buba
15.11.07,05:32
Keď je starobný dôchodca konateľ a spoločník s.r.o. môže mať dohodu o pracovnej činnosti v tej istej s.r.o. a aké odvody musí platiť?
liba2
15.11.07,05:15
Keď je starobný dôchodca konateľ a spoločník s.r.o. môže mať dohodu o pracovnej činnosti v tej istej s.r.o. a aké odvody musí platiť?
Dohodu o pracovnej činnosti môže mať uzatvorenú.
Do ZP neplatí nič.
Do SP platí 0,8 % úrazové poistenie + 0,25 % garančné poistenie.
azuz
15.11.07,05:52
Nie som si istá, ale myslím si že do ZP platí aj on aj zamestnávateľ, lebo podľa § 11 ods. 3 písm.i/ zákona o zdrav. poistení je považovaný za zamestnanca.
Zoltán Kovács
15.11.07,05:59
Nie som si istá, ale myslím si že do ZP platí aj on aj zamestnávateľ, lebo podľa § 11 ods. 3 písm.i/ zákona o zdrav. poistení je považovaný za zamestnanca.

Do ZP sa neplatí. Ten príjem nemá z titulu konateľstva, nie je to odmena za výkon funkcie konateľa. Na funkciu konateľa sa neuzatvára dohoda. Zrejme je to na iný druh práce ako funkcia konateľa.
Jana Motyčková
15.11.07,07:11
Do ZP sa neplatí. Ten príjem nemá z titulu konateľstva, nie je to odmena za výkon funkcie konateľa. Na funkciu konateľa sa neuzatvára dohoda. Zrejme je to na iný druh práce ako funkcia konateľa.
V §11 ods.3 písm.i) nejde o príjem konateľa ale o príjem spoločníka, a spoločník, ak za prácu pre spoločnosť je odmeňovaný formou, ktorá sa považuje za príjem zo závislej činnosti, tak je považovaný za zamestnanca. DoPČ je práca pre spoložnosť a je to príjem zo závislej činnosti, takže ZP by platiť mal ako zamestnanec.
liba2
15.11.07,07:25
Keď je starobný dôchodca konateľ a spoločník s.r.o. môže mať dohodu o pracovnej činnosti v tej istej s.r.o. a aké odvody musí platiť?
Preto aby sme správne odpovedali treba ešte doplniť toto zadanie:
Dohoda o pracovnej činnosti ma byť uzatvorená s dotyčným ako
- s konateľom ?
- so spoločníkom ?
- na akú činnosť ? prácu ?

Inak sa naše odpovede líšia a je to z nedostatku informácií.
buba
15.11.07,07:39
na inú činnosť , nie ako konateľ ani ako spoločník
azuz
15.11.07,07:52
Podľa mňa je jedno akú prácu vykonáva.
Za zamestnanca sa pre zdrav. poistenie považuje ten spoločník, ktorý v pre spoločnosť vykonáva prácu, za ktorú je odmeňovaný formou, ktorá sa považuje za príjem zo závislej činnosti (podľa už spomínaného § 11 ods. 3 písm.i/). Takže ak má za prácu príjem, ktorý je považovaný za príjem zo závislej činnosti (to z dohody má), musí platiť ZP.
Jana Motyčková
15.11.07,07:59
Samozrejme na činnosť spoločníka ani konateľa nemôže mať DoPČ. Ale je to spoločník, z DoPČ má príjem zo závislej činnosti, a teda jepovažovaný za zamestnaca pre ZP.
Denda
15.11.07,08:19
Nie je podstatné, že je dôchodca?
Jana Motyčková
15.11.07,08:25
To, že je dôchodca je dôležité až v RZZP - tam je možné, že ak príjem nepresiahne určitú hranicu, zaplatené preddavky sa vrátia. Tiež po chystanej novele sa to možno už bude inak posudzovať, ale zrejme tiež až v RZZP.
buba
15.11.07,08:36
takže, treba sťahovať do zdravotnej alebo nie?
gokko
30.01.08,13:24
obnovujem túto tému, prosím vás, konateľ, spoločník, dôchodca a dohoda o PČ na prácu napr. obchodník- platí zdravotné poistenie od 1.1.2008?
Nemôžem sa dopátrať odpovede. Ďakujem.
gokko
30.01.08,15:40
Zo seminára (Jozefa Mihála) viem, že dôchodcovia v roku 2008 neplatia ZP z príjmov na dohodu o PČ (lebo sú poistencami štátu), ale čo ak je dôchodca konateľ a spoločník s.r.o.? Dohodu má na iné práce - obchodník. Nemusí platiť ZP ?
liba2
30.01.08,17:46
Zo seminára (Jozefa Mihála) viem, že dôchodcovia v roku 2008 neplatia ZP z príjmov na dohodu o PČ (lebo sú poistencami štátu), ale čo ak je dôchodca konateľ a spoločník s.r.o.? Dohodu má na iné práce - obchodník. Nemusí platiť ZP ?
1. Z príjmu na DoPČ sa platia len odvody do SP bez ohľadu na to, či ide o dôchodcu alebo nie.
2. Z príjmu konateľa za výkon funkcie sa platí odvod do ZP.
3. Ak konateľ má odmenu za inú činnosť (obchodník) na základe DoPČ, platí bod 1.

