Vladimír Ozimý
15.11.07,11:03
Ahojte riešim taký problém z praxe...

klient má lízingovú zmluvu pričom v máji zaplatil akontáciu prevzal aj vozidlo ale splátkový kalendár má od júna pričom má tam napísané že prenájom začína dňom prvej splátky to jest jún. ide o to že kedy zaradiť vozidlo a odpisovať ho podľa par. 26 ods 8 pričom čas od prevzatia do júna sa chápe podľa zmluvy ako dodatková doba leasingu alebo t ak nejak mám v tom chaos :) zaradiť v máji alebo od júna? Lebo ide o to aby to odpisovali správne
Dada
15.11.07,10:11
A dátum prevzatia predmetu lízingu je aký?
Johanka
15.11.07,10:12
§26 Zákona o dani z príjmov
(9) Ročný odpis podľa odsekov 6, 7 a8 sa určuje s presnosťou na celé kalendárne mesiace, počnúc mesiacom, v ktorom boli splnené podmienky na začatie odpisovania. Mesiacom, v ktorom boli splnené podmienky na začatie odpisovania, je mesiac, v ktorom sa majetok začal účtovať alebo evidovať podľa § 6 ods. 11. Pri odpisovaní podľa odseku 8 je takýmto mesiacom mesiac, v ktorom bol prenajatý hmotný majetok poskytnutý nájomcovi v súlade so zmluvou o finančnom prenájme v stave spôsobilom na zmluvne dohodnuté alebo obvyklé používanie. Pri tomto spôsobe odpisovania možno v roku začatia a v roku ukončenia odpisovania uplatniť ročné odpisy len vo výške pripadajúcej na toto zdaňovacie obdobie v závislosti od počtu kalendárnych mesiacov, počas ktorých sa majetok využíval na zabezpečenie príjmov.
... v máji ;).
Johanka
15.11.07,10:12
A dátum prevzatia predmetu lízingu je aký?
V zadaní píše, že v máji ;).
Dada
15.11.07,10:14
V zadaní píše, že v máji ;).

Prevziať mohol v máji, ale dátum na papieri mohol byť aj iný ;)
Vladimír Ozimý
15.11.07,10:28
takže opíše ho od mája - lenže tým pádom bude jedna splátka pozadu ale to je jedno...lebo doba prenájmu začne 48 mesiacov od 1.6. ale do užívania bol daný už v máji - takže ak má doklad o prevzatí dopravného prostriedku zaradí ho do majetku začne ho odpisovať mesačne rovnomerne počas 48 mesiacov...
Vladimír Ozimý
15.11.07,13:18
no práve som to riešil s klientom a stále mi vrta v hlave. Dobre zaradím to v máji podľa dokladu o prevzatí vozidla. čo však vznikne. Ak to ja rozpočítam rovnomerne na 48 mesiacov, potom odpíšem majetok do 30.4. 2001 ale zmluva o prenájme trvá do 31.5.200 kedy odíde posledná splatka. Nemalo by sa to zaradiť v máji a vypočítať rovnomerne odpisy počas doby prenájmu to jest na 49 odpisov do 31.5 2011? Pričom ten čas v máji nazývajú dodatočná doba nájmu. Som si nie celkom istý a mal by som rád istotu. Lebo vychádza mi že by sa to malo odpisovať až do 31.5 2011 to jest 49 mesiacov
Johanka
15.11.07,13:34
Doba nájmu je 48 mesiacov. Keby prenajímateľ chcel, aby bola doba nájmu 49 mesiacov, uviedol by to v zmluve a rozpočítal by splátky na 49 mesiacov. Postupuj podľa vyššie citovaného ustanovenia. Z mojej praxe 99 % MV je prevzatých v mesiaci pred predpísanou prvou splátkou. Myslím, že ak je v zmluve napísané, že doba medzi prevzatím vozidla a začiatkom splácania je dodatková doba nájmu, je to kvôli tomu, aby mal nájomca nejaký titul na užívanie ....
To , že splátka bude v omeškaní za dobou odpisovania by som vôbec neriešila. Splátka je iba úhradou záväzku ...okrem toho uplatnenie odpisu nie je naviazané na zaplatenie splátky, ale na využívanie predmetu leasingu na zabezpečovanie príjmov (posledná veta v citovanom ustanovení).
Vladimír Ozimý
15.11.07,14:03
Johanka takže to uzavriem. Zaradí v máji a 48 mesiacov to bude odpisovať. aj keď nájom bude trvať do 31.5. 2011 a on to odpíše už 30.4.2011 neporušuje ustanovenie par. 26 ods 8. ide mi o to že sa bude nebude kryť doba prenájmu s dobou odpisovania lebo podľa zmluvy prenájom bude od 1.6. 2007 do 31.5.2011 a doba odpisovania bude od mája 2007 do apríla 2011