Laura1
02.03.05,10:50
Dostala som dotáciu z ÚP na začatie podnikania. To som už zistila, že dotácia je daňový príjem - čo z nej miniem, je daňový výdaj.
Ale v tom prípade sa ten príjem započíta aj do príjmov - čo sa týka povinných odvodov do sociálnej sporiteľne. Čiže napr. nebudem mať v roku 2005 príjem z podnikania ani 70 000,- Sk, dotácia bola 80 000,- budem povinná platiť odvody do soc. poisť. Asi je to tak, či nie?
Kristína
02.03.05,11:41
Musíte si ale uvedomiť, na aké účely máte pridelenú tú dotáciu: na prevádzkové účely alebo na nákup dlhodobého majetku a podľa toho budete účtovať. Z vašich slov to nie je jasné.
Laura1
02.03.05,13:53
Dotáciu som dostala za zriadenie pracoviska, t.j. zariadenie, PC, softwar, internet ... Všetko miniem podľa plánu, nekupujem žiaden DHM. Ide mi len o to, či budem mať odvodovú povinnosť do sociálnej poisťovne.
Tamarka
02.03.05,14:41
Ja som dotáciu zaradila medzi príjmy a výdaje neovplyvňujúce základ dane. Dotácia sa mi tak znulovala, neviem či som urobila dobre?
Poradí niekto Laure a zároveň aj mne? Dik.
ANYMex
02.03.05,14:50
Dotácia musí byť v zdaniteľných príjmoch podľa zákona o daniach z príjmov.

Čo sa týka rozpúšťania dotácie - v prípade, že sa obstaráva dlhodobý majetok, tak sa rozpúšťa v súlade s odpisovým plánom.

Ak nechceš platiť odvody (čo je asi samozrejmé :)) ), tak považuj majetok do 30.000,-- za drobný a odpisuj ho účtovne.
Laura1
03.03.05,09:26
Asi som nechápavá. Takže: kde presne zapíšem príjem dotácie? Do ktorej kolónky? Nákup PC za 29.000,- do ktorej?
Doteraz som zapísala dotáciu do ost. príjem zvyšujúci základ dane.
Nákup - do výdaj znižujúci základ dane.
Yvvetta
03.03.05,10:52
Podľa mňa máš to dobre Laura.
deha
03.03.05,11:12
1.Prijem 80 tis z UP =príjem nezvyš. zaklad dane.
2.Nakup materialu z týchto peňazí z ÚP do 30 tis alebo
prevádzková réžia = úhrada do nakladov znižujúcich základ dane a súčasne naučtuj nepeňažnú operáciu /ID/ vo výške týchto nakladov ako príjem zdaniteľný.
3. Ak si kúpiš napríklad PC z dotácie, alebo čokolvek hmotné vyššie ako 30 tis, vypočítaš so ročný odpis zaučtuješ ho do nákladov zniž. zákl. dane a súčasne vykonáš nepeňažnú operáciu-príjem zdaniteľný, ktorý bude vo výške sumy odpisov.
Takže vlastne výšku zdaniteľných príjmov si potom spočítaš a nemusí to byť cela suma , ak si kupovala odpisovaný majetok.
jurko
03.03.05,11:12
Laura sa nepýta či to má dobre, ona sa pýta do ktorého riadku daňového priznania. Podľa mňa do žiadneho, lebo dotácia sa objaví na r. 100 daňového priznania v hospodárskom výsledku. A teda nie je tak ako po minulé roky potrebné ju vpisovať do položiek znižujúcich základ dane a zároveň náklady súvisiace s prijatou dotáciou do položiek zvyšujúcich základ dane.
Danka Kosibová
07.03.05,08:40
mam otazku, rodicia dostali dotaciu na pestovanie vybranej polnohospodárskej plodiny, chcem sa spytat, je toto zdanitelny príjem, neviem to najst v zakone.
Danka Kosibová
07.03.05,10:47
prosím, nikto nemate skusenosti so zdanovaním poľnohospodárskych dotácii???? dost mi to suri, prosim.
Vanesa34
29.01.07,08:31
Dobrý deň. Z príspevku pre zač. podnikateľov si hradím aj zdravotné a sociálne poistenie. Ako si mám uplatňovať tento odpočet?
Marína
29.01.07,09:14
Prečítaj si tieto témy - dotácia. Nájdeš tam aj účtovanie.
Bajka
25.02.07,09:43
Mám záujem o výške dotácie z úradu práce
Zoltán Kovács
25.02.07,09:47
Mám záujem o výške dotácie z úradu práce


Kde je otázka?

