emula1
15.11.07,12:11
dobry den,

ako mam zauctovat pozicku konatela ako jdineho spolocnika a majitela firmy? vlozil 200000sk na ucet
Tweety
15.11.07,11:13
dobry den,

ako mam zauctovat pozicku konatela ako jdineho spolocnika a majitela firmy? vlozil 200000sk na ucet
Krátkodobá: 221/365, Dlhodobá 221/479.
Zoltán Kovács
15.11.07,11:14
dobry den,

ako mam zauctovat pozicku konatela ako jdineho spolocnika a majitela firmy? vlozil 200000sk na ucet

AK je to krátkodobá pôžička tak 221/365, ak dlhodobá potom 221/479.
emula1
15.11.07,11:36
hm, aj som si myslela, ide teda o kratkodobu takze 365.
ked sa mu vrati, je mi jasne ze to bude 365/221, ale co ked si to vrati z pokladne? moze byt 365/211?
fizzy
14.02.08,12:28
ja by som mal otazku ci mozem dat tiez na ucet 365 pozicku aj od cudzich spolocnosti. (kratkodoby pozicka)
diki moc
Lubica H
14.02.08,12:41
hm, aj som si myslela, ide teda o kratkodobu takze 365.
ked sa mu vrati, je mi jasne ze to bude 365/221, ale co ked si to vrati z pokladne? moze byt 365/211?

pozor! krátkodobá znamená do 1 roka.
učiteľka
18.02.08,10:21
Pozerala som si to o pôžičke konateľa... Ak sa s krátkodobej stane "dlhodobá", skrátka nemohlo sa vrátiť, nebolo z čoho - preúčtovať na dlhodobú? A ako? Je chyba, keď mám pôžičku od kon. na 325-ke?
Ďakujem za odpovede.
chudaska
19.02.08,05:45
a co v pripade,ze spolocnik vlozi na ucet EUR a USD peniaze v cudzej mene? Akym kurzom to uctovat? Myslim si ze kurzom NBS,nakolko pri vedeni EUR uctu banka neudava na vypise aky ma komercni kurz. Nemylim sa?
mimaemma
07.03.08,07:50
Nadväzujem na tému..môžem zaúčtovať úhradu nájomného za dočasné priestory kancelárie ( prenajíma sa od konateľa) tak že dám, že peniaze boli uhradené z pôžičky od konateľa? Platba totižto nešla cez 221 a na 211 je len ZI.
Alebo je iná možnosť zaúčtovať to?
Ďakujem za všetky nápady.
liba2
07.03.08,10:21
Nadväzujem na tému..môžem zaúčtovať úhradu nájomného za dočasné priestory kancelárie ( prenajíma sa od konateľa) tak že dám, že peniaze boli uhradené z pôžičky od konateľa? Platba totižto nešla cez 221 a na 211 je len ZI.
Alebo je iná možnosť zaúčtovať to?
Ďakujem za všetky nápady.
Cez ID zaúčtuješ predpis nájomného a tiež cez ID urobíš "úhradu" nájomného zápočtom z prijatej pôžičky: 379/365. K tejto druhej operácii však potrebuješ súhlas veriteľa (konateľa), napr. formou Zápočtu pohľadávok.
liba2
07.03.08,10:25
ja by som mal otazku ci mozem dat tiez na ucet 365 pozicku aj od cudzich spolocnosti. (kratkodoby pozicka)
diki mocTak prečítaj si názov účtu: 365-Záväzky voči spoločníkom a členom. Skús si teraz dať odpoveď... :D. Takže pri prijatej pôžičke od iných ako spoločníkov s.r.o. alebo členov (napr.družstiev) nemôžeš použiť účet 365.
mimaemma
07.03.08,10:28
Liba, ďakujem za tip...ako má vyzerať ten súhlas konateľa?
apropo, musí to byť nejako spísané, že poskytol pôžičku? V podstate sám sebe:confused:..
mám cez 365 už zaúčtované aj prvotné vklady na účet..
liba2
07.03.08,10:35
Pozerala som si to o pôžičke konateľa...
1. Ak sa s z krátkodobej stane "dlhodobá", skrátka nemohlo sa vrátiť, nebolo z čoho - preúčtovať na dlhodobú?
2. A ako?
3. Je chyba, keď mám pôžičku od kon. na 325-ke?
Ďakujem za odpovede.
1. V prvom rade: pôžička je už po splatnosti? tak treba dodatkom ku zmluve dohodnúť nový termín splatnosti pôžičky. A podľa tohto termínu posúdiť, či ide o dlhodobú alebo krátkodobú.
2. Preúčtovaním na účet 479 a nasmerovaním tohto účtu na príslušný riadok Súvahy pre dlhodobé záväzky.
3. Treba najskôr posúdiť, či je tento konateľ aj spoločníkom. Ak áno, potom je správne použiť účet 365-Záväzky voči spoločníkom a členom.
liba2
07.03.08,10:37
a co v pripade,ze spolocnik vlozi na ucet EUR a USD peniaze v cudzej mene? Akym kurzom to uctovat? Myslim si ze kurzom NBS,nakolko pri vedeni EUR uctu banka neudava na vypise aky ma komercni kurz. Nemylim sa?... neuvádzaš účel tohto vkladu; je to prijatá pôžička? alebo je to prevod z pokladne ?
chudaska
19.03.08,11:05
je to prijatá pôžička, proste spoločník vlozil na ucet USD a tiez EUR svoje dolare a eura a chcem to nejako vysporiadat,tak to chcem riesit formou pozicky.
A este sa chcem opytat, k 31.12. budem mat zostatok tej pozicky -aj tu sa pocitaju kurzove rozdiely, ked je pozicka v cudzej mene? EUR chce konatel vratit v EUR,tolko kolko pozical, ale tu pozicku, ktoru poskytok v USD,tak chce aby mu bola vyplatena v SK, v kurze NBS, v akom som ju prijala. A teraz mi poradte, ci su tam kurzove rozdiely potrebne k 31.12. uctovat? Ide o kratkodobe pozicky, splatne do 1 roka....a bezurocne!
Ďakujem za pomoc!
liba2
19.03.08,11:15
Liba, ďakujem za tip...ako má vyzerať ten súhlas konateľa?
apropo, musí to byť nejako spísané, že poskytol pôžičku? V podstate sám sebe:confused:..
mám cez 365 už zaúčtované aj prvotné vklady na účet..
Konateľ (predpokladám že aj spoločník) neposkytol pôžičku sám sebe; poskytol ju spoločnosti s r.o. To je celkom iný subjekt.
liba2
19.03.08,11:21
je to prijatá pôžička, proste spoločník vlozil na ucet USD a tiez EUR svoje dolare a eura a chcem to nejako vysporiadat,tak to chcem riesit formou pozicky.
A este sa chcem opytat, k 31.12. budem mat zostatok tej pozicky -aj tu sa pocitaju kurzove rozdiely, ked je pozicka v cudzej mene? ÁNO

