Richard
02.03.05,09:27
Dovolil som si založiť Poradu Záhradka, nakoľko ma zaujímajú vaše skúsenosti s izbovými rastlinami.
Napokon prichádza jar, takže to môže byť celkom svieža časť Porady;)

Nedávno som si kúpil kokosovú palmu a nakoľko nemám skúsenosti s pestovaním rastlín, tak neviem ako často ju mám zalievať, aby nevyschla, ale ani nezhnila...
Navyše očakávam, že ju budem musieť asi aj presadiť, keďže som ju kúpil dosť v malom kvetináči...

Vaše skúsenosti so zalievaním kokosovej palmy?
ďakujem za odpovede
olga88
02.03.05,09:26
Ja palmu zalievam od spodu, t.j. vodu lejem len do taniera pod kvetinacom, a to tak aby tam voda stale bola. Palme sa velmi dari, inak ja som si ju vypestovala sama zo semienka.
olga
ingi
02.03.05,10:14
Richard, veľmi si ma potešil "Záhradkou", lebo ja kvetinky zboooožňujeeeem :) !

Musím sa pochváliť, že som sa minule prešla po "domčeku", a napočítadlovala som ich presne 112 ks kvetináčov, a z toho kooopec vlastných výpestkov - niektoré veru aj cez 1m.
Je to nádherný relax a radosť! Každému vrelo odporúčam - lieči boliestky na na duši.

Kokosovú palmu nemám, lebo mi jedna odišla, asi ju neviem správne opatrovať:(.
Richard
02.03.05,10:22
Ja palmu zalievam od spodu, t.j. vodu lejem len do taniera pod kvetinacom, a to tak aby tam voda stale bola. Palme sa velmi dari, inak ja som si ju vypestovala sama zo semienka.

olgatiež ju polievam od spodu, akurát iba raz za týždeň...
takže ak tam bude stále voda, nezhnije?
Braňo
02.03.05,11:12
Ja mám dve juky, zalievam zvrchu, každý druhý deň jeden pohárik odstátej vody. Sem tam dám hnojivo. Stále sa im darí. Cez leto, keď je teplo, postriekam vodou na listy.
jess
02.03.05,11:20
Aj ja som si vypestovala palmu z datlového semiačka pred cca15 rokmi a tiež zalievam od spodu, lebo má korene naspodu črepníka. Kvetináč mám v tvare valca a vyšší ale aj tak neviem, prečo mi korene vytláčajú palmu nahor a potom nemá stabilitu. Ešte Richardovi : musíš ju dať na dosť svetlé miesto, lebo inak bude slabučká a vytiahnutá - škaredá, ak bude mať dostatok svetla zmohutnie a bude pevná.
ingi
02.03.05,11:45
Jess, nestalo sa Ti ešte, že by Ti zhnedol niektorý z listov?
Mne takto odišla celá palma, vyzerá, že nemala dostatok svetla...
jess
02.03.05,11:53
Málo svetla a vlhka - treba rosiť listy.Ja ju mám v lete na južnom balkóne a nestalo sa mi to, ale ju aj rosím vodou a do misky dávam často vodu. Na rozdiel - teraz ju mám doma v izbe, kde je málo svetla a sa mi vytiahla, zoslabila a keďže som bola týždeň preč a môjmu mužovi, keď nenapíšem nech poleje, tak nič, tak mi zhnedli listy, ale to nič, uschnuté odstrihnem prispodku, prihnojím a ona zasa porastie a keď ju dám na slniečko, tak aj zosilnie. Neviem, niekde som čítala, že by sa mali na jar strihať korene, ale sa toho bojím, aby mi nevykapala.
Lila
02.03.05,11:59
V odb. časopisoch som čítala, že kokosová palma je veľmi chúlostivá na presádzanie a navyše vraj v bytových podmienkach vydrží najviac 2 roky.
V mojom prípade, mi kokosová palma prežila aj presadenie a má už 4 roky, rastie
zdravo a meria asi 160 cm /bez kvetináča/. Ja zásadne polievam zvrchu, vraj má byť na vrchu vždy vlhký substrát. 1x do týždňa zvlhčujem listy a 2 razy do roka
striekam olejovou emulziou , aby mala leské listy a tým ju chránim aj od škodcov.
Nabudúce sa môžme baviť o rododendrónoch a ružiach.
učty
05.03.05,11:49
Richard nemohol si počkať so Záhradkou až po daniach? Krásna téma, určite budem čítať aj písať, tak len blesková rada všetkým záhradkárom o vhodných a nevhodných dňoch kedy polievať, hnojiť, aj zachraňovať hynúce rastlinky a veeeeľa iných veľmi užitočných, vyskúšaných a overených rád okolo záhrady, stavania, opráv aj upratovania a vetrania domu, hygieny tela aj duše, dokonca o stravovaní aj chudnutí je v knihe Johanny Paunggerovej a Thomasa Poppa Život podľa Luny, je v každom kníhkupectve. Tak ale teraz sa odpájam a :) idem držať palce našim tenistom.:)
maja
07.03.05,07:57
Mne kokosová palma v byte dlho nevydržala.Máme veľmi suchý vzduch.Informovala som sa v botanickej záhrade (pre moju palmu to bolo už neskoro), je z paliem náročnejšia, potrebuje vlhký vzduch. Odporúčali dať kvetináč do misky s kamienkami a vodou, tak nebude hlina v kvetináči stále mokrá. Polievať sa môže aj z vrchu. Potrebuje veľa svetla, nie priame slnko. Tak držím palce Richard, nech Ti vydrží dlhšie ako mne...
M0NIKA
08.03.05,20:19
V múdrej knihe som sa dočítala toto:

