JanaS.
14.11.07,00:22
Dobrý večer,
chcem sa Vás opýtať spoločnosť s.r.o. bola vytvorená v roku 2006, v zakladateľskej listine je že rezervný fond sa nevytvára pri vzniku ale až v ďalších rokoch zo zisku a min.5% z ČZ. RF musí byť uložený na viazanom účte spoločnosti zriadeného za týmto účelom v peňažnom ústave.
Za rok 2006 sme mali zisk 7 956,28. Z tejto sumy vytvorím 5% do RF a zvyšok sa vyplatí spoločníkovi.
RF teda bude 397,80 Sk. bude sa to účtovať 431/421. A budem musieť k RF vytvoriť osobitný účet?alebo môže byť na bežnom učte? Alebo nemusí byť vytvorený žiaden účet? a ako sa bude účtovať ak bude musieť byť? Ďakujem Vám
Anja111
14.11.07,05:16
Dobrý večer,
chcem sa Vás opýtať spoločnosť s.r.o. bola vytvorená v roku 2006, v zakladateľskej listine je že rezervný fond sa nevytvára pri vzniku ale až v ďalších rokoch zo zisku a min.5% z ČZ. RF musí byť uložený na viazanom účte spoločnosti zriadeného za týmto účelom v peňažnom ústave.
Za rok 2006 sme mali zisk 7 956,28. Z tejto sumy vytvorím 5% do RF a zvyšok sa vyplatí spoločníkovi.
RF teda bude 397,80 Sk. bude sa to účtovať 431/421. A budem musieť k RF vytvoriť osobitný účet?alebo môže byť na bežnom učte? Alebo nemusí byť vytvorený žiaden účet? a ako sa bude účtovať ak bude musieť byť? Ďakujem Vám
Finančné prostriedky z RF nemusíš viesť na osobitnom bankovom účte, ak nestanovuje zakladateľská listina inak...
Ale viac čítaj tu:
http://www.porada.sk/t18382-zakonny-rezervny-fond.html
JanaS.
14.11.07,10:28
Ďakujem veľmi krásne, ešte jedna otázočka keďže sa nemusí vytvárať účet a VZ schválilo účtovnú závierku v marci a HV sa musí rozdeliť do jedného mesiaca po schválení učt. závierky ale ešte nie je zaúčtovaný RF ani rozdelenie zvyšku zisku môže sa to spraviť aj v tomto mesiaci ale z dátumom v apríli?
Anja111
14.11.07,15:18
Ďakujem veľmi krásne, ešte jedna otázočka keďže sa nemusí vytvárať účet a VZ schválilo účtovnú závierku v marci a HV sa musí rozdeliť do jedného mesiaca po schválení učt. závierky ale ešte nie je zaúčtovaný RF ani rozdelenie zvyšku zisku môže sa to spraviť aj v tomto mesiaci ale z dátumom v apríli?
Ja by som to zaúčtovala teraz a s aktuálnym dátumom. Prílohou ID bude Zápisnica zo zasadania VZ...
JankaO
14.11.07,16:21
Dobrý večer,
chcem sa Vás opýtať spoločnosť s.r.o. bola vytvorená v roku 2006, v zakladateľskej listine je že rezervný fond sa nevytvára pri vzniku ale až v ďalších rokoch zo zisku a min.5% z ČZ. RF musí byť uložený na viazanom účte spoločnosti zriadeného za týmto účelom v peňažnom ústave.
Za rok 2006 sme mali zisk 7 956,28. Z tejto sumy vytvorím 5% do RF a zvyšok sa vyplatí spoločníkovi.
RF teda bude 397,80 Sk. bude sa to účtovať 431/421. A budem musieť k RF vytvoriť osobitný účet?alebo môže byť na bežnom učte? Alebo nemusí byť vytvorený žiaden účet? ???a ako sa bude účtovať ak bude musieť byť? Ďakujem Vám