EUR chce konatel vratit v EUR,tolko kolko pozical, ale tu pozicku, ktoru poskytok v USD,tak chce aby mu bola vyplatena v SK, v kurze NBS, v akom som ju prijala.
Ak je to dohodnuté v zmluve, tak sa to môže urobiť, inak platí postup ako pri euro-pôžičke. Ak sa dohodne výplata v Sk, potom nepôjde o záväzok v cudzej mene, mal by sa tiež viesť ako záväzok v Sk - a nebude sa nič prepočítavať.
A teraz mi poradte, ci su tam kurzove rozdiely potrebne k 31.12. uctovat? Ide o kratkodobe pozicky, splatne do 1 roka....a bezurocne!
Ďakujem za pomoc!
. .
chudaska
19.03.08,12:02
Takže prepocitam k 31.12.2007 len tu pozicku vedenu v EUR kurzom NBS. Tu USD netreba, lebo je v zmluve dohodnute, ze bude vyplatena v SKK, tym kurzom ako bola prijata, takze tam mi kurz. rozdiely nevzniknu.
Vďaka za pomoc.
Liba2,prosim ta mrkni sa mi aj zaciname,tam tiez riesim problem s dedenim. zasobami a neviem ako to vysporiadat, trzby z tychto zasob. Vdaka. Posielam bodik!
mimaemma
26.03.08,07:27
Chudaska, prosim Ta, mam tento isty pripad - vklad na ucet od konatela, ale nemam to nijako osetrene - zmluva alebo co--ako to mate vy?Ako to ma vyzerat? Nalezitosti? Najdem niekde vzor? Ďakujem Ti.
chudaska
26.03.08,12:44
musela som si k 31.12. vytvorit zmluvu o pozicke, daj si vyhladat v dokumentoch a naformuluj si ju tak ako ti vyhovuje. Urobila som zmluvu a dala podpisat konatelovi, mame pozicku do roka a bez urocne.
chudaska
26.03.08,12:48
Slavena
20.05.08,11:33
Pôvodca textu príspevku: chudaska
je to prijatá pôžička, proste spoločník vlozil na ucet USD a tiez EUR svoje dolare a eura a chcem to nejako vysporiadat,tak to chcem riesit formou pozicky.
A este sa chcem opytat, k 31.12. budem mat zostatok tej pozicky -aj tu sa pocitaju kurzove rozdiely, ked je pozicka v cudzej mene? ÁNO

