dagmar semanova
16.11.07,10:26
Dobrý deň,
mám otázku ohľadom dôležitých osobných prekážok. Podľa ZP má zamestnanec nárok na vlastné ošetrenie a vyšetrenie 7 dní vkalendárnom roku (tak isto i na rod.príslušníka). Môže zamestnávateľ žiadať od zamestnanca ktorý k nemu nastúpil v priebehu roka, aby čerpal iba alikvotnu časť nároku na ošetrenie (napr. nástup júl - čerpanie 3,5 dňa). Viem, že je ťažko dokázať, koľko dní už vyčerpal u predchádzajúceho zamestnávateľa. (hádam na zápočete ??)
Ďakujem za odpoveď
veronikasad
16.11.07,09:33
Dobrý deň,
mám otázku ohľadom dôležitých osobných prekážok. Podľa ZP má zamestnanec nárok na vlastné ošetrenie a vyšetrenie 7 dní vkalendárnom roku (tak isto i na rod.príslušníka). Môže zamestnávateľ žiadať od zamestnanca ktorý k nemu nastúpil v priebehu roka, aby čerpal iba alikvotnu časť nároku na ošetrenie (napr. nástup júl - čerpanie 3,5 dňa). Viem, že je ťažko dokázať, koľko dní už vyčerpal u predchádzajúceho zamestnávateľa. (hádam na zápočete ??)
Ďakujem za odpoveď
Zamestnanec má nárok na 7 dní u každého zamestnávateľa.

--------
Veronika
vodnár
06.12.07,18:32
ahojte poraďáci ! Potrebovala by som poradiť ohľadom zákonného volna v práci. Viem, že mám nárok na 7 dní na lek. oše. na seba a 7 dní na člena rodiny, alebo osoby žijúcej v spoločnej domácnosti (napr. druh, družka) Lenže ja som v septembri zmenila zamestnávateľa a neviem, či tie vyčerpané u predošlého zamestnávateľa sa mi budú pripočítavať, alebo v novom zamestnaní začínam so zák. volnom znova od nuly.Skôr si myslím že pokračujem do vyčerpania tých 14 dní max. Vie mi poradiť niekto erudovaný? Ďakujem:)
vodnár
06.12.07,19:10
píše sa o tom v nejakom zákone, že má nárok na 7 dní u každeho zamestnávateľa?
vodnár
06.12.07,19:21
Milý Andrejko! Diky za predložené témy , ale stále som na pochybách so svojou odpovedou. V jednom príspevku som sa dočítala , že mám nárok na7+7dní u každeho zamestnávateľa a v inom článku bolo zdôraznené, že mám nárok na 7+7 dní v roku.
vodnár
07.12.07,03:42
Ďakujem Andrej, toto vysvetlenie je pre mna pochopiteľnejšie ako to v téme zák. volno. Nie som zbehlá v zákonoch a všelijakých právnych kľučkách, a tak som vdačná za toto vysvetlenie " po lopate " Dík.
Chobot
07.12.07,09:09
Ďakujem Andrej, toto vysvetlenie je pre mna pochopiteľnejšie ako to v téme zák. volno. Nie som zbehlá v zákonoch a všelijakých právnych kľučkách, a tak som vdačná za toto vysvetlenie " po lopate " Dík.

Ja len doplním to, čo napísal endrju.

Toto voľno vlastne poskytuje zamestnávateľ, lebo neprítomnosť ti platí. Ak si u jedného celý rok, tak je to jasné - on si to eviduje a vie, koľko voľna ti poskytol.

Pokiaľ meníš zamestnanie, tak toto voľno sa pri skončení PP nevykazuje novému zamestnávateľovi, preto on nevie, koľko si si vyčerpal. Preto je zo zákona povinný poskytnúť 7 dní (+ 7 dní - budem uvádzať len tú jednu sedmičku). Preto sa teoreticky môže stať, že dostaneš to voľno od oboch zamestnávateľov v plnom rozsahu.

Na druhej strane zákon hovorí, že toto voľno je za kalendárny rok, takže by mohol niekto namietať, že ak neodpracuje celý rok, tak má nárok len na pomernú časť (ako v prípade dovolenky). Lenže tu treba povedať, že ZP neupravuje krátenie tohto nároku a ani to neumožňuje, preto zamestnávateľ (napr. nový, kde zamestnanec pracuje napr. od septembra) nemôže krátiť jeho nárok na pomernú časť 4/12. Musí mu poskytnúť jeho ročný nárok, ale keďže nevie, koľko si zamestnanec vyčerpal, musí mu dať 7 dní.

Toto je diera v zákone, ktorá je v prospech zamestnancov. Možno v niektorej ďalšej novele ZP bude aj to krátenie upravené podľa skutočne odpracovaných mesiacov (ako pri dovolenke) a budeme mať po fúzoch :D.

mimotemy
Nakoľko vodnár rozbehla diskusiu v dvoch témach paralelne, dovolil som si ich zlúčiť. Preto sa môže niekomu zdať, že príspevky neidú po sebe súvisle.
;)
fipina
20.12.07,06:07
Ja by som si chcela ujasniť, čo znamená výraz : zákonne voľno.
Je to len návšteva lekára, alebo sa do tých 7 + 7 dní počíta aj pohreb, narodenie dieťaťa a ostatné voľná?
Chobot
20.12.07,07:49
Ja by som si chcela ujasniť, čo znamená výraz : zákonne voľno.
Je to len návšteva lekára, alebo sa do tých 7 + 7 dní počíta aj pohreb, narodenie dieťaťa a ostatné voľná?

