zukana
14.11.07,15:17
Dobrý deň.

Babka mi darovala pred piatimi rokmi byt. Teraz ho chcem predať. V tom byte som nemala trvalý pobyt, ani som ho neužívala (nebývala som v ňom). Platí aj na mňa podmienka na oslobodenie od dane z príjmu z predaja nehnuteľnosti ak ho predám po piatich rokoch od jeho nadobudnutia? Ktorý paragraf o tom hovorí. A ešte, čo sa považuje za deň (dátum) nadobudnutia. Deň uzavretia darovacej zmluvy, alebo deň ku ktorému bola v katastri nehnuteľností zapísaná zmena vlastníka.

Ď.
Vladimír Ozimý
14.11.07,14:48
ak vlastníte nehnuteľnosť viac ako 5 rokov ide o oslobodený príjem podľa par. 9 ods 1 písm. b) Byt je nehnuteľnosť nie? aplikujete toto ustanovenie. Možno vás pomýlil par. 9 ods 1 písm a) kde sa hovorí o trvalom pobyte...to skracuje podmienku oslobodenia na dva roky...to znamená zvýhodňuje tých ktorí majú trvalý pobyt v byte aspoň dva roky potom už aj po dvoch rokoch je oslobodený...ak by nespĺňal túto podmienku potom musí počkať päť rokov :)
evak58
14.11.07,15:51
ešte doplnim: dňom nadobudnutia sa považuje právoplatné podpísanie darovacej zmluvy. Zápis nového vlastníka sa vykoná na základe návrhu na vklad do katastra nehnuteľností spätne k dátumu podpísania zmluvy.
vieroslava
14.11.07,20:16
Zmluva je platná dňom podpisu, právne účinky však nastávajú až dňom povolenia vkladu na katastri. Až od toho dátumu - deň povolenia vkladu sa začne počítať deň nadobudnutia.
zukana
15.11.07,08:34
Ďakujem za odpovede.

Ešte na upresnenie. Takže 5 ročná lehota mi začala plynúť až dňom povolenia vkladu do katastra?
zukana
16.11.07,09:01
Odpovie mi niekto???
Chobot
16.11.07,11:39
Odpovie mi niekto???

Myslíš na túto otázku:


Ďakujem za odpovede.

Ešte na upresnenie. Takže 5 ročná lehota mi začala plynúť až dňom povolenia vkladu do katastra?

Tam so ti dal súhlas, to znamená, že áno. Lehota začne plynúť odo dňa zápisu do katastra (na LV je dátum nadobudnutia, teda povolenia vkladu).
dadasv
17.11.07,20:49
Ak byt predávam skôr ako uplynie 5-ročná lehota od jeho kúpy, môžem si dať ako príjem predajnú cenu bytu a ako výdaj cenu, za ktorú som ho kúpila? Nie ako podnikateľ ale ako súkromná osoba. Teda odvediem daň len z rozdielu medzi nákupnou a predajnou cenou?:confused:
Zoltán Kovács
17.11.07,20:51
Ak byt predávam skôr ako uplynie 5-ročná lehota od jeho kúpy, môžem si dať ako príjem predajnú cenu bytu a ako výdaj cenu, za ktorú som ho kúpila? Nie ako podnikateľ ale ako súkromná osoba. Teda odvediem daň len z rozdielu medzi nákupnou a predajnou cenou?:confused:

