lulusik77
14.11.07,15:06
Dobrý deň, mám v tejto téme nejasno.
chcela by som sa opýtať nasledovné: som zamestnaná od 15.8.2007 (po rod.dovolenke), od pondelka som s dieťaťom na očr.
keďže som zamestnaná od 15.8. mám nárok na nejakú alikvotnú čiastku? (z tých 10 kal.dní??) alebo mám nárok na plných 10 dní? tiež neviem, či tých 10 kal. dní platí na jeden rok na jednu diagnózu?
napr. s dieťaťom môžem byť očr desať dní s chrípkou, potom bude zdravé a napr. o mesiac bude mať opäť tú istú diagnózu, takže tých 55% z VZ už nedostanem???
keď by som bola napr. na očr 18 dní, tak tých 10 mi preplatia a tých 8 - za tých osem nedostanem ani korunu, alebo niečo áno?
a ešte by som sa chcela opýtať,keďže mám DNP,tak som si to bola uplatniť aj v SP. Pre DNP to platí takisto,ze môžem byť očr len tých 10 dní,alebo tam mi preplatia aj viac???
ďakujem velmi pekne za odpovede a za váš čas.
jankasm
14.11.07,14:11
Dobrý deň, mám v tejto téme nejasno.
chcela by som sa opýtať nasledovné: som zamestnaná od 15.8.2007 (po rod.dovolenke), od pondelka som s dieťaťom na očr.
keďže som zamestnaná od 15.8. mám nárok na nejakú alikvotnú čiastku? (z tých 10 kal.dní??) alebo mám nárok na plných 10 dní? tiež neviem, či tých 10 kal. dní platí na jeden rok na jednu diagnózu?
napr. s dieťaťom môžem byť očr desať dní s chrípkou, potom bude zdravé a napr. o mesiac bude mať opäť tú istú diagnózu, takže tých 55% z VZ už nedostanem???
keď by som bola napr. na očr 18 dní, tak tých 10 mi preplatia a tých 8 - za tých osem nedostanem ani korunu, alebo niečo áno?
a ešte by som sa chcela opýtať,keďže mám DNP,tak som si to bola uplatniť aj v SP. Pre DNP to platí takisto,ze môžem byť očr len tých 10 dní,alebo tam mi preplatia aj viac???
ďakujem velmi pekne za odpovede a za váš čas.

Máš nárok na plných 10 dní OČR, aj keď pracuješ len krátko.
OČR je z každého druhu poistenia, či už zamestnanec alebo DNP, platená len 10 dní. Po 10. dni nastáva u zamestnanca prerušenie poistenia a nemá už potom zaplatenú ani korunu. Rovnako ani z DNP po 10. dni nedostaneš už ani korunu.
Podľa mňa sa diagnóza môže v priebehu roka opakovať aj viac krát. Však dieťa môže mať 3x do roka napr. angínu alebo chrípku. Možno len keby sa tie isté diagnózy opakovali po sebe viac krát, tak to by sa SP mohlo zdať podozrivé ale zakázané zo zákona to myslím nie je.
Pepa
14.11.07,14:14
Na OČR máš nárok pri každom ochorení dieťaťa. Žiadna alikvotna časť - ak lekár určí ošetrovanie 10 dní tak desať dní, ak 20 dní tak 20 dni - SP prepláca max. 10 dní. Ak máš DNP máš nárok na 2xOČR /vždy max. 10 dní/.
Kačena I.
14.11.07,14:14
Dobrý deň, mám v tejto téme nejasno.
chcela by som sa opýtať nasledovné: som zamestnaná od 15.8.2007 (po rod.dovolenke), od pondelka som s dieťaťom na očr.
keďže som zamestnaná od 15.8. mám nárok na nejakú alikvotnú čiastku? (z tých 10 kal.dní??) alebo mám nárok na plných 10 dní? tiež neviem, či tých 10 kal. dní platí na jeden rok na jednu diagnózu? máš nárok na plných 10 dní pri každej novej OČR
napr. s dieťaťom môžem byť očr desať dní s chrípkou, potom bude zdravé a napr. o mesiac bude mať opäť tú istú diagnózu, takže tých 55% z VZ už nedostanem??? dostaneš
keď by som bola napr. na očr 18 dní, tak tých 10 mi preplatia a tých 8 - za tých osem nedostanem ani korunu, alebo niečo áno? myslím, že pri OČR platia len 10 kalendárnych dní, takže 8 dní nič len ospravedlnených
a ešte by som sa chcela opýtať,keďže mám DNP,tak som si to bola uplatniť aj v SP. Pre DNP to platí takisto,ze môžem byť očr len tých 10 dní,alebo tam mi preplatia aj viac???
ďakujem velmi pekne za odpovede a za váš čas.

