jano 12
15.11.07,12:44
DOBRY DEN MANZELKA PRACUJE U SUKROMNIKA KTORY JEJ DAL PRACOVNU YMLUVU NA 40 HODIN MESACNE ONA ODPRACUJE 180 HOD MESACNE VYPLATNU PASKU DOSTANE 2000SK V HRUBOM DO MA NAROK NA DOPLATENIE DO MIN.MZDY .OHLADOM ZMLUVY NA SLOVENKU SU KONTROLI KTORE NESKONTROLUJU NIC BOLA TAM KONTROLA Z URADU PRACE ZE VSETKO V PORIADKU SU TAM 4 PRACOVNICKY Z ROVNAKYMI PODMIENKAMI .NAPR.OTVARACIE PODMIENKY KAZDY DEN OD 09.00-22.00 ASI TO NASIM URADNIKOM NEPALI ALE NEDA SA NIKDE STAZOVAT A U ZAMESTNAVATELA UZ URCITE NIE LEBO VAS VYHODI.MA NAROK NA DOPLATOK DO MINIMALNEJ MZDY.
mysimis
15.11.07,11:52
Ak má pracovnú zmluvu s rozsahom práce na 40 hod. týždenne, tak jej patrí minimálna mzda vo výške 8.100,- Sk. Ak to nie je dodržané odporúčam obrátiť sa na príslušný inšpektorát práce.
Olgica
15.11.07,11:53
Ak sa dohodli na 40hod.(mesačne) prac.pomere za 2000,-Sk, tak nie je čo riešiť. Ale ak odpracuje 180h/mesiac - zvyšok dostáva keš??? alebo ako? V každom prípade okrádajú štát. Ale ak sa tak dohodli, zrejme manželka s takýmto prac.pomerom súhlasila.
ilona
15.11.07,11:53
Podľa Zákonníka práce,ktorý je schválený v našej republike tak áno,ale podľa Zákonníka práce ktorý používa väčšina súkromníkov tak nie. Môže skúsiť sa sťažovať,ale za cenu,že príde o zamestnanie.
Gabi03
15.11.07,11:53
DOBRY DEN MANZELKA PRACUJE U SUKROMNIKA KTORY JEJ DAL PRACOVNU YMLUVU NA 40 HODIN MESACNE ONA ODPRACUJE 180 HOD MESACNE VYPLATNU PASKU DOSTANE 2000SK V HRUBOM DO MA NAROK NA DOPLATENIE DO MIN.MZDY .OHLADOM ZMLUVY NA SLOVENKU SU KONTROLI KTORE NESKONTROLUJU NIC BOLA TAM KONTROLA Z URADU PRACE ZE VSETKO V PORIADKU SU TAM 4 PRACOVNICKY Z ROVNAKYMI PODMIENKAMI .NAPR.OTVARACIE PODMIENKY KAZDY DEN OD 09.00-22.00 ASI TO NASIM URADNIKOM NEPALI ALE NEDA SA NIKDE STAZOVAT A U ZAMESTNAVATELA UZ URCITE NIE LEBO VAS VYHODI.MA NAROK NA DOPLATOK DO MINIMALNEJ MZDY.

mimotemy Prečo zakladáš 2x tú istú tému? Môj príspevok k nezrozmiteľnosti bol k tomu, že by si mohol používať interpunkčné znamienka, keď už pravopis nie je dokonalý.

A teraz k téme.
1. Prečo pracuje manželka 180 h mesačne, keď má v zmluve len 40h?
2. Ak má hrubú mzdu 2000 Sk na 40 h, je to v poriadku. Ak má hrubú mzdu na 180 h (podľa výplatnej pásky!) tak to v poriadku nie je. Ale zrejme zamestnávateľ dodržuje platobné podmienky určené v pracovnej zmluve.
3. Treba zavolať (aj anonymne) kontrolu z inšpektorátu práce.
4. Tvoja manželka má pri 40 h mesačnom pracovnom čase nárok na minimálnu mzdu 1911,- 1864,- Sk.

Ak ti ešte nie je niečo jasné, sa pýtaj. Ale prosím vypni si CAPS LOCK.
jankasm
15.11.07,11:56
DOBRY DEN MANZELKA PRACUJE U SUKROMNIKA KTORY JEJ DAL PRACOVNU YMLUVU NA 40 HODIN MESACNE ONA ODPRACUJE 180 HOD MESACNE VYPLATNU PASKU DOSTANE 2000SK V HRUBOM DO MA NAROK NA DOPLATENIE DO MIN.MZDY .OHLADOM ZMLUVY NA SLOVENKU SU KONTROLI KTORE NESKONTROLUJU NIC BOLA TAM KONTROLA Z URADU PRACE ZE VSETKO V PORIADKU SU TAM 4 PRACOVNICKY Z ROVNAKYMI PODMIENKAMI .NAPR.OTVARACIE PODMIENKY KAZDY DEN OD 09.00-22.00 ASI TO NASIM URADNIKOM NEPALI ALE NEDA SA NIKDE STAZOVAT A U ZAMESTNAVATELA UZ URCITE NIE LEBO VAS VYHODI.MA NAROK NA DOPLATOK DO MINIMALNEJ MZDY.

