poloha69
15.11.07,12:58
Zdravim vospolok,
kedze prave zacinam a len pomaly sa dostavam do problematiky, bude moja otazka trochu komplikovanejsia..

Som zamestnanec v jednej sukromnej firme, pricom som zaroven zacala robit aj Sprostredkovatela poistenia a zaistenia. Rada by som vedela ake povinnosti mi z toho vyplyvaju a co vsetko potrebujem vediet a vykonat, a pravidelne vykonavat.

1. Uz som sa zaregistrovala na Danovom urade ako FO + som si pridala na podnikanie svoje auto, cize som uz aj zaplatila dan za Motorove vozidla.
2. Viem ze si mam viest Knihu jazd a Jednoduche uctovnictvo - tu vsak neviem presne ci to mozem urobit ako mi poradila "nadriadena", a to: tesne pred podanim danoveho priznania mozem najst uctovnicku, ktora mi to vsetko na zaklade blockov a mojho vypisu z prace a knihy jazd, urobi ako uctovnictvo, tak danove priznanie. Rada by som vedela ake mam moznosti. Ci mi napr. staci viest nejaku uctovnu knihu a do nej pisat naklady, alebo na to musi byt program atd.
3. Nemam vobec sajnu, ktore veci a cinnosti si mozem zaratat ako suvisiace s podnikatelskou cinnostou. Napr. viem, ze novy kostym to asi nebude, ale napr. tankovanie do auta za ucelom cesty za klientom a kupa kanelarskych pomocok ano. Len neviem v akom rozsahu a co vsetko to moze byt. Ak o tom viete viac konkr., prosim, napiste mi to.
4. Na co vsetko este pri tejto cinnosti nesmiem zabudnut?

Dopredu Vam dakujem za trefne a potrebne informacie,
Ivet
mysimis
15.11.07,12:10
Podľa toho čo popisuješ vo svojom príspevku, by som nečakala na termín podania DP a tesne pred týmto termínom hľadala účtovníčku. Rozhodne by som si účtovníčku už hľadala čím skôr. Tá by Ťa poučila čo môžeš a čo nie a aj to v akom rozsahu. Nakoľko nemáš dostatok informácií týkajúcich sa účtovníctva ani sa nepokúšaj si to robiť sama. Takto predídeš mnohým komplikáciám.
poloha69
15.11.07,14:05
Sice moja otazka nebola este zodpovedana, mam vsak este jednu:
Blocek ako doklad, musi obsahovat kazdy jeden aj peciatku a podpis
alebo staci iba peciatka?
Napr. blocky od tankovania, oni tam furt daju peciatku, ale nikdy nie podpis, preto sa pytam.
duficek
15.11.07,14:18
nemusi byt na blocku podpis, niekedy aj ta peciatka je tam skor na skodu (ak je blocek opeciatkovany zo spodnej strany a atrament presiakne a su necitatelne udaje)....cize ani peciatka byt nemusi, vsetky udaje by mali byt vytlacene na blocku ERP

2 - urcite necakaj na cas tesne pred DP, to je to najhorsie co mozes pre svoju uctovnicku urobit, nechat to na podslednu chvilu...
3 - to je na dlhsiu debatu, naozaj skus navstivit uctovnicku, ktora ti v klude vysvetli co a ako....do nakladov si mozes dat napr. kancelarske potreby, PHM, telefon...rezijne naklady suvisiace s tvojou cinnostou...
poloha69
15.11.07,14:23
A myslis, ze sama by som to nezvladla? Potrebujem uctovnicku? Kolko to stoji? Ja ju totiz nechcem zamestnat, len raz za stvrtrok napr. prehodnotit stavy atd. ked uz. Ved som zamestnana, zas taky obrat neurobim sama.
.
Na strednej skole som mala hospodarsku korespondenciu aj uctovnictvo - dopravna priemyslovka ;) A jednoduche uctovnictvo sme prebrali. Sice si vela nepamatam, ale neverim, ze aj ked sa daco zmenilo, to bude az tak tazke. Podla mna vsetko co potrebujem, je vediet, na co vsetko nemam zabudnut :D a co vsetko sledovat, evidovat a zapisovat. A na konci by sa to uz len s pomocou niekoho vyhodnotilo.
Johanka
15.11.07,14:26
Zdravim vospolok,
kedze prave zacinam a len pomaly sa dostavam do problematiky, bude moja otazka trochu komplikovanejsia..

Som zamestnanec v jednej sukromnej firme, pricom som zaroven zacala robit aj Sprostredkovatela poistenia a zaistenia. Rada by som vedela ake povinnosti mi z toho vyplyvaju a co vsetko potrebujem vediet a vykonat, a pravidelne vykonavat.