odpovede som ti zvýrarnila, ostatné si niesom istá tak neodpovedám. A ešte dodatok: OČR od 1. dňa vypláca sociálna poisťovňa, nie zamestnávateľ
jankasm
14.11.07,14:17
Na OČR máš nárok pri každom ochorení dieťaťa. Žiadna alikvotna časť - ak lekár určí ošetrovanie 10 dní tak desať dní, ak 20 dní tak 20 dni - SP prepláca max. 10 dní. Ak máš DNP a splnila si 270 dní poistenia máš nárok na 2xOČR /vždy max. 10 dní/.

Nesúhlasím so zvýraznenou časťou tvojej odpovede.
Pre nárok na OČR nemusí byť splnená podmienka 270 dní DNP. To je potrebné len pri PN a materskej. ;)
Pepa
14.11.07,16:46
Nesúhlasím so zvýraznenou časťou tvojej odpovede.
Pre nárok na OČR nemusí byť splnená podmienka 270 dní DNP. To je potrebné len pri PN a materskej. ;)
:D téééda - dobrú capinu som napísala - idem sa hanbiť.
lulusik77
14.11.07,16:50
dakujem velmi pekne za odpovede.
lebo ocr som si dala do tohto stvrtka,piatok bude s malym manzel ale nevyzera to zatial dobre,takze ktovie,ci zas nepojdem na novu ocr od pondelka,takze to sa mi bude ratat odznova tych 10 dni?
ano,to viem,ze ocr z dnp vznika narok hned od prveho dna dnp a pri pn a materskej az po 270 dni platenia.
diky moc za odpovede.
veronikasad
14.11.07,22:13
dakujem velmi pekne za odpovede.
lebo ocr som si dala do tohto stvrtka,piatok bude s malym manzel ale nevyzera to zatial dobre,takze ktovie,ci zas nepojdem na novu ocr od pondelka,takze to sa mi bude ratat odznova tych 10 dni?
ano,to viem,ze ocr z dnp vznika narok hned od prveho dna dnp a pri pn a materskej az po 270 dni platenia.
diky moc za odpovede.
Ak sa však jedná o nedoliečenú nemoc, prerušenie jedným dňom ti asi nepomôže. Lekárka ti vystaví pokračovanie ošetrovného a nárok na ďalšie platené dni mať nebudeš. Navyše od 11. dňa sa ti prerušuje poistenie v SP.

--------
Veronika
jankasm
15.11.07,10:15
:D téééda - dobrú capinu som napísala - idem sa hanbiť.

To je úplne v pohode, všetci chápu naše občasné pošmyknutie sa. :---
Vôbec sa nie je za čo hanbiť. ;)
jankasm
15.11.07,10:19
Ak sa však jedná o nedoliečenú nemoc, prerušenie jedným dňom ti asi nepomôže. Lekárka ti vystaví pokračovanie ošetrovného a nárok na ďalšie platené dni mať nebudeš. Navyše od 11. dňa sa ti prerušuje poistenie v SP.

