Mária B
14.11.07,16:12
Mám dnes hrozný deň, NIČ sa mi nedarí a teraz ešte i takýto problém: v maloobchode sa pri predaji používa reg. pokladnica, teraz si dal majiteľ nainštalovať terminál na príjem platieb platobnou kartou. V dennej uzávierke mi to pokladňa pekne rozdelí na hotovosť a platbu "kreditom" ale DPH mi vyčísli spolu. Ako to mám zaučtovať v PD, keď hotovosť je -pokladňa a "kredit" je na bankovom výpise a DPH spolu je na uzávierke z pokladne. Porozumel mi niekto?
KEJKA
14.11.07,15:15
aj preto uprednostňujem PÚ pred JÚ...mimotemy

Ja by som celú tržbu zaevidovala v PD (aby riadok PD a príslušná DPH nadväzovala)
a v dalsom riadku výdaj - preúčtovanie na priebežné položky (ako to SW dovolí):)
Mária B
14.11.07,15:22
Ďakujem za radu, spravím to tak , dáva to zmysel dokonca i mne. Ja nie som vlastne účtovníčka, len sa veľmi snažím a niekedy mám pocit, že už nevládzem. PÚ sa dosť bojím, veľmi mu nerozumiem. Možno sa to bude zdať hlúpe ale čo je to SW?
Zoltán Kovács
14.11.07,15:24
SW=software=program
veronikasad
14.11.07,15:25
Ďakujem za radu, spravím to tak , dáva to zmysel dokonca i mne. Ja nie som vlastne účtovníčka, len sa veľmi snažím a niekedy mám pocit, že už nevládzem. PÚ sa dosť bojím, veľmi mu nerozumiem. Možno sa to bude zdať hlúpe ale čo je to SW?
Neboj, nie je to hlúpe - SW = softvér = počítačový program, v ktorom spracovávaš účtovníctvo.

------
Veronika
Cecilia
14.11.07,15:25
Ja účtujem celú tržbu z registračnej pokladne ako predaj tovaru (aj príjem v hotovosti a platbu kartou) a príjem v banke účtujem do výdavkov neovplyvňujúcich základ dane.
Mária B
14.11.07,15:35
To znamená, že v pokladni všetky platby "vytáčajú" ako hotovosť?
Cecilia
14.11.07,15:37
áno
Cecilia
14.11.07,15:40
Keďže na účet príde menšia suma ako bola nablokovaná, tak na konci roka rozdiel za celý rok zaúčtujem do výdavkov ovpl. základ dane - interným dokladom - je to odmena pre banku napr. 2% a viac z predaja tohto tovaru cez terminál.
Mária B
14.11.07,15:40
Všetkým Vám veľmi ďakujem
Mária B
14.11.07,15:42
Cecília, ďakujem, to by ma, pravdupovediac nenapadlo
vikinka
14.11.07,15:54
Ja platby cez terminál účtujem v PD mínusom hotovosť z tržby ,celú tržbu podľa pásky ako POZD a DPH na výstupe.Na základe výpisu platbu cez terminál cez priebežné položky a taktiež aj platbu na páske cez priebež.položky,popl.banke za terminál VOZD-réžia.
ekopo
14.11.07,15:55
Ja účtujem celú tržbu z registračnej pokladne ako predaj tovaru (aj príjem v hotovosti a platbu kartou) a príjem v banke účtujem do výdavkov neovplyvňujúcich základ dane.
A len "malý" detail. Na jednej strane účtuješ tržbu ako predaj tovaru, na druhe strane účtuješ túto tržbu ako príjem hotovosti bez ďaľšieho "ošetrenia" ? Keď to takto necháš, tak to bude určite zle, pretože nakoniec "hotovosť" nebude zodpovedať skutočnému stavu.
Cecilia
14.11.07,16:01
A len "malý" detail. Na jednej strane účtuješ tržbu ako predaj tovaru, na druhe strane účtuješ túto tržbu ako príjem hotovosti bez ďaľšieho "ošetrenia" ? Keď to takto necháš, tak to bude určite zle, pretože nakoniec "hotovosť" nebude zodpovedať skutočnému stavu.


