Marcela80
13.11.07,21:02
Dobry vecer,

potrebovala by som radu, aky je rozdiel v praxi medzi platcom a neplatcom DPH. Jedna sa o s. r. o.. Platca DPH asi musi dosiahnut nejaky obrat aby bol registrovany pre ucely DPH....vlastne ma zaujima ako casto a ake vykazy treba podavat za takuto UJ - staci zostavit len suvahu a VZaS do 25.marca nasledujuceho roka? Treba zostavovat aj nejake ine vykazy v priebehu roka?

Dakujem za radu

Marcela
hanar
13.11.07,20:20
Ak je neplátca DPH tak podáva raz do roka k 31.03. nasledujúceho roku daňové priznania, ale ak táto firma či živnostník presiahne obrat nad 1,5 mil. korun tak sa stava platcom dph a musí podávať štvrťročné priznanie k dph vždy k 25. napr:/25.01. za 4Q, 25.04. za 1Q, 25.07. za 2Q, 25.10. za 3Q. Pokiaľ táto firma presiahne v roku obrat nad 10 miliónov tak sa stáva mesačným plátcom DPH
KEJKA
13.11.07,20:21
zamieňaš hrušky s jablkami.
Máš pravdu pre povinnú registráciu treba dosiahnuť obrat 1,5 mil. Sk.
Dalsie tvoje dohady sa týkajú ročnej závierky - tá je povinná pre každú s.r.o.
odpvede na základné otázky tu nájdeš nespočetne - prosím vyhľadávať, linkovať, študovať....
veronikasad
13.11.07,21:23
Ak je neplátca DPH tak podáva raz do roka k 31.03. nasledujúceho roku daňové priznania, ale ak táto firma či živnostník presiahne obrat nad 1,5 mil. korun tak sa stava platcom dph a musí podávať štvrťročné priznanie k dph vždy k 25. napr:/25.01. za 4Q, 25.04. za 1Q, 25.07. za 2Q, 25.10. za 3Q. Pokiaľ táto firma presiahne v roku obrat nad 10 miliónov tak sa stáva mesačným plátcom DPH
Doplním, že sa jedná o obrat 1.5 mil. sk počas 12 po sebe nasledujúcich mesiacov /nesleduje sa obrat za kal. rok/.

-------
Veronika
jamis
13.11.07,21:26
Takisto sa môže stať plátcom DPH aj vtedy ak tento obrat nepresiahne. Vtedy sa zaregistruje ako dobrovolný plátca DPH.
liba2
13.11.07,21:27
Ak je neplátca DPH tak podáva raz do roka k 31.03. nasledujúceho roku daňové priznania, ale ak táto firma či živnostník presiahne obrat nad 1,5 mil. korun tak sa stava platcom dph a musí podávať štvrťročné priznanie k dph vždy k 25. napr:/25.01. za 4Q, 25.04. za 1Q, 25.07. za 2Q, 25.10. za 3Q. Pokiaľ táto firma presiahne v roku obrat nad 10 miliónov tak sa stáva mesačným plátcom DPH
Daňové priznanie k DP sa podáva k 31.12. do 31.03. nasl. roka.
Doplním ešte: S.r.o. sa môže stať platiteľom (nie plátcom) DPH aj dobrovoľne - jednoducho sa zaregistruje na DÚ.
Marcela80
14.11.07,12:36
Dakujem za rady. Este jedna otazocka, ak je firma neplatcom DPH,moze si narokovat na vratenie DPH ak dan na vstupe je vyssia ako dan na vystupe?

Dakujem

Marcela
Aljok
14.11.07,12:37
Ak nie si platiteľom DPH o DPH vôbec neúčtuješ.
Marcela80
14.11.07,17:45
Ani novozalozena /r. 2007 - s. r. o., neplatca DPH/ spoločnosť s rucením obmedzeným nema narok na vratenie DPH ? Resp. je nejaka moznost, ako vratit dan, ked dan na vstupe ktoru podnikatel zaplatil je vyssia ako dan na vystupe? Narok na vratenie DPH ma len firma, ak je registrovana pre ucely DPH?
V pripade zacinajuceho podnikatela je moznost prvy rok pripadne nejake obdobie na vratenie aspon pomernej casti vydavkov, ktore suvisia so zacatim podnikatelskej cinnosti?