Keďže máte v spoločenskej zmluve upravené, kam sa prostriedky vytvoreného RF prevádzajú, ( RF musí byť uložený na viazanom účte spoločnosti zriadeného za týmto účelom v peňažnom ústave) neriskovala by som iný postup. Vy predsa nemôžte svojvoľne postupovať proti ustanoveniam v spoločenskej zmluve.
JanaS.
14.11.07,21:06
tak to je pravda. To znamená že musím vytvoriť podúčet rezervný fond? zakladateľská listina sa asi nedá meniť proste že by sa ten RF pozmenil keď nie je potrebne vytvárať viazaný účet.
KEJKA
14.11.07,21:35
tak to je pravda. To znamená že musím vytvoriť podúčet rezervný fond? zakladateľská listina sa asi nedá meniť proste že by sa ten RF pozmenil keď nie je potrebne vytvárať viazaný účet.
zmena zakl.listiny znamená znova dať zapísať zmeny do OR, doložiť úplné znenie zakl.l., zaplatiť kolok......predtým rozhodnutie VZ....
JanaS.
14.11.07,21:47
Jasne a koľko by to asi tak vyšlo v Sk? Chcem sa ešte opýtať.Sro ma len jedného spoločníka teda jeden konateľ.Ale valne zhromaždenie ešte nebolo ani sa nespísala žiadna zápisnica čo zo ziskom. Môže sa to aj teraz? V novembri že sa uskutočnilo VZ? A je potrebne robiť zapisnicu aj ked je iba jeden konateľ?
liba2
15.11.07,05:21
tak to je pravda. To znamená že musím vytvoriť podúčet rezervný fond? zakladateľská listina sa asi nedá meniť proste že by sa ten RF pozmenil keď nie je potrebne vytvárať viazaný účet.
Dá sa zmeniť zakl. listina, ale pravdepodobne lacnejšie bude otvori v banke nový účet.
Pri prvom dôvode (inom) na zmenu ZL treba mať na pamäti túto vec a tiež opraviť znenie vo veci RF, a potom účet v banke zrušiť.
JanaS.
15.11.07,09:40
Aha, ďakujem a keď počas niekoľko rokov vytvorím 20 000 Sk RF. Keď mi bude z účtu odratávať poplatky budem musieť doplniť účet RF v banke? I keď na účte 421 budem mať tých 20000 sk?
liba2
15.11.07,09:46
Aha, ďakujem a keď počas niekoľko rokov vytvorím 20 000 Sk RF. Keď mi bude z účtu odratávať poplatky budem musieť doplniť účet RF v banke? I keď na účte 421 budem mať tých 20000 sk?
Konzultuj so svojou bankou; požiadaj aby si všetky poplatky a prípadný kreditný úrok účtovali na bežný účet. Stav na bankovom účte RF by mal byť rovnaký s účtom 421. Ak to s tou bankou nepôjde dohodnúť, budeš musieť na konci roka preúčtovávať sumu medzi bežným účtom a účtom RF.
(najmä z tohto "nepraktického" dôvodu považujem mať osobitný bankový účet RF za zbytočnosť).
JanaS.
15.11.07,10:33
To je pravda aj podla mňa je to tiež tak "nepraktické".Preto som rozmýšľala zmeniť viem že by to bolo niečo drahšie ale nebolo by s tým problém. Asi sa poradím s konateľom. A keby že to prerobili tak proste len vediem peniaze na učte 421. A ďakujem za pomoc :)
JankaO
15.11.07,14:49
Jasne a koľko by to asi tak vyšlo v Sk? Chcem sa ešte opýtať.Sro ma len jedného spoločníka teda jeden konateľ.Ale valne zhromaždenie ešte nebolo ani sa nespísala žiadna zápisnica čo zo ziskom. Môže sa to aj teraz? V novembri že sa uskutočnilo VZ? A je potrebne robiť zapisnicu aj ked je iba jeden konateľ?

V spoločenskej mluve alebo zakladateľskej listine by malo byť aj uvedené, v akom termíne sa schvaľuje ÚZ za predchádzajúci rok, takže doporučujem pozrieť a postupovať podľa zmluvy. ÚZ schvaľuje VZ. Aj keď je spoločník len jeden VZ musí prebehnúť, z VZ sa vyhotovuje zápisnica, kde je uvedené, či VZ schválilo uzávierku a čo s HV. (ak sa VH nekoná, príslušný OR môže spoločnosť vymazať - treba pozrieť obchodný zákonník a zákon o OR)
Aljok
16.11.07,09:25
Jasne a koľko by to asi tak vyšlo v Sk? Chcem sa ešte opýtať.Sro ma len jedného spoločníka teda jeden konateľ.Ale valne zhromaždenie ešte nebolo ani sa nespísala žiadna zápisnica čo zo ziskom. Môže sa to aj teraz? V novembri že sa uskutočnilo VZ? A je potrebne robiť zapisnicu aj ked je iba jeden konateľ?

Pozri Obchodný zákonník

§ 40

(1) Akciová spoločnosť, spoločnosť s ručením obmedzeným, družstvo a štátny podnik ukladajú riadnu individuálnu účtovnú závierku a mimoriadnu individuálnu účtovnú závierku do zbierky listín po jej schválení príslušným orgánom. Iná zapísaná osoba má túto povinnosť, len ak jej to ukladá osobitný zákon. Príslušný orgán akciovej spoločnosti, spoločnosti s ručením obmedzeným, družstva a štátneho podniku je povinný predložiť riadnu individuálnu účtovnú závierku a mimoriadnu individuálnu účtovnú závierku na schválenie do šiestich mesiacov po uplynutí účtovného obdobia.

§ 132

(1) Ak má spoločnosť jediného spoločníka, vykonáva tento spoločník pôsobnosť valného zhromaždenia. Rozhodnutie jediného spoločníka urobené pri výkone pôsobnosti valného zhromaždenia musí mať písomnú formu a musí ho podpísať, ak tento zákon neustanovuje inak.

Ďalej pozri Zákon o účtovníctve:
§ 21
Zverejňovanie údajov

(1) Účtovná jednotka, ktorá je obchodnou spoločnosťou, Exportno-importná banka Slovenskej republiky, družstvo alebo štátny podnik sú povinné uložiť riadnu individuálnu účtovnú závierku a mimoriadnu individuálnu účtovnú závierku a výročnú správu do zbierky listín obchodného registra do 30 dní po schválení účtovnej závierky, pričom účtovná závierka môže byť uložená ako súčasť výročnej správy.