Doplnenie: Ak máš na mysli podmienky získania dotácie na začatie podnikanie zadaj do funkcie hladaj: dotácia, ÚP, ESF (Európsky sociálny fond). Musíš splňať podmienku, že si evidovaná na ÚP minimálne 4 mesiace, vypracovať podnikateľský plán .... Výška dotácie je rôzna podľa kraja, kde uchádzač má trvalé bydlisko. Presnejšie info najedeš aj na stránke www.upsvar.sk - Úrad práce, sociálnych veci a rodiny.
Bea Š.
26.02.07,06:11
Zákazník začal živnosť 01.12.06 , dostal dotáciu vo výške 80 tis. Kúpil počítač v hodnote 29800 sk. Mô že majetok do 30tis. odpisovať aj 4 roky, alebo musí jenorazovo. Jedná sa mi o to aby neplatil odvody do SP od 01.07.07.
Vanesa34
20.03.07,06:59
Prečítaj si tieto témy - dotácia (http://www.porada.sk/search.php?do=process&query=dot%E1cia). Nájdeš tam aj účtovanie.


Ja to mám ale trochu zamotané. Dohodu o priznaní dotácie z ÚP som podpísala (teda bola schválená) 08.12.2006, začiatok podnikania mám od 11.12.2006 (na ŽL) Za mesiac december by som si už mala podľa podnikateľského zámeru z dotácie zaplatiť poistenie na ZP a SP, ale dotácia mi na účet prišla až 09.01.2007
V PD som zaúčtovala: ZP a SP - výdavky zahrnuté do ZD
v uzávierk. oper.- príjmy zahrnuté do ZD vo výške
výdavkov
Všetky ostatné vklady, výbery, réžiu tak ako treba. Za december som iné príjmy nemala, tak mi vznikla strata 184 SK a musim podať daň. priznanie.
O dotácii účtujem v PD až 09.01.2007 a pokračujem podľa podnik.zámeru?
Neviete mi poradiť či to mám dobre?
Zita5
20.03.07,07:08
Ja to mám ale trochu zamotané. Dohodu o priznaní dotácie z ÚP som podpísala (teda bola schválená) 08.12.2006, začiatok podnikania mám od 11.12.2006 (na ŽL) Za mesiac december by som si už mala podľa podnikateľského zámeru z dotácie zaplatiť poistenie na ZP a SP, ale dotácia mi na účet prišla až 09.01.2007
V PD som zaúčtovala: ZP a SP - výdavky zahrnuté do ZD
v uzávierk. oper.- príjmy zahrnuté do ZD vo výške
výdavkov
Všetky ostatné vklady, výbery, réžiu tak ako treba. Za december som iné príjmy nemala, tak mi vznikla strata 184 SK a musim podať daň. priznanie.
O dotácii účtujem v PD až 09.01.2007 a pokračujem podľa podnik.zámeru?
Neviete mi poradiť či to mám dobre?

Poistné ak si registrovaná, za mesiac december si mala platiť do 8.januára 2007 .Dotáciu si obdržala tiež v januári 2007 . Nevidím dôvod v roku 2006 účtovať o dotáciií a jej použití .

Daňové priznanie "B" ....... pokiaľ chceš vykázať stratu .

To je môj názor, možno niekto bude mať iný .
Vanesa34
20.03.07,07:20
Poistné ak si registrovaná, za mesiac december si mala platiť do 8.januára 2007 .Dotáciu si obdržala tiež v januári 2007 . Nevidím dôvod v roku 2006 účtovať o dotáciií a jej použití .

Daňové priznanie "B" ....... pokiaľ chceš vykázať stratu .

To je môj názor, možno niekto bude mať iný .


Ja som to poistenie, ale zaplatila už v decembri.
Vanesa34
20.03.07,08:41
Ja som to poistenie, ale zaplatila už v decembri.

A manžel si na mňa chce odpočítať NČ. Teda rozdiel. Žiadny iný príjem som v r. 2006 nemala, iba príjem z dotácie vo výške výdavkov za december. Poraďte, prosím.
Majka
01.04.07,20:50
Kde je otázka?

Doplnenie: Ak máš na mysli podmienky získania dotácie na začatie podnikanie zadaj do funkcie hladaj: dotácia, ÚP, ESF (Európsky sociálny fond). Musíš splňať podmienku, že si evidovaná na ÚP minimálne 4 mesiace, vypracovať podnikateľský plán .... Výška dotácie je rôzna podľa kraja, kde uchádzač má trvalé bydlisko. Presnejšie info najedeš aj na stránke www.upsvar.sk (http://www.upsvar.sk) - Úrad práce, sociálnych veci a rodiny.


prosim ta pekne v com to najdem?