EUR chce konatel vratit v EUR,tolko kolko pozical, ale tu pozicku, ktoru poskytok v USD,tak chce aby mu bola vyplatena v SK, v kurze NBS, v akom som ju prijala.
Ak je to dohodnuté v zmluve, tak sa to môže urobiť, inak platí postup ako pri euro-pôžičke. Ak sa dohodne výplata v Sk, potom nepôjde o záväzok v cudzej mene, mal by sa tiež viesť ako záväzok v Sk - a nebude sa nič prepočítavať.
A teraz mi poradte, ci su tam kurzove rozdiely potrebne k 31.12. uctovat? Ide o kratkodobe pozicky, splatne do 1 roka....a bezurocne!
Ďakujem za pomoc!
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Mňa by zaujímalo, ako takýto prípad zaúčtovať.

1. Prijatá pôžička do valutovej pokladne v EUR
-aké účty? MD 211, D .........
2. Záväzok voči spoločníkovi vzniknutý z bodu 1 prepočítaný na Sk /zmluvne dohodnuté vrátenie týchto prostriedkov v Sk/
-aké účty? MD ..........., D .........
3. Úhrada záväzku z bankového účtu /v Sk/ firmy na bankový účet spoločníka
-aké účty? MD ..........., D 221

Ak by som účtovala klasicky iba 211/365 a úhradu 365/221, chýbal by mi bod 2 a ten potrebujem, aby som mohla záväzok voči spoločníkovi evidovať a postupne v priebehu roka likvidovať /lebo sa zmluvne dohodlo, že firma mu bude pôžičku splácať postupne do 1 roka/.
Tweety
20.05.08,11:54
Pôvodca textu príspevku: chudaska
je to prijatá pôžička, proste spoločník vlozil na ucet USD a tiez EUR svoje dolare a eura a chcem to nejako vysporiadat,tak to chcem riesit formou pozicky.
A este sa chcem opytat, k 31.12. budem mat zostatok tej pozicky -aj tu sa pocitaju kurzove rozdiely, ked je pozicka v cudzej mene? ÁNO

EUR chce konatel vratit v EUR,tolko kolko pozical, ale tu pozicku, ktoru poskytok v USD,tak chce aby mu bola vyplatena v SK, v kurze NBS, v akom som ju prijala.
Ak je to dohodnuté v zmluve, tak sa to môže urobiť, inak platí postup ako pri euro-pôžičke. Ak sa dohodne výplata v Sk, potom nepôjde o záväzok v cudzej mene, mal by sa tiež viesť ako záväzok v Sk - a nebude sa nič prepočítavať.
A teraz mi poradte, ci su tam kurzove rozdiely potrebne k 31.12. uctovat? Ide o kratkodobe pozicky, splatne do 1 roka....a bezurocne!
Ďakujem za pomoc!
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Mňa by zaujímalo, ako takýto prípad zaúčtovať.

1. Prijatá pôžička do valutovej pokladne v EUR
-aké účty? MD 211, D ......... 365
2. Záväzok voči spoločníkovi vzniknutý z bodu 1 prepočítaný na Sk /zmluvne dohodnuté vrátenie týchto prostriedkov v Sk/
-aké účty? MD ..........., D .........
3. Úhrada záväzku z bankového účtu /v Sk/ firmy na bankový účet spoločníka
-aké účty? MD ..........., D 221 365

