Infarkt
14.11.07,16:50
Zdravím Vás,

poradte mi prosím, ako a v akej forme musí byť reklamácia podaná...či napríklad stačí len mailom, alebo je na to nejaké predpísané, alebo doporučené tlačivo a podobne...

Za každú odpoveď vopred ďakujem !

P.S. Potrebujem to súrne !!!
VladoaKatka
14.11.07,16:37
Reklamáci sa prijíma v miesta predaja tovaru, služby.
Skús zadať klúčové slovo:reklamácia, a program Ti nájde témy, ktoré rozoberajú Tvoj problém.

Zákon č.250/2007 Z.z. Zákon o ochrane spotrebiteľa rieší tento problém.
Tento zákon nájdeš na WWW.zbierka.sk
Infarkt
14.11.07,17:32
Reklamáci sa prijíma v miesta predaja tovaru, služby.
Skús zadať klúčové slovo:reklamácia, a program Ti nájde témy, ktoré rozoberajú Tvoj problém.

Zákon č.250/2007 Z.z. Zákon o ochrane spotrebiteľa rieší tento problém.
Tento zákon nájdeš na WWW.zbierka.sk (http://WWW.zbierka.sk)

Poskytujem služby...a nad tym zakonom som sedel od včera až do dnes a na nič konkrétne som nenatrafil, čo potrebujem vyriešiť...:confused:

Vo vyhľadávaní na Porade som zabil dnes celé poobedie a nič... :o

Budem konkrétny :

Objednávka na mňa na vykonanie služby - upratovanie.

Objednávka mňou potvrdená.

Objednávka z mojej strany zrealizovaná v požadovanom termíne.

Splnenie objednávky potvrdené tzv. Súpisom vykonaných prác (ktorý ja štandartne používam) osobnou prehliadkou dotknutých priestorov a podpisom jak mojim, tak zo strany objednávateľa a jeden originál ostal u objednávateľa, druhý u mňa, s tým, že jeho kópiu spolu s kópiou objednávky prikladám k faktúre, ktorú posielam objednávateľovi.

Objednávka zrealizovaná 12.10, a 22.10 mi došiel mail od objednávateľa, s textom : citát :
Pán ... podávam oficiálnu reklamáciu na vami vykonané práce, ktoré boli objednané objednávkou č. ..... na vyčistenie haly......
Žiadam o urýchlené stretnutie a znovuobhliadku haly po vykonaní čistiacich prác, ktoré neboli vykonané v zmysle objednávky. Jedná sa nedostatočne suché vyčistenie haly /t.j.odstránenie prachu a hrubých nečistôt/ , niektoré miesta neboli vôbec dočistené.
Dúfam, že náš problém vyriešime tento týždeň k spokojnosti oboch strán. Preto vás opakovane žiadam o dohodnutie termínu na stretnutie a následnú obhliadku haly.
koniec citátu.



Samo, že moja faktúra je po splatnosti dnes už 9 dní a peniaze nikde :(




Mám vôbec nejako reagovať na také podanie reklamácie ?



Má reklamácia odkladný účinok na splatnosť faktúry ?



Môj dojem z tejto záležitosti je, že sa snaží objednávateľ vykrútiť zo zaplatenia...



Prosím o rady, prípadné osobné skúsenosti s podobnými záležitosťami :)
VladoaKatka
15.11.07,04:45
Ja nevykonávam činnosť v oblasti služieb.
Ak bola práca vykonaná a zároveň priestory prebraté ten deň objednávateľom a prebral prácu bez pripomienok, nedostatky zistil o 10 dní neskôr ...???
Môže ísť z jeho strany naozaj o naťahovanie času a nezaplatenie za vykonanú prácu, ale to sa ťažko dá dokázať, pokial nedohodneš stretnutie s objednávateľom a nevykonáte znova prehliadku priestorov. Bod po bode musíte prejsť zápisnicu o odovzdaní prác, musíš zistiť, či za tých 10 dní sa niečo neudialo v tých priestoroch. Môžno že sám si zabudol na nejaký detail pri odovzdávaní práce a on to teraz využil.