Presná odpoveď je v príspevkoch č. 3,5,8 a 9 od Janky Motyčkovej a azuz.
gokko
30.01.08,18:11
Ďakujem pekne. Pre bežného zamestnanca (nie spoločníka) je to jednoduchšie. Zmiatlo ma, že Jana Motyčková píše (prísp.5), že spoločník s.r.o. ak má uzatvorenú DoPČ je pre ZP považovaný za zamestnanca a teda musí platiť ZP. Že nezáleží
1: že je dôchodca,
2.a dohoda je na inú prácu , nie na funkciu konateľa.
3. dôležité je, že je spoločník ?
liba2
30.01.08,18:35
Čo píše Janka Motyčková v tejto téme, je pre mňa sväté, je to odborníčka na túto problematiku.
Preto som si prečítala ešte raz všetko od začiatku. Odpovede na tvoju otázku tam sú.
Moja odpoveď nie je správna. Drž sa toho čo odpovedá Janka Motyčková a azuz v príspevkoch č. 3,5,8 a 9 aj 11..
A ospravedlňujem sa. :)
gokko
30.01.08,18:43
To, že je dôchodca je dôležité až v RZZP - tam je možné, že ak príjem nepresiahne určitú hranicu, zaplatené preddavky sa vrátia. Tiež po chystanej novele sa to možno už bude inak posudzovať, ale zrejme tiež až v RZZP.
Ďakujem liba2, Jana Motyčková to napísala jasne, ale teraz mne ide o to, že či sa teda od 1.1.2008 zmenilo niečo v tom zmysle, že ten spoločník je aj dôchodca a teda či náhodou už nemusí platiť ZP z dohody o pracovnej činnosti. Prosím vás, neviete niekto?
liba2
30.01.08,18:46
Ja predpokladám, že keby to tak bolo, tak Jana Motyčková by to uviedla.
Okrem toho: vidím že máš prístup na draka, tak čo tam nelistuješ ? tam sú aktuálne a presné informácie :).
gokko
30.01.08,19:08
Áno, idem hladať v drak... Ďakujem.
gokko
31.01.08,10:17
Odpoveď som zatiaľ nenašla. Prosím , skúsim sa spýtať ešte raz, spoločník s.r.o., zároveň dôchodca, ktorý má dohodu o PČ (na prácu obchodníka) v tej istej firme, v ktorej je spoločníkom. Od 1.1.2008 platí odvody do ZP z tejto dohody? Alebo neplatí, lebo sa príjem z dohody pre dôchodocov počíta medzi vyňaté príjmy ? Ďakujem.
gokko
01.02.08,10:15
ešte skúsim posunúť...
Jana Motyčková
03.02.08,12:58
Musím si to premyslieť, a momentálne som veľmi vyťažená v práci. Počkajte pár dní.
Zoltán Kovács
03.02.08,13:03
Dohoda o pracovnej činnosti nezakladá účasť na zdravotnom poistení. Alebo mám mylné info?
Evanka
03.02.08,13:23
Odpoveď som zatiaľ nenašla. Prosím , skúsim sa spýtať ešte raz, spoločník s.r.o., zároveň dôchodca, ktorý má dohodu o PČ (na prácu obchodníka) v tej istej firme, v ktorej je spoločníkom. Od 1.1.2008 platí odvody do ZP z tejto dohody? Alebo neplatí, lebo sa príjem z dohody pre dôchodocov počíta medzi vyňaté príjmy ? Ďakujem.
Ak sa jedná o spoločníka s.r.o., dohoda zakladá účasť na ZP. Pri ročnom zúčtovaní ZP mu však poisťovňa preplatok ako dôchodcovi vráti.
Zoltán Kovács
03.02.08,13:25
Ak sa jedná o spoločníka s.r.o., dohoda zakladá účasť na ZP. Pri ročnom zúčtovaní ZP mu však poisťovňa preplatok ako dôchodcovi vráti.

