rommy
14.11.07,08:04
Ahoj poraďáci, vedeli by ste mi prosím vysvetliť ako a v akej výške sa tvoria opravné položky? Zatiaľ som žiadnu nerobila, kedže účtujem prvý rok ale na konci roka sa tomu asi nevyhnem a neviem v akej výške ich tvoriť. Napr. máme podiel v jednej sro účet 062 a táto sro je v likvidácii a mám k tomu podielu vytvoriť opravnú položku, ale neviem v akej výške:o od čoho sa to odvíja? Ďakujem veľmi pekne za pomoc...
Rozalka
14.11.07,09:05
Ahoj poraďáci, vedeli by ste mi prosím vysvetliť ako a v akej výške sa tvoria opravné položky? Zatiaľ som žiadnu nerobila, kedže účtujem prvý rok ale na konci roka sa tomu asi nevyhnem a neviem v akej výške ich tvoriť. Napr. máme podiel v jednej sro účet 062 a táto sro je v likvidácii a mám k tomu podielu vytvoriť opravnú položku, ale neviem v akej výške:o od čoho sa to odvíja? Ďakujem veľmi pekne za pomoc...
Kvalifikovaným odhadom.

Ja napr. tvorím opravné položky k pohľadávkam po lehote splatnosti, u ktorých je pravdepodobné, že nebudú zaplatené, tu suma tvorby závisí od doby, koľko uplynulo od ich splatnosti.
Okrem toho tvorím opravné položky aj k pomalyobrátkovým zásobám, lebo je predpoklad, že mi "zostanú" na krku. Tu beriem do úvahy také zásoby, u ktorých za posledné 3 roky nebol pohyb (po dohode s auditorom - u niekoho to môže byť inak).