Dakujem
M.
liba2
14.11.07,17:58
Ani novozalozena /r. 2007 - s. r. o., neplatca DPH/ spoločnosť s rucením obmedzeným nema narok na vratenie DPH ? Resp. je nejaka moznost, ako vratit dan, ked dan na vstupe ktoru podnikatel zaplatil je vyssia ako dan na vystupe? Narok na vratenie DPH ma len firma, ak je registrovana pre ucely DPH?
V pripade zacinajuceho podnikatela je moznost prvy rok pripadne nejake obdobie na vratenie aspon pomernej casti vydavkov, ktore suvisia so zacatim podnikatelskej cinnosti?

Dakujem
M.
Z predchádzajúcich príspevkov si mohla vyčítať, že je možnosť sa dobrovoľne registrovať za platiteľa DPH.
Pokiaľ s.r.o. nie je registrovaná na DÚ ako platiteľ DANE Z PRIDANEJ HODNOTY, tak vôbec nemusí uvažovať o platení DPH ale ani o odpočítavaní DPH - to je váš prípad.
Minimálne čo treba urobiť pred registráciou je - prečítať si aspoň 1x ZÁKON o DPH - tam je všetko zapísané. Prípadné nejasnosti ku konkrétnej problematike možno potom konzultovať tu na porade.:)
Johanka
14.11.07,18:08
Uff, Marcelka , kladieš pomerne ťažké otázky :).
Ťažké sú v tom, že naozaj pletieš hrušky s jabĺčkami.
Obchodné spoločnosti zapísané v Obchodnom registri , teda aj predmetná s.r.o. je povinná účtovať v sústave podvojného účtovníctva. Pri tom musí dodržiavať 2 základné predpisy - Zákon o účtovníctve a Postupy účtovania PÚ.
V prípade, že sa stane platiteľom DPH, po dosiahnutí obratu alebo dobrovoľne, musí dodržiavať ustanovenia Zákona o DPH a upraviť účtovanie tak, ako o účtovaní DPH ustanovujú vyššie spomínané predpisy.
Zákon o DPH stanovuje zdaňovacie obdobia mesiac alebo kalendárny štvrťrok
Kalendárny rok ako zdaňovacie obdobie pre daň z príjmov právnických osôb ustanovuje Zákon o dani z príjmov.

Z uvedeného, veľmi zjednodušeného úvodu do čarovnej spleti právnych noriem Ti musí byť jasné, že pýtať sa na rozdiel medzi platiteľom a "neplatiteľom" DPH v časti Porady "podvojné účtovníctvo" je mierne zlezaradil.
Nemôžeš sa potom čudovať, že odpovede Ťa ešte viac zamotávajú ;).
Marcela80
14.11.07,19:05
Dakujem, idem studovat Zakon o DPH. :-)
M.
Zoltán Kovács
14.11.07,19:31
Ani novozalozena /r. 2007 - s. r. o., neplatca DPH/ spoločnosť s rucením obmedzeným nema narok na vratenie DPH ? Resp. je nejaka moznost, ako vratit dan, ked dan na vstupe ktoru podnikatel zaplatil je vyssia ako dan na vystupe? Narok na vratenie DPH ma len firma, ak je registrovana pre ucely DPH?
V pripade zacinajuceho podnikatela je moznost prvy rok pripadne nejake obdobie na vratenie aspon pomernej casti vydavkov, ktore suvisia so zacatim podnikatelskej cinnosti?

Dakujem
M.

AK nie je platiteľom DPH tak o dani na vystupe ani hovoriť nemôžeme. Alebo svoje výkony fakturoval s DPH?
romanpp
15.11.07,07:11
Daňové priznanie k DP sa podáva k 31.12. do 31.03. nasl. roka.
Doplním ešte: S.r.o. sa môže stať platiteľom (nie plátcom) DPH aj dobrovoľne - jednoducho sa zaregistruje na DÚ.

Slovenčina pripúšťa obidva výrazy ako platné a rovnocenné.
liba2
15.11.07,07:33
Slovenčina pripúšťa obidva výrazy ako platné a rovnocenné.
Možno - neoverovala som.
Ale zákon o DPH pozná pojem "platiteľ" (napr. §7 ods.1).
jamis
15.11.07,17:47
Možno - neoverovala som.
Ale zákon o DPH pozná pojem "platiteľ" (napr. §7 ods.1).

Osobne si myslím, že je to iba hra slovíčok /plátca - platiteľ/, hlavná vec že podstata je rovnaká.
Všetci rozhodne vedia o čom je reč.
Johanka
15.11.07,18:08
Ja som v medziach možností za odborné vyjadrovanie v odborných témach.
Zákon o DPH slovo plátca nepozná:
cit. z § 4 Dňom uvedeným v osvedčení o registrácii pre daň sa zdaniteľná osoba stáva platiteľom dane (ďalej len platiteľ );