Vladimír Ozimý
15.11.07,10:11
ahojte,

riešim vec čo vchádza do obratu galeria ktorá predáva napr. obraz umelca predá ho za 100 tis. Sk a umelec dostane 80 tis. vraj malo vyjsť nejaké usmernenie alebo vyhláška že v pripade takéhoto komisionálneho predaja za na účely obratu zahŕňa len marža takejto galerie...ja som to nikde nenašiel zatiaľ...viete niečo o tom alebo stále vstupuje do obratu predajná cena...
Vladimír Ozimý
15.11.07,12:02
hm nikde som nič nenašiel to znamená vychádzam stále z par. 9 ods 4 a to jest do obratu na účely DPH zahrniem celý príjem nie len rozdiel...
Zoltán Kovács
15.11.07,12:09
Neviem pridať žiadny argument, len ma napadá otázka, že potom ako to riešia v autobazaroch. Je ich veľa neplatiteľov, a ich ročný obrat podľa tebou uvedených kritérii určite prekračuje hranicu na registráciu DPH. Z toho jedine vychádza, že do obratu si zarátavajú iba maržu, a ostatné asi účtujú cez prechodné položky, resp. záväzkové vzťahy.
Vladimír Ozimý
15.11.07,12:17
veď práve...pretože pri CK platí to isté len skrátka marža ide od obratu nič iné...ale pri komisionálnom predaji neviem o čo sa oprieť...
Zoltán Kovács
15.11.07,12:24
veď práve...pretože pri CK platí to isté len skrátka marža ide od obratu nič iné...ale pri komisionálnom predaji neviem o čo sa oprieť...

Pri komisionalnom predaji by som jednoznačne riešil cez prechodné položky(JÚ), resp. záväzkové vzťahy(PÚ). Podľa mňa je to niečo podobné ako u advokátov, keď kupuje kolky v mene klienta, čo sa nepovažuje za jeho náklad, a ani nie je predmetom zdanenia.
Vladimír Ozimý
15.11.07,12:53
Ide skrátka o to že galéria predáva obrazy...nechce sa registrovať ale dajme tomu predá obraz za 1,6 miliona pričom za obraz skasne maliar 1,5 miliona...ich marža je 100 tis....ak bude brať celý príjem musí registrovať ak len maržu tak potom nemusí...idem to zistiť...
Zoltán Kovács
24.11.07,21:46
Ide skrátka o to že galéria predáva obrazy...nechce sa registrovať ale dajme tomu predá obraz za 1,6 miliona pričom za obraz skasne maliar 1,5 miliona...ich marža je 100 tis....ak bude brať celý príjem musí registrovať ak len maržu tak potom nemusí...idem to zistiť...

Vladimír zistil si už niečo konkrétne?
Lion Topoľčany
25.11.07,20:49
Ja osobne som nedávno predala obraz cez najznámejšiu aukčnú spoločnosť /nebudem menovať/, obraz sa predal celkovo na aukcii
za 24.000,-, mne vyplatili:
24.000 mínus DPH, mínus ich provízia. Z toho mi vychádza, že oni do obratu zaratávajú tržnú konkrétnu najvyššiu cenu.
KEJKA
25.11.07,21:02
Ing.Jablonková sa na jednom školení okolo tohto problému točila, záver bol, že to osobitne riešené nie je a v intencii zákona treba dať do obratu celú cenu.
...............
autobazár by som do toho ako príklad nevkladala...tam ide o predaj použitého tovaru a ten osobitne v ZDPH riešený je.
Rozalka
25.11.07,21:07
Ja osobne som nedávno predala obraz cez najznámejšiu aukčnú spoločnosť /nebudem menovať/, obraz sa predal celkovo na aukcii
za 24.000,-, mne vyplatili:
24.000 mínus DPH, mínus ich provízia. Z toho mi vychádza, že oni do obratu zaratávajú tržnú konkrétnu najvyššiu cenu.
A vieš sumu DPH? Ak áno, uveď.
§ 66
Osobitná úprava uplatňovania dane
pri umeleckých dielach, zberateľských predmetoch, starožitnostiach a použitom tovare

(3) Základom dane pri predaji tovaru podľa odseku 2 je kladný rozdiel medzi predajnou cenou a kúpnou cenou znížený o daň. Ak ide o predaj použitého tovaru podľa odseku 1 písm. e), základ dane podľa prvej vety sa rozdelí pomerne podľa výšky jednotlivých splátok a na daňovú povinnosť sa vzťahuje § 19 ods. 3.


