tetuška
15.11.07,11:30
Mám zmluvne prenajaté vozidlo od firmy,cestná daň je zaplatená firmou. Prvá otázka: Pri vyúčtovaní cestovného príkazu môžem ja ako nájomca/SZČO/ účtovať si 6,20 + náhrady za PHM? Druhá otázka: V prípade,že firma chce na začiatku roka auto prenajať SZČO a nemá ešte zaplatenú cestnú daň do 31.01. daného roka,môžem ju zaplatiť ja ako nájomca /SZČO/ a dať si do nákladov? Ďakujem za rady
ekopo
15.11.07,13:42
Prvá otázka = prvá odpoveď = SZČO ako nájomca účtuje len spotrebu PHM
Druhá otázka = druhá odpoveď = cit. zo zákona o miestnych daniach, jedenásta časť, daň z MV § 85 Daňovník: "Daňovníkom je FO alebo PO alebo jej organizačná zložka zapísaná do OR, ktorá používa vozidlo na podnikanie." Ak takúto daň zaplatí za seba, je to uznateľná nákladová položka.
tetuška
16.11.07,05:13
Aj keď majiteľom vozidla je firma,ktorá prenajíma to auto? aj vtedy je to daňovo uznaný náklad? Ďakujem
ekonom99
16.11.07,06:21
Daň platí len vlastník vozidla (on s ním podniká, od vás dostáva nájomné). To, že zaplatí až 31.1. je v poriadku, termín je predsa daný zákonom, prenajímať môže od 1.1. Vy ako nájomca nemôžte zaplatiť daň za druhého, ani zákonnú poistku, ani havarijné poistenie. Všetky tieto náklady by si mal prenajímateľ zakalkulovať do ceny nájmu. Vaše náklady sú: pohonné hmoty, umyvárka, servis, opravy, ak si to dohodnete v zmluve tak aj techn.znodnotenie auta, môžte si aj pripoistiť sedadlá atd atd.
ekonom99
16.11.07,06:26
Aj keď majiteľom vozidla je firma,ktorá prenajíma to auto? aj vtedy je to daňovo uznaný náklad? Ďakujem
Asi si to zle pochopil: Daňovníkom je FO alebo PO alebo jej organizačná zložka zapísaná do OR, ktorá používa vozidlo na podnikanie." V tomto prípade sa nemyslí tvoje podnikanie, ale podnikanie vlastníka vozidla, ktorý auto prenajíma a má za to tržby.
ekopo
16.11.07,07:56
Ešte raz definícia daňovníka:
Daňovníkom je FO alebo PO alebo jej organizačná zložka zapísaná do OR, ktorá používa vozidlo na podnikanie
Z pohľadu prenajímateľa sa jedná o poskytnutú službu. Nájomca vozidlo používa.
odpoveď je možno aj tu:
http://www.porada.sk/t3299-dan-z-motorovych-vozidiel.html