Zhrnme:
Reklamáciu by mal poslať písomne,určite aj práca bola objednaná písomne, veď aj protokol o odovzdaní ste robili tak.

Treba sa sním spojiť, predsa chceš aby Ti zaplatil.

Treba sa vyzbrojiť na to stretnutie argumentami, že po 10 dní zistil niečo - a že máš pochybnosti, či to je tak, a napokon už je viac ako 30 dní od vykonanie práce - nech Ti dokáže, že to nebolo upratané.Treba sa brániť, ak neuspeješ, je mi lúto asi budeš musieť odstrániť nedostatky ktoré Ti vytýka.

Toto asi žiadna skúšobňa ani znalec neposúdi, kdo má pravdu.
Infarkt
15.11.07,05:08
Vlado a Katka :

V tej hale pracovalo už pri upratovaní niekoľko ľudí objednávateľa na certifikácii strojov, takže pohyb ľudí tam bol...ale myslím, že to v prípade takejto reklamácie nie je podstatné...
Objednávateľ mi prakticky o 3 dni volal, že toto a tamto...telefonicky som mu povedal, že pred 3 dňami sme spoločne skontrolovali výkon prác a keďže mi podpísal Súpis prác, tak vlastne vyjadril svoj súhlas s kvalitou, množstvom prác...
Písomne, teda poštou mi z ich strany nedošlo nič, len ten mail, ktorý som citoval a ten teda nie je podaním reklamácie ?

Ešte v tom samotnom súpise mám aj takýto text :

Podpísaní vyhlasujú, že objem vykonaných prác uvedených v tomto súpise zodpovedá skutočnému stavu vykonaných prác a tieto údaje budú smerodajné pre fakturáciu poskytovateľa voči objednávateľovi na základe podmienok stanovených v objednávke odberateľa, a na znak súhlasu s týmto súpisom obe zmluvné strany pripájajú svoj podpis.

Argumenty na upratanie po tak dlhej dobe a pri tom, že už počas upratovania sa tam pohybovali jeho zamestnanci sú jednoznačné, ale však on vyjadril svoj súhlas tým že mi podpísal ten Súpis, nie ? Alebo sa mýlim ?
Záruka na to upratanie tam aká asi môže byť ? 24 hodín... ??? 12 hodín... ??? 1 hodina... ???

To je ťažko...pošlem predžalobnú upomienku na úhradu faktúry a uvidím...Tú jeho údajnú reklamáciu (ten mail), tou sa teda ani nemusím zaoberať, nie ?

Myslím, že som v práve...mám potvrdenú objednávku...mám podpísaný Súpis vykonaných prác...mám vystavenú a doručenú faktúru...
Zita5
15.11.07,05:23
Ak môžem pridám svoj názor . Nakoľko ukončenie prác bolo riadne objednávateľom prevzaté , ako píšete spolu ste si prešli miesta a odovzdali objednanú prácu a v momente odovzdávania prác , objednaváteľ nemal námietky , tak vo Vašom prípade vidím špekuláciu zo strany objednávateľa z dôvodu nezapalatenia FA resp. zníženia ceny .

Ak mali námietky , tak to mali vyjadriť písomne v protokole o odovzdaní a prevzatí práce v deň prevzatia a boli by sa nedostatky doriešili do dohodnutého termínu .Ak tam bol napr. hrubá nečistota , tak pri odovzdávačke to muselo byť zjavné .
Podľa môjho názoru nemajú právo to takto reklamovať , ale doporučujem Vám nájsť si čas a prejsť to s ním znovu , aby ste videli a vôbec mali prehľad proti čomu má námietky a potom sa k tomu vyjadriť písomne a hneď na tvare miesta .

Je prehnané ,aby ste to dávali hneď na súd . Treba im písomne doporučene napísať upomienku I,II a potom ak budete vydieť tak to dajte na vymáhanie súdnou cestou .

