m.marcela
15.11.07,07:56
Dobré ránko,
písalo sa tu veľa o výdavkoch na reklamu a prezentáciu. Ja mám tiež otázočku. Sme spoločnosť, ktorá je distribútorom zdravotného materiálu firmy XY. Robíme rôzne semináre a prezentujeme tovar, ktorý je označený logom tejto spoločnosti. Nakoľko je to zdravotný tovar, ktorý má hodnotu nad 500 Sk a my ho používame na seminároch a školeniach pre potencionálnych pacientov, je správne, ak zaúčtujem 504/132 a odvediem DPH? Je to pre mňa daňový náklad?
Ďakujem.
m.marcela
15.11.07,10:13
nikto neporadí?prosííííím
vikinka
15.11.07,10:21
Ostatné výdavky na reprezentáciu,napr.bezplatne poskytnuté reklamné predmety v jednotkovej výške vyššej ako 500sk/ks sú neuznaným daň.výdavkom.
Zoltán Kovács
15.11.07,10:25
Podľa mňa v tomto prípade nejde o reklamné predmety, skôr o nejaké vzorky tovaru, ktoré by som zaúčtoval ako vlastnú spotrebu.
Najprv zo skladu tovaru na material 112/132, a následne 501/112.

Pod reklamnými predmetmi rozumiem predmety, ktoré nemajú priamu súvislosť s podnikateľskou činnosťou ale sú označené s logom firmy, a služia na "pripomínanie" názvu firmy pri "použití" reklamného predmetu. Napr. zapalovače, daždníky.......
MartinkoK
15.11.07,10:36
Podľa mňa v tomto prípade nejde o reklamné predmety, skôr o nejaké vzorky tovaru, ktoré by som zaúčtoval ako vlastnú spotrebu.
Najprv zo skladu tovaru na material 112/132, a následne 501/112.

Pod reklamnými predmetmi rozumiem predmety, ktoré nemajú priamu súvislosť s podnikateľskou činnosťou ale sú označené s logom firmy, a služia na "pripomínanie" názvu firmy pri "použití" reklamného predmetu. Napr. zapalovače, daždníky.......

Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať, my sme výrobcovia kľúčov, dávame našim odberateľom vzorky na skúšku, cena jedného je 2,90 Sk bez DPH môžem to zaúčtovať ako vlastnú spotrebu?
betka
15.11.07,10:40
Výdavky na reklamu uznané za daňové výdavky - drsr

Výdavky (náklady) na reklamu vynaložené podľa podmienok stanovených v § 19 ods. 2 písm. k) a § 2 písm. i) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o dani z príjmov“) sú uznanými daňovými výdavkami na rozdiel od výdavkov (nákladov) na reprezentáciu, ktoré nie sú uznanými daňovými výdavkami podľa znenia § 21 ods. 1 písm. h) zákona o dani z príjmov s výnimkou tu stanovenou.
Náklady na reklamu zákon inak neobmedzuje, ani bližšie nešpecifikuje. Ak dochádza u daňovníka k predaju tovaru, daňovo uznanými výdavkami na reklamnú činnosť sú napr. náklady na poskytnutie jednorázových spotrebiteľských balení alebo vzoriek tovaru, organizovanie ochutnávok tovaru, inzercia, poskytnutie reklamných a propagačných predmetov a pod.
V prípade, že daňovníkovi vzniknú v rámci reklamnej činnosti tovaru aj iné náklady, tieto sú posudzované v zmysle platných ustanovení zákona. Inými nákladmi sú napríklad náklady na poskytnutie darčekov pre zákazníkov, dopravu zákazníkov do miesta, v ktorom dochádza k predvedeniu výrobku, na poskytnutie obedov pre zákazníkov, na prenájom miestnosti a na poskytnutie odmeny pre hovorcu.
To znamená, že v súlade s vyššie uvedeným náklady vynaložené na obstaranie darčekov, dopravu a obed pre zákazníkov sú nedaňovými výdavkami daňovníka (§ 21 ods. 1 zákona o dani z príjmov). Náklady na prenájom miestnosti a odmenu pre hovorcu sú uznané za daňové výdavky pri predpoklade splnenia podmienok stanovených zákonom.
m.marcela
15.11.07,11:52
smith,
to znamená, že keď to mám na vlastnú spotrebu DPH neodvádzam ani u vzoriek nad 500 SK?
Zoltán Kovács
15.11.07,11:55
smith,
to znamená, že keď to mám na vlastnú spotrebu DPH neodvádzam ani u vzoriek nad 500 SK?

