Saturejka
13.11.07,20:53
Len taká otázočka. Vzťahuje sa §22 ost. 9 ZDP - t.j. prerušenie odpisov a potom pokračovanie v odpisovaní tak, ako by nebolo prerušené, pričom celková doba odpisovania sa predlžuje o dobu prerušenia odpisovania - aj na leasing - odpisy podľa § 26 odst. 8? Vďaka.
Rozalka
13.11.07,19:59
Len taká otázočka. Vzťahuje sa §22 ost. 9 ZDP - t.j. prerušenie odpisov a potom pokračovanie v odpisovaní tak, ako by nebolo prerušené, pričom celková doba odpisovania sa predlžuje o dobu prerušenia odpisovania - aj na leasing - odpisy podľa § 26 odst. 8? Vďaka.
Nie, musíš zachovať úplne rovnomerné odpisovanie počas doby lízingu.
Pod rovnomerným nemám na mysli § 27.
Orsz
13.11.07,19:59
Len taká otázočka. Vzťahuje sa §22 ost. 9 ZDP - t.j. prerušenie odpisov a potom pokračovanie v odpisovaní tak, ako by nebolo prerušené, pričom celková doba odpisovania sa predlžuje o dobu prerušenia odpisovania - aj na leasing - odpisy podľa § 26 odst. 8? Vďaka.

Pri leasingu nie je možnosť prerušenia-ide o osobitnú formu odpisovania. Ak to tak aj niekto urobí, nejde o prerušenie, ale o ich neúčtovanie - proste v ďalších rokoch, keď to bude potrebovať, si ich do nákladov nemôže dať.
Saturejka
13.11.07,20:06
Super, vďaka
oref
20.02.10,09:07
Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať, čo v prípade, ak som v roku 2009 tri mesiace naplatila leasing /istinu, platila som iba úrok a poistné/ o tieto tri mesiace mi leas.spoločnosť predĺžila splátky, čiže mám namiesto 48 splátok 51. Môžem si v roku 2009 uplatniť celý ročný odpis, alebo len znížený o tie tri mesiace?

Ďakujem.
Rozalka
20.02.10,11:47
Zmenila aj dĺžku lízingu? potom platí toto:
§ 26 ZDP
(8) Hmotný majetok prenajatý formou finančného prenájmu okrem pozemkov odpíše nájomca počas doby trvania prenájmu do výšky 100 % hodnoty istiny podľa osobitného predpisu1) zvýšenej o náklady súvisiace s obstaraním predmetu finančného prenájmu vynaložené nájomcom do doby zaradenia tohto majetku do užívania. Pri postúpení nájomnej zmluvy sa odstupné zaplatené nad rámec celkovej sumy dohodnutých platieb odpisuje ako súčasť vstupnej ceny rovnomerne počas zostávajúcej doby trvania nájomnej zmluvy. V prípade predĺženia alebo skrátenia dohodnutej doby finančného prenájmu sa už uplatnené odpisy spätne neupravujú a zvyšná časť odpisovanej hodnoty sa rozpočítava rovnomerne až do novej dohodnutej doby ukončenia finančného prenájmu. Pri určení spôsobu odpisovania sa nepoužijú ustanovenia § 27 a 28, ale výška odpisu sa určí rovnomerne pomernou časťou pripadajúcou na každý kalendárny mesiac doby prenájmu.
njanka
24.02.10,08:56
Dobrý deň. Mám takúto otázočku. SZČO splatil leasing v 08/2009. V 09/2009 auto vyradil z majetku a predal. Môže si uplatniť daňový odpis za tých 8 mesiacov? Vďaka za radu.
azla
24.02.10,09:07
Áno.
Leasingové odpisy sa uplatňujú počas doby leasingu. Na uplatnenie nie je podmienka, aby auto bolo v majetku k 31.12.
njanka
24.02.10,09:42
Ďakujem veľmi pekne. Ešte otázočku. Auto bolo predané za 1000€, odpis mi zostal 2202€, odpísať celú túto sumu, alebo ju znížiť o predaj auta.
azla
24.02.10,10:08
Aký odpis Ti ostal ? Nerozumiem.:confused:
Akú zostatkovú cenu ku dňu predaja si mala ?
Akú DZC ?
Akú UZC ?
njanka
24.02.10,10:24
Daňový odpis 2202 €, účtovný odpis 2064,89 €. Neviem, či je to správne, tak to mám v programe, je to prevzaté účtovníctvo, kočka predo mnou to takto spravila. Neviem, aká zostatková cena bola ku dňu predaja, asi tá účtovná, šéf ho však predal za 1000 €. Čo s tým teraz? Poraď prosím.
Ivetasp
24.02.10,10:25
Čítam túto poradu a pre istotu sa pýtam: V DP potrebujem znížiť stratu, potrebujem sa dostať do plusu, takže si nemusím uplatniť odpisy na leasingované autá, proste odpisy nezaúčtujem. Môžem tak urobiť aj napriek tomu, že som leasingy platila celý rok a uplatňovala som si z jednotlivých splátok DPH?
azla
24.02.10,10:47
Daňový odpis 2202 €, účtovný odpis 2064,89 €. Neviem, či je to správne, tak to mám v programe, je to prevzaté účtovníctvo, kočka predo mnou to takto spravila. Neviem, aká zostatková cena bola ku dňu predaja, asi tá účtovná, šéf ho však predal za 1000 €. Čo s tým teraz? Poraď prosím.

