Baťuška
14.11.07,13:04
Zamestnávame ľudí na dobu určitú, táto im končí. Sme s nimi spokojný, preto chceme uzatvoriť pracovný pomer na dobu neurčitú, ale nie dodatkom k predošlej zmluve, ale uzatvorením novej zmluvy na dobu neurčitú. Môžeme to tak urobiť? ( Upravovali sme pracovné zmluvy podľa nového zákonníka práce.)
azuz
14.11.07,12:12
Ak uzatvoríte pracovný pomer na dobu neurčitú, tak áno. Jednoduchšie by ale podľa mňa bolo urobiť dohodu o zmene pracovnej zmluvy.
ZlaticaB
14.11.07,12:15
Len doplním azuz, ak s nimi uzatvoríte novú prac. zmluvu. Musíte s nimi ukončiť prac. pomeru odhlásiť ich zo všetkých poisťovní a nanovo poprihlasovať takže je jednoduchšie spraviť dohodu o zmene prac. zmluvy
Stitch
14.11.07,12:37
Chcem sa len uistiť v nasledujúcich prípadoch:
1. PP uzatvorený dňa 8.8.2007 na dobu určitú do 20.12.2007
2. PP uzatvorený dňa 10.9.2007 na dobu určitú do 20.12.2007

Môžem predĺžiť PP znova na dobu určitú? Po uplynutí tejto doby už len na dobu neurčitú?:o
Tweety
14.11.07,12:40
Chcem sa len uistiť v nasledujúcich prípadoch:
1. PP uzatvorený dňa 8.8.2007 na dobu určitú do 20.12.2007
2. PP uzatvorený dňa 10.9.2007 na dobu určitú do 20.12.2007

Môžem predĺžiť PP znova na dobu určitú? Po uplynutí tejto doby už len na dobu neurčitú?:o
Podľa § 48 odst.2- áno, najviac jedenkrát, potom už musí byť doba neurčitá.
Baťuška
14.11.07,13:20
Musím pracovníkov odhlásiť a opäť nahlásiť aj keď nepreruším dni?
Napr:
ukončenie PP k 30.11., nástup1.12.
katkaj
14.11.07,13:31
Musím pracovníkov odhlásiť a opäť nahlásiť aj keď nepreruším dni?
Napr:
ukončenie PP k 30.11., nástup1.12.

Pokiaľ uzatvoríte novú pracovnú zmluvu tak treba odhlásiť a znovu nahlásiť. Pokiaľ by ste to ale riešili dohodou o zmene PZ tak odhlasovať nemusíte
milagros208
13.12.07,06:25
Ja by som sa chcela spýtať na predĺženie doby určitej. K 31.12.2007 väčšine našich zamestnancov končí pracovný pomer na dobu určitú, keďže im už bola min. raz predĺžená zmluva, zmením im dodatkom pracovný pomer dohodnutý na dobu určitú na dobu neurčitú. Ako postupovať pri dodatku zamestnankyni, ktorej zmluva už bola raz predĺžená, ale vlastne zastupuje inú zamestnankyňu, ktorá je na RD? Môžem jej opätovne predľžiť dobu určitú?
Treba tam dopísať aj dôvod predĺženia /zastupovanie/ ? Ďakujem.
mladymuz
13.12.07,06:47
myslim, ze ak zamestnanec pride do prace aj po dni, kedy sa skončila doba určita, pracovny pomer sa automaticky stane na dobu neurčitu.
Mne tiez skončila min. mesiac určitá doba a odpoved som dostal takuto.
tacasina
13.12.07,06:58
myslim, ze ak zamestnanec pride do prace aj po dni, kedy sa skončila doba určita, pracovny pomer sa automaticky stane na dobu neurčitu.
Mne tiez skončila min. mesiac určitá doba a odpoved som dostal takuto.

Takto to kedysi bolo, ale neviem teraz či to platí aj podľa nového Zákonníka práce.
Chobot
13.12.07,07:37
Takto to kedysi bolo, ale neviem teraz či to platí aj podľa nového Zákonníka práce.

Platí to aj teraz - § 71 ods. 2.
Mirica-LV
13.12.07,07:54
mali by ste im urobiť iba dodatky k zmluvám, lebo IP v tom vidí hneď podvod,
aj my sme to mali a boli s tým problémy, a v tom prípade ich netreba odhlasovať a prihlasovť do poisťovní
Infarkt
13.12.07,08:13
Ja by som sa chcela spýtať na predĺženie doby určitej. K 31.12.2007 väčšine našich zamestnancov končí pracovný pomer na dobu určitú, keďže im už bola min. raz predĺžená zmluva, zmením im dodatkom pracovný pomer dohodnutý na dobu určitú na dobu neurčitú. ...áno, je to jednoduchšie... Ako postupovať pri dodatku zamestnankyni, ktorej zmluva už bola raz predĺžená, ale vlastne zastupuje inú zamestnankyňu, ktorá je na RD? Môžem jej opätovne predľžiť dobu určitú? áno, na základe §48, odst.4 ZP, alebo odst.6, písm. g ...
Treba tam dopísať aj dôvod predĺženia /zastupovanie/ ? Ďakujem.