Ak by som účtovala klasicky iba 211/365 a úhradu 365/221, chýbal by mi bod 2 a ten potrebujem, aby som mohla záväzok voči spoločníkovi evidovať a postupne v priebehu roka likvidovať /lebo sa zmluvne dohodlo, že firma mu bude pôžičku splácať postupne do 1 roka/.
Odpoveď v texte, stav pôžičky budeš evidovať na základe jej prijatia v bode 1.
7Janka777
31.07.08,11:19
Ja mám tiež taký istý problém. Konateľ vložil 500.000 Sk a zaúčtovala som to na 365 ale neviem či je potrebná aj nejaká zmluva napr. Je možné len tak vkladať peniaze a potom len cez pokladňu vrátiť?
liba2
31.07.08,15:16
Ja mám tiež taký istý problém. Konateľ vložil 500.000 Sk a zaúčtovala som to na 365 ale neviem či je potrebná aj nejaká zmluva napr. Je možné len tak vkladať peniaze a potom len cez pokladňu vrátiť?Pri každom vklade hotovosti do pokladne treba deklarovať účel.
Ak ide o pôžičku, treba písomnou zmluvou dohodnúť určité podmienky, napr.: deň splatnosti pôžičky, úročná/bezúročná a pod.
Pôžička sa môže vrátiť aj prevodom z účtu na účet.
helas
10.12.08,09:40
Dobry deň,
ak spoločník požičia s.r.o. hotovosť, vyhotoví sa zmluva o pôžičke
/ide o dosť veľkú čiastku/.Teraz ide o to, či to má byť pôžička úročná, alebo bezúročná.Ak by sme teda prijali pôžičku s úrokom, ten úrok mám potom kam zaúčtovať.Pôjde to do nákladov?Lebo ak je to bezúročná pôžička, tak si musím vypočítať obvyklý úrok a ten potom zdaniť.
emula1
10.12.08,19:03
prečo by si vypočítavala úrok pri bezúročnej pôžičke? Ja mám tiež bezúroč. pôžičky konateľa a žiaden úrok nerátam, veď ide o to, že je bezúročná. Akurát urobím zmluvu o pôžičke, na 1 rok splatnú a tú potom do roka musí spoločnosť splatiť cez pokladnu alebo na účet konateľa. Tiež ako splátku pôžičky účtujem, keď si konateľ vyberie z firemného účtu pre vlastnú potrebu
mimaemma
14.03.09,08:42
Ahojte,
nadväzujem na môj " problém" s pôžičkou z minulého roku...zaúčtovala som vklad na účet oproti krátkodobej pôžičke...tento rok to potrebujem vysporiadať..účtovala som 221/365, teraz keď chcem spraviť 365/211 ponížim si tým stav na pokladni, na ktorej mám účtovaný vklad ZI, to znamená že celková suma vkladu už nebude 200000 ( samozrejme na 411 tých 20000 ostáva), len na pokladni už bude menej...dá sa to takto spraviť? Nie je to problém z hľadiska účtovania? Neviem ako inak mám tú pôžičku vysporiadať:confused:
azla
14.03.09,12:39
Ahojte,
nadväzujem na môj " problém" s pôžičkou z minulého roku...zaúčtovala som vklad na účet oproti krátkodobej pôžičke...tento rok to potrebujem vysporiadať..účtovala som 221/365, teraz keď chcem spraviť 365/211 ponížim si tým stav na pokladni, na ktorej mám účtovaný vklad ZI, to znamená že celková suma vkladu už nebude 200000 ( samozrejme na 411 tých 20000 ostáva), len na pokladni už bude menej...dá sa to takto spraviť? Nie je to problém z hľadiska účtovania? Neviem ako inak mám tú pôžičku vysporiadať:confused:

Ak si mala minulý rok účtovný prípad, že si prijala pôžičku od spoločníka na účet - účtovala si : 221/365

Ak chceš splatiť pôžičku, môžeš. Ak máš peniaze v pokladnici, tak vyplatíš a zaučtuješ ....365/211.

Ak bol na začiatku vklad do zakladného imania splatený v hotovosti, sú to firemné peniaze a používajú sa na život firmy. Napr. aj na úhradu záväzkov.
Nevidím v tom žiadny problém.:):rolleyes:
mimaemma
14.03.09,14:48
Anka,
ďakujem za pomoc. Idem to tak hneď spraviť.:)
szokeeva
17.03.09,07:13
Riešim podobný problém,prosím o radu:
V roku 2007 spoločník poskytol finančnú výpomoc spoločnosti do valutovej pokladni USD /50 000,-/, a 1mil. do pokl. SK.
Celú túto finančnú výpomoc by sme chceli vrátiť z valutovej pokladne USD/v prepočte na Skv roku 2008.Poradte mi - môže byť zmluva o finančnej výpomoci dohodnutá v SK?????Čiže poskytol finanč.výpomoc vo výške....Sk,a tú by sme vrátili,alebo musím vrátiť 50 000,-USD/účtovať kurzový rozdiel a ostatné vrátiť v SK???????
Vyhovovalo by ak by sme nemuseli účtovať kurzový rozdiel.
latka
17.03.09,08:00
Dobrý den, môže prosím vás spoločník sa rozhodnúť že svoju pôžičku pretransf. na vklad do kapital. fondu 365/413. Dakujem
latka
17.03.09,13:02
prosím je tu niekto kto mi odpovie:


Dobrý den, môže prosím vás spoločník sa rozhodnúť že svoju pôžičku pretransf. na vklad do kapital. fondu 365/413. Dakujem
liba2
17.03.09,15:02
Dobrý den, môže prosím vás spoločník sa rozhodnúť že svoju pôžičku pretransf. na vklad do kapital. fondu 365/413. Dakujem