Daňová zostatková cena= Obstaravacia cena-opravky (kumulované odpisy)
Daňová zostatková cena by mala byť nulová, majetok by daňovo mal byť odpísaný.
Účtovná zostatková cena= Obstaravacia cena-opravky (kumulované odpisy)
Účtovná zostatková cena nemusela byť nulová, pri predaji išla na 541.

Nie je vôbec dôležité, za akú cenu bol majetok predaný (641).

Nezabudni, však
V DP porovnávaš daňové a účtovné odpisy
a tiež
v DP porovnávaš DZC a UZC predaného majetku.
azla
24.02.10,10:51
Čítam túto poradu a pre istotu sa pýtam: V DP potrebujem znížiť stratu, potrebujem sa dostať do plusu, takže si nemusím uplatniť odpisy na leasingované autá, proste odpisy nezaúčtujem. Môžem tak urobiť aj napriek tomu, že som leasingy platila celý rok a uplatňovala som si z jednotlivých splátok DPH?

Potrebuješ zisk účtovný, alebo daňový ?
Lebo neuplatnením odpisov si vylepšíš (niekto to nazve aj pohoršíš:D) - zvýšiš iba daňový základ.

Ak by si tak aj urobila, že si daňové odpisy neuplatníš, o účtovných odpisoch musíš učtovať. (môžeš si ich upraviť, zmeniť, že budú nižšie atď....)

ALE, ak máš majetok na leasing, tu odpisy neprerušuješ, lebo by si o ne prišla.
Tu platí ustanovenie, že majetok daňovo musiš odpísať rovnomerne počas doby leasingu.
njanka
24.02.10,11:16
Neviem alza, či som to správne pochopila, takže v uzávierkových operáciách dám odpis - réžia 2202€ k 31.12.2009? Alebo nie? Dnes mi nemyslí, tak sorry.
azla
24.02.10,11:21
Ak ide o jednoduché účtovníctvo, počkaj si na radu iných (ja v tom nie som doma)
njanka
24.02.10,11:23
Ano, ide o JU, ale aj tak vďaka alza.
Ivetasp
24.02.10,13:36
Potrebuješ zisk účtovný, alebo daňový ?
Lebo neuplatnením odpisov si vylepšíš (niekto to nazve aj pohoršíš:D) - zvýšiš iba daňový základ.

Ak by si tak aj urobila, že si daňové odpisy neuplatníš, o účtovných odpisoch musíš učtovať. (môžeš si ich upraviť, zmeniť, že budú nižšie atď....)

ALE, ak máš majetok na leasing, tu odpisy neprerušuješ, lebo by si o ne prišla.
Tu platí ustanovenie, že majetok daňovo musiš odpísať rovnomerne počas doby leasingu.

Ďakujem Azla za odpoveď, ale väčšina náklady zháňa, aby boli čo najmenšie dane :confused:, ale ja potrebujem daňový základ zvýšiť, dostať do plusu (kôli kontokorentu).A je mi jasné, že keď si neuplatním odpisy z majetku na leasing, tak už vlastne o ne prídem, mne išlo o to, či sa to môže. Lebo už nemám čo vyhodiť z účta, jedine odpisy.:mee:
Ing. Pavol Zúber
16.03.11,06:51
Spoločnosť kúpila stroj na leasing v roku 2009. Splátky riadne spláca ale v roku 2010 stroj nepoužívala.Mohla si uplatňovať DPH z týchto splátok a taktiež odpisy do nákladov?
Ing. Pavol Zúber
16.03.11,12:46
Podľa príspevkov ktoré čítam tak pravdepodobne áno.