§ 48
Pracovný pomer na určitú dobu

(1) Pracovný pomer je dohodnutý na neurčitý čas, ak nebola v pracovnej zmluve výslovne určená doba jeho trvania alebo ak v pracovnej zmluve alebo pri jej zmene neboli splnené zákonné podmienky na uzatvorenie pracovného pomeru na určitú dobu. Pracovný pomer je uzatvorený na neurčitý čas aj vtedy, ak pracovný pomer na určitú dobu nebol dohodnutý písomne.

(2) Pracovný pomer na určitú dobu možno dohodnúť najdlhšie na tri roky. Pracovný pomer na určitú dobu možno predĺžiť alebo opätovne dohodnúť v rámci troch rokov najviac jedenkrát.

(3) Opätovne dohodnutý pracovný pomer na určitú dobu je pracovný pomer, ktorý má vzniknúť pred uplynutím šiestich mesiacov po skončení predchádzajúceho pracovného pomeru na určitú dobu medzi tými istými účastníkmi.

(4) Ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu do troch rokov alebo nad tri roky je možné len z dôvodu
a) zastupovania zamestnanca,
b) vykonávania prác, pri ktorých je potrebné podstatne zvýšiť počet zamestnancov na prechodný čas nepresahujúci osem mesiacov v kalendárnom roku,
c) vykonávania prác, ktoré sú závislé od striedania ročných období, každý rok sa opakujú a nepresahujú osem mesiacov v kalendárnom roku (sezónna práca),
d) dohodnutého v kolektívnej zmluve.

(5) Dôvod na predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru podľa odseku 4 sa uvedie v pracovnej zmluve.

(6) Ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu do troch rokov alebo nad tri roky je možné aj bez dôvodu uvedeného v odseku 4, ak ide o
a) zamestnanca, ktorý je štatutárnym orgánom alebo členom štatutárneho orgánu,
b) vedúceho zamestnanca, ktorý je v priamej riadiacej pôsobnosti štatutárneho orgánu,
c) tvorivého zamestnanca vedy, výskumu, vývoja,
d) zamestnanca na výkon činnosti, pre ktorú je predpísané vzdelanie umeleckého smeru,
e) zamestnanca, ktorý vykonáva opatrovateľskú službu podľa osobitného predpisu,
f) zamestnanca, ktorý je poberateľom starobného dôchodku, invalidného dôchodku, výsluhového dôchodku alebo invalidného výsluhového dôchodku,
g) zamestnanca u zamestnávateľa, ktorý zamestnáva najviac 20 zamestnancov,
h) zamestnanca, o ktorom to ustanovuje zákon alebo medzinárodná zmluva.

(7) Zamestnanca v pracovnom pomere na určitú dobu nemožno zvýhodniť alebo obmedziť, najmä ak ide o pracovné podmienky súvisiace s bezpečnosťou a ochranou zdravia pri práci, v porovnaní s porovnateľným zamestnancom v pracovnom pomere na neurčitý čas.

(8) Zamestnávateľ informuje vhodným spôsobom zamestnancov v pracovnom pomere na určitú dobu a zástupcov zamestnancov o pracovných miestach na neurčitý čas, ktoré sa u neho uvoľnili.

(9) Obmedzenia podľa odsekov 2 až 7 sa nevzťahujú na zamestnávanie agentúrou dočasného zamestnávania.
tinaM
14.12.07,07:11
Chcem sa len uistiť.
Jedná sa o firmu s počtom zamestnancov do 20.
Pracovný pomer uzavretý na dobu určitú do konca r. 2007 podľa starého zákona môžem uzavrieť od 1.1.2008 znovu na dobu určitú do 31.12.2008.
Od 1.1.2009 môžem znovu predĺžiť PP na 1 rok? /§ 48 písm.g/ samozrejme už bez skušobnej doby.
Infarkt
14.12.07,08:14
Chcem sa len uistiť.
Jedná sa o firmu s počtom zamestnancov do 20.
Pracovný pomer uzavretý na dobu určitú do konca r. 2007 podľa starého zákona môžem uzavrieť od 1.1.2008 znovu na dobu určitú do 31.12.2008. ... už bez skúšobnej doby a tiež podľa §48, odst.6, písmeno g...
Od 1.1.2009 môžem znovu predĺžiť PP na 1 rok? /§ 48 písm.g/ ...podľa §48, odst.6, písmeno g...samozrejme už bez skušobnej doby.