Stanovište veľmi teplé s vysokou vlhkosťou vzduchu, svetlé, slnečné a v zime s dodatočným osvetlením.

Udržiavať rovnomernú vlhkosť, často postrekovať teplou vodou. Zemina bohatá na humus, v lete pravidelne hnojiť. Bázu na orechu udržiavať suchšiu.

Klíči vo fólii a potrebuje k tomu extrémne teplo a vzdušnú vlhkosť.

Veľa zdaru Ti prajem, Richard, ja som to s mojou kokosovou palmou nezvládla... :( Možno preto, že som vtedy ešte nemala túto knihu ;) .
marama
09.03.05,08:31
Ja kvety zbožňujem. Ale v byte sa mi vobec nedaria - malo svetla, suchy vzduch a vysoke suche teplo - vzdy sa mi v zime kvety zničia. Alebo som asi nejaky odlud.

Díky za relax. No, idem si "daniť".
Richard
06.04.05,10:02
Verejná rozlúčka s palmou:
Moja kokosová palma bola mojim rozhodnutím zbavená suchých listov /čiže všetkých listov/ a pochybujem, že sa ešte niekedy prebudí k životu.
Nech je jej zem ľahká!
majlo
06.04.05,10:07
V jednej knihe som sa docital, ze sa da kokosova palma vypestovat aj z kokosu. Z mexika som si priniesol cerstvy kokos rovno spod palmy, cely skoro zeleny. Dal som ho do velkeho kvetinaca, do polky zahrabany v hline s pieskom, ako pisu v knihe. Uz je tam 5 mesiacov a stale nic, pravidelne ho polievam a v zime bol pri radiatori. Mete niekto s takymto postupom skusenosti. Mam este sancu? Dakujem a prajem prijemny den.
jess
06.04.05,10:55
Verejná rozlúčka s palmou:
Moja kokosová palma bola mojim rozhodnutím zbavená suchých listov /čiže všetkých listov/ a pochybujem, že sa ešte niekedy prebudí k životu.
Nech je jej zem ľahká!súcitím s tebou :D:o
maja
06.04.05,11:32
Tak už sú tam dve...
pyton
10.04.05,12:08
V jednej knihe som sa docital, ze sa da kokosova palma vypestovat aj z kokosu. Z mexika som si priniesol cerstvy kokos rovno spod palmy, cely skoro zeleny. Dal som ho do velkeho kvetinaca, do polky zahrabany v hline s pieskom, ako pisu v knihe. Uz je tam 5 mesiacov a stale nic, pravidelne ho polievam a v zime bol pri radiatori. Mete niekto s takymto postupom skusenosti. Mam este sancu? Dakujem a prajem prijemny den.
Maj trpezlivosť. Vraj potrebuje skoro stále mokrý piesok, dal si ho tam dosť?
pyton
10.04.05,12:10
To story o Richardovej palme je super.:D :D
fortunka
13.07.05,08:32
nooo... kokosovu palmu nepresadzaj, az kym nebude vyrastat z kvetinaca (skoro). A polievat mailcko... ja som mala uz tolko paliem az hroza..a vsetky vykapali, lebo som ich pravidelne polievala a mali velky kvetinac...teraz uz mam "sloniu nohu" rok a je paradna. Palmy nepotrebuju vela vody, ja ju polievam z vrchu tak 1 dcl za tyzden (podla toho aka je velka-urcite by nemala plavat stale vo vode), ale kazdy 2. den ju rosim rozprasovacom (ale iba na listy) ...
no nie som sice zahradnik, ale takto mi to funguje;)
fortunka
13.07.05,08:33
aha tak ona uz nezije chudatko... mal si jej zrezat vrcholce;) ona sa zvykne pozbierat. Ako sa ma teraz? asi nijak... mne sa to stalo s Yukou;)
rosnička
29.06.06,18:03
základ polievania izbových kvetín aj ostatných je odstáta voda hlavne z verejného vodovodu kvôli vyprchaniu chlóru ktorý je pre väččšinu rastlín škodlivý až jedovatý
jaguarx8
26.07.06,13:22
richard to si kupoval v tescu????? lebo ja hej
Zuzana2
16.08.06,10:57
Nemám síce kokosovú palmu, ale yuka mi schne od končekov listov. V kvetinársve mi povedali, že neznáša "prepolievanie". Ale to jej u mňa nehrozí, skôr naopak. Neviete, čo jej môže byť?

