anka-s
14.11.07,11:02
Ahojte, mám dilemu. Kamarátovi robím účto malej s. r. o.. V tejto sro sú dvaja spoločníci a sú zároveň aj konatelia. Poskytujú služby duševného charakteru. Sú platitelia DPH. Majú v prenájme kanceláriu. Zamestnancov nemajú. Tento môj kamarát by si chcel kúpiť domov americkú chladničku (32.000 + DPH), ale chcel by to "prehnať" cez túto sro kvôli DPH a nákladom (v tomto prípade odpisom). Ja som mu povedala, že to mu "daňáci" vyhodia. On mi na to: že ak príde kontrola, tak tú chladničku prinesie do kancelárie. Aký je Váš názor? Budem trvať na tom, že si nemôže uplatniť DPH a odpisy, a v tom prípade, ak to predsa len bude chcieť dať do firmy - podpíše mi "príkaz" (kvôli mojej zodpovednosti za účtovníctvo, aby si odo mňa potom nepýtal pokutu), alebo mu to môžem s kľudným svedomím zúčtovať? Táto téma sa týka aj DPH aj dane z príjmu aj podvojného účtovníctva, nevedela som kam to napísať, tak dúfam, že mi nevynadáte:D. Ďakujem za odpovede.
Gabi03
14.11.07,10:04
Sama si si odpovedala. Chce ju užívať doma a nie pre zvýšenie, udržanie príjmov firmy.
sway
14.11.07,10:09
Ahojte, mám dilemu. Kamarátovi robím účto malej s. r. o.. V tejto sro sú dvaja spoločníci a sú zároveň aj konatelia. Poskytujú služby duševného charakteru. Sú platitelia DPH. Majú v prenájme kanceláriu. Zamestnancov nemajú. Tento môj kamarát by si chcel kúpiť domov americkú chladničku (32.000 + DPH), ale chcel by to "prehnať" cez túto sro kvôli DPH a nákladom (v tomto prípade odpisom). Ja som mu povedala, že to mu "daňáci" vyhodia. On mi na to: že ak príde kontrola, tak tú chladničku prinesie do kancelárie. Aký je Váš názor? Budem trvať na tom, že si nemôže uplatniť DPH a odpisy, a v tom prípade, ak to predsa len bude chcieť dať do firmy - podpíše mi "príkaz" (kvôli mojej zodpovednosti za účtovníctvo, aby si odo mňa potom nepýtal pokutu), alebo mu to môžem s kľudným svedomím zúčtovať? Táto téma sa týka aj DPH aj dane z príjmu aj podvojného účtovníctva, nevedela som kam to napísať, tak dúfam, že mi nevynadáte:D. Ďakujem za odpovede.

Presne takto to robím aj ja, ak si nedajú povedať, lebo často majú majitelia názor, že oni sú pánmi a my len účtovníčkami a máme spraviť to, čo nám prikážu. a v tom prípade, komu niet rady..., tak sa chráň ako píšeš, zodpovednosť nesie majiteľ.;)
Vladimír Ozimý
14.11.07,13:06
odmyslíme si teraz to že prenesie chladničku do kancelárie...skôr by som sa zamyslel na jednu vec. Chladnička nie je definovaná v zákone o dani z príjmov, takže ide len o to či splňa taká chladnička náležitosti daňového výdavku podľa par. 2 písm. i) zákona o dani z príjmov. Neviem myslíte že je chladnička daňový výdavok pre finančného poradcu ak si jú da do kancelárie? Je to otázne ako to obhájite ako poviete že prostredníctvom nej zabezpečujete zdaniteľné príjmy? Ano dá sa návštevi, klienti, občerstvenie v chladniče? Hm je to nanajvýš výdavok na hrane a ja by som ho asi ani neuznal keby ju mal v kancli :) musel by som tuho rozmášlať...iné je chladnička ak je potrebná na účely uskaldnenia vzoriek, alebo niečo také proste je to späté s biznisom...neviem neviem...možno by ma ukecal :)
romanpp
14.11.07,13:34
Ahojte, mám dilemu. Kamarátovi robím účto malej s. r. o.. V tejto sro sú dvaja spoločníci a sú zároveň aj konatelia. Poskytujú služby duševného charakteru. Sú platitelia DPH. Majú v prenájme kanceláriu. Zamestnancov nemajú. Tento môj kamarát by si chcel kúpiť domov americkú chladničku (32.000 + DPH), ale chcel by to "prehnať" cez túto sro kvôli DPH a nákladom (v tomto prípade odpisom). Ja som mu povedala, že to mu "daňáci" vyhodia. On mi na to: že ak príde kontrola, tak tú chladničku prinesie do kancelárie. Aký je Váš názor? Budem trvať na tom, že si nemôže uplatniť DPH a odpisy, a v tom prípade, ak to predsa len bude chcieť dať do firmy - podpíše mi "príkaz" (kvôli mojej zodpovednosti za účtovníctvo, aby si odo mňa potom nepýtal pokutu), alebo mu to môžem s kľudným svedomím zúčtovať? Táto téma sa týka aj DPH aj dane z príjmu aj podvojného účtovníctva, nevedela som kam to napísať, tak dúfam, že mi nevynadáte:D. Ďakujem za odpovede.