ÁNo samozrejme.
Tom10
12.10.09,11:00
Dobry den,v mnohych radach zaoberacich sa predajom darovanych a zdedenych nehnutelnosti uvadzate ze zapis do katastra je rozhodujuci, dalej je rozhodujuci aj dlzka TP, neviem ci myslienka na ktoru sa opytam nie je zbytocna, ci by to nestacilo riesit az na pripadnom dedickom pojednavani.
Mna by zaujimalo ci by malo pre mna ako vnuka vyznam urobit zmenu v trvalom pobyte ,na byt u zijucej starej mami, vzhladom na to ze by sme do buducna mali aj s mojou starou mamou a mojou mamou taky zamer, ze byt po starej mame by sa prepisal po smrti starej mami na mna a pravdepodoben by som ho planoval predat. Momentalne sa maju veci pravne tak, ze moja mama je spoluvlastnikom bytu starej mami. Stara mama zije v danom byte odjakziva, moja mama sa po dedicskom konani objavuje na tom byte ako spolupodielnik od r. 2004.Dakujem
Mária.K.
12.10.09,11:05
Dobry den,v mnohych radach zaoberacich sa predajom darovanych a zdedenych nehnutelnosti uvadzate ze zapis do katastra je rozhodujuci, dalej je rozhodujuci aj dlzka TP, neviem ci myslienka na ktoru sa opytam nie je zbytocna, ci by to nestacilo riesit az na pripadnom dedickom pojednavani.
Mna by zaujimalo ci by malo pre mna ako vnuka vyznam urobit zmenu v trvalom pobyte ,na byt u zijucej starej mami, vzhladom na to ze by sme do buducna mali aj s mojou starou mamou a mojou mamou taky zamer, ze byt po starej mame by sa prepisal po smrti starej mami na mna a pravdepodoben by som ho planoval predat. Momentalne sa maju veci pravne tak, ze moja mama je spoluvlastnikom bytu starej mami. Stara mama zije v danom byte odjakziva, moja mama sa po dedicskom konani objavuje na tom byte ako spolupodielnik od r. 2004.Dakujem
Daj si urobiť zmenu trvalého pobytu.
Tom10
12.10.09,13:09
keby som sa teraz akože prehlasil na TP k starej mame, znamenalo by to do buducna "splnenu podmienku trvaleho pobytu minimalne 2 roky"?, ale neni podmienka ze taky clovek s TP musi okrem toho byt aj majitelom nehnutelnosti ..? (Do takych rieseni by som nerad vstupoval) Teda ma zaujma ci mi to pomoze do buducna - mat tam len TP. Dakujem
Mária.K.
12.10.09,13:26
keby som sa teraz akože prehlasil na TP k starej mame, znamenalo by to do buducna "splnenu podmienku trvaleho pobytu minimalne 2 roky"?, ale neni podmienka ze taky clovek s TP musi okrem toho byt aj majitelom nehnutelnosti ..? (Do takych rieseni by som nerad vstupoval) Teda ma zaujma ci mi to pomoze do buducna - mat tam len TP. Dakujem
Podmienky sú v zákone stanovené alternatívne. Doba trvalého pobytu 2 roky bezprostredne pred predajom, alebo doba vlastníctva 5 rokov. Vzhľadom na to, že byt má dvoch vlastníkov: stará mama a tvoja mama, je pre účely budúceho oslobodenia vhodné zaevidovať si v byte trvalý pobyt. Má to zmysel v prípade, ak by ste uvažovali nad tým, že celý byt prejde pred budúcim predajom do tvojho vlastníctva.
Chobot
12.10.09,13:40
Dobry den,v mnohych radach zaoberacich sa predajom darovanych a zdedenych nehnutelnosti uvadzate ze zapis do katastra je rozhodujuci, dalej je rozhodujuci aj dlzka TP, neviem ci myslienka na ktoru sa opytam nie je zbytocna, ci by to nestacilo riesit az na pripadnom dedickom pojednavani.
Mna by zaujimalo ci by malo pre mna ako vnuka vyznam urobit zmenu v trvalom pobyte ,na byt u zijucej starej mami, vzhladom na to ze by sme do buducna mali aj s mojou starou mamou a mojou mamou taky zamer, ze byt po starej mame by sa prepisal po smrti starej mami na mna a pravdepodoben by som ho planoval predat. Momentalne sa maju veci pravne tak, ze moja mama je spoluvlastnikom bytu starej mami. Stara mama zije v danom byte odjakziva, moja mama sa po dedicskom konani objavuje na tom byte ako spolupodielnik od r. 2004.Dakujem

A nad touto alternatívou si neuvažoval?

Po babke by celý byt zdedila tvoja mama, ktorá ako priamy dedič by ho mohla predať, nakoľko babka spĺňala podmienky vlastníctva bytu 5 rokov a táto podmienka prechádza na dediča v priamej rade. Takže po zdedení bytu by byt celý patril tvojej mame a tá by ho predala a peniaze darovala tebe.