--------
Veronika

Skús popýtať lekárku o zmenenie diagnózy.
Keď ukončíš jednu OČR a o deň-dva nastúpiš na novú, počíta sa 10 dní samozrejme odznova. Pri zmenenej diagnóze by Ti to na SP mohlo prejsť. ;)
lulusik77
15.11.07,11:33
diky za odpovede,ale ja uz mam ocr s malym ukoncenu k zajtrajsiemu datumu. proste som hned povedala lekarke,ze do stvrtka s nim budem doma,v piatok idem do prace,a pri malom ostava manzel. takze ocr uz mam kvazi ukoncenu,nie? uz som ju dala hned v pondelok do prace aj do SP.
a chcem sa opytat,ze co to vlastne znamena,ked na ten 11. den som odhlasena zo SP? to potom treba nejako doplacat,ci ako? a to sa prerusuju vsetky poistenia?
jankasm
15.11.07,14:19
diky za odpovede,ale ja uz mam ocr s malym ukoncenu k zajtrajsiemu datumu. proste som hned povedala lekarke,ze do stvrtka s nim budem doma,v piatok idem do prace,a pri malom ostava manzel. takze ocr uz mam kvazi ukoncenu,nie? uz som ju dala hned v pondelok do prace aj do SP.
a chcem sa opytat,ze co to vlastne znamena,ked na ten 11. den som odhlasena zo SP? to potom treba nejako doplacat,ci ako? a to sa prerusuju vsetky poistenia?

Ty nie si odhlásená, máš tam len nahlásené prerušenie.
Áno, prerušujú sa Ti všetky poistenia na SP. Ale doplácať nemusíš nič. Mohla by si sa na ten jeden deň prihlásiť ako dobrovoľný platca na dôchodkové, nemocenské a poistenie v nezamestnanosti, ale vôbec to nie je potrebné, skôr by som povedala, že je to zbytočné. :cool:
monr
05.01.08,13:03
prosím o radu,
ako hľadám, tak hľadám, ale nič podobné som nenašla.
od 1.1 som registrovaná na Úrade práce, ale nárok na podporu nemám, keďže mi chýba odpracovaného cca 1,5 mesiaca. (a nemám nárok ani na sociálne, nakoľko je manžel živnostník). Potrebujem ísť na OČR, mám nárok na nejakú dávku? (teda - vyplatí mi Soc.poisťovňa nejaké peniažky?).
Ešte si platím DNP, takže z toho by som mala aspoň minimum.
ďakujem
Katy a R
05.01.08,13:12
prosím o radu,
ako hľadám, tak hľadám, ale nič podobné som nenašla.
od 1.1 som registrovaná na Úrade práce, ale nárok na podporu nemám, keďže mi chýba odpracovaného cca 1,5 mesiaca. (a nemám nárok ani na sociálne, nakoľko je manžel živnostník). Potrebujem ísť na OČR, mám nárok na nejakú dávku? (teda - vyplatí mi Soc.poisťovňa nejaké peniažky?).
Ešte si platím DNP, takže z toho by som mala aspoň minimum.
ďakujem

Ak si dobrovoľne NP - nárok na ošetrovné normálne máš. :)
Ak ti chýba k podpore 1,5 mesiaca .... tak by sa oplatilo prihlásiť sa dobrovoľne aj na PvN (platí sa 2 % z VZ)
Pepa
05.01.08,13:13
prosím o radu,
ako hľadám, tak hľadám, ale nič podobné som nenašla.
od 1.1 som registrovaná na Úrade práce, ale nárok na podporu nemám, keďže mi chýba odpracovaného cca 1,5 mesiaca. (a nemám nárok ani na sociálne, nakoľko je manžel živnostník). Potrebujem ísť na OČR, mám nárok na nejakú dávku? (teda - vyplatí mi Soc.poisťovňa nejaké peniažky?).
Ešte si platím DNP, takže z toho by som mala aspoň minimum.
ďakujem
Máš nárok.
monr
05.01.08,19:14
čiže ak dobre chápem, tak len z DNP mám nárok. ????
brčko
06.01.08,16:26
čiže ak dobre chápem, tak len z DNP mám nárok. ????