A ešte som dostala dve palmy vypestované z datlovej kôstky. Obidve boli peknučné, keď som ich dostala, časom však tiež schnú od koncov listov. Neviem, čo s nimi robiť. Už sú iba také chúďatká s 1 výhonkom (aj ten určite čo nevidieť uschne). Boli už vonku, vnútri, na terase, v tieni, na slnku. Aj zeminu som im kúpila originál v záhradníctve. Čo robím zle?
Lila
17.08.06,06:35
Čo sa týka juky, ja mám v dome už 2,80 m vysokú /v obýv. nemáme strop-má kde rásť /.
Nikdy som ju nedala na terasu na slnko. Je to môj skvost, a preto sa o ňu bojím.
Tvoj problém vidím však v tom, že ju asi nerosíš. Juka potrebuje slnko a
1x do týždňa vlhčiť listy. Asi najlepšie miesto je rovno pri okne.
Ak to robíš, tak potom má juka malý kvetináč.
Iný dôvod nevidím. A čo sa týka polievania- tak ja kvety polievam raz za
7-8 dní. V zime, keď sa kúri - vtedy raz za 2 dni, ale to máme podlahové kúrenie. A mlžím vtedy skoro každý večer.
Gabi03
17.08.06,06:48
základ polievania izbových kvetín aj ostatných je odstáta voda hlavne z verejného vodovodu kvôli vyprchaniu chlóru ktorý je pre väččšinu rastlín škodlivý až jedovatý

Pokiaľ viem, chlór sa do vody už nesmie dávať.

