.
ekovm
13.11.07,17:25
Predsa ešte ma niečo napadlo. Môžem touto nehnuteľnosťou zvýšiť aj majetok s.r.o. ak je na ňom záložné právo? Ak áno ako to vyzerá účtovne?
Zoltán Kovács
13.11.07,17:34
Predsa ešte ma niečo napadlo. Môžem touto nehnuteľnosťou zvýšiť aj majetok s.r.o. ak je na ňom záložné právo? Ak áno ako to vyzerá účtovne?

Aj zvyši majetok.
Nákup 042/325 (kupna zmluva)
Uhrada 325/221
Zaradenie 021/042
Odpisy 551/081

Prípadné techn.zhodnotenie 042/321,211
Zvýšenie OC 021/042
ekovm
13.11.07,17:37
Ja som sa zle vyjadrila chcela som povedať či si s tým môžem navýšiť základné imanie a ako toto bude účtovne.
Zoltán Kovács
13.11.07,18:17
Ja som sa zle vyjadrila chcela som povedať či si s tým môžem navýšiť základné imanie a ako toto bude účtovne.

Myslím, že áno, ale presnejšie účtovanie neviem. Treba použiť účet 419. Pozeral som aj Cenigovu, ale pravdu povediac som celkom nepochopil, ako sa má účtovať zvýšenie ZI z vlastných zdrojov. Dúfam, že niekto múdrejši sa tiež pripojí.
Rozalka
13.11.07,18:54
betka
13.11.07,18:58
Pre potreby účtovania je potrebné vedieť, že záložné právo predstavuje zabezpečovací inštitút, pri kt. sa vlastníctvo k založenej veci nemení. V súvislosti so záložným právom podľa par.4 postupov v PU sa účtuje o majetku, kt. bol daný do zálohu na samostatnom AU.

Nepeňažný vklad do spoločnosti vo forme nehnuteľnosti sa započítava na vklad spoločníka. Vlastnícke právo k nehnuteľnosti nadobúda spoločnosť až vkladom do katastra nehnuteľnosti na základe písomného vyhlásenia vkladateľa.
Na druhej strane je v katastri záložné právo na nehnuteľnosť v katastri.
V tomto je potrebné obrátiť sa na právnika, či to umožňuje zákon, či to vôbec schváli banka, v kt. je záložné právo, a či záložné právo prejde na nového majiteľa nehnuteľnosi.
Zoltán Kovács
13.11.07,19:00
http://www.finance.gov.sk/Documents/Financny_spravodajca/2004/2/FS_2_2004.pdf

Pozri aj bod 24 usmernenia

Ten odkaz máš k tým odpisom?
Rozalka
13.11.07,19:08
Ten odkaz máš k tým odpisom?
Áno, 24. Odpisovanie nehnuteľností, pri ktorých sa vlastnícke právo nadobúda povolením vkladu do katastra nehnuteľností a hnuteľných majetku, pri ktorom je v kúpnej zmluve dohodnutá výhrada prechodu vlastníckych práv po zaplatení kúpnej ceny
Je to vo FS Usmernenie 13.

Čo som to mimotemy?
Stefan2005
13.11.07,19:29
Prosím poraďte mi,
s.r.o. plátca DPH kupuje nehnuteľnosť - budovu a pozemok prilahlý, všetko v spoluvlastníckom podiele.
..............
3/ Kedy zaradím nehnuteľnosť do používania?
Kedy zaradiť nehnuteľnosť do používania? No predsa vtedy, kedy ju začnete používať. Teda to môže byť i pred i po zápise do katastra nehnuteľností.

Viď postupy účtovania

§ 2 Deň uskutočnenia účtovného prípadu
(2) Pri nehnuteľnostiach obstaraných na základe zmluvy, pri ktorých sa vlastníctvo nadobúda povolením vkladu do katastra nehnuteľností3) a do nadobudnutia vlastníctva nadobúdateľ nehnuteľnosť užíva, dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň prevzatia nehnuteľnosti nadobúdateľom; u prevádzajúceho je dňom uskutočnenia účtovného prípadu deň odovzdania nehnuteľnosti. Ak nebude vklad do katastra nehnuteľností povolený, účtovné zápisy sa zrušia.