svedia
15.11.07,11:21
AHOJTE..

Chcela by som sa spýtať... ak som evidovaná na UP a dostávam dávky, môžem sa zamestnať na Dohodu o vyk. práce? koľko max. finančne? Ďakujem
macula
15.11.07,11:17
Ano, môžeš sa zamestnať na dohodu, ale môžeš zarobiť najviac 3.200,-Sk/mesačne a odpracovať len 64 hod./mesačne,aby si neprišla o dávky.
Wizza
25.11.07,20:39
ak som na urade prace mozem odrobit max.60h mesacne a dostat 3.200 sk ale ak nie som evidovana a mam dohodu o vykonani prace mozem dostat tolko kolko som si odpracovala s tym ze si z toho zaplatim odvody?napr za mesiac 6000 sk som odpracovala a z toho su odvody 700 sk?
evina
25.11.07,21:28
ak som na urade prace mozem odrobit max.60h mesacne a dostat 3.200 sk ale ak nie som evidovana a mam dohodu o vykonani prace mozem dostat tolko kolko som si odpracovala s tym ze si z toho zaplatim odvody?napr za mesiac 6000 sk som odpracovala a z toho su odvody 700 sk?

Na dohodu o vykonaní práce /ak nie si evidovaná/ môžeš zarobiť neobmedzene, pri neprekročení 350 hodín za rok.
Preddavok na daň z príjmu /prípadne zrážku z príjmu pri príjme 5000 SK mesačne/ odvádza za Teba zamestnávateľ, ako aj úrazové a garančné poistenie do SP. Iné poistenie sa z Dohody neodvádza.. Tu môžeš podpísať aj Vyhlásenie...t.j. bude u teba uplatňovaná nezdaniteľná čiastka mesačne, ak ho nemáš podpísané u iného zamestnávateľa.

Ročný príjem , pri ktorom nebudeš platiť daň z príjmu a nemusíš podať RZ ZP je:
u dani z príjmov : 47 808,-
u ZP: 45 600,- SK
Wizza
28.11.07,21:09
zistila som ze mi daju tolko kolko som si odpracovala ale mali by len odviest odvody a ak by chceli strhnut aj dan tak by mi po odvedeni odvodov malo ostat zdanitelne minimum aby mi mohli tu dan odviest.maju pravo mi strhnut dan ak nemam ani zdanitelne minimum?
Zoltán Kovács
28.11.07,21:11
zistila som ze mi daju tolko kolko som si odpracovala ale mali by len odviest odvody a ak by chceli strhnut aj dan tak by mi po odvedeni odvodov malo ostat zdanitelne minimum aby mi mohli tu dan odviest.maju pravo mi strhnut dan ak nemam ani zdanitelne minimum?

Ak nemáš podpísané vyhlásenie k zdaneniu príjmov zo závislej činnosti, tak vo výplate nemáš zohladnenú nezdaniteľnú čiastku vo výške 7.968,- SK.
arizona
13.11.08,14:13
Vie niekto odpovedať na takúto situáciu?

Dlhodobo nezamestnaný je evidovaný na ÚP.Nepoberal ale ani podporu, ani iné soc. dávky za celé obdobie.
Našiel si krátkodobo prácu na dohodu. V dohode stálo že odpracuje xx hodín a dostane 15OO sk. V skutočnosti odpracoval viac hodín a dostal za to aj viac zaplatené.
IP túto záležitosť prešetruje.

Chcem sa spýtať aké sankcie,či pokuty hrozia zamestnancovi a zamestnávateľovi?
Ďakujem .
veronikasad
13.11.08,14:21
Vie niekto odpovedať na takúto situáciu?

Dlhodobo nezamestnaný je evidovaný na ÚP.Nepoberal ale ani podporu, ani iné soc. dávky za celé obdobie.
Našiel si krátkodobo prácu na dohodu. V dohode stálo že odpracuje xx hodín a dostane 15OO sk. V skutočnosti odpracoval viac hodín a dostal za to aj viac zaplatené.
IP túto záležitosť prešetruje.

Chcem sa spýtať aké sankcie,či pokuty hrozia zamestnancovi a zamestnávateľovi?
Ďakujem .
Ak príjem uchádzača o zamestnanie prekročil 65% životného minima+zapl.preddavky na daň ak nepodpísal vyhlásenie, úrad práce ho vyradí z evidencie a bude si musieť doplatiť zdr.poistenie ako samoplatitel.
Či sa týka kontroly z IP /predpokladám inšpektorátu práce/, zrejme to bude považovať ako nelegálnu prácu ...
arizona
13.11.08,14:29
Ak príjem uchádzača o zamestnanie prekročil 65% životného minima+zapl.preddavky na daň ak nepodpísal vyhlásenie, úrad práce ho vyradí z evidencie a bude si musieť doplatiť zdr.poistenie ako samoplatitel.
Či sa týka kontroly z IP /predpokladám inšpektorátu práce/, zrejme to bude považovať ako nelegálnu prácu ...

Veronika, díky za odpoveď.

Bolo to asi viac ako tých 65%.
Vyplatiť bude treba iba zdr. poistenie, alebo aj niečo iné?
Môže dostať nejakú pokutu ?
A ešte otázočka: Koľko môže v skutočnosti dostať pokutu zamestnávateľ,keď takto zamestnával ľudí?
Alebo sa môže nejako obhájiť? slovo-proti slovu,nič mi nedokážu?
veronikasad
13.11.08,14:31
Veronika, díky za odpoveď.

Bolo to asi viac ako tých 65%.
Vyplatiť bude treba iba zdr. poistenie, alebo aj niečo iné?
Môže dostať nejakú pokutu ?
A ešte otázočka: Koľko môže v skutočnosti dostať pokutu zamestnávateľ,keď takto zamestnával ľudí?
Alebo sa môže nejako obhájiť? slovo-proti slovu,nič mi nedokážu?
V zdr.poisťovni zatial nič neplať, počkaj kým ho vyradia z evidencie na úrade práce. Tá kontrola z IP bola na udanie ?


Zákon o nelegálnej práci nájdeš tu : http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=18523&FileName=05-z082&Rocnik=2005&#xml=http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?HitFile=True&FileID=105&Flags=160&IndexFile=zz05&Text=zákon+o+nelegálnej+práci+
vema
25.03.09,07:44
Potrebujem sa uistiť, či nebola nejaká zmena v zákone, potrebujem to súrne. Keď je člobek evidovaný na úrade práce, môže robiť na dohodu o prac.činnosti, nesmie zarobiť viac ako 60% zo živ.min. a len 64 hod mesačne.Prosím potvrďte mi niekto? Ďakujem.Ešte sa opýtam tých 60% zo živ.min. je čistá mzda, alebo hrubá?
katka50
25.03.09,07:52
Potrebujem sa uistiť, či nebola nejaká zmena v zákone, potrebujem to súrne. Keď je člobek evidovaný na úrade práce, môže robiť na dohodu o prac.činnosti, nesmie zarobiť viac ako 60% zo živ.min. a len 64 hod mesačne.Prosím potvrďte mi niekto? Ďakujem.Ešte sa opýtam tých 60% zo živ.min. je čistá mzda, alebo hrubá?
Mesačne môžeš zarobiť max. 131,65 € v hrubom. Pri Doh. o prac. činnosti je to 10 hodín týždenne - viď zákonník práce § 228a.