mirkajanco
16.11.07,09:07
Prajem krásny deň. Potrebovala by som od Vás jednu radu.
Prijímam dnes zamestnancov na "dohodu", ale neviem či bude pre mňa lepšia "Dohoda o prac. činnosti" alebo "dohoda o vykonaní práce"...
Zamestnanci budú činnosť vykonávať pravidelne (murárske, pomocné práce, upratovanie...). Myslím, že by to mala byť Dohoda o prac. činnosti, ale chcem aby mi to potvrdil aj niekto z Vás.;)
Ešte by ma zaujímalo, ake odvody musím platiť.
Ďakujem za každú radu alebo link!
vikinka
16.11.07,08:10
Pri tejto činnosti uzatvoriť dohodu o pracovnej činn.nakoľko sa jedná o opakovanú činnosť.Zamestnancov treba prihlásiť do soc.poisť.a odvádzať 0,8% úrazové poistenia a 0,25% garančné poistenie za zamestnávateľa.Treba sa registr.na DÚ ako platca dane zo závisl.činnsoti.
ekopo
16.11.07,08:11
Dohoda o PČ = max 10 hodín týždenne, čo pri uvedených profesiách asi nebude možné. Podľa môjho názoru pri takto formulovanej otázke sa jedná o PP. Ak by zostalo pri dohodách tak odvody sú len do GF a UP a eventuálne daň na DU.
mirkajanco
16.11.07,08:16
Zamestnávame aj zam. na PP, takže títo budú robiť len niekoľko hodín denne,t.j. do 10 hodín týždenne.
mirkajanco
16.11.07,08:30
Ešte by ma zaujímalo, ako je to s tým uplatnením nezdaniteľnej časti a daňou, pretože zamestnanci budú mať do 4.000 Sk...v jednom príspevku som sa dočítala, že sa zo mzdy dohodára môže platiť buď zrážková alebo preddavková daň...aký je tam rozdiel?
ZuzanaP
16.11.07,08:32
Preddavková je z príjmu nad Sk 5000,-- a zrážková z príjmu do Sk 5000,-- pri nepodpísaní vyhlásenia na zdanenie príjmov.
vikinka
16.11.07,08:33
Ešte by ma zaujímalo, ako je to s tým uplatnením nezdaniteľnej časti a daňou, pretože zamestnanci budú mať do 4.000 Sk...v jednom príspevku som sa dočítala, že sa zo mzdy dohodára môže platiť buď zrážková alebo preddavková daň...aký je tam rozdiel?
Ak nemajú podpísané vyhlásenie, v takom prípade ak príjem je do 5 000,-sa zráža zrážková daň,ak majú podpísané vyhlásenie tak preddavková daň.Nad 5 000,- je preddavková daň.
alušik
16.11.07,08:39
Ak nemajú podpísané vyhlásenie k zdanieniu u inej firmy, môžu ho podpísať u Teba. Môže tak urobiť nielen človek nastupujúci do pracovného pomeru, ale aj dohodár (ak je napr. na úrade práce a neuplatňuje si nezdaniteľnú časť u iného daňovníka).
Ak Ti podpíšu vyhlásenie k zdaneniu, automaticky sú im zrážané preddavky na daň. Samozrejme s nízkym príjmom im preddavky vôbec nebudú stiahnuté. Ak vyhlásenie podpísané nie je, pozráš sa príjem dohodára, pričom je rozhodujúca hranica 5000 Sk. Aj je príjem nižší, zrážaš im zrážkovú daň. Tú si môžu ale nemusia potom započítať v ročnom zúčtovaní dane, príp. daňovom priznaní. (Podľa toho, ako sa rozhodnú)
Ak je príjem vyšší, ide už o preddavky na daň zo závislej činnosti a tie si musia uviesť v ročnom zúčtovaní dane, resp. daňovom priznaní.;)
JanaS.
16.11.07,10:46
Potrebovala by som poradiť deň výplaty je 15. tzn. dneska.Mame 1 pracovníka na DoPC a odvody do sociálky GP a UP v sume 16 Sk. Dokedy treba podať mesačný výkaz s prílohou a dokedy zaplatiť?Dočítala som sa že v deň výplaty sa platia odvody do SP pokiaľ je jeden zamestnanec a mesačný výkaz? do 5 dni? Ďakujem
Tweety
16.11.07,11:04
Potrebovala by som poradiť deň výplaty je 15. tzn. dneska.Mame 1 pracovníka na DoPC a odvody do sociálky GP a UP v sume 16 Sk. Dokedy treba podať mesačný výkaz s prílohou a dokedy zaplatiť?Dočítala som sa že v deň výplaty sa platia odvody do SP pokiaľ je jeden zamestnanec a mesačný výkaz? do 5 dni? Ďakujem
Iba taká poznámočka, dnes je už 16.:)
JanaS.
16.11.07,11:10
juuj maš pravdu.Pani ja som sa sekla ja že dneska. :( Keď sa jeden den omeškam davaju pokutu?