Zuzana Boháčová
15.11.07,16:39
Dobrý večer,
ako treba správne zaúčtovať:

spoločnosť s r.o., zaoberajúca sa predajom tovaru konečnému spotrebiteľovi-maloobchod,si na svoju vlastnú potrebuje nakúpi od seba (tzn.zo svojho obchodu) čistiace prostriedky.
To asi neúčtujem 501...:confused:
žeby aktivácia?
poraďte mi prosím,moc s tým nemám skúsenosť
ďakujem
Anja111
15.11.07,15:50
Dobrý večer,
ako treba správne zaúčtovať:

spoločnosť s r.o., zaoberajúca sa predajom tovaru konečnému spotrebiteľovi-maloobchod,si na svoju vlastnú potrebuje nakúpi od seba (tzn.zo svojho obchodu) čistiace prostriedky.
To asi neúčtujem 501...:confused:
žeby aktivácia?
poraďte mi prosím,moc s tým nemám skúsenosť
ďakujem
Pre svoju vlastnú potrebu myslíš pre firmu? A nakúpiť myslíš cez ERP? Tak sa to nemôže robiť. Pri spotrebe (čistiacich prostriedkov) vo firme, tieto preúčtuješ z tovaru do spotreby, na základe ID, 501/504...
Stefan2005
15.11.07,16:29
Pre svoju vlastnú potrebu myslíš pre firmu? A nakúpiť myslíš cez ERP? Tak sa to nemôže robiť. Pri spotrebe (čistiacich prostriedkov) vo firme, tieto preúčtuješ z tovaru do spotreby, na základe ID, 501/504...
Zaujímavá otázka.
Fakt by ma zaujímalo, prečo je neprípustné to robiť cez ERP?
Lebo v naznačenom postupe vidím aj úskalia. Predstavme, firma má 15 stredísk (obchodov - každé s vlastným skladom), a napr. má aj iné stredisko, kde poskytuje aj oslobodené plnenia. A práve to stredisko, ktoré má nárok iba na odpočet DPH koeficientom, "kúpi" veci zo strediska s plným nárokom na odpočet iba preúčtovaním z 504 na 501. Minimálne je treba z tohto pohľadu vysporiadať ešte aspoň DPH...
Anja111
15.11.07,16:39
Zaujímavá otázka.
Fakt by ma zaujímalo, prečo je neprípustné to robiť cez ERP?
Lebo v naznačenom postupe vidím aj úskalia. Predstavme, firma má 15 stredísk (obchodov - každé s vlastným skladom), a napr. má aj iné stredisko, kde poskytuje aj oslobodené plnenia. A práve to stredisko, ktoré má nárok iba na odpočet DPH koeficientom, "kúpi" veci zo strediska s plným nárokom na odpočet iba preúčtovaním z 504 na 501. Minimálne je treba z tohto pohľadu vysporiadať ešte aspoň DPH...
Uznávam, že takto som nad tým neuvažovala... A myslím si, že ani toto nie je taký prípad...
Bola som však na školení, poriadanom DU, kde padla aj táto otázka a pracovíčka DU jednoznačne odpovedala, že vlastné bločky z ERP neuznávajú a vyhadzujú ich. Doporučila horeuvedený spôsob...
Stefan2005
15.11.07,16:59
Tak rád by som vedel, o aký argument sa opierala pracovníčka DU.
Predstavme si, veľká firma, má obchody v každom okresnom meste. Pracovník "správy firmy" je so svojím služobným autom napr. na kontrole jednej z nich. Zistí, že potrebuje 2l kvapaliny do ostrekovača auta.
Čo urobí?
a) Kúpi si to vo svojom obchode na bloček,
b) začne vybavovať z vedúcim predajne medzistrediskové prevody
c) pôjde to kúpiť ku konkurencii (aby nebol problém s DÚ)

Neviem, ktorú by ste si vybrali z možností, ja osobne jednu z týchto troch...
A možná niekto doplní ešte ďalšie možnosti...
veronikasad
15.11.07,17:04
Uznávam, že takto som nad tým neuvažovala... A myslím si, že ani toto nie je taký prípad...
Bola som však na školení, poriadanom DU, kde padla aj táto otázka a pracovíčka DU jednoznačne odpovedala, že vlastné bločky z ERP neuznávajú a vyhadzujú ich. Doporučila horeuvedený spôsob...
Ako by ste prosím postupovali, keby ste učtovali v JU predajňu zváracej techniky. K predvedeniu zváračky potrebuje elektrody, ktoré su jeho tovarom. Bežne to robím tak, že ich nahodí ako príjem do ERP, a bloček z ERP zaúčtujem do výdaja ako PR.
Aj v tomto prípade mi to kontrola DU "vyhodí"?

--------
Veronika
Anja111
15.11.07,18:06
Ako by ste prosím postupovali, keby ste učtovali v JU predajňu zváracej techniky. K predvedeniu zváračky potrebuje elektrody, ktoré su jeho tovarom. Bežne to robím tak, že ich nahodí ako príjem do ERP, a bloček z ERP zaúčtujem do výdaja ako PR.
Aj v tomto prípade mi to kontrola DU "vyhodí"?

--------
Veronika
Tak sa vyjadrila pracovníčka DU...
Možno by nám viac pomohlo, keby sa pripojil so svojim názorom niekto, kto už mal podobný prípad na kontrole...
Stefan2005
16.11.07,07:51
Tak sa vyjadrila pracovníčka DU...
Možno by nám viac pomohlo, keby sa pripojil so svojim názorom niekto, kto už mal podobný prípad na kontrole...