Nasmeruj ma prosím ťa na príslušný § zákona o ZP. Ďakujem.
Evanka
03.02.08,13:30
Nasmeruj ma prosím ťa na príslušný § zákona o ZP. Ďakujem.
Z o ZP § 11 ods. 3 písm i)
Zoltán Kovács
03.02.08,13:33
Z o ZP § 11 ods. 2 písm i)

Ja som toto ustanovenie chápal vo vzťahu konateľskej odmeny bez zmluvy, a nie DoPČ. Opravujem odmena konateľa bez zmluvy je písmeno h) §11. Ďakujem.
gokko
03.02.08,17:36
Ak sa jedná o spoločníka s.r.o., dohoda zakladá účasť na ZP. Pri ročnom zúčtovaní ZP mu však poisťovňa preplatok ako dôchodcovi vráti.
Keďže dôchodca nemá teraz od 1.1. príjem z dohody "obmedzený ", vráti ZP jemu aj firme celý zaplatený preddavok, ale až niekedy v septembri 2009?
gokko
03.02.08,17:38
Musím si to premyslieť, a momentálne som veľmi vyťažená v práci. Počkajte pár dní.
Ďakujem , že sa s tým budete zaoberať, rada počkám na váš názor. A ďakujem aj smith a evanka.
Jozef Mihál
03.02.08,18:52
Viď odpoveď od Evanka (príspevok č.25). Zopakujem svojimi slovami:

1. Ak má spoločník s.r.o. v svojej s.r.o. príjem zo závislej činnosti - napríklad na dohodu - považuje sa na účely zákona o zdr.poistení za zamestnanca s.r.o.

2. Ak má dôchodca ako zamestnanec príjmy do 58283 Sk za rok 2007, tak ak podá RZZP, vráti mu ZP preddavky, rovnako vráti ZP preddavky zamestnávateľovi, pretože je a zostáva poistencom štátu a ako zamestnanec má poistné nulové. V DRAK-ovi:

http://www.porada.sk/t63289-novela-zakona-o-zdravotnom-poisteni-posunuta-do-druheho-citania.html

Pre rok 2008 ide o sumu príjmov do 64332 Sk.
gokko
03.02.08,19:01
Ten príjem na dohodu bude v r.2008 vyšší ako ako 64332 Sk, takže ak tomu rozumiem dobre, vtedy poisťovňa dôchodcovi - spoločníkovi nevráti preddavky?
Jozef Mihál
03.02.08,19:06
Ak bude príjem zamestnanca - dôchodcu, za rok 2008 vyšší ako 64332 Sk, ZP preddavky nevráti.
gokko
03.02.08,19:08
Ďakujem za vysvetlenie. Dúfali sme, že tú dohodu môžeme považovať za vyňaté príjmy. Skúsime to vyriešiť inak.
Jankaaa
05.02.08,13:04
Ak má dôchodca ako zamestnanec príjmy do 58283 Sk za rok 2007 , a podá RZZP sám /nie zamestnávateľ/ vráti ZP preplatky aj zamestnávateľovi? Alebo musí zamestnávateľ nejako o tieto preplatky požiadať ZP? Dokedy je potrebné podať RZZP za rok 2007? /do konca marca?/ alebo to platí až za rok 2008?
Vopred ďakujem.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Jana Motyčková
05.02.08,13:51
Zamestnanec oznámi na tlačive preplatok zamestnávateľa zamestnávateľovi (do 31.8.2008). Zamestnávateľ do konca septembra vyplní oznámenie zdravotnej poisťovni, kde vyčísli všetky preplatky/nedoplatky od 100 Sk hore za zamestnancov ktorým RZZP robil a ktoré mu boli oznámené, sumy spočíta. Ak má výsledný nedoplatok, tento zaplatí do ZP. Ak má preplatok, tento mu ZP vráti - mala by do 31.10.2008.
RZZP za rok 2007 treba vykonať a podať do 30.6.2008.
Jankaaa
05.02.08,15:05
Ďakujem. :---
nicolet
18.02.08,09:47
Zamestnanec oznámi na tlačive preplatok zamestnávateľa zamestnávateľovi (do 31.8.2008). Zamestnávateľ do konca septembra vyplní oznámenie zdravotnej poisťovni, kde vyčísli všetky preplatky/nedoplatky od 100 Sk hore za zamestnancov ktorým RZZP robil a ktoré mu boli oznámené, sumy spočíta. Ak má výsledný nedoplatok, tento zaplatí do ZP. Ak má preplatok, tento mu ZP vráti - mala by do 31.10.2008.
RZZP za rok 2007 treba vykonať a podať do 30.6.2008.