Červeným... :)
Jajka77
09.02.08,14:17
Ahojte, potrebovala by som Vas odborny nazor.Ked mam uzavrety pracovny pomer na dobu urcitu na zastupovanie zamestnankyne na materskej dovolenke ale je tam presne urceny termin zastupovania od do, musim odist aj ked sa zamestnankyna ktoru zastupujem vrati v case trvania mojej doby urcitej a pri tom mam v pracovnej zmluve urcenu presnu dobu trvania nielen termin doba urcita?
celestina
09.02.08,14:26
Ahojte, potrebovala by som Vas odborny nazor.Ked mam uzavrety pracovny pomer na dobu urcitu na zastupovanie zamestnankyne na materskej dovolenke ale je tam presne urceny termin zastupovania od do, musim odist aj ked sa zamestnankyna ktoru zastupujem vrati v case trvania mojej doby urcitej a pri tom mam v pracovnej zmluve urcenu presnu dobu trvania nielen termin doba urcita?
Tvoj PP trvá minimálne do posledného dňa určeného v PZ aj keby sa zamestnankyňa, ktorú zastupuješ vrátila. Ak by ti nadriadený povedal, že máš prísť do práce aj po tomto termíne a ty s tým súhlasíš, PZ sa ti predlžuje na dobu neurčitú.
Jajka77
09.02.08,14:37
Takze keby mi povedala personalistaka, ze z materskej sa ide dana zamestnankyna vratit a mne sa tym pomer konci, nie je to taK? museli by mi dat asi odstupne za cas dokedy by mi mal pomer trvat? alebo by sme boli teda na danom mieste obidve
celestina
09.02.08,14:53
Takze keby mi povedala personalistaka, ze z materskej sa ide dana zamestnankyna vratit a mne sa tym pomer konci, nie je to taK? museli by mi dat asi odstupne za cas dokedy by mi mal pomer trvat? alebo by sme boli teda na danom mieste obidve
Určite to tak nieje. Ak chce zamestnávateľ aby si v práci skončila pred uplynutím doby PP na dobu určitú, tak sa použije §59 ZP: (1) Pracovný pomer možno skončiť

a) dohodou,
b) výpoveďou,
c) okamžitým skončením,
d) skončením v skúšobnej dobe.
Jajka77
09.02.08,15:03
dakujem, a co by si mi poradila ako sa snou dohodnut,aby to bolo pre mna vyhodne? nepredpokladam ze ostanem po jej navrate na danom mieste
celestina
09.02.08,15:23
dakujem, a co by si mi poradila ako sa snou dohodnut,aby to bolo pre mna vyhodne? nepredpokladam ze ostanem po jej navrate na danom mieste
Nech ti dajú výpoveď podľa ZP § 63 ods. 1 písmeno b,- aj s odstupným alebo nech vás obe nechajú na rovnakom mieste. Záleží však aj od toho, aká dlhá je doba do skončenia tvojej doby určitej. Čo bude pre zamestnávateľa a teba najvýhodnejšie. Môžu sa dohodnúť aj so zamestnankyňou, ktorá je na materskej, že ju dajú dočasne na iné pracovné miesto. Spôsobou a možností je veľa. Najprv sa porozprávajte: daj vedieť, že vieš aké máš práva a nech ti dajú možnosti.
Jajka77
09.02.08,15:35
super za radu :), este sa ozvem ako som dopadla
Eva99
31.03.08,12:56
Prosím Vás, ak je PP dohodnutý na dobu určitú, napr. na 12 mesiacov a z organizačných dôvodov by zamestnanec dostal výpoveď napr. po 9 mesiacoch, patrí mu 2 mesačné odstupné, alebo až do doby trvania PP? Ak by počas trvania PP na dobu určitú odišla na materskú, PP končí uplynutím doby, na ktorú bol PP uzatvorený, alebo sa na ňu vzťahuje ochranná lehota?
Ďakujem!
Chobot
31.03.08,13:06
Prosím Vás, ak je PP dohodnutý na dobu určitú, napr. na 12 mesiacov a z organizačných dôvodov by zamestnanec dostal výpoveď napr. po 9 mesiacoch, patrí mu 2 mesačné odstupné, alebo až do doby trvania PP?

2 mesačné odstupné + 2 mesačná výpovedná doba. To už je pre firmu finančne výhodnejšie ponechať ho do konca doby určitej, lebo takto zaplatí o mesačný plat viac.


Ak by počas trvania PP na dobu určitú odišla na materskú, PP končí uplynutím doby, na ktorú bol PP uzatvorený, alebo sa na ňu vzťahuje ochranná lehota?
Ďakujem!

PP skončí v dohodnutý deň. Na takýto prípad sa nevzťahuje ochranná doba.
Eva99
31.03.08,13:16
2 mesačné odstupné + 2 mesačná výpovedná doba. To už je pre firmu finančne výhodnejšie ponechať ho do konca doby určitej, lebo takto zaplatí o mesačný plat viac.



PP skončí v dohodnutý deň. Na takýto prípad sa nevzťahuje ochranná doba.

