jrs
15.11.07,17:14
Dobrý podvečer všetkým zúčastneným, mám problém.
Dnes večer nám zamestnanec (už je po skončení skúšobnej doby) telefonicky oznámil, že od zajtrajšieho rána dáva výpoveď a do práce už nepríde, pretože sa bude doma starať o chorú matku. Nie som ekonómka, tá naša je momentálne nedostupná a potrebujem to vyriešiť ešte dnes večer.
Viete mi niekto polopate poradiť, ako mám postupovať?
Už teraz pekne ďakujem.:)
veronikasad
15.11.07,16:35
Starostlivosť o chorú matku nie je dôvodom na "okamžitú výpoveď" zo strany zamestnanca. Pokiaľ ste mali doteraz so zamestnancom korektné vzťahy, treba mu vysvetliť, že skončiť pracovný pomer môže len dohodou - súhlasom obidvoch strán k nejakému dátumu alebo výpoveďou zo strany zamestnanca s dvojmesačnou výpovednou dobou.
Ak sa jedná o akútne ochorenie, nech si vyžiada od ošetrujúcej lekárky Potvrdenie o ošetrovaní chorého člena rodiny a bude mať nárok na ošetrovné, ktoré vypláca socialna poisťovňa, max.po dobu 10 kal. dní v jednom prípade ochorenia.
Ak potreba ošetrovania bude trvať dlhodobo, treba uvažovať so skončením prac.pomeru dohodou - pozor na odhlášky zo soc. poisťovne /najneskôr deň po skončení prac.pomeru/.

--------
Veronika
Kazu
15.11.07,16:49
Myslím si, že starostlivosť o choru matku je len zámienka. Zo skúseností viem, že držať takéhoto pracovníka nemá význam. Lepšie ak odíde a môžete prijať iného a nie sa naťahovať so súčasným. Urobila by som odhlášky zo zdrav. a soc. poisťovne a vystavila mu zápočtový list a nech ide.
jrs
15.11.07,16:49
Ďakujem Veronika. Vaša odpoveď mi stačí. Nejde o akútne ochorenie, jeho matku prepustili z nemocnice a on sa rozhodol, že chce byť doma a poberať ošetrovné, mám silný pocit, že sa mu už jednoducho dočasne nechce pracovať.;)
veronikasad
15.11.07,16:52
Ďakujem Veronika. Vaša odpoveď mi stačí. Nejde o akútne ochorenie, jeho matku prepustili z nemocnice a on sa rozhodol, že chce byť doma a poberať ošetrovné, mám silný pocit, že sa mu už jednoducho dočasne nechce pracovať.;)
Ošetrovné môže poberať aj v tomto prípade, ak si to zdravotný stav matky vyžaduje. Ak by nechcel skončiť PP a ošetrovné bude trvať viac ako 10 dní, treba poslať do SP reg.list FO - prerušenie poistenia.

-------
Veronika
jrs
15.11.07,16:52
Myslím si, že starostlivosť o choru matku je len zámienka. Zo skúseností viem, že držať takéhoto pracovníka nemá význam. Lepšie ak odíde a môžete prijať iného a nie sa naťahovať so súčasným. Urobila by som odhlášky zo zdrav. a soc. poisťovne a vystavila mu zápočtový list a nech ide.

Ja viem, že držať ho silou-mocou už nemá zmysel, mne išlo iba o to, že hneď zajtra ho nemám kým nahradiť, takže potrebujem, aby mi aspon jeden tyzden chodil do práce.
veronikasad
15.11.07,16:53
Ja viem, že držať ho silou-mocou už nemá zmysel, mne išlo iba o to, že hneď zajtra ho nemám kým nahradiť, takže potrebujem, aby mi aspon jeden tyzden chodil do práce.
To je nepríjemná situácia, ale ak prinesie doklad o ošetrovaní člena rodiny, nič s tým neurobíš...
jrs
15.11.07,16:55
Ošetrovné môže poberať aj v tomto prípade, ak si to zdravotný stav matky vyžaduje. Ak by nechcel skončiť PP a ošetrovné bude trvať viac ako 10 dní, treba poslať do SP reg.list FO - prerušenie poistenia.

-------
Veronika
Asi som to zle pomenovala - on už nechce pracovať - chce byť doma a poberať (neviem, ako sa to presne vola) za ošetrovanie člena rodiny. Skrátka mi to pripada, ze takto bude mat aspon nejaky prijem a nemusi chodit do prace.:cool:
V každom pripade dakujem.
veronikasad
15.11.07,16:57
Asi som to zle pomenovala - on už nechce pracovať - chce byť doma a poberať (neviem, ako sa to presne vola) za ošetrovanie člena rodiny. Skrátka mi to pripada, ze takto bude mat aspon nejaky prijem a nemusi chodit do prace.:cool:
V každom pripade dakujem.
Ak je to tak, doporučujem skončiť PP dohodou. Nárok na platené ošetrovné je len 10 kal. dní.
Príjem bude mať len ak si vybaví opatrovateľský príspevok na matku z UPSVaR a to nemôže byť zamestnaný.

-------
Veronika