... čo tak trošku pohľadať ? zadaj si slovo kapitál* a vpravo vyhľadaj tr. 4
príde ti toho na čítanie až-až :D
klik sem: http://www.porada.sk/t56556-413.html
JANULA999
31.01.10,22:37
Zdravím, chcem sa len ujistiť čí som to dobre pochopila. Ak mám urobenú zmluvu o pôžičke (spoločníka) dňa 9.10.2009 a splatnost do 30.5.2010 tak som to účtovala 211/365 v roku 2009 a treba to na konci roka nejako ešte preúčtovať? ďakujem
liba2
01.02.10,13:17
Zdravím, chcem sa len ujistiť čí som to dobre pochopila. Ak mám urobenú zmluvu o pôžičke (spoločníka) dňa 9.10.2009 a splatnost do 30.5.2010 tak som to účtovala 211/365 v roku 2009 a treba to na konci roka nejako ešte preúčtovať? ďakujemSplatnosť pôžičky nie je dlhšia ako 1 rok, teda ide o krátkodobú pôžičku; zostáva na účte 365 (ak ide o záväzok s.r.o. voči spoločníkovi).
mimaemma
02.02.10,11:44
Ahojte poraďáci,
potrebujem doporadiť ohľadne vysporiadania pôžičky od konateľa.
Konateľ požičal firme peniaze na založenie účtu jeden bol v EUR zal. v roku 2007, druhy bol v CZK zalozeny v r. 2008.
Zauctovala som to ako ste mi poradili pekne cez 365, nie som si ale ista spravnostou sumy, ucet v EUR - na vypise z banky bola zauctovana suma 14,76 € co vtedy zodpovedalo 495,27 SKK.
konatel ale vlozil v skutocnosti 500 SKK.
To iste bolo v roku 2008 na ucte zalozenom v CZK - fyzicky vlozenych 500 SKK ale na vypise 384,32 SKK zodpovedajuce 495,39 SKK.
V roku 2008 sa pozicka vysporiadala cez pokladnu, zauctovala som vyber z pokladne v sume 495,27 SKK - nielenze je to nemozne vybrat sumu s 27 haliermi ale mam teraz aj rozdiel v mincovke o 27 hal.
Rok je uz uzavrety a zajtra nas caka danova kontrola - ako to spravit aby to vyzeralo dobre aj mi to sedelo s odovzdanym DP za rok 2008?
Na pokladni som si dala ze sa rozdiel zauctuje ako halierove vyrovnanie. Neviem, moze to tak byt? Nemozu napadnut, ze som nemohla vydat z pokladne sumu s 27 hal?:eek:
liba2
03.02.10,13:56
Ahojte poraďáci,
potrebujem doporadiť ohľadne vysporiadania pôžičky od konateľa.
Konateľ požičal firme peniaze na založenie účtu jeden bol v EUR zal. v roku 2007, druhy bol v CZK zalozeny v r. 2008.
Zauctovala som to ako ste mi poradili pekne cez 365, nie som si ale ista spravnostou sumy, ucet v EUR - na vypise z banky bola zauctovana suma 14,76 € co vtedy zodpovedalo 495,27 SKK.
konatel ale vlozil v skutocnosti 500 SKK.
To iste bolo v roku 2008 na ucte zalozenom v CZK - fyzicky vlozenych 500 SKK ale na vypise 384,32 SKK zodpovedajuce 495,39 SKK.
V roku 2008 sa pozicka vysporiadala cez pokladnu, zauctovala som vyber z pokladne v sume 495,27 SKK - nielenze je to nemozne vybrat sumu s 27 haliermi ale mam teraz aj rozdiel v mincovke o 27 hal.
Rok je uz uzavrety a zajtra nas caka danova kontrola - ako to spravit aby to vyzeralo dobre aj mi to sedelo s odovzdanym DP za rok 2008?
Na pokladni som si dala ze sa rozdiel zauctuje ako halierove vyrovnanie. Neviem, moze to tak byt? Nemozu napadnut, ze som nemohla vydat z pokladne sumu s 27 hal?:eek:... pre 27 halierov sa netráp! držím palce aby nič horšieho nenašli :)
mimaemma
04.02.10,13:09
Už sa tým netrápim..riešieme iné veci:)
ivti
08.02.10,16:04
Ja by som potrebovala odobriť toto:
spoločník použil firemnú platobnú kartu na súkromnú platbu, je správne účtovanie 365/221 ako poníženie záväzku voči spoločníkovi? Alebo sa musí použiť účet 261? Ďakujem.
Lianka
08.02.10,16:16
Ohladom platbny kartou (ci uz firemnou alebo sukromnou) je tu vela tem, skus pohladat.

