VASABI
15.11.07,08:24
Vie mi niekto poradiť v ktorom zákone či vyhláške je zadefinovaná doba prihlásenia a odhlásenia dieťaťa na a z obedu v školskej jedálni základnej školy? Dieťa mi večer ochorie a ráno o 7.00 hod. mi ho pani kuchárka odmietne z obeda odhlásiť s odôvodnením, že je povinná to urobiť len ak dieťa odhlásim 24 hod. pred podávaním obedov.
Pohar
15.11.07,10:28
ja volám o 7.30 a v pohode ma odhlásia. Veď keď dieťa v noci ochorie tak kedy máš zavolať?......Asi závisi od vedúcej. Ale zas v škôlke to nechceli v ten deň ráno.......v týždni. Iba v pondelok ráno keď sa zavolalo urobili výnimku.
VASABI
15.11.07,11:24
Preto ma zaujíma, či exiskuje predpis, ktorý by bol pre školské jedálne záväzný. Snažila som sa niečo nájsť v zákonoch o šk. strav. zariadeniach. ale nikde som nenašla riešený tento problém.
Pohar
15.11.07,11:31
no mne povedala vedúca že ona si do 8.00 normuje obedy, takže dovtedy môžem volať.........asi záleží na vedúcej........ale teoreticky by to malo tak byť...zákon neviem..:(
miroslav2
15.11.07,11:31
Vyhláška č.121/1994. A ako si To školské zariadenie zadá do prevádzkové poriadku. Predpisy školského stravovania su veľmi prísne.Príjemný deň!
Pohar
15.11.07,11:34
ešte doplnam, že toto určuje mesto v prevádzkovom poriadku pre školu. takže skús na webe školy, ale na webe vášho mesta, či tam nenájdeš niečo k tomu. Niektoré školy to majú určené do rána, iné deň vopred......alebo skús zavolaž na mestský úrad......tam ta poinformujú....
miroslav2
15.11.07,11:45
Opravujem, určuje škola, nie mesto.
miroslav2
15.11.07,12:42
Doporučujem sa informovať u vedúcej školskej jedálne.Viem to posúdiť pracovala som ako vedúca školskej jedálne a teraz sa trápim ako ekonómka.Školskú kuchyňu mi zrušili ľudia,ktorí tomu nerozumeli a doplatili na to malé deti.Strava sa im dováža.Takže,viem aký je pohľad rodiča, keď sa ide informovať a pani vedúca to vysvetlí, ako keď sa hľadá vysvetlenie a tie informácie su skreslené, alebo sú to len dohady.
Pohar
15.11.07,12:46
Opravujem, určuje škola, nie mesto.
ale ved prevádzkový poriadok zadáva mesto, nie? ved škola patrí pod mesto.....
miroslav2
15.11.07,12:50
Samozrejme mesto je zriaďovateľ,ale prevádzkový poriadok si každá škola a školské zariadenie spracuje
a prispôsobí svojím podmienkam.
Pohar
15.11.07,12:52
tak odporúčam nabehnut do školy a od vedúcej si vypýtať tento poriadok....
budeš na istom.....
judita1971
15.11.07,12:58
myslím, si VASAB, že takéto odhlasovanie z obedov je "pritiahnuté " za vlasy. Pracujem v školstve a s takýmto termínom som sa nestretla. Ako rodič, keby som sa aj s takým prevádzkovým poriadkom stretla, kde je toto zakotvené, tak by som sa ozvala, a určite by som našla aj ostatných rodičov, ktorým takáto doba odhlasovania nevyhovuje. A robila by som všetko preto, aby to takto nebolo. A druhá strana, určite v zákone nenájde takúto oporu.
Ivča
16.11.07,17:38
Môžu sa vlastné príjmy školskej jedálne, t.j. prostriedky ktoré platí zamestnávateľ za svojich zamestnancov (55%), alebo cudzí stravníci, použiť aj na výplatu miezd zamestnancov školskej jedálne?
kvet
21.11.07,05:21
Môžu sa vlastné príjmy školskej jedálne, t.j. prostriedky ktoré platí zamestnávateľ za svojich zamestnancov (55%), alebo cudzí stravníci, použiť aj na výplatu miezd zamestnancov školskej jedálne?

Môžu ! Vyplýva to zo skutočnosti, že kalkulácia ceny jedla okrem nákladov na potraviny pozostáva aj z nákladov na mzdy, poistné odvody, energie a iné nepriame náklady. Je síce pravda, že v minulosti, keď školstvo patrilo pod okresné úrady, prax bola taká, že réžia sa mohla použiť na nákup napr. inventára do školskej jedálne a na iné drobné nákupy. Takto ich usmerňoval okrený úrad. Žiadny právny predpis neurčuje na čo môžu, resp. nemôžu byť použité prostriedky získané z réžie (t.j. príspevku 55 % od zamestnávateľa a od cudzích stravníkov).

Pekný deň
Farks
21.11.07,05:56
U nás to v materskej škole tiež tak funguje, dieťa môžem odhlásiť len 24 hod dopredu. Informovala som sa na to a vraj je to kvôli tomu, že MŠ nemá vlastnú kuchyňu a strava sa objednáva deň dopredu.
Ivča
21.11.07,16:33
Ďakujem Kvet za vyjadrenie.