Ďakujem! :)
tina24
02.05.08,06:48
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať na skúšobnú a výpovednú dobu v pracovnom pomere uzatvorenom na dobu určitú. Dňa 25.1.2008 zamestnávateľ zamestnal zamestnanca na dobu neurčitú. Kedže zamestnávateľ k dňu 31.7.08 končí a predáva firmu využil to, že zamestnanec ešte bol v skúšobnej dobe, prepustil ho a znovu zamestnal na dobu určitú do 31.7.08. Neviem ako je to teraz so skúšobnou dobou. Ak je v novom pracovnom pomere, znovu mu začína skúšobná doba 3 mesiace? A ak bude chcieť zamestnanec odísť skôr ako mu končí pracovný pomer ako sa to potom rieši? Je aj v tomto prípade výpovedná doba ak je pracovný pomer uzatvorený na dobu určitú? Prosím o radu. Ďakujem.
brčko
02.05.08,07:43
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať na skúšobnú a výpovednú dobu v pracovnom pomere uzatvorenom na dobu určitú. Dňa 25.1.2008 zamestnávateľ zamestnal zamestnanca na dobu neurčitú. Kedže zamestnávateľ k dňu 31.7.08 končí a predáva firmu využil to, že zamestnanec ešte bol v skúšobnej dobe, prepustil ho a znovu zamestnal na dobu určitú do 31.7.08. Neviem ako je to teraz so skúšobnou dobou. Ak je v novom pracovnom pomere, znovu mu začína skúšobná doba 3 mesiace? Iba ak je to v novej pracovnej zmluve "písomne" dohodnuté (§45 ods.3), ak to písomne dohodnuté nie je, tak nie. A ak bude chcieť zamestnanec odísť skôr ako mu končí pracovný pomer ako sa to potom rieši? Je aj v tomto prípade výpovedná doba ak je pracovný pomer uzatvorený na dobu určitú? Ak nemôže ukončiť PP v skúšobnej dobe, tak ho môže ukončiť napr. dohodou k lubovolnému dátumu alebo ak sa nedohodnú, tak výpovedou (§67) s dvojmesačnou VD.Prosím o radu. Ďakujem.
.
Chobot
02.05.08,07:45
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať na skúšobnú a výpovednú dobu v pracovnom pomere uzatvorenom na dobu určitú. Dňa 25.1.2008 zamestnávateľ zamestnal zamestnanca na dobu neurčitú. Kedže zamestnávateľ k dňu 31.7.08 končí a predáva firmu využil to, že zamestnanec ešte bol v skúšobnej dobe, prepustil ho a znovu zamestnal na dobu určitú do 31.7.08. Neviem ako je to teraz so skúšobnou dobou. Ak je v novom pracovnom pomere, znovu mu začína skúšobná doba 3 mesiace?

Je to zaujímavý prípad, ktorý asi zákonodarcovia nepredpokladali, že môže vzniknúť. Podľa môjho názoru v tomto prípade je možné dohodnúť skúšobnú dobu. Vysvetlím prečo:

ZP upravuje len opätovné uzatvárania PP na dobu určitú. V takých prípadoch nie je možné dohodnúť znovu skúšobnú dobu - je to v § 45 ods. 4:

(4) Skúšobnú dobu nie je možné dohodnúť v prípade opätovne uzatváraných pracovných pomerov na určitú dobu.

Ale v tomto prípade nešlo o PP na dobu určitú, ale prvý PP bol dohodnutý na neurčitý čas. Ten riadne skončil v skúšobnej dobe a bol dohodnutý úplne nový PP na dobu určitú. V zmysle zákona to nebol opätovne dohodnutý PP, lebo opútovne dohodnutý PP je definovaný v ZP § 48 ods. 3 takto:

(3) Opätovne dohodnutý pracovný pomer na určitú dobu je pracovný pomer, ktorý má vzniknúť pred uplynutím šiestich mesiacov po skončení predchádzajúceho pracovného pomeru na určitú dobu medzi tými istými účastníkmi.

A keďže predchádzajúci PP nebol na určitú dobu, ale na neurčitý čas, neide o opätovne dohodnutý PP. Teda pri tomto PP je možné dohodnúť skúšobnú dobu. Musí byť ale dohodnutá v PZ.


A ak bude chcieť zamestnanec odísť skôr ako mu končí pracovný pomer ako sa to potom rieši? Je aj v tomto prípade výpovedná doba ak je pracovný pomer uzatvorený na dobu určitú? Prosím o radu. Ďakujem.

Potom aj odpoveď na túto časť otázky je jasná - v rámci skúšobnej doby môže odísť kedykoľvek. Aj v prípade PP na dobu určitú môže zamestnanec využiť všetky možnosti skončenia PP, ktoré umožňuje ZP, teda aj formou výpovede.