Osobne som bola nedavno do jednej takej temy zainteresovana, prikladam link: http://www.porada.sk/t130122-platby-kartou-261-a.html
emula1
09.02.10,07:50
ja to robim cez 261 - 261/221 a 365/221
lusil329
11.02.10,14:17
dobrý deň,
možno mám hlúpu otázku, ale mohla by som požičku od konateľa vyrovnať tým, že by si konateľ vzal zo skladu nejaké zásoby? a zaúčtovanie by bolo nasledovné 365/112...
alebo je toto zlé riešenie, ako vysporiadať pôžičku, ked firma nemá peniaze, aby ich mohla vrátiť...
JarkaL
11.02.10,14:25
Nejako mi tam chýba výnos - účet 604. A ak ste platcami DPH, tak aj 343.
Takže faktúra na konateľa 311/604,343 a následne zápočet 365/311. A samozrejme vyskladnenie tovaru.
lusil329
11.02.10,16:43
jejda, ano, máš pravdu, na toto som v tej rýchlosti zabudla... takže s takýmto riešením šéfko súhlasiť nebude... no budem musieť vymyslieť dačo iné... dakujem veľmi pekne za upozornenie...
Reročka
04.11.10,12:42
Dobrý deň,
konateľ poskytol svojej firme (jednoosobová sro) pôžičku na základe zmluvy o pôžičke, ktorú však do 2 mesiacov vyrovnal. Neskôr sa mu z pokladne minuli peniaze na úhradu svojich záväzkov a tak vložil do pokladne ďalšie peniaze-> bola vyhotovená 2.zmluva o pôžičke so splatnosťou 6 mesiacov od poskytnutia peňazí aj s možnosťou predčasného splatenia.

Je to v poriadku, ak časť tej sumy už splatil a zvyšok sa mu prenesie do ďalšieho roka, čo však bude ešte v termíne splatnosti?

ďakujem za odpoveď
548
26.01.11,08:52
Dobry den, chcela by som si overit, ci dlhodoba pozicka od konatela pojde do suvahy do riadku 103. Dakujem pekne vopred
jojka2001
28.02.12,08:48
Ahojte, chcela by som sa len spytat, ci kratkodoba pozicka je limitovana nej. sumov? je kratsia ako 1r., ale ci tam existuje nej. limit.dakujem...
emula1
28.02.12,09:13
Výška pôžičky nie je ohraničená
eviana
03.03.12,13:07
Ahojte, chcela by som vas poprosit o radu tiez ohladom poziciek od spolocnikov: na jar spolocnici poskytli firme pozicku (dlhodobu), pre nedostatok penazi vo firme zostala cast poziciek neuhradena. V lete vsak doslo k vymene spolocnikov (vsetkych) - stari spolocnici previedli svoje podiely na novych. Ako mam postupovat? Pozicky su uctovane ako bezurocne na ucte 479 (AE podla mena spolocnika). Myslim, ze uctovanie mozem ponechat na ucte 479, avsak bezurocna pozicka sa moze poskytnut iba spolocnikovi (konatelovi, resp. tretim osobam by sa mala poskytnut urocena pozicka ci?). Mame prerobit povodne zmluvy o pozicke a priratat aj urok? alebo mam vsetko nechat ako je a pockat do terminu splatnosti?
vopred velmi pekne dakujem za odpoved!
AndrejkaZ
21.11.12,19:41
Ahojte, moze mi niekto poradit prosim? Zmluva o pozicke splatna do jedneho roka k 31.12.2012 - bezurocna. Spolocnik poskytol do sro-cky pozicku (211/365). Sro-cka mu vsak je schopna vratit len cast penazi z pozicky. Je mozne vyplatit len tolko, kolko je schopna vratit sro-cka a zvysok sumy preucotovat na dlhodobu pozicku? Riesi sa to dodatkom k zmluve o pozicke? Je to takto prosim mozne spravit? Dakujem za pomoc.
chudaska
22.11.12,07:05
ano moze, aj my sme to tak v sro-cke robili,ked sa to nedalo splatit do roka, preuctovali sme to na dlhodobu pozicku a napisali dodatok k zmluve!
SilMar Group
22.11.12,07:22
Ahojte, moze mi niekto poradit prosim? Zmluva o pozicke splatna do jedneho roka k 31.12.2012 - bezurocna. Spolocnik poskytol do sro-cky pozicku (211/365). Sro-cka mu vsak je schopna vratit len cast penazi z pozicky. Je mozne vyplatit len tolko, kolko je schopna vratit sro-cka a zvysok sumy preucotovat na dlhodobu pozicku? Riesi sa to dodatkom k zmluve o pozicke? Je to takto prosim mozne spravit? Dakujem za pomoc.

