myjafcanka
14.11.07,20:35
Porsím o radu. Brat sa rozviedol. Pred 17 rokmi bola spísaná kúpnopredajná zmluva s tým, že splatnosť bude do 10 rokov a za tie roky sa suma za dom zmení o nájom a svokra bude môcť užívať jednu izbu aj s príslušenstvom. Svokra však v dome nebýva a ani neprispieva na bývanie, opravy. Ako to bude s domom po rozvode pri vysporiadaní BSM? Bývalá manželka ho nechce vyplatiť a ani dom predať. Brat uvažoval, že podá návrh na súd, že bývalú manželku vyplatí a bude od jej matky žiadať nájom. Môže? Voprad ďakujem za rady.
Chobot
15.11.07,08:57
Porsím o radu. Brat sa rozviedol. Pred 17 rokmi bola spísaná kúpnopredajná zmluva s tým, že splatnosť bude do 10 rokov a za tie roky sa suma za dom zmení o nájom a svokra bude môcť užívať jednu izbu aj s príslušenstvom. Svokra však v dome nebýva a ani neprispieva na bývanie, opravy. Ako to bude s domom po rozvode pri vysporiadaní BSM? Bývalá manželka ho nechce vyplatiť a ani dom predať. Brat uvažoval, že podá návrh na súd, že bývalú manželku vyplatí a bude od jej matky žiadať nájom. Môže? Voprad ďakujem za rady.

Pravdu povediac, zo zadania som veľmi nepochopil, na šom sa to vlastne vtedy dohodli. Navyše takýto nejaký postup je veľmi neštandardný - v kúpno-predajnej zmluve sa predsa dohodnem na nejakej sume, ktorú do určitého času vyplatím. Ale nie že tá sa bude meniť o "nejaký nájom":confused::confused:, nechápem aký?

Tiež si nenapísal, kto je vlastníkom domu, takže konkrétnu radu asi očakávať nemôžeš. Ani že kto bol predávajúcim a kto kupujúcim.

Teoreticky môže v súdnom návrhu žiadať čokoľvek, otázne je, ako to všetko preukáže a či mu to uzná súd.
myjafcanka
17.11.07,19:26
Kúpnopredajná zmluva bola podpísaná pred 17 rokmi a výlučnými vlastníkmi domu sa stal brat s manželkou. V zmluve bolo zakotvené vecné bremeno užívania jednej miestnosti s príslušenstvom pre matku manželky brata, od ktorej sa dom kupoval. Právo dožitia. V zmluve je napísané, že vecné bremeno a prenáša aj v prípade predaja domu na ďalšieho vlastníka. Pred 12 rokmi sa matka bratovej bývalej manželky odťahovala do vlastného bytu, ktorý zdedila, kde býva doteraz. Po rozvode bývalá manželka odmieta akokolvek vysporiadať BSM, spolieha sa na vecné bremeno. Nechce ho ani vyplatiť, ani dom predať. Ako môže v tomto prípade brat postupovať? Deti sú už samostané, nebývajú doma. Môže žiadať cestou súdu o predanie nehnutelnosti? Bolo by lepšie exmanželku vyplatiť?
Eulalia
18.11.07,07:22
Ako dlho je brat po rozvode? Ak sa do 3 rokov po právoplatnosti rozhodnutia o rozvode na rozdelení BSM nedohodnú, ani nepodajú návrh na jeho rozdelenie súdom, stáva sa brat vlastníkom jednej polovičky domu. Ale je to stále podielové spoluvlatníctvo, čiže patrí mu polovička z každej tehly, každého klinca. V takom prípade by skutočne bolo najlepšie podať návrh na súd na zrušenie spoluvlastníctva. Ak ešte neuplynuli tie 3 roky od právoplatnosti rozvodu, tak to bude návrh na zrušenie a vysporiadanie BSM. Ak už 3 roky uplynuli, bude to návrh na rozdelenie a vysporiadanie podielového spoluvlastníctva. Súd rozhodne, ktorá polovička je čia a ak sa nedohodnú na vyplatení, rozhodne aj o tom, ako sa musia spoluvlastníci vysporiadať, teda kto koho akým spôsobom vyplatí. Môže rozhodnúť aj o predaji nehnuteľnosti a vyplatení spoluvlastníkov.
Chobot
19.11.07,07:48
Kúpnopredajná zmluva bola podpísaná pred 17 rokmi a výlučnými vlastníkmi domu sa stal brat s manželkou. V zmluve bolo zakotvené vecné bremeno užívania jednej miestnosti s príslušenstvom pre matku manželky brata, od ktorej sa dom kupoval. Právo dožitia. V zmluve je napísané, že vecné bremeno a prenáša aj v prípade predaja domu na ďalšieho vlastníka. Pred 12 rokmi sa matka bratovej bývalej manželky odťahovala do vlastného bytu, ktorý zdedila, kde býva doteraz. Po rozvode bývalá manželka odmieta akokolvek vysporiadať BSM, spolieha sa na vecné bremeno. Nechce ho ani vyplatiť, ani dom predať. Ako môže v tomto prípade brat postupovať? Deti sú už samostané, nebývajú doma. Môže žiadať cestou súdu o predanie nehnutelnosti? Bolo by lepšie exmanželku vyplatiť?