My máme doma dvojizbový byt, ale kvety máme len na chodbe dlhej cca 3 m, z jednej celej strany okennej. Najmä v zime, keď všetky kvetináče sú vnútri to tam vyzerá ako v džungli :D Tým som chcela iba povedať, že veľmi záleží aj na umiestnení. Môj muž vypestoval jeden pekný kvet (v tomto je on ten mudrejší :p ) daroval ho svokre a tam vykapal.
Lila
17.08.06,11:12
No, my máme tak hnusnú chlórovanú vodu, že ju doma ani nepijem. Radšej si kupujeme stolovú vodu. A čo sa týka polievania- mám doma toľko kvetov, že keby som mala polievať odstátou vodou- tak potrebujem zaparkovať v garáži cisternu. Polievam rovno z vodovodu.
Myslím, že kvety mám nádherné.
Pestujem kokosovú palmu, juku, dracenu /už má 2 m/, palmu kráľovskú 1,40m, a ešte dve veľké palmy, len mi vypadli ich názvy.
Čo sa týka hnojenia- hnojím asi 3 x do roka, pretože keby som hnojila tak ako treba -tak mám z paliem už riadne stromy. A keďže sa mojim palmám dobre darí- z tohto usudzujem, že pre palmy je dôležité 1/ denné svetlo-nepriame slnko 2/ vzdušnú vlhkosť- vlhčenie listov .
Jara
17.08.06,11:40
S vlhčením listov súhlasím na 100%. Mám Yuku, dracenu, kokosovu a aj sloniu nohu. Všimla som si, že keď ich postriekam, kmeň navlhne akoby bola poliata. Ozaj nepotrebuje silnu zalievku, skôr sucho. Klopem na drevo, ale darí sa im a keďže sú finančne náročné tak by mi aj bolo ľúto keby odišli. Kupovali sme ich ale postupne od najlacnejšiej až potom sme sa odvážili kúpiť sloniu nohu, keď sme videli, že sa im u nás darí. Nie každý má vhodné podmienky.
rede
18.08.06,11:19
V Baumaxe som videla asi pred mesiacom kokosovú palmu a strašne sa mi zapáčila. Najprv som nevedela o aký druh palmy ide, tak som si zistila na internete, že sa jedná práve o kokosovú palmu. Tak som sa potešila, že si ju kúpim, až dovtedy, kým som zistila na jednej www stránke rady odborníkov, že nie je vhodná do bytových priestorov, ale do teplých zimných záhrad. A k tomu ešte aj prípad Richardovej kokosovej palmy. V obývačke mám dve okná orientované na západ. Pestuje niekto úspešne aj pri takýchto podmienkach práve kokosovú palmu? Nejako ma predsa len drží myšlienka, že by som si ju mala kúpiť a vyskúšať ako sa jej bude u nás dariť. Čo vy nato, kúpiť alebo nekúpiť?
Lila
21.08.06,07:37
No, takú z baumaxu mám doma aj ja -v sept. bude tomu piaty rok.
Prvé čo som spravila a nemala bolo, že som ju presadila. Našťastie som jej týmto presádzaním neublížila. Mám ju však na južnej strane a je naozaj krásna. Tiež ju vlhčím a veľmi nepolievam. Len 1x do týždňa.
A keď si spomínam, tak to bola malá investícia. Vtedy stála len 300 Skk.
Ak stojí aj teraz toľko, tak neváhaj. Kúp si ju a sprav si radosť. Ak bude mať dobrú vzdušnú vlhkosť-tak by Ti mala vydržať. Je to veľmi dekoratívna palma. Za pokus i to predsa stojí.
rede
21.08.06,07:58
Ďakujem ti Lila, v stredu idem do Nitry, odveziem mamku do nemocnice a bežím si ju kúpiť. Teraz tiež stojí cca 300,- Sk. Obývačku mám 8x4,5m, tak už vidím, ako sa mi tam bude pekne vynímať. Verím, že sa z nej budem tešiť dlho rokov.
Lila
22.08.06,06:11
Skutočne Ti to prajem.:)
Orim
14.09.06,19:13
V jednej knihe som sa docital, ze sa da kokosova palma vypestovat aj z kokosu. Z mexika som si priniesol cerstvy kokos rovno spod palmy, cely skoro zeleny. Dal som ho do velkeho kvetinaca, do polky zahrabany v hline s pieskom, ako pisu v knihe. Uz je tam 5 mesiacov a stale nic, pravidelne ho polievam a v zime bol pri radiatori. Mete niekto s takymto postupom skusenosti. Mam este sancu? Dakujem a prajem prijemny den.

Ako to s tou palmou dopadlo.

Teraz vidím dosť kokosových paliem predávať


Ja som mal tiež palmu neviem aká to je, suseda jej ostrihala všetky suché listy. A suché boli úplne všetky no a teraz je celkom pekná.

Ďatlové palmy dosť dlho klíčia tie moje asi 6-7 mesiacov.