Len pozor - krátkodobá a dlhodobá pôžička sa prehodnocuje k poslednému dňu účtovného obdobia vzhľadom na splatnosť pôžičky. Ak bude splatná do 31.12.2013, tak to bude stále krátkodobá, ak bude mať splatnosť dlhšiu, tak to bude dlhodobá. Všetko záleží na tom, čo je napísané v zmluve - aké sú podmienky splatnosti. Ak tá pôžička bola splatná napr. 1.12.2012 a vy ju nestihnete splatiť do 31.12.2012, tak v účtovnej závierke bude stále figurovať ako krátkodobá pôžička, ale po splatnosti. Jedine ak by ste dali dodatok k zmluve, že tá pôžička bude splatná 1.1.2014, tak ju preúčtujete na dlhodobú.
chudaska
22.11.12,07:29
Určite tam musi byt dodatok k zmluve, na zaklade toho to potom aj cez interny doklad preuctuje!
AndrejkaZ
05.12.12,19:32
Dakujem vsetkym za odpovede. Prosim ta a mozes mi vysvetlit moj konkretny pripad, ci rozumiem tomu co pises spravne? Zmluva o pozicke podpisana 9.1. 2012 a splatna k 31.12.2012. Spravime dodatok k zmluve, ze nejaka ta suma vyplatena v tomto roku a zvysna suma bude vyplatena k 31.12.2013. A teraz moja otazka - kedze pri uctovnej zavierke musi stale figurovat ako kratkodoba (ciez ucet 365) spravime dodatok 1.1.2013 a splatnost pozičky by sme zase dali k 31.12.2013 (pripadne skor, zavisi od penazi vo firme), mozem to teda aj buduci rok nechat na 365-ke? Dobre som to pochopila? Prosim oprav ma, ak nie, aby som to urobila spravne. Velmi pekne dakujem.
KEJKA
05.12.12,21:09
spravíte dodatok k zmluve, že sa dlžná suma mení na xxxx EUR so splatnosťou do 31.12.2013
aj keby si nemenila zmluvu dodatkom, tak by zostala nevrátená časť pôžičky na 365ke, len by sa klasifikovala, že je po splatnosti. Takže podľa mňa riešiš len problém, ži chceš mať záväzky po splatnosti, alebo si dodatkom k zmluve posuniete splatnosť do konca roka 2013.
SilMar Group
05.12.12,21:39
Dakujem vsetkym za odpovede. Prosim ta a mozes mi vysvetlit moj konkretny pripad, ci rozumiem tomu co pises spravne? Zmluva o pozicke podpisana 9.1. 2012 a splatna k 31.12.2012. Spravime dodatok k zmluve, ze nejaka ta suma vyplatena v tomto roku a zvysna suma bude vyplatena k 31.12.2013. A teraz moja otazka - kedze pri uctovnej zavierke musi stale figurovat ako kratkodoba (ciez ucet 365) spravime dodatok 1.1.2013 a splatnost pozičky by sme zase dali k 31.12.2013 (pripadne skor, zavisi od penazi vo firme), mozem to teda aj buduci rok nechat na 365-ke? Dobre som to pochopila? Prosim oprav ma, ak nie, aby som to urobila spravne. Velmi pekne dakujem.
Ano, necháš to na tej 365 a v súvahe to vykážeš ako krátkodobú pôžičku.
Otázne je - ak je pôžička splatná k 31.12.2012 a zjavne 31.12.2012 uhradená nebola je do alebo po splatnosti??
AndrejkaZ
10.12.12,18:02
spravíte dodatok k zmluve, že sa dlžná suma mení na xxxx EUR so splatnosťou do 31.12.2013
aj keby si nemenila zmluvu dodatkom, tak by zostala nevrátená časť pôžičky na 365ke, len by sa klasifikovala, že je po splatnosti. Takže podľa mňa riešiš len problém, ži chceš mať záväzky po splatnosti, alebo si dodatkom k zmluve posuniete splatnosť do konca roka 2013.

Dakujem za vysvetlenie. Este sa opytam (mozno hlupo, ale chcem v tom mat poriadok), aby som nezabudla na nejaky uctovny zapis s tymto spojeny. Okrem toho, ze vyplatim cast Eur, tu zvysnu sumu necham na 365-ke, uctujem este nieco okrem toho, ze cast vyplacam (dajme tomu 365/221)? kedze si posuniem splatnost do konca roka 2013? Ci sa urobi len ten dodatok k zmluve, kde bude napisane, ako si uviedla, ze sa meni dlzna suma so splatnostou do 31.12.2013? Nic sa uz neuctuje v tomto pripade cez ID? Dakujem za trpezlivost.
AndrejkaZ
10.12.12,18:04
Ano, necháš to na tej 365 a v súvahe to vykážeš ako krátkodobú pôžičku.
Otázne je - ak je pôžička splatná k 31.12.2012 a zjavne 31.12.2012 uhradená nebola je do alebo po splatnosti??