AK sa nevedia dohodnúť, zostáva im len tá súdna cesta. Ako už eulalia napísala, po 3 rokoch sa mení BSM na podielové. Môže brat dať návrh na vysporiadanie, stále však zostáva to vecné bremeno. Myslím, že to súd nezruší, aj keď tam jeho ex-svokra nebýva. Takže buď sa nechá vyplatiť (žiadna výhra. lebo súd môže vzhľadom k jej fin. možnostiam nakázať vyplatiť v mesačných splátkach po 1000 SKK), alebo môže navrhnúť, že dom odkúpi a vyplatí ex-manželku. Zostane mu však to vecné bremeno na dome.
d3 !Ur3
19.11.07,15:46
Vecné bremeno je zapísané v katastri nehnuteľnosti?


M I E R
chocholušik
19.11.07,21:45
Áno vecné bremeno je zapísané v katastri nehnuteľností. Vtedy totiž iná možnosť nebola len podpísať že svokru dochováme a pochováme. Som povinný sa o ňu postarať v starobe aj keď sme rozvedení? Ak odkúpim dom a zostane tam to vecné bremeno som povinný sa o ex-svokru postarať ak zostane v dome? Ak dom odkúpim som povinný nájsť ex-manželke náhradné ubytovanie? Ako a kto môže zrušiť to vecné bremeno?
Eulalia
20.11.07,05:19
Sú dve možnosti zrušenia vecného bremena - zmluvne, kde zmluvu o zrušení podpíšu tí istí účastníci, ktorí podpísali zmluvu, ktorou sa vecné bremeno zriadilo. Týmto som si istá. Druhá možnosť je, že vecné bremeno zruší súd pri vysporiadaní spoluvlastníctva. Tu už nie som si taká istá, s týmto som sa ešte nestretla. Teoreticky však táto možnosť existuje.
Čo sa týka svokry, aj keby využila svoje právo a dožila v dome, ktorý by si Ty odkúpil, povinnosť voči nej má predovšetkým jej dcéra, resp. deti. Ak bude dom v Tvojom vlastníctve bez zrušenia vecného bremena, Ty si len povinný nechať ju tam dožiť.
Ak sa s ex-manželkou dohodnete, že odkúpiš jej polovičku a vyplatíš ju, nie si povinný jej zháňať náhradné ubytovanie.
d3 !Ur3
20.11.07,07:22
Sú dve možnosti zrušenia vecného bremena - zmluvne, kde zmluvu o zrušení podpíšu tí istí účastníci, ktorí podpísali zmluvu, ktorou sa vecné bremeno zriadilo. Týmto som si istá. Druhá možnosť je, že vecné bremeno zruší súd pri vysporiadaní spoluvlastníctva. Tu už nie som si taká istá, s týmto som sa ešte nestretla. Teoreticky však táto možnosť existuje.
Čo sa týka svokry, aj keby využila svoje právo a dožila v dome, ktorý by si Ty odkúpil, povinnosť voči nej má predovšetkým jej dcéra, resp. deti. Ak bude dom v Tvojom vlastníctve bez zrušenia vecného bremena, Ty si len povinný nechať ju tam dožiť.
Ak sa s ex-manželkou dohodnete, že odkúpiš jej polovičku a vyplatíš ju, nie si povinný jej zháňať náhradné ubytovanie.

K druhej možnosti snáď toľko, že súd v prípade opísanom zadávateľom nemôže zrušiť vecné bremeno.

M I E R

M I E R
judyt
05.12.07,09:31
Ahojte, chceli by sem dat vecne bremeno na pozemok, ale neviem, ze ako to zacat, ake tlacivo poslat atd. :mee:Viete pomoct? Bola by som rada DAkUJEM DOPREDU
Chobot
05.12.07,09:55
Ahojte, chceli by sem dat vecne bremeno na pozemok, ale neviem, ze ako to zacat, ake tlacivo poslat atd. :mee:Viete pomoct? Bola by som rada DAkUJEM DOPREDU

Napíš trochu viac o probléme, z tohto popisu ti nevieme pomôcť. Napíš, ohľadne čoho má byť to bremeno, kto je majiteľom pozemku a kto bude benefitovať z toho.
vieroslava
06.12.07,18:59
Vecné bremeno sa zriaďuje zmluvou, ktorú spíše majiteľ pozemku (povinný z vecného bremena) s niekým, v prospech koho vecné bremeno bude zriadené (oprávnený z vecného bremena). Zmluva v počte toľko, koľko je účastníkov zmluvy +2 zmluvy pre potreby katastra podávate spolu s návrhom na vklad zmluvy do katastra, príslušnej správe katastra podľa okresu, kde sa pozemok nachádza. Tento úkon sa spoplatňuje kolkovými známkami v hodnote 2000 Sk pri podaní návrhu.