Takže musím pochváliť Anja111, že má dobrého pamätováka.
Len škoda, že si neuviedla, čoho sa týkalo to školenie. Dane z príjmov, či DPH.

Pozrime sa na zákon o DPH:
§8
(1) Dodaním tovaru je
a) dodanie hmotného majetku, pri ktorom dochádza k zmene vlastníckeho práva,

§49, odst.2
Platiteľ môže odpočítať daň, ak je daň
a) voči nemu uplatnená iným platiteľom v tuzemsku z tovarov a služieb, .....

teda v zmysle vyššie uvedených §§ a zvýraznených citácií sa dá napadnúť právo na odpočet DPH pri nákupe cez vlastnú ERP.

Ale, keď si neuplatním odpočet DPH, tak nie je čo napadnúť, a jednak vylúčim možnosť, že pri preúčtovaní z 504 na 501 neupravím nárok na odpočet, ak som tento použil na plnenia s koeficientom...

Z hľadiska DP účtovanie nákupu cez ERP dopad na daň z príjmov nie je žiadna (ak si o neuplatnené DPH zvýšim ZD).

Z účtovníckeho (metodického) hľadiska by to nemalo byť napadnuteľné.
veronikasad
16.11.07,08:12
Štefan, myslíš, že by bol naozaj problém s tým odpočtom? Nie je to síce iný platiteľ, ale daň na výstupe predsa bola cez ERP uplatnená.

-------
Veronika
Liptáčik
16.11.07,08:18
Súhlasím s predchádzajúcim príspevnkom Zdá sa mi však, že sme sa pustili do teoretizovania. Každá firma si stráži výdavky a túto spotrebu rieši spotrebou, nie kúpou od seba. S kúpou od seba npr. cez RP som sa v praxi ešte nestretla.
Stefan2005
16.11.07,08:43
Štefan, myslíš, že by bol naozaj problém s tým odpočtom? Nie je to síce iný platiteľ, ale daň na výstupe predsa bola cez ERP uplatnená. Veronika

Najprv to Liptačik: ako vidíš, neteoretizujeme, vyskytujú sa v praxi takéto prípady.

Veronika, beriem to tiež za choré, ale je to asi tak - daňové kontroly (DPH) vyhadzujú takéto bločky zo vstupov na DPH (potvrdené daň.poradcom).
Tovar nezmenil majiteľa - vlastnícke právo a DPH nebola voči nám uplatnená iným platiteľom...

Čo sa týka Tvojho (logického) argumentu, že daň na výstupe predsa bola cez ERP uplatnená, na to je praktické protipríklad:
Keď si napríklad i neplatiteľ DPH vyčísli na svojom výstupe DPH, je povinný túto odviesť, ale to mu nezakladá žiadne právo na odpočet DPH na vstupe...
veronikasad
16.11.07,09:13
Súhlasím s predchádzajúcim príspevnkom Zdá sa mi však, že sme sa pustili do teoretizovania. Každá firma si stráži výdavky a túto spotrebu rieši spotrebou, nie kúpou od seba. S kúpou od seba npr. cez RP som sa v praxi ešte nestretla.
Čiže situáciu v prísp. č. 6 by si riešila nákupom elektrod u konkurencie ?

------
Veronika
veronikasad
16.11.07,09:17
Štefan, ďakujem za názor. Musím to vyriešiť nejakou prevodkou zo skladu,dúfam, že to v ALFE pôjde.

--------
Veronika
Anja111
16.11.07,09:24
Takže musím pochváliť Anja111, že má dobrého pamätováka.
Len škoda, že si neuviedla, čoho sa týkalo to školenie. Dane z príjmov, či DPH.

Pozrime sa na zákon o DPH:
§8
(1) Dodaním tovaru je
a) dodanie hmotného majetku, pri ktorom dochádza k zmene vlastníckeho práva,

§49, odst.2
Platiteľ môže odpočítať daň, ak je daň
a) voči nemu uplatnená iným platiteľom v tuzemsku z tovarov a služieb, .....

teda v zmysle vyššie uvedených §§ a zvýraznených citácií sa dá napadnúť právo na odpočet DPH pri nákupe cez vlastnú ERP.

Ale, keď si neuplatním odpočet DPH, tak nie je čo napadnúť, a jednak vylúčim možnosť, že pri preúčtovaní z 504 na 501 neupravím nárok na odpočet, ak som tento použil na plnenia s koeficientom...

Z hľadiska DP účtovanie nákupu cez ERP dopad na daň z príjmov nie je žiadna (ak si o neuplatnené DPH zvýšim ZD).

Z účtovníckeho (metodického) hľadiska by to nemalo byť napadnuteľné.
Možno neskoro, ale dopĺňam, že sa jednalo o školenie o DPH...
Stefan2005
16.11.07,10:11
Možno neskoro, ale dopĺňam, že sa jednalo o školenie o DPH...
Domyslel som si to, preto som sa znova dnes ozval.
Marianna01
20.11.07,17:50
Zaujímavá téma. Mňa by ani nenapadlo, že niekto chce sám od seba nakupovať.
Keď na to pozerám z hľadiska DzP, je to pre neho nevýhodné, nakoľko mu do príjmu pôjde de facto jeho navýšenie, marža.
Vždy som to riešila len prevodom z tovaru do spotreby, zo skladu výdajkou k internému dokladu. A u mňa je takýchto prípadov ročne niekoľko...