Je splatna k 31.12.2012 a este splatena nebola. Bude len časť z nej splatena. Meni sa nieco?
KEJKA
10.12.12,20:56
Dakujem za vysvetlenie. Este sa opytam (mozno hlupo, ale chcem v tom mat poriadok), aby som nezabudla na nejaky uctovny zapis s tymto spojeny. Okrem toho, ze vyplatim cast Eur, tu zvysnu sumu necham na 365-ke, uctujem este nieco okrem toho, ze cast vyplacam (dajme tomu 365/221)? kedze si posuniem splatnost do konca roka 2013? Ci sa urobi len ten dodatok k zmluve, kde bude napisane, ako si uviedla, ze sa meni dlzna suma so splatnostou do 31.12.2013? Nic sa uz neuctuje v tomto pripade cez ID? Dakujem za trpezlivost.
s dodatkom bude do splatnosti
bez dodatku po splatnosti.
Samotný dodatok neúčtuješ.
vyplatením časti pôžičky sa zníži zostatok na 365ke.
Ak sa jedná o bezúročnú pôžičku, tak je to všetko, ak by boli dohodnuté úroky, účtuješ 562/365
alebo 562/383 odhad
AndrejkaZ
14.12.12,22:35
s dodatkom bude do splatnosti
bez dodatku po splatnosti.
Samotný dodatok neúčtuješ.
vyplatením časti pôžičky sa zníži zostatok na 365ke.
Ak sa jedná o bezúročnú pôžičku, tak je to všetko, ak by boli dohodnuté úroky, účtuješ 562/365
alebo 562/383 odhad

Dakujem ti, super.
popstar
25.01.13,12:27
Ahojte, trosku to ozivim a mala by som takyto problem. Prebrala som ucto a konatel - spolocnik si zobral pozicku, ktoru zatial nesplatil (len malu cast) - ucet 355 a v evidencii som nasla aj ucet 365, zrejme na vyrovnanie pokladne.... Je mozne spravit zapocet a cez ID zauctovat 365/355 alebo je to uplna hlupost a treba to riesit uplne cez ine ucty....Dakujem
KEJKA
25.01.13,12:34
Ahojte, trosku to ozivim a mala by som takyto problem. Prebrala som ucto a konatel - spolocnik si zobral pozicku, ktoru zatial nesplatil (len malu cast) - ucet 355 a v evidencii som nasla aj ucet 365, zrejme na vyrovnanie pokladne.... Je mozne spravit zapocet a cez ID zauctovat 365/355 alebo je to uplna hlupost a treba to riesit uplne cez ine ucty....Dakujemmôžeš, ale všetko s vedomím a súhlasom spoločníka, ved sú to jeho peniaze.
popstar
25.01.13,12:56
dakujem krasne za odpoved, jasne, vsetko s jeho suhlasom, vie o tom, momentalne on nema peniaze na splatenie a firma nema peniazky na jeho vyplatenie, tak som sa chcela uistit, ci je to takto spravne.... este raz vdaka....
Treba to riesit aj pisomne? Nejakou dohodou?
Tweety
25.01.13,12:57
dakujem krasne za odpoved, jasne, vsetko s jeho suhlasom, vie o tom, momentalne on nema peniaze na splatenie a firma nema peniazky na jeho vyplatenie, tak som sa chcela uistit, ci je to takto spravne.... este raz vdaka....
Treba to riesit aj pisomne? Nejakou dohodou?
Ak ide o samotnú pôžičku, tak áno, je potrebné mať zmluvu o jej poskytnutí.
popstar
25.01.13,13:06
Ano, pozicka je riesena, skor ma zaujimalo, ci aj ten zapocet treba nejako pisomne podchytit.... Treba dohodu alebo ako klasicky zapocet? Viete poradit?
Tweety
25.01.13,13:09
Ano, pozicka je riesena, skor ma zaujimalo, ci aj ten zapocet treba nejako pisomne podchytit.... Treba dohodu alebo ako klasicky zapocet? Viete poradit?
Nie je to potrebné, ale môže byť takáto dohoda.
popstar
25.01.13,13:24
Dakujem krasne za rychlu odpoved obom.... ste zlate..