Súhlasím, že hotovosť nezodpovedá skutočnému stavu, ja som v pokladni totiž sama a nikdy si nepočítam hotovosť v pokladni. Môže mi to akurát ovplyvniť predaj tovaru, čo by sa dalo ošetriť tým, že províziu banke by som účtovala minusom ako predaj tovaru. Nedalo by sa to použiť vtedy, pokiaľ sa striedajú zamestnanci pri pokladni.
Paula
14.11.07,16:04
Ovplyvní to aj vysoký hotovostný (nepravdivý) stav v pokladni vo výkaze o majetku. A to nie je "s kostolným poriadkom".
Cecilia
14.11.07,16:10
Uvedomujem si svoju chybu, zasa sa niečo učím. Keď som sama v pokladni, sama si účtujem, tak chcem mať čím menej riadkov v peňažnom denníku. Najviac sa zameriavam, aby som mala správny hospod. výsledok. Ďakujem za upozornenie.
ekopo
14.11.07,16:14
Ako to vyriešiš? to len preto aby si neurobila nejaké chyby;)
Neupriamuj sa na pokladňu , ale na účtovníctvo.
Na Porade sa to riešilo.
Cecilia
14.11.07,16:21
neviem, či na to existuje nejaký predpis účtovania, mozgové závity mi pracujú naplno, asi by som spočítala mesačne /chodí aj výpis z banky/ tržbu cez terminál a tú by som odrátala od príjmu v pokladničnom denníku - interným dokladom mínusom ako neovpl. príjem. Aj tržbu z reg. pokladne zapisujem raz mesačne.

Chcem sa spýtať, či účtovanie cez priebežné položky robíte pri každej platbe cez terminál resp. dennej tržbe cez terminál?
vikinka
14.11.07,16:33
Účtovanie cez priebežné pol.robím pri platbe cez terminál z výpisu pri každej platbe a pokladňu mesačne.
dipe
04.02.08,06:57
Ahojte, poraďte mi, prosím, ako účtovať registračnú pokladnicu.
Podhodte mi nejaký link kde si to môžem naštudovať, myslím celý postup účtovania.
Ďakujem
rconhopa
04.02.08,07:10
Ahojte, poraďte mi, prosím, ako účtovať registračnú pokladnicu.
Podhodte mi nejaký link kde si to môžem naštudovať, myslím celý postup účtovania.
Ďakujem

skus pozriet tu: "w w w. porada.sk/t50998-uctovanie-trzby-z-erp-v-ju.html"
zuhl
27.02.08,09:49
Ahojte, prosím vás ak mi klientka priniesla knihu reg. pokladne a nie je tam mesačná páska za apríl, proste ju stratila, môžem jej spočítať denné príjmy? A čo ak aj tam bude jeden deň chýbať?
Monik11
26.03.08,18:16
Ahojte!
Chcem sa spýtať je používanie reg.pokladne najak obmedzené výškou príjmu alebo niečím. Jeden známy živnostník má menšiu predajňu. Vydáva faktúry za predaný tovar. Je to správne?
Ďakujem
Monik11
31.03.08,06:29
Ahojte!
Chcem sa spýtať je používanie reg.pokladne najak obmedzené výškou príjmu alebo niečím. Jeden známy živnostník má menšiu predajňu. Vydáva faktúry za predaný tovar. Je to správne?
Ďakujem
Vie mi niekto na to poradiť? Kedy musí prejisť na regis.pokladňu?
jess
31.03.08,06:44
Ahojte!
Chcem sa spýtať je používanie reg.pokladne najak obmedzené výškou príjmu alebo niečím. Jeden známy živnostník má menšiu predajňu. Vydáva faktúry za predaný tovar. Je to správne?
Ďakujem

Nie je to správne. Pre príjem hotovosti mu treba registračnú pokladňu. Používanie ERP nie je limitované výškou príjmu.
atka4
22.04.08,16:48
Tiež som sa stretla so zaujímavým prístupom k riešeniu alebo skôr neriešeniu registračnej pokladne.Známa účtuje firmu, ktorá vykonáva predaj stavebného tovaru, a to maloobchod aj veľkoobchod.
Aby nemuseli od každého "bežného" občana pýtať osobné dáta, tak si to zjednodušili tak, že na faktúre o predaji pre takéto osoby - nepodnikateľov uvádzajú ako odberateľa "Malopredaj". Ostatným, teda podnikateľom FO a PO vystavujú riadne faktúry s úplnými údajmi o odberateľovi.
Rozhodne si myslím, že to nie je správne, ERP by mali používať. (Brala by som, že len fakturujú, keby predávali len firmám na faktúru, ale takto...?)
Odporučila som aspoň uvádzať kompletné údaje o odberateľovi, ale nevie to u nich presadiť, že sa s tým nebudú "babrať", ľudia nechcú dávať údaje...veď inde nemusia...Veď je to jasné, že inde nemusia, keď dostanú doklad z ERP, kde to nie je potrebné, ale niekedy sú hlavy majiteľov "svojrázne". Až kontrola a mastná pokuta ich asi presvedčí...