AK zamestnanec nechce skúšobnú dobu, doporučujem požiadať zamestnávateľa, aby neuplatňoval SD, možno mu vyjde v ústrety. Ale trvať na tom nemôže, jedine, že by nepodpísal PZ.
1gabika1
02.05.08,08:22
dobrý deň, chcela by som sa ohľadne PP na dobu určitú aj ja niečo opýtať. zamestnávame učiteľku v umeleckej škole, PP je uzatvorený od 01.09.2007 na dobu určitú do 30.06.2008 predtým mala tiež uzatvorený PP len na školský rok t.j. od 01.09. do 30.06.
od 01.09.2008 by sme ju chcela znovu zamestnať, môžem na dobu určitú? ZP v par.48 odst.6 pís d hovorí, že
6) Ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu do troch rokov alebo nad tri roky je možné aj bez dôvodu uvedeného v odseku 4, ak ide o
d/ zamestnanca na výkon činnosti, pre ktorú je predpísané vzdelanie umeleckého smeru
vzťahuje sa toto aj na moju pani učiteľku?
ďakujem za odpoveď
tina24
05.05.08,06:22
Ďakujem krásne za odpovede. Už by som len potrebovala vedieť, či môže byť pre skúšobnú dobu a koniec pracovného pomeru dohodnutý rovnaký dátum. Ide o pracovný pomer na dobu určitú, ktorý končí skôr ako uplynú 3 mesiace. Čiže príklad: prac. pomer je od 5.5.08 - 31.7.08 a skúš.doba do 31.7.08
Chobot
05.05.08,08:25
Ďakujem krásne za odpovede. Už by som len potrebovala vedieť, či môže byť pre skúšobnú dobu a koniec pracovného pomeru dohodnutý rovnaký dátum. Ide o pracovný pomer na dobu určitú, ktorý končí skôr ako uplynú 3 mesiace. Čiže príklad: prac. pomer je od 5.5.08 - 31.7.08 a skúš.doba do 31.7.08

Áno, môže to tak byť. Celý prac. pomer bude vlastne skúšobnou dobou.
1gabika1
05.05.08,09:03
prosím vás, pomohol by mi niekto s mojím vyššie uvedeným problémom?
megyzah
07.05.08,05:32
Mám zamestnanca "B" ktorý mal pracovnú zmluvu na dobu určitú - z dôvodu zastupovania iného zamestnanca "A" dlhodobo práceneschopného. "A" nám v pondelok nastupuje do práce, takže ten zastupujúci "B" by u nás mal skončiť pracovný pomer. Ibaže ďalší zamestnanec požiadal o ukončenie pracovného pomeru, je pre nás zbytočné hľadať nového človeka, keď "B" je ochotný nastúpiť natrvalo a pozná už naše pomery. Ja len riešim dilemu, že keďže sa "B" skončí pracovný pomer na dobu určitú 11.5. a 12.5. mu dáme novú pracovnú zmluvu môže to byť zase pracovná zmluva na dobu určitú a s 3 mesačnou skúšobnou dobou? Ďakujem
Chobot
07.05.08,05:49
Mám zamestnanca "B" ktorý mal pracovnú zmluvu na dobu určitú - z dôvodu zastupovania iného zamestnanca "A" dlhodobo práceneschopného. "A" nám v pondelok nastupuje do práce, takže ten zastupujúci "B" by u nás mal skončiť pracovný pomer. Ibaže ďalší zamestnanec požiadal o ukončenie pracovného pomeru, je pre nás zbytočné hľadať nového človeka, keď "B" je ochotný nastúpiť natrvalo a pozná už naše pomery. Ja len riešim dilemu, že keďže sa "B" skončí pracovný pomer na dobu určitú 11.5. a 12.5. mu dáme novú pracovnú zmluvu môže to byť zase pracovná zmluva na dobu určitú a s 3 mesačnou skúšobnou dobou? Ďakujem

V zmysle ZP ide v tomto prípade o opätovne dohodnutý pracovný pomer na dobu určitú a preto nemožno dohodnúť SD - § 48 ods. 3:

(3) Opätovne dohodnutý pracovný pomer na určitú dobu je pracovný pomer, ktorý má vzniknúť pred uplynutím šiestich mesiacov po skončení predchádzajúceho pracovného pomeru na určitú dobu medzi tými istými účastníkmi.


a nadv. § 45 ods. 4:

(4) Skúšobnú dobu nie je možné dohodnúť v prípade opätovne uzatváraných pracovných pomerov na určitú dobu.
brčko
07.05.08,07:58
Súhlasím s Chobotom, ešte doplním, že nová PZ môže byť na dobu určitú (predpokladám pred PZ na dobu určitú na zastupovanie počas PN u vás nemal PP).

vid § 48 ods.2
"PP na určitú dobu možno dohodnúť najdlhšie na tri roky. PP na určitú dobu možno predlžiť alebo opatovne dohodnúť v rámci troch rokov najviac jedenkrát."
(Je možné aj dalšie opätovné dohodnutie PP z dôvodov uvedených v § 48 ods.4 a 6)
1gabika1
07.05.08,08:22
dobrý deň, chcela by som sa ohľadne PP na dobu určitú aj ja niečo opýtať. zamestnávame učiteľku v umeleckej škole, PP je uzatvorený od 01.09.2007 na dobu určitú do 30.06.2008 predtým mala tiež uzatvorený PP len na školský rok t.j. od 01.09. do 30.06.
od 01.09.2008 by sme ju chcela znovu zamestnať, môžem na dobu určitú? ZP v par.48 odst.6 pís d hovorí, že
6) Ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu do troch rokov alebo nad tri roky je možné aj bez dôvodu uvedeného v odseku 4, ak ide o
d/ zamestnanca na výkon činnosti, pre ktorú je predpísané vzdelanie umeleckého smeru
vzťahuje sa toto aj na moju pani učiteľku?
Chobot
07.05.08,10:18
dobrý deň, chcela by som sa ohľadne PP na dobu určitú aj ja niečo opýtať. zamestnávame učiteľku v umeleckej škole, PP je uzatvorený od 01.09.2007 na dobu určitú do 30.06.2008 predtým mala tiež uzatvorený PP len na školský rok t.j. od 01.09. do 30.06.
od 01.09.2008 by sme ju chcela znovu zamestnať, môžem na dobu určitú? ZP v par.48 odst.6 pís d hovorí, že
6) Ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu do troch rokov alebo nad tri roky je možné aj bez dôvodu uvedeného v odseku 4, ak ide o
d/ zamestnanca na výkon činnosti, pre ktorú je predpísané vzdelanie umeleckého smeru
vzťahuje sa toto aj na moju pani učiteľku?