A ako mám postupovať keď som tie odvody nezrážala (od júla 2007) ani za zamestanca ani za zamestnávateľa. Dá sa to vyriešit pri RZZP? Bola som v tom, že odvody z DPC nemusím odvadzať.(Jedná sa o spoločníka, dôchodcu a príjem z dohody o prac. činnosti - nie prijem z titulu konateľa ani spoločníka).
zuzanask
04.10.08,06:36
dochodca, konatel a spolocnik ma od 1.9.08 dohodu o pracovnej cinnosti. do zp ho firma neprihlasila. mala by tak urobit? a z vyplaty za september mu zrazit odvody v takej vyske ako zamestnancovi?
Jozef Mihál
04.10.08,17:28
Je spoločník, má odmenu zdaňovanú ako príjem zo závislej činnosti (DoPČ), preto ho s.r.o. mala prihlásiť v ZP ako zamestnanca a má odvádzať z odmeny preddavky ako za zamestnanca. Minimálny VZ určený v takomto prípade nie je.
Zdenka 0705
23.06.09,08:01
Mám tiež takýto prípad, kedy je spoločník-konateľ starobný dôchodca- vlastná s.r.o. a má DOPč. Takže prihlásim do ZP a nevzťahuje sa naň minimálny VZ? Má totiž mesačnú odmenu 45 €, soft ma upozorňuje na úpravu VZ. Mám to "odignorovať"?
Ďalší spol. - kontateľ - vlastná s.r.o., má DOPč, má zažiadané o starobný dôchodok k 21.3.2009. Výmer ešte nemá. Mám ho už teraz považovať za star. dôchodcu a odvádzať do ZP sumy menšie než minimálny VZ? Alebo upraviť minimálny VZ pre ZP?
Ďakujem pekne za odpovede.
Jana Motyčková
23.06.09,08:05
Mimum sa na spoločníka s dohodou nevzťahuje. V oboch prípadoch.
Zdenka 0705
23.06.09,08:16
Ďakujem ešte raz, aj za rýchlu odpoveď.
LenkaBr
01.07.09,08:01
Ďakujem za vysvetlenie. Dúfali sme, že tú dohodu môžeme považovať za vyňaté príjmy. Skúsime to vyriešiť inak.


Dobrý deň, môžem sa opýtať, ako ste poriešili tento prípad?

U nás v tomto období podobný prípad - jednorazová odmena vyššia ako mesačný maximálny VZ. Na moju otázku, či môžeme odviesť v tomto mesiaci odvod 4 + 10% zo skutočného VZ, nielen z maximálneho, mi bolo povedané, že je to nemožné, lebo im to neumožňuje SW.

To by znamenalo, že keď za túto zákazku dostaneme od odberateľa peniaze v čase splatnosti a vyplatíme tohto zamestnanca, musíme mu zraziť ZP len z 2006,17 € a o rok, (ked možno budeme v nepriaznivej situácii), tak doplatiť zvyšok v RZZP?! Alebo si (aj zamestnanec) máme "odložiť"?
KEJKA
01.07.09,08:37
podľa mňa ak zaplatíte viac, tak to ZP bude evidovať ako preplatok, a ten započítate na nedoplatok vyčíslený v budúcom roku.
Iné riešenie: nemusíte minúť peniaze určené na očakávaný doplatok. Ved o nom viete už teraz. Odložte si ho na termínovaný vklad a o rok si ho nájdete. :-) :-)