Ale ak aj vieme sumu DPH, nezistíme, či zarátavajú do obratu celú tržbu.
KEJKA
25.11.07,21:14
Musíš však zobrať do úvahy aj ods.2)
(2) Obchodník pri predaji umeleckých diel, zberateľských predmetov, starožitností a použitého tovaru, ktoré mu boli dodané na území Európskych spoločenstiev, je povinný uplatňovať osobitnú úpravu, ak uvedené tovary boli dodané
a) osobou, ktorá nie je identifikovaná pre daň v tuzemsku ani v inom členskom štáte,

b) osobou, ktorá je identifikovaná pre daň v tuzemsku alebo v inom členskom štáte, a dodanie tovaru bolo oslobodené od dane podľa § 42 alebo podľa zodpovedajúceho ustanovenia zákona platného v inom členskom štáte,

c) iným obchodníkom, ktorý uplatňuje daň podľa osobitnej úpravy tohto zákona alebo zákona platného v inom členskom štáte.
(3) Základom dane pri predaji tovaru podľa odseku 2 je kladný rozdiel medzi predajnou cenou a kúpnou cenou znížený o daň. Ak ide o predaj použitého tovaru podľa odseku 1 písm. e), základ dane podľa prvej vety sa rozdelí pomerne podľa výšky jednotlivých splátok a na daňovú povinnosť sa vzťahuje § 19 ods. 3.
Stefan2005
25.11.07,21:56
Ja osobne som nedávno predala obraz cez najznámejšiu aukčnú spoločnosť /nebudem menovať/, obraz sa predal celkovo na aukcii
za 24.000,-, mne vyplatili:
24.000 mínus DPH, mínus ich provízia. Z toho mi vychádza, že oni do obratu zaratávajú tržnú konkrétnu najvyššiu cenu.

Podľa toho čo si uviedla, tak Tvoj obchodník neuplatňuje osobitnú úpravu dane podľa § 66 ZoDPH.
Veď podľa odst. 10 tohoto paragrafu Obchodník, ktorý uplatňuje osobitnú úpravu, nesmie v žiadnom doklade o predaji tovaru podľa odseku 1 uviesť samostatne sumu dane. A on ju uviedol. Takýto obchodník uplatňuje DPH zo základu dane podľa § 22 ods. 1-4 a odpočítanie (pri splnených podmienkach) podľa § 49-51...

Čiže je na obchodníkovi, zvoliť si režim (viď kedy je povinnosť podľa príspevku #11), podľa toho sa má chovať pri uplatňovaní DPH.
Ak si však zvolí osobitnú úpravu uplatňovania dane, je podľa ods. 6 § 66 je povinný tento postup uplatňovať najmenej dva kalendárne roky.
Vladimír Ozimý
26.11.07,07:23
Vladimír zistil si už niečo konkrétne?

ešte nie rieši sa to isto pripojím ak budem mať už info :)
Anja111
15.01.08,14:07
ahojte,

riešim vec čo vchádza do obratu galeria ktorá predáva napr. obraz umelca predá ho za 100 tis. Sk a umelec dostane 80 tis. vraj malo vyjsť nejaké usmernenie alebo vyhláška že v pripade takéhoto komisionálneho predaja za na účely obratu zahŕňa len marža takejto galerie...ja som to nikde nenašiel zatiaľ...viete niečo o tom alebo stále vstupuje do obratu predajná cena...


ešte nie rieši sa to isto pripojím ak budem mať už info :)

Aj mňa by zaujímalo, či sa to už nejako doriešilo... Ak berieme u klienta do obratu predajnú cenu, tak ho už prekročil a mal by sa prihlásiť za platiteľa DPH... Tvrdí však, že iné galérie majú oveľa väčší obrat a platiteľmi DPH nie sú... Boli sa informovať aj na DU, kde im povedali, že je to možné, ale nevedeli ich usmerniť, podľa čoho sa majú riadiť... No a ja už neviem kde mám hľadať...
Anja111
15.01.08,15:00
Aj mňa by zaujímalo, či sa to už nejako doriešilo... Ak berieme u klienta do obratu predajnú cenu, tak ho už prekročil a mal by sa prihlásiť za platiteľa DPH... Tvrdí však, že iné galérie majú oveľa väčší obrat a platiteľmi DPH nie sú... Boli sa informovať aj na DU, kde im povedali, že je to možné, ale nevedeli ich usmerniť, podľa čoho sa majú riadiť... No a ja už neviem kde mám hľadať...
Poslala som aj dopyt na DR SR, ale dotiaľ, kým mi odpovedia, sa neviem pohnúť... Ak viete viac, poraďte, prosím...
cloe
29.12.08,19:21
Poslala som aj dopyt na DR SR, ale dotiaľ, kým mi odpovedia, sa neviem pohnúť... Ak viete viac, poraďte, prosím...

Posúvam do popredia túto tému a zaujímalo by ma či už niekto z diskutujúcich v tejto veci niečo konkrétneho zistil.
Mňa to zaujíma z hľadiska autobazáru, teda či do obratu pre registráciu DPH vstupuje celá predajná cena alebo len marža.
Za každú odpoveď vopred ďakujem.
Melnick
14.01.09,13:15
Anja111, zaujíma ma,či si už dostala odpoveď z DRSR:)
Rozalka
06.02.09,20:59
Možno mnohé objasní tento pokyn.