No podľa zmluvy nemá nárok na žiadny doplatok. Pretože v zmluve má 40 hodín mesačne a jej mzda spĺňa minimum za tento odpracovaný čas.
Ak má nejaké dôkazy o tom, že tých odpracovaných hodín je naozaj mesačne 180, tak treba trvať aj na ich zaplatení. Musí byť dodržaný minimálny mzdový nárok na 1 hodinu. Ak na to zamestnávateľ nepristúpi, treba si zadovážiť dôkazy o odpracovaných hodinách a zavolaľ na inšpektorát práce.
Kontrola, ktorá kontroluje obsah pracovných zmlúv, tak nemôže nič namietať. Pretože podľa zmluvy je všetko dodržané. Problém je v tom, že miesto 40 hodín v zmluve, odpracuje 180 hodín.
mysimis
15.11.07,11:57
DOBRY DEN MANZELKA PRACUJE U SUKROMNIKA KTORY JEJ DAL PRACOVNU YMLUVU NA 40 HODIN MESACNE ONA ODPRACUJE 180 HOD MESACNE VYPLATNU PASKU DOSTANE 2000SK V HRUBOM DO MA NAROK NA DOPLATENIE DO MIN.MZDY .OHLADOM ZMLUVY NA SLOVENKU SU KONTROLI KTORE NESKONTROLUJU NIC BOLA TAM KONTROLA Z URADU PRACE ZE VSETKO V PORIADKU SU TAM 4 PRACOVNICKY Z ROVNAKYMI PODMIENKAMI .NAPR.OTVARACIE PODMIENKY KAZDY DEN OD 09.00-22.00 ASI TO NASIM URADNIKOM NEPALI ALE NEDA SA NIKDE STAZOVAT A U ZAMESTNAVATELA UZ URCITE NIE LEBO VAS VYHODI.MA NAROK NA DOPLATOK DO MINIMALNEJ MZDY.

Teraz vidím, že je to 40 hod. mesačne. V tom prípade je minimálna mzda vo výške 46,60 na hod. Keď to prepočítame na 40 hod. mesačne, tak minimálna mzda je 1864,- Sk a na pracovnej zmluve má 2000,- Sk. V tomto prípade nemá nárok na nič, nakoľko podpísala pre ňu nie výhodnú pracovnú zmluvu.
Gabi03
15.11.07,12:23
Ešte sa doplním, aby si nepociťoval z našej strany nejakú nevôľu.

Všetci dobre vieme, že takéto veci sa na Slovensku dejú. Bohužiaľ najmä pre zamestnancov je to tak. Ale treba proti tomu bojovať. Treba zavolať inšpektorát práce, nech prekontroluje všetko, čo sa dá. No v prvom rade si ten zamestnanec (aj tvoja manželka) musí uvedomiť, že ak podpíše takú zmluvu, nebude môcť vyskakovať. Keď už po pár mesiacoch si uvedomý, že sa nechala oklamať, už je (takmer) neskoro.

V každom prípade držím tvojej manželke palce, aby si našla lepšie miesto, kde si ju bude zamestnávateľ vážiť.
mlyn16
15.11.07,13:02
Nič nebráni tvojej manželke aby popri práci si hľadala iného zamestnávateľa. Skúsenosť na trhu je taká, že zamestnaný človek má vyššiu hodnotu ako pracovná sila z úradu práce. Potom môže povedať tomu súkromníkovi, čo si myslí o jeho praktikách.
Marti.ka
15.11.07,13:06
mimotemy Prečo zakladáš 2x tú istú tému? Môj príspevok k nezrozmiteľnosti bol k tomu, že by si mohol používať interpunkčné znamienka, keď už pravopis nie je dokonalý.


Ak ti ešte nie je niečo jasné, sa pýtaj. Ale prosím vypni si CAPS LOCK.

mimotemy Ale predsa len v niečom ten CAPS LOCK pomohol. Vyslúžil si viac pozornosti ako ja v podobnej téme.:D
jano 12
15.11.07,13:57
Dakujem za odpoved ale ona ma pracovnu zmluvu na 40 hodin mesacne.
jano 12
15.11.07,14:00
Tam ta kontrola bola z uradu prace a povedali ze zmluvy su take ake su to bolo vsetko
Gabi03
15.11.07,14:00
Dakujem za odpoved ale ona ma pracovnu zmluvu na 40 hodin mesacne.

Tak doplácať podľa pracovnej zmluvy do minimálnej mzdy nie je čo. :(
Ona môže urobiť len nasledovné:
1. urýchlene odtiaľ odíde, alebo
2. skúsi dohodnúť zmenu pracovnej zmluvy na 40 hod. pracovný čas TÝŽDENNE, alebo
3. nejako dokáže inšpektorátu práce, že ju zamestnávateľ "núti" pracovať namiesto 40 h až 180 h mesačne (čo si však myslím, že sa jej nepodarí).
Gabi03
15.11.07,14:00
Tam ta kontrola bola z uradu prace a povedali ze zmluvy su take ake su to bolo vsetko

A zrejme aj mali pravdu.
jankasm
15.11.07,14:14
Dakujem za odpoved ale ona ma pracovnu zmluvu na 40 hodin mesacne.


Tam ta kontrola bola z uradu prace a povedali ze zmluvy su take ake su to bolo vsetko

Čo by potom mali z úradu práce namietať? Pracovná zmluva na 40 hodín mesačne, plat vyšší ako stanovené minimum za 40 hodín mesačne.
Prečo potom takú zmluvu podpísala? Alebo prečo pracuje 180 hodín keď podľa zmluvy má pracovať len 40?
Za 2000,- v hrubom by som teda 180 hodín mesačne nikomu neotročila.