Krakonoš
14.11.07,22:16
Ahoj poraďáci, potrebovala by som poradiť.
Vydavateľstvo predáva knihy. Knihy v konečnej podobe prídu od dodávateľa(tlačiarne), ale predtým vydavateľstvo kúpi autorské práva alebo zaplatí honorár, urobí korektúry textu, v grafickom štúdiu si dá navrhnúť obálku knihy...
Jedná sa o výrobok alebo tovar?
Ďakujem za pomoc.
Krakonoš
17.11.07,21:13
Nikto mi neporadííí?
Zoltán Kovács
17.11.07,21:16
Tovar - je "vec", ktorá sa predáva v nezmenenej podobe.
Výrobok - sám sa podielaš na jeho tvorbe, výrobe.
Zita5
17.11.07,21:21
Ahoj poraďáci, potrebovala by som poradiť.
Vydavateľstvo predáva knihy. Knihy v konečnej podobe prídu od dodávateľa(tlačiarne), ale predtým vydavateľstvo kúpi autorské práva alebo zaplatí honorár, urobí korektúry textu, v grafickom štúdiu si dá navrhnúť obálku knihy...
Jedná sa o výrobok alebo tovar?
Ďakujem za pomoc.

Tlačiareň predáva tovar .....čiže sa jedná o tovar
Prikladám Metod.pokyn
http://www.porada.sk/569171-post2.html
SlavkaS
17.11.07,21:24
Zoltán Kovács
17.11.07,21:25
Tlačiareň predáva tovar .....čiže sa jedná o tovar
Prikladám Metod.pokyn
http://www.porada.sk/569171-post2.html

JA som to pochopil tak, že vydávateľstvo si objednáva tlač, a netlačí sám tie knihy.
Zita5
17.11.07,21:27
JA som to pochopil tak, že vydávateľstvo si objednáva tlač, a netlačí sám tie knihy.

Aj tlačiareň môže byť vydavateľom ,ale aj keby nie , tak tlačiareň predáva vydavateľstvu tovar ......viď Metodický pokyn
Zoltán Kovács
17.11.07,21:29
Aj tlačiareň môže byť vydavateľom ,ale aj keby nie , tak tlačiareň predáva vydavateľstvu tovar ......viď Metodický pokyn

To je pravda, že aj tlačiareň môže byť vydávateľom. Ale v zadaní je to jasné, že vydávateľ nie je tlačiarom. A vydávateľ, ktorý nie je zároveň tlačiarňou potom čo predáva? Tovar alebo vl.výrobok?
Zita5
17.11.07,21:33
To je pravda, že aj tlačiareň môže byť vydávateľom. Ale v zadaní je to jasné, že vydávateľ nie je tlačiarom. A vydávateľ, ktorý nie je zároveň tlačiarňou potom čo predáva? Tovar alebo vl.výrobok?

Vydavateľstvo predáva tovar . Však posudzuj podľa Metodického pokynu .
Zoltán Kovács
17.11.07,21:41
Vydavateľstvo predáva tovar . Však posudzuj podľa Metodického pokynu .

Budem posudzovať. Ale nie som na 100% presvedčený. Náklady na graf.úpravu,korektúru, zalomenie textu atď..... mňa to inklinuje k vl.výrobku.
Zita5
17.11.07,22:21
Budem posudzovať. Ale nie som na 100% presvedčený. Náklady na graf.úpravu,korektúru, zalomenie textu atď..... mňa to inklinuje k vl.výrobku.

Vieš mne grafická úprava ,korektúra a zalomenie textu nehovorí nič o vlastnom výrobku ......ak spracovanú knihu včetne graficky spracovanej obálky dodajú na CD do tlačiarne , tak to ešte neznamená , že je to vl.výrobok , to je len spracovanie podkladov pred výrobou knihy .Čiže v tejto fáze to nie je ešte ani tovarom , ani vl.výrobkom .

Ale ak sa kniha vyrobí , tlačiareň musí tento úkon podľa Metodického pokynu DPH posudzovať ako tovar , nakoľko nič viacej vydavateľstvo nedodalo do tlačiarne , len podklad spracovaný na CD.
To znamená, že vydavateľstvo to nemôže posudzovať ako vlastný výrobok ,ale ako tovar .
Ajuška
17.11.07,22:30
Vieš mne grafická úprava ,korektúra a zalomenie textu nehovorí nič o vlastnom výrobku ......ak spracovanú knihu včetne graficky spracovanej obálky dodajú na CD do tlačaiarne , tak to ešte nie je nič , to je len spracovanie podkladov pred výrobou knihy .Čiže v tejto fáze to nie je ešte ani tovarom , ani vl.výrobkom .

Ale ak sa kniha vyrobí , tlačiareň musí tento úkon posudzovať ako tovar .

...Zitka prepáč, ale práve tu sa mi zdá že si protirečíš...:rolleyes:
Zita5
17.11.07,22:38
...Zitka prepáč, ale práve tu sa mi zdá že si protirečíš...:rolleyes:

Ajuška , prepáč , ešte som dopisovala príspevok , čiže si citovala nie komplet upravený príspevok . Ale neviem v čom si protirečím . Napíš mi to , však v predchádzajúcich príspevkoch je priložený Metodický pokyn k posudzovaniu tlačiarenských úkonov .
Ajuška
17.11.07,22:46
Ajuška , prepáč , ešte som dopisovala príspevok , čiže si citovala nie komplet upravený príspevok . Ale neviem v čom si protirečím . Napíš mi to , však v predchádzajúcich príspevkoch je priložený Metodický pokyn k posudzovaniu tlačiarenských úkonov .

MP jednoznačne posudzuje kedy tovar a kedy služby... ja som len zdôraznila Tvoju vetu v ktorej si uviedla, že to, čo prijmú od autora nie je ešte ani výrobkom ani tovarom - tento výklad smeruje jednoznačne k vlastnému výrobku...:rolleyes:...a o tom v MP nie je ani ťuk... Súhlasím s Tebou že odpoveď pre zadávateľa je = tovar...:rolleyes:
Krakonoš
19.11.07,13:00
Ďakujem.
renix1
18.01.09,20:36
Mám podobný prípad a som z toho trochu popletená prosím pomôžte mi. Vydavateľstvo si objedná tlač a tlačovú prípavu u nás, my to upravíme a dáme to do tlačiarne vytlačiť, tlačiareň nám fakturuje za tlač knihy (dodanie tovaru??) a my fakturujeme vydavateľovi tlačovú prípravu aj tlač. Tlačová príprava je služba, nie? a refakturácia tlače je dodanie tovaru? Ako to zaúčtujem? 602 aj 604?
renix1
19.01.09,07:54
prosím poraďte mi niekto. ďakujem