Treba vydržať .:)
hetty
21.09.06,07:54
Kokosovú palmu som mala niekoľko rokov. Treba ju rosiť a neznáša zmenu miesta. Keď sme sa presťahovali vykapala. Čítala som, že kam je na začiatku položíš tam musí ostať - nesmie sa premiestňovať.
bulnova
24.03.07,08:46
Datlovú palmu mám 23 rokov na schodišti v paneláku. Má veľa svetla z východu.
Polievam ju sem - tam. Keď presahuje schodište, ostrihám ju. keď vidím, že má
malý črepník, presadím ju - do rašelinovej zeminy. Ináč jej nevenujem veľa pozornosti. Bola vypestovaná zo semiečka. Je nenáročná a krásna.
judita1971
29.03.07,17:26
Idem teraz skúsiť vypestovať kokosovú palmu z kokosového orecha.Postup podľa časopisu : Z kúpeného orecha treba odstrániť vláknitú vrstvu oplodia, zaliať horúcou vodou a nechať ho spolovice ponorený vo vode na teplom mieste. O dva mesiace sa má objaviť klíček a o ďalšie mesiace /v rašelinovom lôžku / má zakoreniť. Potom treba orech zasadiť do črepníka tak, aby polovica vyčnievala nad povrch. Ideálna teplota v lete je vraj 20 až 25 stupňov, v zime 15 až 18 stupňov. Nedarí sa jej vraj v suchšom prostredí, denne ju treba postrekovať ak rastie pomaly treba presadiť a prihnojovať. toľko z časopisu. Držte mi palce. O niekoľko mesiacov sa ozvem, či sa mi to podarilo alebo nie. :)
gsi
01.04.07,16:40
Ahoj ludkovia. Som rad ze som naiel forum o izb. rastlinach bo ani ja si neviem niekedy rady a snad ju tu najdem. :) Ma tu niekto este recept na strihanie cinskej ruze???
Annka
29.08.07,19:36
ahojte, akurat vcera som objavila tuto stranku a som naozaj velmi rada, lebo som milovnickou a majitelkou mnohych izbovych kvetin, ale nie vzdy sa mi dari a pri pestovani niektorych mam problem, takze sa budem na vas castejsie obracat,...
Kokosová palma: ja som kupila jednu v hzpernove, moj manzel o tom nevedel a tak mi kupil tiez, takze mam dve, ale sme smutni, lebo pravdepodobne vykapu. Zacinaju im zltnut listy, stracaju povodnu zelen a objavuju sa hnede skvrny /asi preliatim/. Palmy su umiestnene pri okne, ale zial na vychodnej strane, takze slnka maju velmi malo,... poradte prosim,...na vrchu kvetinacov vidiet korene, mam ich uz presadit, aku zem kupit,...
piko1978
02.12.07,10:34
Pred mesiacom som si kúpila kokosovú palmu.A teraz mi zhnedli listy.Neviem naozaj kde mám polievať,zo spodu alebo z vrchu na substrát alebo aj na kokosový plod.Prosím poradťe mi.Maťa
Elena Navrátilová
02.12.07,11:54
Idem teraz skúsiť vypestovať kokosovú palmu z kokosového orecha.Postup podľa časopisu : Z kúpeného orecha treba odstrániť vláknitú vrstvu oplodia, zaliať horúcou vodou a nechať ho spolovice ponorený vo vode na teplom mieste. O dva mesiace sa má objaviť klíček a o ďalšie mesiace /v rašelinovom lôžku / má zakoreniť. Potom treba orech zasadiť do črepníka tak, aby polovica vyčnievala nad povrch. Ideálna teplota v lete je vraj 20 až 25 stupňov, v zime 15 až 18 stupňov. Nedarí sa jej vraj v suchšom prostredí, denne ju treba postrekovať ak rastie pomaly treba presadiť a prihnojovať. toľko z časopisu. Držte mi palce. O niekoľko mesiacov sa ozvem, či sa mi to podarilo alebo nie. :)
Ako sa Ti darí s pestovaním palmy? Úspešne?
Halli
02.12.07,12:09
Mne vydržala asi tri mesiace, bola asi 2--metrová,ale stála v Tescu len okolo 150,-sk, zato som ju posadila do kvetináča za 380,-Sk :eek: a potvorka neprežila, že kvetináč je drahší než ona... No čo kupim druhú ak bude zase v akcií :D
Zuzka10
02.12.07,20:15
Ja som dostala od dcéry pred mesiacom kokosovú palmu. Som zvedavá koľko vydrží, lebo u nás sa palmám nedarí, neviem prečo.
beba13
03.12.07,11:38
Aj ja mam kokosovu palmu ma pol roka a už na nej badam hnede škvrny tak neviem aka bude jej životnosť
polaks
03.06.08,20:32
Zdravím.Mám kokosovú palmu,vyrastá mi z krásneho kokosa,kúpila som ju v malom črepníku,tak som ju pred mesiacom presadila.Bola celkom v pohode,ale od včera jej nejako začali hnednúť listy a mám pocit,že chce vyhynúť! Preto by som chcela poprosiť o konkrétnu radu,ako ju mám zachrániť! Neviem aké hnojivo či substrát by som mala na ňu použiť??
polaks
03.06.08,20:34
Ja som si ju priviezla z Talianska!
polaks
03.06.08,20:43
Prečo nesmie mať priame slnko?? Veď prirodzené prostredie kokosových paliem je predsa na slnku,rastú v krajinách kde je teplo? Či nie,mýlim sa??
robenkqo
06.09.08,10:38
ahojte vsetci.dneska som dostal kokosovu palmu ale neviem ako sa mam o nu starat.dufam ze mi niekto poradi
dsljohn
23.07.09,17:34
Ahojte dnes som dostal od svojej teti kokosovu palmu asi tak 40-50cm vysoku, privezena z Tuniska. sa neviem ako ma on starať je v takom pieskovitom črepniku mam ho nechať v tom alebo presadiť a ako polievať
Xarksus
13.10.10,08:32
Ahojte vidím že názory na to ako sa starať o kokosovú palmu sa tu celkom líšia. Samozrejme že to asi závidí od individuálnych podmienok ako kto ma v byte dome... Mne sa palmy veľmi páčia a dostal som pred časom kokosovú , ale pravdepodobne som podcenil informácie ako sa o ňu starať. podľa toho čo som doteraz zistil tak som robil všetko , zle:) Ale nikdy nie neskoro sa niečo naučiť. Moja palma ma suché listy , hnedé fľaky a pomaly ale isto si myslím že sa "porúča". Vie mi niekto poradiť čo mám spraviť , začal som ju viacej polievať a myslím že jej to pomohlo ,ale chcel by som vedieť či mám tie "zničené" listy obetovať a dať šancu malým alebo nie ? Ďakujem za vaše rady
magno
15.10.10,07:54
Ahojte vidím že názory na to ako sa starať o kokosovú palmu sa tu celkom líšia. Samozrejme že to asi závidí od individuálnych podmienok ako kto ma v byte dome... Mne sa palmy veľmi páčia a dostal som pred časom kokosovú , ale pravdepodobne som podcenil informácie ako sa o ňu starať. podľa toho čo som doteraz zistil tak som robil všetko , zle:) Ale nikdy nie neskoro sa niečo naučiť. Moja palma ma suché listy , hnedé fľaky a pomaly ale isto si myslím že sa "porúča". Vie mi niekto poradiť čo mám spraviť , začal som ju viacej polievať a myslím že jej to pomohlo ,ale chcel by som vedieť či mám tie "zničené" listy obetovať a dať šancu malým alebo nie ? Ďakujem za vaše rady