Možno aj keby si byt zdedil ty, myslím, že tiež by bola splnená podmienka 5 rokov vlastníctva bytu babkou, lebo aj ty si v dedič v priamom rade. Pojednáva o tom zákon o dani z príjmov č. 595/2003 § 9

(1) Od dane je oslobodený príjem

a) z predaja bytu alebo obytného domu s najviac dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom, okrem
1. ...

2. .....

b) z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena a) alebo c), a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia alebo jej vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,

c) z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov okrem nehnuteľnosti, na ktorú sa vzťahuje oslobodenie od dane podľa písmena a), ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov) alebo vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,
fefe30
13.10.09,06:25
Ja sa chcem spýtať otázku:

ak by sa darovaný byt predával a nemohla by sa uplatniť podmienka 5-ročného vlastnictva ani 2-ročného trvalého pobytu z akej výšky by sa platila daň. Kedže v darovacej zmluve nie je žiadna kúpna cena bytu.

Ďakujem
Tom10
13.10.09,07:34
Mária, Chobot dakujem.
Prosim este o jedno. Niekde som tu cítal ze priamo na dedičskom konani sa daju veci rovno upravit. Znamenalo by to moznost ze:ked by prislo k tomu ze sa stara mama pominie, na desicskom konani ak by moja mama mohla ziadat napisat byt po starej mame rovno na mna? Poplatky za takuto vec urcite su, sice neviem v akych vyskach sa to pohybuje.. Ako tak nad tym rozmyslam, napada ma taka moznost aby clovek nemusel calovat za rozne tranzakcie yx poplatkov,bolo by mozno sikovne keby si moja mama dala za zivota straej mami byt na seba- ako jediny vlastnik, ja sa tam prehlasim na TP a ked sa stara mam pominie potom sa uvidi ci by si ho mama napr. prenajala, mne by to "robilo" tie 2 roky a v podstate hocikedy v dalsej dobe ho koneckoncov moze moja mama prepisat na mna ako jedineho potomka,aby sme sa nemuseli platit tie popaltky pri dedicskom konani,je prosim vas moja uvaha v poriadku? dakujem!
Mária.K.
13.10.09,08:05
Mária, Chobot dakujem.
Prosim este o jedno. Niekde som tu cítal ze priamo na dedičskom konani sa daju veci rovno upravit. Znamenalo by to moznost ze:ked by prislo k tomu ze sa stara mama pominie, na desicskom konani ak by moja mama mohla ziadat napisat byt po starej mame rovno na mna? Poplatky za takuto vec urcite su, sice neviem v akych vyskach sa to pohybuje.. Ako tak nad tym rozmyslam, napada ma taka moznost aby clovek nemusel calovat za rozne tranzakcie yx poplatkov,bolo by mozno sikovne keby si moja mama dala za zivota straej mami byt na seba- ako jediny vlastnik, ja sa tam prehlasim na TP a ked sa stara mam pominie potom sa uvidi ci by si ho mama napr. prenajala, mne by to "robilo" tie 2 roky a v podstate hocikedy v dalsej dobe ho koneckoncov moze moja mama prepisat na mna ako jedineho potomka,aby sme sa nemuseli platit tie popaltky pri dedicskom konani,je prosim vas moja uvaha v poriadku? dakujem!
K výške poplatkov v dedičskom konaní sa neviem vyjadriť. Môžem len zopakovať, že dvojročná doba trvalého pobytu v byte bezprostredne pred predajom postačuje na oslobodenie príjmov z predaja bytu bez súčasného splnenia päťročnej podmienky vlastníctva.
sta
10.01.10,15:34
Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu.

Kamoška chce predať byt, vlastníčkou je 1,5 roka, trvalý pobyt tam nemá, získala ho od svojej matky darovaním.

Keďže tento predaj nie je oslobodený od dane, môže si uplatniť nejaké výdavky? Keby si dala vypracovať znalecký posudok spätne k dátumu kedy získala ten byt darovaním, môže si dať túto cenu ako výdavok? :confused:
Ice dive
10.01.10,15:59
Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu.

Kamoška chce predať byt, vlastníčkou je 1,5 roka, trvalý pobyt tam nemá, získala ho od svojej matky darovaním.