Nie.
m.marcela
15.11.07,11:58
srdečná vďaka
Vladimír Ozimý
15.11.07,12:29
smith,
to znamená, že keď to mám na vlastnú spotrebu DPH neodvádzam ani u vzoriek nad 500 SK?

nesúhlasím. Máte jasne napísané. Bezodplatné dodanie obchodných vzoriek na reklamu. Ak sú vzorky použité na osobnú spotrebu musíte odviesť DPH v každom prípade. Samozrejme ide o dokázateľnosť či ste to použili na účely reklamy alebo to máte doma zavesené :)...ale aj to je podľa mňa dokázateľné inak by tovar ktorý by zvyšoval v inventúre použil na takéto vzorky :)
Zoltán Kovács
15.11.07,12:52
nesúhlasím. Máte jasne napísané. Bezodplatné dodanie obchodných vzoriek na reklamu. Ak sú vzorky použité na osobnú spotrebu musíte odviesť DPH v každom prípade. Samozrejme ide o dokázateľnosť či ste to použili na účely reklamy alebo to máte doma zavesené :)...ale aj to je podľa mňa dokázateľné inak by tovar ktorý by zvyšoval v inventúre použil na takéto vzorky :)

Nemyslím si, že v rámci školenia dávajú to ako reklamu.
Položím otázku: Predajňa obkladov a dlažieb použije obklad na vybudovanie tzv.koje ako výstavný kút. Z použitých obkladov má odviesť DPH?
Vladimír Ozimý
15.11.07,13:07
nejde podľa mňa o osobnú spotrebu to je niečo iné...ja hovorím o osobnej spotrebe...
Zoltán Kovács
15.11.07,13:10
Ja to skôr chápem ako pomôcka pri tom školení. A internou smernicou by som to preúčtoval z tovaru na material do spotreby.
Vladimír Ozimý
15.11.07,13:24
Ja to skôr chápem ako pomôcka pri tom školení. A internou smernicou by som to preúčtoval z tovaru na material do spotreby.

uzavriem to lebo si rozumieme ale každý o niečom inom :D. skrátka ak tá vlastná spotreba bude na podnikanie tak je to proste v pohode výdavok aj dph uznateľné ak proste to je osobná spotreba tak odviesť dph a nejde o daňový výdavok hawk :)
Zoltán Kovács
15.11.07,13:26
uzavriem to lebo si rozumieme ale každý o niečom inom :D. skrátka ak tá vlastná spotreba bude na podnikanie tak je to proste v pohode výdavok aj dph uznateľné ak proste to je osobná spotreba tak odviesť dph a nejde o daňový výdavok hawk :)

S týmto len súhlasiť môžem. mimotemy A doriešili sme pôvodný problém?
Vladimír Ozimý
15.11.07,13:28
S týmto len súhlasiť môžem. mimotemy A doriešili sme pôvodný problém?

no nechali sme sa uniesť to súhlasim s tebou. Podľa mňa takisto ide o vzorky a tým pádom v plnej výške do nákladov a netreba odvádzať dph na výstupe. reklamný predmet by to bol len ak by išlo o prezent ktorý ako si už definoval má pripomenúť meno atď firmy...
Ajuška
17.11.07,19:21
S týmto len súhlasiť môžem. mimotemy A doriešili sme pôvodný problém?


...pôvodný problém ste doriešili v pohode...:rolleyes:...napriek tomu, že chvíľami to vyzeralo že osobná spotreba je to isté ako vlastná spotreba...:rolleyes:
MartinkoK
20.11.07,08:27
Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať, my sme výrobcovia kľúčov, dávame našim odberateľom vzorky na skúšku, cena jedného je 2,90 Sk bez DPH môžem to zaúčtovať ako vlastnú spotrebu?

Takže ak som dobre pochopila ak dám odberateľovi kľúče ako vzorku môžem ich zaúčtovať priamo do spotreby na účet 501.01 - spotreba materiálu alebo si mám na to urobiť osobitnú AN.