Na list e-mailom od objednávateľa ohľadom reklamácie treba však odpovedať písomne , aby ste mali doklad o tom ako ste daný problém riešili , nakoľko v prípadnom súdnom spore to budete potrebovať .
VladoaKatka
15.11.07,05:42
Súhlasím so Zita5, treba si nájsť čas a vyriečiť to zoči-voči, aj keby si mal zaplatenú faktúru a príde Ti niečo také nemôžeš to hodiť za hlavu.
9 dní po splatnosti faktúry ešte nie je dôvod na podanie na súd a je to aj veľmi krátka boba.

a to, že aká dlhá doba 24, 12 alebo 8 hodín.

Tento zákon je z dielne Minist. hospodárstva, skús dať dotaz, že na takéto služby akú dlhú reklamačnú dobu máš poskytnúť? Môžno budeš mať šťastie a bude to pre Teba do budúcnosti užitočné.

mimotemy už je návrh novely tohoto zákona v národnej rade.Keď som to porovnávala až také podstatné zmeny čo sľubovali tam nevidím. No uvidíme:D:D:D
Zita5
15.11.07,07:25
Pri tejto téme ešte doplním , že bolo by vhodné , aby ste na upratovacie služby mali vypracované OBCHODNÉ PODMIENKY K ZMLUVE O POSKYTOVANÍ UPRATOVACÍCH SLUŽIEB v ktorých by bolo uvedené , že do koľkých hodín je možné tieto upratovacie práce reklamovať . Možno sa to bude zdať čudné , ale pri upratovacích prácach by som dala možnosť podania reklamácie napr. do 24 hod. odo dňa odovzdania upratovacích prác .
Nad stanovený limit hodín reklamáciu už neprijímate .

Zároveň tieto Obchodné podmienky by som priložila ako súčasť zmluvy s tým , že okrem zmluvy by som žiadala aj podpis na Obchodné podmienky , že zákazník je informovaný o jeho právach ako aj o Vašich povinostiach .
TinkiDinki
15.11.07,10:01
Reklamovať môže až ten kto si niečo kúpil (tovar, alebo služba).

Takže pokial ešte nezaplatil nemá právo na reklamáciu.
V niektorých faktúrach nachádzam texty.
"Tovar je až do zaplatenia majetkom predávajúceho."
Tu je nešťastie že ide o službu, dokonca nie na tvojej prevádzke.

Prvoradé je vymáhanie zaplatenia.
Zoltán Kovács
15.11.07,10:21
Reklamovať môže až ten kto si niečo kúpil (tovar, alebo služba).

Takže pokial ešte nezaplatil nemá právo na reklamáciu.
V niektorých faktúrach nachádzam texty.
"Tovar je až do zaplatenia majetkom predávajúceho."
Tu je nešťastie že ide o službu, dokonca nie na tvojej prevádzke.

Prvoradé je vymáhanie zaplatenia.

Nesúhlasím s týmto tvrdením. To, že služba nebola zaplatená nemá vplyv na možnosť reklamácie. Skôr sa prikláňam k záveru, že objednávateľ sa snaží vyhnúť zaplateniu, nakoľko je čudné, že prebral prácu (čo aj podpisom potvrdil) a až o niekoľko dni reklamoval. Svoje výhrady mal uviesť do zápisnice, resp. preberacieho protokolu.
Infarkt
15.11.07,11:54
Super,

veľmi pekne Vám všetkým ďakujem za ochotu a námahu... :)

Zita5 :
Presne tak, aj ja mám ten dojem, že sa snažia vykrútiť zo zaplatenia, lebo dovtedy s nimi neboli žiadne problémy...nebola to prvá zakázka od nich...zmenila sa tam riaditeľka a asi tam chce dostať "svojich ľudí" :o

Kvôli záruke nebudem robiť Obchodné podmienky, ale prihodím vetu o reklamačnej dobe priamo do toho súpisu, hm ? Lebo nie každú zakázku mám zmluvne podloženú Zmluvou o poskytovaní služieb...na jednorázové zakázky mi stačí objednávka...
A ďakujem ti za ten tip a obrátim sa na ministerstvo hospodárstva s tou záručnou dobou na poskytované služby...samo, že o výsledku rád budem informovať aj na Porade, aby sa mohli aj iní vyvarovať zbytočných problémov :)