1. Uz som sa zaregistrovala na Danovom urade ako FO + som si pridala na podnikanie svoje auto, cize som uz aj zaplatila dan za Motorove vozidla. Vložila si MV do obchodného majetku, t.j. preradila si auto z osobného užívania do obchodného majetku alebo ho iba používaš na pracovné cesty súvisiace s Tvojou činnosťou ? V druhom prípade - ide vlastné osobné MV?
2. Viem ze si mam viest Knihu jazd a Jednoduche uctovnictvo - tu vsak neviem presne ci to mozem urobit ako mi poradila "nadriadena", a to: tesne pred podanim danoveho priznania mozem najst uctovnicku, ktora mi to vsetko na zaklade blockov a mojho vypisu z prace a knihy jazd, urobi ako uctovnictvo, tak danove priznanie. Hľadanie účtovníka tesne pred podaním DP nie je rozumné ani z hľadiska času ani z hľadiska finančných nákladov s tým spojených.Rada by som vedela ake mam moznosti. Ci mi napr. staci viest nejaku uctovnu knihu a do nej pisat naklady, alebo na to musi byt program atd.Možností je viacero, ale pre totálneho začiatočníka nie v účtovníctve , ale najmä v podnikaní, je najvhodnejšie dať si účtovníctvo spracovať účtovníkovi. Jednoduché účtovníctvo má taký mätúci názov ... jednoduché rozhodne nie je, napr, aj v tom, že na jeho kvalitné spracovanie musíš poznať nielen Zákon o účtovníctve a Postupy účtovania pre JÚ, ale aj Zákon o dani z príjmov, ktorý v ďalšom využiješ pri vypracovaní daňového priznania k dani z príjmov fyzických osôb. To bude v Tvojom prípade zložitejšie v tom, že sa jedná o viaceré druhy príjmov ( závislá činnosť a podnikanie).
3. Nemam vobec sajnu, ktore veci a cinnosti si mozem zaratat ako suvisiace s podnikatelskou cinnostou.Zo zákona o dani z príjmov by si sa dozvedela aj to, že máš možnosť uplatnenia výdavkov preukázateľných alebo výdavkov percentom z príjmov, tzv. paušálnych výdavkov - pre zdaňovacie obdobie roka 2007 je to 40 % . Napr. viem, ze novy kostym to asi nebude, ale napr. tankovanie do auta za ucelom cesty za klientom a kupa kanelarskych pomocok ano. Len neviem v akom rozsahu a co vsetko to moze byt. Ak o tom viete viac konkr., prosim, napiste mi to.Preukázateľné výdavky sa uplatňujú v rozsahu ustanovenom v § 19 Zákona o dani z príjmov - napr. telefón, výdavky pri pracovných cestách. stravné za každý odpracovaný deň, školenia,odb.literatúra, internet , kanc.potreby, daň z MV ..... nedá sa tu opisovať §, ktorý má 5 odstavcov a v každom kopec písmeniek ....
4. Na co vsetko este pri tejto cinnosti nesmiem zabudnut?

Dopredu Vam dakujem za trefne a potrebne informacie,
Ivet
Odpovede červeným.
poloha69
15.11.07,14:44
Ahoj Johanka,
.
cize som nezabudla na nic?
1. JU, 2. Auto - sukromne na cesty suvisiace s cinnostou - kniha jazd, 3. danove priznanie + dan za MV, 4. a odkladat si blocky za cokolvek a faktury za telefon,
.. ak som to spravne pochopila.
.
Uctovnicka mi teda povie kt. blocky moze a kt. nemoze pouzit a kolko a podla coho, to uz bude ona vediet :) Je tak?
.
Tak este poprosim o radu, kde mam uctovnicku hladat.. a kolko to stoji za ukon alebo ako sa to berie.
Johanka
15.11.07,14:54
Účtovníkov je tu ako maku z celej republiky :), nemáš v profile odkiaľ si ...
Máme tu takú tému "pošuškajte koľko pýtať" - ceny sú výrazne rozdielne v jednotlivých regiónoch. To čo stojí v BA 10 tis., môže v Snine stáť 2.000 Sk .... je to smutné, ale pravdivé. Skús upresniť odkiaľ si, príp. zadať do inzercie, že hľadáš účtovníka ...
Typ podnikateľ s príjmami z podnikania popri zamestnaní, je na Porade označovaný ako "igelitkár" - rozumej človiečik, ktorý sa zjaví koncom marca vo dverách s igelitkou plnou papierov a čuduje sa, že sa nedajú spracovať za hodinu a ešte za to treba aj zaplatiť :). Ak sa chceš pobaviť nájdi si tému "perličky účtovnej kancelárie".
poloha69
15.11.07,14:58
Oko, pohladam :)

Som z Kosic (o: neviem kolko si pytaju za taky ukon od malickeho podnikatela.. kde bude do 100 poloziek.

Posuskajte.
Johanka
15.11.07,14:59
Vyúčtovanie pracovných ciest by si si vypočítala sama ?
Zoltán Kovács
15.11.07,14:59
Oko, pohladam :)

Som z Kosic (o: neviem kolko si pytaju za taky ukon od malickeho podnikatela.. kde bude do 100 poloziek.