Predpokladám, že do 31.12.07 si bola zamestnaná a od 1.1.08 si evidovaná na UP.
Ak by si nemala DNP, potom od ukončenia PP si v tzv. ochrannej lehote, počas ktorej máš nárok na nemocenské dávky (PN, OČR) z ukončeného NP zamestnanca. Obvykle je to 42 dní (predpokladám, že aspon tolko dní si bola predtým v PP).
V príspevkoch na Porade (nie zo zákona) som sa dočítala, že ochranná lehota ti neplynie v prípade ak ti trvá iné nemocenské poistenie. A tebe trvá DNP. Takže predpokladám, že SP ti vyplatí OCR len z DNP a nie z NP ako zamestnanca.
brčko
06.01.08,16:53
Ak si dobrovoľne NP - nárok na ošetrovné normálne máš. :)
Ak ti chýba k podpore 1,5 mesiaca .... tak by sa oplatilo prihlásiť sa dobrovoľne aj na PvN (platí sa 2 % z VZ)

Katy, s ošetrovným súhlasí. Čo sa týka PvN, najprv som ti dala súhlas, že je to dobrá myšlienka. No potom som nad tým začala uvažovať. Neviem nájsť v rýchlosti ten zákon, no napíšem môj názor, v akom prípade sa jej to oplatí.

1. Pre nárok na podoru musí mať odrobené (byť poistená v nezamestnanosti) v posledných 4-och rokoch bud 3 roky alebo 2roky (ak mala v tomto čase len PP na dobu určitú, prípadne + dobrovolne PvN). Ona je evidovaná od 1.1.08 a chýba jej 1,5 mesiaca. Záleží teda kde má tú medzeru v platení PvN. Ak pracovala súvisle od 1.1.04 a medzeru má napr. až v roku 2006, tak platenie PvN jej nepomôže. Každým dnom platenia dobrovolného PvN jej jeden den z PP odbudne.

2. Ak by mala medzeru na začiatku sledovaného obdobia a dobrovolným platením PvN by si doplnila obdobie platenia na 3 (resp.2) roky, potom aby mala nárok na podporu sa musí nanovo zaregistrovať (teda to predpokladám). Nanovo registrovať sa môže napr. ak medzitým nastúpi aspon na pár dní do PP (len predpokladám aj vtedy ak pracuje na dohodu a jej dohoda presiahne povolenú sumu na mesiac, resp. odpracované hodiny na mesiac). Potom by ju po ukončení mali nanovo zaregistrovať.
Ak by však dobrovolne zrušila registráciu na UP, potom ju zaregistrujú až o 6mesiacov (Zákon 5/2004 o službách zamestnanosti § 36 ods.3)
Katy a R
06.01.08,17:12
Katy, s ošetrovným súhlasí. Čo sa týka PvN, najprv som ti dala súhlas, že je to dobrá myšlienka. No potom som nad tým začala uvažovať. Neviem nájsť v rýchlosti ten zákon, no napíšem môj názor, v akom prípade sa jej to oplatí.

1. Pre nárok na podoru musí mať odrobené (byť poistená v nezamestnanosti) v posledných 4-och rokoch bud 3 roky alebo 2roky (ak mala v tomto čase len PP na dobu určitú, prípadne + dobrovolne PvN). Ona je evidovaná od 1.1.08 a chýba jej 1,5 mesiaca. Záleží teda kde má tú medzeru v platení PvN. Ak pracovala súvisle od 1.1.04 a medzeru má napr. až v roku 2006, tak platenie PvN jej nepomôže. Každým dnom platenia dobrovolného PvN jej jeden den z PP odbudne.

2. Ak by mala medzeru na začiatku sledovaného obdobia a dobrovolným platením PvN by si doplnila obdobie platenia na 3 (resp.2) roky, potom aby mala nárok na podporu sa musí nanovo zaregistrovať (teda to predpokladám). Nanovo registrovať sa môže napr. ak medzitým nastúpi aspon na pár dní do PP (predpokladám aj vtedy ak pracuje na dohodu a jej dohoda presiahne povolenú sumu na mesiac, resp. odpracované hodiny na mesiac). Potom by ju po ukončení mali nanovo zaregistrovať.
Ak by však dobrovolne zrušila registráciu na UP, potom ju zaregistrujú až o niekolko mesiacov. Zdá sa mi o 6 alebo 3. (pozriem a ak nájdem, príspevok opravím).