Ako vidíš, asi nikto ti nevie na to kompetentne odpovedať. A je problém zamestnať ju na neurčitý čas? Alebo ona nesúhlasí s dobou určitou?

Podľa môjho názoru to nie je tento prípad. Tu ide v prvom rade o učiteľku, ktorá by mala mať pedagogické vzdelanie, až potom o umelecké vzdelanie.

To, čo si uviedla, podľa mňa je typické pre iné odvetvia, napr. umelcov, hercov, zboristov a pod.

Ale pokiaľ chceš mať úplnú istotu, skús napísať na inšpektorát práce, ako to oni chápu, veď v prípade sporu s tou zamestnankyňou by to možno aj oni posudzovali.
1gabika1
27.06.08,08:03
dakujem za radu, pisala som na inšpektorát práce, ale dali mi úžasnú odpoveď, čisto právnickú čiže nerozumela som každé druhé slovo :-)
chcela by som vás ešte poprosiť o jednu radu, respektíve si to chcem overiť...invalidnej dôchodkyni môžem zmluvu predlžovať na dobu určitú stále dookola?
1gabika1
01.07.08,08:42
prosím, vedel by mi niekto odpovedať?
drobeceva
01.07.08,08:49
dakujem za radu, pisala som na inšpektorát práce, ale dali mi úžasnú odpoveď, čisto právnickú čiže nerozumela som každé druhé slovo :-)
chcela by som vás ešte poprosiť o jednu radu, respektíve si to chcem overiť...invalidnej dôchodkyni môžem zmluvu predlžovať na dobu určitú stále dookola?
Vzťahuje sa na ňu ZP par. 48, odst. 6 písm. f - takže áno
1gabika1
01.07.08,11:40
ďakujem pekne...
Katka 30
01.07.08,12:08
zastupujem pracovníčku na MD. V pracovnej zmluve mám uvedenú dobu určitú do ukončenia MD (žiadne konkrétne dátumy).Znamená to pre mňa, že môžem dostať výpoveď zo dňa na deň alebo aj o 10 rokov, podľa toho kedy sa zamestnankyňa rozhodne vrátiť a bude prechádzať z jednej MD na druhú? Poraďte mi. Neviem,či si pre istotu nehľadať nové miesto.
milagros208
16.09.08,07:39
Ahojte. Ako opätovne dohodnutý pracovný pomer sa považuje aj pracovný pomer uzatvorený medzi tými istými účastníkmi po 3 mesiacoch ukončenia predchádzajúceho, aj keď ide o úplne inú pracovnú pozíciu? Predtým u nás pracoval zamestnanec na dobu určitú so skúšobnou dobou 3 mesiace ako vodič, teraz u nás nastupuje ako robotník vo výrobe. Pracovný pomer už bol raz predlžovaný. Musíme ho teraz zamestnať len na dobu neurčitú bez skúšobnej doby, aj keď ide o inú pracovnú pozíciu? Vďaka.
Tweety
16.09.08,07:40
Ahojte. Ako opätovne dohodnutý pracovný pomer sa považuje aj pracovný pomer uzatvorený medzi tými istými účastníkmi po 3 mesiacoch ukončenia predchádzajúceho, aj keď ide o úplne inú pracovnú pozíciu? Predtým u nás pracoval zamestnanec na dobu určitú so skúšobnou dobou 3 mesiace ako vodič, teraz u nás nastupuje ako robotník vo výrobe. Pracovný pomer už bol raz predlžovaný. Musíme ho teraz zamestnať len na dobu neurčitú bez skúšobnej doby, aj keď ide o inú pracovnú pozíciu? Vďaka.
Opätovne dohodnutý PP na dobu určitú podľa § 48 odst.3 ZP nie je možný.
brčko
16.09.08,07:51
Ak nemôžete použiť žiadny z dôvodov uvedených v § 48 ods.4 alebo 6 Zákonník práce , tak súhlasím s Tweety. Opätovne dohodnúť PP na dobu určitú po 3-och mesiacoch od ukončenia predchádzajúceho PP, už raz predlžovaného nemožno. A skúšobnú dobu nemožno dohodnúť.

