neo
02.03.05,12:24
Poprosím o radu pre začiatočníka v oblasti daní.

1.8.2004 som začal prenajímať byt, ktorý mám v osobnom vlastníctve. Okrem toho som zamestnanec bez žiadnych ďalších (oficiálnych) príjmov. Pri vypisovaní tlačiva dane z príjmu FO tybu B som vyplnil do oddielu VI r.9 príjmy aj výdavky z prenájmu nehnuteľností.
Moja otázka znie ako mám tieto príjmy a výdavky evidovať aby bol DÚ spokojný. Stačí nejaká tabuľka s priloženými dokladmi, alebo to musí byť peňažný denník alebo ...? Okrem toho väčšina výdajov spojených s prenájmom je iba zálohových (spotreba elektriny, plynu, tepla ...) čo keď príde vyúčtovanie ? Mám to zaradiť do evidencie príjmov alebo výdajov ?
Vopred vďaka za rady.
jessica
02.03.05,11:34
Ak použiješ pruekázateľne vynaložené náklady musíš viesť peňažný denník, knihu záväzkov a pohľadávok... . Do výdajov dáš všetko čo si naozaj fyzicky v hotovosti alebo z účtu zaplatil v r. 2004 a máš o tom doklad.
barbadoss
02.03.05,12:56
Netreba nutne viesť peňažný denník, ak máš príjmy z prenájmu môžeš sa rozhodnúť - buď si výdavky uplatníš percentrom z príjmov (25%), alebo budeš viesť JÚ (potom ten peňažný denník) alebo PÚ alebo budeš viesť evidenciu podľa doleuvedeného odseku :


§ 6 ods. 11) Ak daňovník uplatňuje pri príjmoch uvedených v odseku 3
preukázateľne vynaložené daňové výdavky, vedie počas celého
zdaňovacieho obdobia evidenciu o

a) príjmoch a daňových výdavkoch v časovom slede,
b) hmotnom majetku a nehmotnom majetku, ktorý možno odpisovať,
c) zásobách, pohľadávkach a záväzkoch.

Tá evidencia môže mať akúkoľvek formu, kludne to zbúchaj aj v EXCELI.
Susan
02.03.05,13:19
Prepočítaj si, co vyjde lepsie, ci preukazatelne vydavky, alebo pausal. Mohol si byt dat vymalovat, zariadit + nejaky nedoplatok vo vyuctovani a pod.
Janca
02.03.05,13:30
Ked ten prenajom bude do 21050 Sk je to v r. 2004 oslobodeny prijem, ak nejde o prijem z prenajmu vykonavany ako zivnost alebo ako zavisla cinnost. V pripade, ze by islo o vyssi prijem a zmluva o prenajme by bola spisana s manzelmi, ktori maju tento byt v BSM, mozu sa manzelia rozhodnut v sulade s parag. 4 odst. 8 zakona o DzP delit svoje prijmy z prenajmu a ak uhrn prijmov u kazdeho z nich nepresiahne sumu 21050 Sk, je tento prijem oslobodeny od odane z prijmov FO.
pegot
28.07.05,08:11
Ale ako to bude potom s vyúčtovaním nákladov v prípadoch: a) preplatku, b) nedoplatku ?