Ešte pozriem v zbierke ten zákon.;)

Máš pravdu - musela by to urobiť tak, že by sa neregistrovala od 1.1. ... ale čo už..
podľa starších príspekov usudzujem že robila necelé dva roky na dobu určitú (keď píše, že jej chýba 1,5 mes aby vznikol nárok)
monr
06.01.08,20:02
oki, tak upresním. posledné 4 roky: rodičovské, 15.1.2005 - 30.11.2006 PP na dobu neurčitú, 1.12.2006-8.1.2007 - evidovaná na ÚP, 8.1.2007-31.12.2007 PP na dobu určitú.
Ďakujem za všetky rady, je to super pomoc,
d0d0
30.01.08,04:29
Prosím vás, o ujasnenie.
Mamička je stále na RD, predtým bola zamestnaná, materskú dostávala ako zamestnanec. Od 27.12.2007 sa DNP z max. VZ. Od 1.1.08 má zmenu na min. VZ. Z akého VZ bude mať spočítané ošetrovné, keby šla s dieťaťom teraz na OČR ? Predpokladám že z VZ 8100 Sk a z max. VZ až po uplynutí doby 26 táždňov od prihlásenia sa na DNP ? Ďakujem všetkým
d0d0
30.01.08,05:51
A ako treba chápať v náväznosti na OČR
§ 57
Pravdepodobný denný vymeriavací základ na určenie výšky nemocenských dávok
c) dobrovoľne nemocensky poistená osoba bola nepretržite dobrovoľne nemocensky poistená menej ako 26 týždňov pred vznikom dôvodu na poskytnutie nemocenskej dávky; nepretržité dobrovoľné nemocenské poistenie nie je dobrovoľné nemocenské poistenie, ktoré zaniklo a znovu vzniklo nasledujúci kalendárny deň.
d0d0
30.01.08,10:50
Posuvam, nikto sa nevyjadrí ?
jankasm
30.01.08,11:22
Prosím vás, o ujasnenie.
Mamička je stále na RD, predtým bola zamestnaná, materskú dostávala ako zamestnanec. Od 27.12.2007 sa DNP z max. VZ. Od 1.1.08 má zmenu na min. VZ. Z akého VZ bude mať spočítané ošetrovné, keby šla s dieťaťom teraz na OČR ? Predpokladám že z VZ 8100 Sk a z max. VZ až po uplynutí doby 26 táždňov od prihlásenia sa na DNP ? Ďakujem všetkým


A ako treba chápať v náväznosti na OČR
§ 57
Pravdepodobný denný vymeriavací základ na určenie výšky nemocenských dávok
c) dobrovoľne nemocensky poistená osoba bola nepretržite dobrovoľne nemocensky poistená menej ako 26 týždňov pred vznikom dôvodu na poskytnutie nemocenskej dávky; nepretržité dobrovoľné nemocenské poistenie nie je dobrovoľné nemocenské poistenie, ktoré zaniklo a znovu vzniklo nasledujúci kalendárny deň.

Áno, je to presne tak ako píšeš. OČR zo skutočného VZ, čiže z maxima v 12/2007 bude môcť poberať až po uplynutí 26 týždňov nepretržitého trvania DNP.
Ak myslíš to nepretržité trvanie, tak len upozorňujú na to, že ak sa napr. 25.12.2007 odhlásiš z minima a 26.12.2007 sa prihlásiš z maxima, tak aj keď je to hneď druhý deň, čiže nie je tam žiadna medzera, nepokladá sa to za nepretržité trvanie DNP. :cool:
d0d0
31.01.08,06:11
Ďakujem