VladoaKatka :
Aj Vám ďakujem za neoceniteľné rady a názory...Zoči-voči po takej dobe bude ťažko im niečo vysvetľovať...ten pohyb ich zamestnancov tam bol aj počas upratovania, aj bezprostredne po ňom...To by mohol potom každý jeden môj klient prevziať práce v poriadku a na druhý deň prikázať svojim zamestnancom tam urobiť neporiadok a mňa naháňať, že som nesplnil objednávku, nie ?
Tak ako spomínala Zita5 - osobne prebrali...podpísali...nič nevytkli priamo v tom súpise...Vlastne ten Súpis je mojim štandartom na základe predošlých skúseností...
Infarkt
15.11.07,11:56
Reklamovať môže až ten kto si niečo kúpil (tovar, alebo služba).

Takže pokial ešte nezaplatil nemá právo na reklamáciu.
V niektorých faktúrach nachádzam texty.
"Tovar je až do zaplatenia majetkom predávajúceho."
Tu je nešťastie že ide o službu, dokonca nie na tvojej prevádzke.

Prvoradé je vymáhanie zaplatenia.

Nikde som nenašiel zmienku o tom, že by aj prípadná reklamácia mala odkladný účinok na splatnosť faktúry :confused:

Ten text ja nepoužívam vo faktúrach, nakoľko poskytujem služby a ako spomínaš, ešte k tomu nie vo svojej prevádzke ;)
Infarkt
15.11.07,12:02
Súhlasím so Zita5, treba si nájsť čas a vyriečiť to zoči-voči, aj keby si mal zaplatenú faktúru a príde Ti niečo také nemôžeš to hodiť za hlavu. Nikdy nehádžem nič za hlavu... :) ide mi o princíp
9 dní po splatnosti faktúry ešte nie je dôvod na podanie na súd a je to aj veľmi krátka boba. To hej, ale ja som malý živnostník a každá korunka dobrá...a hlavne načas zaplatená ;) čo na Slovensku nie je až takou samozrejmosťou :o

a to, že aká dlhá doba 24, 12 alebo 8 hodín.

Tento zákon je z dielne Minist. hospodárstva, skús dať dotaz, že na takéto služby akú dlhú reklamačnú dobu máš poskytnúť? Môžno budeš mať šťastie a bude to pre Teba do budúcnosti užitočné. Určite oslovím a dám vedieť tu na Porade, ako to dopadlo, aby aj iní sa mohli vyvarovať zbytočných problémov :)

mimotemy už je návrh novely tohoto zákona v národnej rade.Keď som to porovnávala až také podstatné zmeny čo sľubovali tam nevidím. No uvidíme:D:D:D

Moja reakcia červeným...
Infarkt
23.11.07,13:12
Tak vážení...oficiálna reakcia z Ministerstva hospodárstva SR...


Citujem :
Vážený pán xxx,

Vaša zmluva so spotrebiteľom je tzv. inominátna zmluva podľa § 51 Občianskeho zákonníka, na takéto zmluvy treba aplikovať tie ustanovenia, ktoré obsahu zmluvy najviac zodpovedajú. Vo Vašom prípade sú ustanovenia o oprave a úprave veci (§ 652-656). Podľa § 654 je záručná doba 3 mesiace, ak sa účastníci nedohodnú inak, alebo ak osobitný predpis neustanovuje inak. Teda so svojimi zákazníkmi sa môžete dohodnúť aj na kratšej záručnej dobe, celkom však záručnú dobu vylúčiť nemôžte. Zo žiadneho predpisu nevyplýva žiadna minimálna alebo maximálna záručná doba na upratovacie práce.

S pozdravom

Mgr. Ing. Imrich Csiba
Odbor ochrany spotrebiteľa
Ministerstvo hospodárstva SR
Mierová 19
827 15 Bratislava 212
koniec citátu.

Takisto som sa informoval na SOI-ke v Košiciach, kde som dostal odpoveď v podobnom zmysle :)