Osobne sa domnievam, že to je obhájiteľný výdavok a tiež by som ho dal do účtovníctva.

1. ZDÔVODNENIE: Reálne je možné dôvodiť, že pre svoje potreby aj potreby klientov tú chladničku v kancelárii potrebujeme mať. Každopádne zdôvodniť to musia majitelia a nie Ty.

2. CENA: Ak je možné dať do nákladov osobné auto za 3.000.000,- a je to obhájiteľné, aj keď si môžeš kúpiť na uspokojenie tých istých potrieb auto za 300.000,-, môžeš rovnako dať do nákladov chladničku za 38.000,- (alebo 65.000,-) aj keď sa dá kúpiť aj za 10.000,-.

3. OCHRANA: Pre potreby tvojej ochrany v prípade pokuty je rozhodne rozumné sa akosi poistiť.

4. NAČASOVANIE: Ak ten výdavok dáš teraz do nákladov a neskôr ho daňová kontrola neuzná, tak sa to doplatí. Opačne to nefunguje.
Vladimír Ozimý
14.11.07,13:40
Osobne sa domnievam, že to je obhájiteľný výdavok a tiež by som ho dal do účtovníctva.

1. ZDÔVODNENIE: Reálne je možné dôvodiť, že pre svoje potreby aj potreby klientov tú chladničku v kancelárii potrebujeme mať. Každopádne zdôvodniť to musia majitelia a nie Ty.

2. CENA: Ak je možné dať do nákladov osobné auto za 3.000.000,- a je to obhájiteľné, aj keď si môžeš kúpiť na uspokojenie tých istých potrieb auto za 300.000,-, môžeš rovnako dať do nákladov chladničku za 38.000,- (alebo 65.000,-) aj keď sa dá kúpiť aj za 10.000,-.

3. OCHRANA: Pre potreby tvojej ochrany v prípade pokuty je rozhodne rozumné sa akosi poistiť.

4. NAČASOVANIE: Ak ten výdavok dáš teraz do nákladov a neskôr ho daňová kontrola neuzná, tak sa to doplatí. Opačne to nefunguje.

je to presne uhol pohľadu...ja by som potreboval dobré argumenty ale to riešime v prípade ak by účtovník mal znášať následky rozhodnutia...pokiaľ mu klient potvrdí že je to jeho rozhodnutie a je si vedomý dopadu v prípade vyradenia z dôvodu daňovej kontroly tak by som sa netrápil a zaradil by som to tam s úsmevom na tvári...ale pokiaľ by som mal rozhodnúť sám potreboval by som dobré argumenty na presvedčenie...to jest či skutočnosti dochádza k návštevám v jeho kancelárii atď atD
sway
14.11.07,16:28
odmyslíme si teraz to že prenesie chladničku ...................l :)

ja mám kanceláriu - ekonóm, neukladám tam žiadne šanóny :D:D a bez problému mi ju uznali - asi som mala šťastie?, ani sa nepozastavili nad tým, že som si uplatnila DPH a dala ju do nákladov.;)