janka2007
14.11.07,21:02
Pred rokom som stratila zamestnanie na polovičný úväzok. Dostala som odstupné, zaevidovala som sa na úrade práce ,odkiaľ som nedostávala ani korunu. Počas tohto obdobia som sa zúčastňovala rekvalifikačných kurzov.
Uvažovala som o zriadení živnosti s uplatnením príspevku od štátu. Tu som ešte vtedy netušíla, že som v treťom mesiaci neplánovaného tehotenstva/proste podarený rok/, lebo v mojom veku už máloktorá žena pomýšľa na rodičovstvo.
Ešte chcem uviesť, že môj manžel založil pred pár týždňami s partnerom s.r.o. čku/bez zamestnancov/.

Prosím Vás o radu, ako to je pri nároku oberania rodičovského príspevku a materskej v prípadoch:
1. Ak zostanem naďalej nezamestnaná.
2. Ak si založím živnosť s pridelením štátneho príspevku.
3. Ak sa zamestnám sa v manželovej s.r.o. /aké mu budú plynúť záväzky voči mne, ako zamestnancovi./

:) Hoci nemám veľa dôvodov na úsmev, verím že aj túto peklitú situáciu zvládneme, ako sme zvládli nemálo ťažkých období v našom dvadsaťročnom manželstve.
Ak by ste nám pomohli radou, boli by sme vám povďačný.

S úctou Vaším vedomostiam a spolupatričnosti

Janka
veronikasad
14.11.07,21:59
Doplň prosím, koľko si bola zamestnaná v predch. zamestnaní.
Nárok na materské vzniká ak je žena nem.poistená v posledných dvoch rokoch 270 dní. /môže byť aj skrátený úväzok/.Ak by ti to pôrodu vyšlo, bolo by dobré zamestnať sa v manželovej s.r.o-čke. Materské sa vypočítava z vymeriavacieho základu /príjmu/ za predch. kal. rok, teda ak termín pôrodu bude až v roku 2008, bolo by vhodné do konca roku 2007 odvádzať nem. poistenie z max. vymer. základu.

Ak nesplňaš podmienku 270 dní v posledných dvoch rokov, vznikne ti nárok na rodičovský príspevok odo dňa pôrodu.
Ak by si aj zostala v evidencii úradu práce,/bude za teba platiť zdravotné poistenie/, je vhodné začať si platiť dobrovolné nem. poistenie. Na "svoje" nemocenské by si z neho síce mala nárok až po 270 dňoch poistenia, ale môžeš z neho čerpať ošetrovné v prípade ochorenia dieťaťa.
Na PORADE je veľa príspevkov ohľadom materského, skús zadať cez vyhľadávač materské.

--------
Veronika