Ahoj.nie som sice odbornik,ale listy ktore mas suche bez milosti ostrihaj.Listy ti mozu zacat schnut prave z toho,ze ju dost polievas.Moja osobna skusenost je ta,ze ked mi zacali schnut listy na mojich dvoch najvacsich (obidve maju cez tri metre) tak som ich proste ostrihala,hoci z tazkym srdcom :( a supla som ich na terasu do tiena s tym,ze su len dve moznosti.Potom som ich asi tri tyzdne ignorovala a potom som ich zacala polievat,ale len tak trochu...tusim im to prospelo,lebo sa spamatali a zacali vyhanat nove listy ;).Mam pocit,ze cim viac pozornosti im clovek venuje,tym skor to vzdaju . Takze drzim palce
Alcielle
09.11.10,13:25
Ja osm si svoju prvu palmu kupila v tescu, darilo sa jej, polievala som ju len do spodnej misky, z ktorej si nasa cica urobila oblubene napajadlo :D. potom som sa stahovala, musela som ju dat starkej...a to bol jej koniec, podozrievam jej psa, ze si z toho spravil svoj stromcek :(. potom na revans som dostala druhu z baumaxu. v obidvoch pripadoch ide o palmu, ktora (akoze) vyrasta priamo z kokosoveho orecha. neviem ci je to len naaranzovane ci nie. polievam ju len do misky. niekedy (ked si spomeniem :o) aj porosim listy. no teraz ako sa zozimilo, tak jej nove male listocky ohnedli. budem ju musiet nejak napasova do kuchyne, tak je najteplejsia a najsvetlejsia izba. a budem ju mat viac na ociach co sa tyka rosenia :) tak drzte palce