BB12
13.11.07,21:28
Ahojte poradáci, stretla som sa s poisťovákom, ktorý mi vravel, že pri založení životneho poistenia za určených podmienok zákonom si odpočítam zo základu dane až 12000,- Sk (toto mi je jasné) a ešte k tomu mi štát vráti zo zaplateného poistného 19% je potrebné doložiť zmluvu ... a toto mi nie je vôbec jasné, ak teda zaplatím 12000,- Sk štát mi vráti 2280,- Sk. Je to tak?
dadasv
13.11.07,20:44
Ak zaplatíš 12000,-, môžeš si zo základu dane odpočítať 12000,-, t.j. znížiť si daňovú povinnosť o 2280. Štát ti túto sumu vráti ale len vtedy, ak si mala nejakú daňovú povinnosť, teda ti vráti len do výšky preddavkov uhradených za príslušný rok (ak si zamestnanec/, alebo uhradíš o túto sumu nižšiu daň (ak si živnostník/. Pokiaľ ti daňová povinnosť nevychádza, tak si nemôžeš odpočítať nič.
Anik
13.11.07,21:04
nedokladáš zmluvu, ale potvrdenie zo ŽP o zaplatení sumy napr.tých spomínaných 12000 zašle ti to ŽP ak ich zaplatíš napr. v XI. mesiaci, alebo v ktorom koľvek ak by si platila mesačne, alebo Q započítať by si si mohla fyzicky zaplatenú sumu do poisťovne napr. pri 3 mes. je suma 3000,- Sk za 6 mes. 6000,- a pod. a naozaj vrátia ti tú sumu úsporu na dani ak si ju zaplatila a ešte veľmi dôležitá vec to poistenie musí trvať aspoň do veku 55 rokov a aspoň 10 rokov. Ak by si si uplatnila odpočet a po 5 rokoch by si sa rozhodla
zmluvu zrušiť tak musíš tú daňovú úľavu vrátiť, čím ťa vôbec nechcem odradiť
v nasledujúcich 3 rokoch. Ak si tú zmluvu uzatváraš odporúčam platiť a platiť aj z tých posledných peňazí pokiaľ sa už rozhodneš,je to dobrá vec.
Anika:)