anabella
15.11.07,09:50
Ahojte, prosím Vás ako má postupovať zamestnanec, keď som sa teraz dozvedela, že od mája firma neplatí odvody? čo z toho pre mňa vyplýva, ja nevládzem rozmýšľať, srdce mi z toho šoku bije rýchlosťou blesku. Prosím poraďte, ďakujem
veronikasad
15.11.07,08:54
Treba si preveriť v ZP a SP, či je zamestnanec prihlásený. Ak tak zamestnávateľ neurobil a zamestnanec má pracovnú zmluvu, treba s ňou ísť do ZP a SP. Čo sa týka neplatenia odvodov, poisťovne postihujú zamestnavateľa.
V niektorom z príspevkov na PORADe som však čítala, že v prípade žiadosti o úver banky si to overujú v SP a v takomto prípade považujú zamestnanca za rizikového pre banku.

-------
Veronika
Tweety
15.11.07,08:55
Ahojte, prosím Vás ako má postupovať zamestnanec, keď som sa teraz dozvedela, že od mája firma neplatí odvody? čo z toho pre mňa vyplýva, ja nevládzem rozmýšľať, srdce mi z toho šoku bije rýchlosťou blesku. Prosím poraďte, ďakujem
To, že firma neplatí odvody je na zodpovednosti firmy( trestný čin), zamestnanci z neplatenia nemajú žiaden postih, ak oni majú riadne z výplatky zrazené, ale už ďalej neodvedené, nie je to ich problém. Ak ich na poistenia zamestnávateľ prihlásil, je jeho povinnosťou odvody aj platiť.
anabella
15.11.07,08:57
Prihlásený zamestnanci sú na 100% a teraz prišiel list od poisťovne, že od mája ako začal u všetkých pracovný pomer, nie je zaplatená ani koruna, mňa to asi položí, už len čakám, kedy príde list zo zdravotnej
anabella
15.11.07,09:00
Čiže ja teraz budem vystupovať ako neplatič voči sociálke a zdravotnej, myslím keď niekde budem žiadať o úver
Tweety
15.11.07,09:01
Čiže ja teraz budem vystupovať ako neplatič voči sociálke a zdravotnej, myslím keď niekde budem žiadať o úver
Nie, ty nie, neplatičom je zamestnávateľ.
veronikasad
15.11.07,09:04
Čiže ja teraz budem vystupovať ako neplatič voči sociálke a zdravotnej, myslím keď niekde budem žiadať o úver
Nie ako neplatič,neplatičom je zamestnávateľ, ale rizikový klient pre úver. Nemám to ako overenú informáciu, bol to príspevok z PORADy.

--------
Veronika
anabella
15.11.07,09:05
Nie je to mojou vinou, aj tak ma to však znepokojuje, mám možnosť dať teraz výpoveď k dátumu čo chcem ja, čiže okanžitá výpoveď?
veronikasad
15.11.07,09:08
Nie je to mojou vinou, aj tak ma to však znepokojuje, mám možnosť dať teraz výpoveď k dátumu čo chcem ja, čiže okanžitá výpoveď?
Pokiaľ zamestnávateľ vypláca načas mzdy zamestnancom, neplatenie odvodov nie je dôvodom na okamžité skončenie prac.pomeru.

------
Veronika
anabella
15.11.07,09:10
aha, no načas to nie ale nepresiahne tých 14 dní od výplatného termínu, jáj bože, ďakujem za odpovede