Posuskajte.

http://www.porada.sk/t2956-posuskajte-kolko-pytat.html

Tu je link.
poloha69
15.11.07,15:06
Kdeze, tak ked uz mi to ma robit, tak nech robi vsetko (o:
romanpp
15.11.07,15:08
a. Rozhodne súhlasím s mysimis.
b. Tie bločky od tankovania sú v poriadku.
c. Kto Ti povedal, že nový kostým nemôže ísť do nákladov.
d. To čo sa pýtaš sa môžeš dozvedieť v osobnom rozhovore za cca 1 hodinu, alebo čítaním príspevkov na porade (odhadujem tak 30 hodín). Takže doporučujem postupovať podľa príspevku 2.
Zoltán Kovács
15.11.07,15:14
a. Rozhodne súhlasím s mysimis.
b. Tie bločky od tankovania sú v poriadku.
c. Kto Ti povedal, že nový kostým nemôže ísť do nákladov.
d. To čo sa pýtaš sa môžeš dozvedieť v osobnom rozhovore za cca 1 hodinu, alebo čítaním príspevkov na porade (odhadujem tak 30 hodín). Takže doporučujem postupovať podľa príspevku 2.

K tomu zvíraznenému pripájam diskusiu:

http://www.porada.sk/t64924-oblecenie-a-firemne-naklady.html
Johanka
15.11.07,15:20
a. Rozhodne súhlasím s mysimis.
b. Tie bločky od tankovania sú v poriadku.
c. Kto Ti povedal, že nový kostým nemôže ísť do nákladov.
d. To čo sa pýtaš sa môžeš dozvedieť v osobnom rozhovore za cca 1 hodinu, alebo čítaním príspevkov na porade (odhadujem tak 30 hodín). Takže doporučujem postupovať podľa príspevku 2.

...a ja k zvýraznenému pridávam tento link
http://www.porada.sk/t39787-sukromny-automobil-v-podnikani-3-cast.html
Johanka
15.11.07,15:24
Ku kostýmom konkrétne v tomto príspevku :
http://www.porada.sk/384568-post28.html
poloha69
16.11.07,07:13
a. Rozhodne súhlasím s mysimis.
b. Tie bločky od tankovania sú v poriadku.
c. Kto Ti povedal, že nový kostým nemôže ísť do nákladov.
d. To čo sa pýtaš sa môžeš dozvedieť v osobnom rozhovore za cca 1 hodinu, alebo čítaním príspevkov na porade (odhadujem tak 30 hodín). Takže doporučujem postupovať podľa príspevku 2.
----------

ad c. Moja kvazi veduca..
mysimis
16.11.07,07:18
Poloha69, nemôžeš uveriť všetkému čo Ti povedia nezainteresovaní. Mńa ako účtovníčku sa moji klienti často sanžia presvedčiť, aby som im dala do nákladov kadečo.
cloe
16.11.07,07:21
Poloha69, nemôžeš uveriť všetkému čo Ti povedia nezainteresovaní. Mńa ako účtovníčku sa moji klienti často sanžia presvedčiť, aby som im dala do nákladov kadečo.

Mňa naposledy jeden chcel presvedčiť, že 4 plazmové TV môžem v pohode dať do účta:D
poloha69
16.11.07,07:24
Poloha69, nemôžeš uveriť všetkému čo Ti povedia nezainteresovaní. Mńa ako účtovníčku sa moji klienti často sanžia presvedčiť, aby som im dala do nákladov kadečo.

Mne veduca povedala ze ten kostym si NEmozem dat do nakladov. Mne sa to zdalo logicke, kedze to moze sluzit aj na osobne ucely, nie len ako reprezentativne oblecenie k mojej cinnosti.. Tak ako to teda teraz je???
mysimis
16.11.07,07:41
Prepáč, ja som to pochopila tak, že Ti poradila, že si kostým môžeš dať do nákladov.
Johanka
16.11.07,07:44
Mne veduca povedala ze ten kostym si NEmozem dat do nakladov. Mne sa to zdalo logicke, kedze to moze sluzit aj na osobne ucely, nie len ako reprezentativne oblecenie k mojej cinnosti.. Tak ako to teda teraz je???
Pozri si link v príspevku č.16 ;)
poloha69
16.11.07,07:56
Pozri si link v príspevku č.16 ;)

Neboj, ja som si to velmi dobre precitala ;)
Odmietam kvoli takym hovadinam behat po sudoch. Tych par kostymov ozeliem.
poloha69
29.11.07,07:25
Mam vsak este jednu otazku:
Ked nie som zivnostnik a mam iba DIC, mam narok kupit si stravne listky a odpocitat si ich z dane? Aj napriek tomu, ze som AJ zamestnana a stravne listky si "kupujem" u zamestnavatela? (platim ich pomernu cast zrazkami zo mzdy)
KvetkaK
29.11.07,07:41
Ak máš stravné lístky ako zamestnanec, už si nemôžeš uplatniť ako SZČO.
poloha69
29.11.07,07:53
Ak máš stravné lístky ako zamestnanec, už si nemôžeš uplatniť ako SZČO.

Ani za tie dni, na ktore u zamestnavatela narok nemam? Napr. dovolenka, PNka, Pcko, atd. (Lebo SZCO sa moje volno u zamestnavatela netyka, takze preto ma tato moznost napadla.)