ZP nehovorí pri opätovne dohodnutom prac.pomere na dobu určitú o druhu vykonávanej práce, len o PP "medzi tými istými účastníkmi"
gaborshoes
16.09.08,12:28
Ano plati to aj podla noveho ZP. Akonahle zamestnanec nastupi jeden den po uplynuti doby urcitej, pracovny pomer je uzatvoreny na dobu neurcitu a to dokonca bez skusobnej doby - kedze ta nebola dohodnuta pisomne v pracovnej zmluve.
JankaO
16.09.08,12:38
Opätovne dohodnutý PP na dobu určitú podľa § 48 odst.3 ZP nie je možný.

S výnimkou ustanovení odst. 6, napr aj u zamestnávateľa do 20 zamestnancov.
milagros208
17.09.08,07:53
Ak nemôžete použiť žiadny z dôvodov uvedených v § 48 ods.4 alebo 6 Zákonník práce , tak súhlasím s Tweety. Opätovne dohodnúť PP na dobu určitú po 3-och mesiacoch od ukončenia predchádzajúceho PP, už raz predlžovaného nemožno. A skúšobnú dobu nemožno dohodnúť.

ZP nehovorí pri opätovne dohodnutom prac.pomere na dobu určitú o druhu vykonávanej práce, len o PP "medzi tými istými účastníkmi"
Myslela som si. Ďakujem.
1gabika1
17.09.08,12:38
ahoj, chcela by som sa opýtať. k 30.06.2008 sa skončil pracovný pomer uzatvorený na dobu určitú zamestnankyni, ktorá je učiteľkou v ZUŠ od 12.09.2008 k nám nastúpila pracovať na to isté miesto, ale uzatvorili sme s ňou dohodu o pracovnej činnosti, pretože jej nemôžeme dať zmluvu na dobu neurčitú a jeden krát už mala zmluvu predĺženú. Myslíte, že to takto môže byť? alebo jej mám dať zmluvu na dobu neurčitú a dohodnem sa s ňou, že k 30.06. skončí na základe dohody?
1gabika1
18.09.08,13:11
prosííím vie mi niekto poradiť či to môžem takto poriešiť????
ivanaj
23.03.09,14:09
Ahoj, ja by som potrebovala dat nejaky dodatok o zmene doby urcitej na neurcitu. Nemate niekto nejaky formularik pripadne nejaky text na toto? budem velmi vdacna
Arava
24.03.09,04:25
Prosím poraďákov o radu,
mam zamestnanca ktorý bol zamestnany na dobu určitú od 16.9.2008 do 16.3.2009. Dňa 23.3.2009 sa stal práceneschopným, Vsťahuje sa na tohto zamestnanca ochranná doba 42 dní?? Má tento zamestnanec nárok na náhradu príjmu za prvých 10 dní od zamestnávatela??
Infarkt
24.03.09,04:49
Prosím poraďákov o radu,
mam zamestnanca ktorý bol zamestnany na dobu určitú od 16.9.2008 do 16.3.2009. Dňa 23.3.2009 sa stal práceneschopným, Vsťahuje sa na tohto zamestnanca ochranná doba 42 dní?? Má tento zamestnanec nárok na náhradu príjmu za prvých 10 dní od zamestnávatela??

Ak nepokračoval v práci s vedomím zamestnávateľa, tak mu PP skončil 16.3.2009. Žiadnych 10 dní mu zamestnávateľ neplatí nič, nakoľko nie je jeho zamestnanec od 17.3.2009 ;)

Ochranná doba 42 dní je obdobie, v ktorom keď človek nastúpi na DPN, tak sa mu náhrada počíta z vymeriavacich základov toho zamestnania, ktoré ukončil najneskôr 41 dní pred dňom nástupu na DPN...:cool:

Snažil som sa polopatisticky... :)
elenka
07.04.09,11:51
Zamestnankyňa mala uzatvorený pracovný pomer na dobu určitú do 31. 5. 2009, môže jej byť dohodou o zmene pracovnej zmluvy opätovne predĺžený pracovný pomer zase na jeden rok - je to všetko do troch rokov od nástupu do práce.
Chobot
07.04.09,12:50
Zamestnankyňa mala uzatvorený pracovný pomer na dobu určitú do 31. 5. 2009, môže jej byť dohodou o zmene pracovnej zmluvy opätovne predĺžený pracovný pomer zase na jeden rok - je to všetko do troch rokov od nástupu do práce.

Ak ide o prvé predĺženie, tak áno.
elenka
08.04.09,04:42
Ďakujem
psps
24.08.09,07:46
Naša zamestnankyňa má uzavretú prac. zmluvu na dobu určitú, chce skončiť o mesiac skôr. Može ju zamestnávateľ držať nasilu? Nemusí niečo nahradiť? Zamestnankyna to chce to oznámiť týždeň vopred. Ďakujem
mzdarka renca
24.08.09,07:52
Naša zamestnankyňa má uzavretú prac. zmluvu na dobu určitú, chce skončiť o mesiac skôr. Može ju zamestnávateľ držať nasilu? Nemusí niečo nahradiť? Zamestnankyna to chce to oznámiť týždeň vopred. Ďakujem

Ak je uzatvorený PP na dobu určitú, tak PP končí dňom zmluvne uvedeného dňa. Takto ukončiť PP možno dohodou, nakoľko výpoveď s výpovednou dobou v tomto prípade nemá zmysel. zamestnávateľ ju nedrží nasilu, ale na základe riadne uzarvorenej PZ. Neviem, ako by sa páčilo zamestnankyni, ak by to bolo opačne a zamestnávateľ by s ňou chcel rozviazať PP o mesiac skôr.