Keďže tento predaj nie je oslobodený od dane, môže si uplatniť nejaké výdavky? Keby si dala vypracovať znalecký posudok spätne k dátumu kedy získala ten byt darovaním, môže si dať túto cenu ako výdavok? :confused:
hodnotu bytu, ktorá bola pri darovaní si do nákladov dať nemôže, nakoľko toto nebol jej vydavok na získanie bytu...
Do nákladov si môže dať všetko čo do bytu investovala a tak zvýšila jeho hodnotu pri predaji... napr rôzne rekonštrukcie, vstavané nábytky... atď...
Ice dive
10.01.10,16:07
Mária, Chobot dakujem.
Prosim este o jedno. Niekde som tu cítal ze priamo na dedičskom konani sa daju veci rovno upravit. Znamenalo by to moznost ze:ked by prislo k tomu ze sa stara mama pominie, na desicskom konani ak by moja mama mohla ziadat napisat byt po starej mame rovno na mna? Poplatky za takuto vec urcite su, sice neviem v akych vyskach sa to pohybuje.. Ako tak nad tym rozmyslam, napada ma taka moznost aby clovek nemusel calovat za rozne tranzakcie yx poplatkov,bolo by mozno sikovne keby si moja mama dala za zivota straej mami byt na seba- ako jediny vlastnik, ja sa tam prehlasim na TP a ked sa stara mam pominie potom sa uvidi ci by si ho mama napr. prenajala, mne by to "robilo" tie 2 roky a v podstate hocikedy v dalsej dobe ho koneckoncov moze moja mama prepisat na mna ako jedineho potomka,aby sme sa nemuseli platit tie popaltky pri dedicskom konani,je prosim vas moja uvaha v poriadku? dakujem!
Na dedičskom konaní sa dá disponovať jedine majetkom, ktorý je predmetom dedenia, spomenl si, že mama je 1/2 vlastníkom bytu... (takže sa celý byt na teba nedá previesť na tretiu osobu, nakoľko dedičské konanie bude pojednávať o majetku starej mamy a nie tvojej mamy...)
Ďalej ty nie si dedičom po tvojej starej mame, tým je tvoja mama t.j. na dedičské konanie nebudeš ani prizvatý nakoľko všetko bude dediť tvoja mama ak nemá súrodencov a tvoja stará mama manžela eventuelne niekoho s kým žije v spoločnej domácnosti... (myslí sa tým druh/družka nie ty s trvalým pobytom)...
Ak teda chcete ušetriť poplatky za notára pri dedičskom konaní, ktoré sú priamo závislé od hodnoty dedeného majetku tak by stará mama mala previesť darovacou zmluvou svoju polovicu bytu na tvoju mamu alebo teba (záleží od dohody) a bude Vas to stat len 66 € za vklad do katastra + náklady na vyhotovenie darovacej zmluvy advokatom (ale aj tá sa dá stiahnuť z netu..)... (prípadne dalšich 66 € ak by chcela stara mama pravo dozivotneho uzivania...)
sta
10.01.10,16:38
hodnotu bytu, ktorá bola pri darovaní si do nákladov dať nemôže, nakoľko toto nebol jej vydavok na získanie bytu...
Do nákladov si môže dať všetko čo do bytu investovala a tak zvýšila jeho hodnotu pri predaji... napr rôzne rekonštrukcie, vstavané nábytky... atď...

ďakujem :)
aluska
02.02.10,19:10
Ahojte, potrebovala by som poradit s jednou vecou

vlastnim byt, ktory som povodne "kupovala" (len sa prevadzali prava a povinnosti členov družstva) ako družstevný za napriklad 1.000.000,- Sk, tento som nasledne za rok odkupila do osobneho vlastnictva za 100.000,- Sk .. viem, ze keby som ho chcela teraz predat nesplnam ani podmienky 2roky trvaly pobyt a ani 5 rokov pobyt..aka dan by sa musela platit? - myslim tym - dan z predaja nehnutelnosti a este dan z prijmu z predaja nehnutelnosti?

akym spôsobom by sa vypocitala v mojom pripade ta dan z prijmu z predaja nehnutelnosti, keby som byt predala napriklad za 1.200.000? - je to rozdiel medzi 100.000 a 1.200.000,- alebo medzi 1.100.000 a 1.200.000??

dakujem všetkým..