Takže to zhrniem, rozviazať PP len dohodou v zmysle § 60ZP, alebo PP bude končiť dňom dohodnutým v PZ.
Ančika
24.08.09,07:59
Zamestnávateľ má nárok na náhradu vo výške priemerného mesačného platu zamestnanca len vtedy, ak tento nedodrží dohodnutú výpovednú dobu, ale musí to byť dohodnuté v pracovnej zmluve. V tomto konkrétnom prípade asi zamestnávateľ ťahá za kratší koniec, nasilu ju neudrží a nárok na náhradu nemá. Iba ak by mu tým, že odíde vznikla preukázateľná škoda mohol by si ju nárokovať na súde.
Chobot
24.08.09,08:07
Naša zamestnankyňa má uzavretú prac. zmluvu na dobu určitú, chce skončiť o mesiac skôr. Može ju zamestnávateľ držať nasilu? Nemusí niečo nahradiť? Zamestnankyna to chce to oznámiť týždeň vopred. Ďakujem

Ak je raz dohodnutý koniec PP, tak ten končí v dohodnutý deň. Ak chce zamestnankyňa skončiť skôr, tak jedine so súhlasom zamestnávateľa. Ak svojvoľne nepríde na pracovisko mesiac pred skončením, zamestnávateľ ju síce nemôže nasilu držať na pracovisku (bolo by to obmedzovanie osobnej slobody, keby ju zamkol v kancelárii), ale môže jej písať absenciu a krátiť dovolenku. Zároveň nebude dostávať plat. Zamestnankyňa nemusí nič nahradiť, jedine keby zamestnávateľovi tým vznikla preukázateľná škoda, môže ju od zamestnanca vysúdiť.
rodina1
04.09.09,09:12
Dobrý deň. PP uzatvorený na dobu určitú končí dátumom uvedeným na zmluve. Je potrebné, aby zamestnávateľ písomne oznámil zamestnancovi, že s ním už nebude ďalej počítať, alebo toto oznámenie stačí ústne. Ďakujem.
Tweety
04.09.09,09:16
Dobrý deň. PP uzatvorený na dobu určitú končí dátumom uvedeným na zmluve. Je potrebné, aby zamestnávateľ písomne oznámil zamestnancovi, že s ním už nebude ďalej počítať, alebo toto oznámenie stačí ústne. Ďakujem.
Nie, zákon to neprikazuje, stačí teda iba ústne oznámenie .
Chobot
04.09.09,09:20
Dobrý deň. PP uzatvorený na dobu určitú končí dátumom uvedeným na zmluve. Je potrebné, aby zamestnávateľ písomne oznámil zamestnancovi, že s ním už nebude ďalej počítať, alebo toto oznámenie stačí ústne. Ďakujem.

Zákon nevyžaduje písomnú formu, v podstate nevyžaduje žiadne oznámenie. Predpokladá sa, že uplynutím doby určitej sa PP skončí. Ak by ho chcel naďalej zamestnávať, tak je dobré mu to oznámiť, aby si v posledný deň nezbalil veci a neodišiel, alebo aby si medzitým nenašiel prácu.

Tvoj prípad je ale opačný - vy s ním nerátate. Pokiaľ mu pri prijímaní do PP nebolo sľúbené predĺženie, ale bol prijatý s vedomím, že PP bude trvať len do dohodnutého dňa, tak netreba nič oznámiť. V každom prípade je ale slušné na nejakom krátkom stretnutí sa s ním porozprávať, a poďakovať sa mu za jeho prácu vo firme.

Ak mal nádej, že PP bude pokračovať, treba mu čo najskôr (tak 1-2 mesiace pred skončením) povedať, či s ním firma ráta alebo nie, aby aj on mal čas nájsť si iné miesto.
Chobot
04.09.09,09:21
Samozrejme, nič Vám v tom nebráni. Spravíte novú " Pracovnú zmluvu " so všetkými náležitosťami podľa § 43 ZP.

:rolleyes::rolleyes::rolleyes: ... to bol 2 roky starý príspevok...;)
terezamaria
04.09.09,09:26
:rolleyes::rolleyes::rolleyes: ... to bol 2 roky starý príspevok...;)
Sorry, nevšimla som si, ruším odpoveď, ďakujem.
mzdarka renca
04.09.09,09:42
mimotemy ste zlatí :D:D:D
terezamaria
04.09.09,09:47
mimotemy ste zlatí :D:D:D

mimotemyNo čo Renči spravíš, keď " šéf " Ťa upozorní?