Výraz "zákonné voľno" oficiálne neexistuje. Pokiaľ sa hovorí o zákonnom voľne, väčšinou sa tým myslí uvoľnenie zamestnanca z práce z dôvodov, ktoré sú uvedené v Zákonníku práce. A to môže byť čokoľvek, čo je tam uvedené - návšteva lekára, sprevádzanie rod. príslušníka, darovanie krvi, pohreb, vlastná svadba,...
fipina
20.12.07,07:54
Rozumiem, ale nie je mi jasné hlavne to, či sa do tých 7 dní počítajú aj pohreby, svadby, narodenia a podobné udalosti v rodine alebo je to len pre návštevu u lekára?
Infarkt
20.12.07,08:10
Rozumiem, ale nie je mi jasné hlavne to, či sa do tých 7 dní počítajú aj pohreby, svadby, narodenia a podobné udalosti v rodine alebo je to len pre návštevu u lekára?


V tom §141 ZP máš konkrétne určené počet dní a na aké prekážky v práci...

...7 dní má na ošetrenie, vyšetrenie...

...2 dni pri úmrtí manžela, dieťaťa plus jeden deň v prípade účasti...

...atď... ;)
Chobot
20.12.07,08:24
Rozumiem, ale nie je mi jasné hlavne to, či sa do tých 7 dní počítajú aj pohreby, svadby, narodenia a podobné udalosti v rodine alebo je to len pre návštevu u lekára?

Keby si si pozorne prečítala ZP § 141, tak by si zistila, že zo zákona je voľno na:
a) PN, MD, RD, OČR (ods. 1)
b) vyšetrenie alebo ošetrenie 7 dní, tehotné aj viac (ods. 2 písm. a)
c) prevoz manželky na pôrod (ods. 2 psím. b)
d) sprevádzanie rod. príslušníka 7 dní, postihnuté dieťa 10 dní (ods. 2 písm. c)
e) voľno na pohreb (ods. 2 písm. d)
f) vlastná svadba (ods. 2 písm. e)

atď.

Takže každé voľno je osobitné a pre inú príležitosť, tých 7 dní je len pre návštevu lekára.

Užé vsjo jásno?:rolleyes:
waitinka7
27.05.08,08:08
Takže dobre som to pochopila. Ak som u jedného zamestnanca vyčerpala len časť p-čiek, napr. 4 dni, potom začnem pracovať u nového zamestnávateľa v roku, tak mám nárok na ďalších 7 dní?
katka50
27.05.08,08:10
Takže dobre som to pochopila. Ak som u jedného zamestnanca vyčerpala len časť p-čiek, napr. 4 dni, potom začnem pracovať u nového zamestnávateľa v roku, tak mám nárok na ďalších 7 dní?
Presne tak.
1gabika1
15.07.08,15:27
dobrý deň
chcela by som sa opytať aj ja ohladom plateného voľna na svadbu. Je možné si čerpať voľno na vybavovanie svadby? Pretože ja ten paragraf chápem tak, že je možné čerpať voľno iba na účasť na vlastnej svadbe čiže ak by sa svadba konala napr.cez týždeň a ten zamestnanec by mal pracovať. Prosím Vás chápem to dobre???
Tweety
15.07.08,15:39
dobrý deň
chcela by som sa opytať aj ja ohladom plateného voľna na svadbu. Je možné si čerpať voľno na vybavovanie svadby? Pretože ja ten paragraf chápem tak, že je možné čerpať voľno iba na účasť na vlastnej svadbe čiže ak by sa svadba konala napr.cez týždeň a ten zamestnanec by mal pracovať. Prosím Vás chápem to dobre???
Áno, chápeš to dobre.
1gabika1
22.07.08,07:22
Ďakujem, pretože zamestnankyňa, ktorá sa ide vydávať ma stále presviedča, že má nárok na voľno aj keď si vybavuje veci okolo svadby. Mohla by som jej dať voľno, ale neplatené?
Chobot
22.07.08,10:16
Ďakujem, pretože zamestnankyňa, ktorá sa ide vydávať ma stále presviedča, že má nárok na voľno aj keď si vybavuje veci okolo svadby. Mohla by som jej dať voľno, ale neplatené?

Áno, zamestnávateľ môže dať neplatené voľno na dôležité osobné prekážky.
Zuzankab
28.08.08,09:27
otázka: Vedel by mi ešte niekto poradiť, či môžem zarátať dni, ktoré má zamestnanec na ošetrenie u lekára- 7 dní so 7 dňami, ktoré má na sprevádzanie člena rodiny na vyšetrenie?
napr. zamestnanec už vyčerpal 7 dní pracovné voľno na sprevádzanie člena rodiny v zdrav.zariadení, ale teraz mi priniesol priepustku zase, mohla by som túto priepustku priradiť k jeho nároku na jeho ošetrenie u lekára?
Zoltán Kovács
28.08.08,09:38
otázka: Vedel by mi ešte niekto poradiť, či môžem zarátať dni, ktoré má zamestnanec na ošetrenie u lekára- 7 dní so 7 dňami, ktoré má na sprevádzanie člena rodiny na vyšetrenie?
napr. zamestnanec už vyčerpal 7 dní pracovné voľno na sprevádzanie člena rodiny v zdrav.zariadení, ale teraz mi priniesol priepustku zase, mohla by som túto priepustku priradiť k jeho nároku na jeho ošetrenie u lekára?

Nie. Na potvrdení od lekára musí byť uvedené jednoznačne, či ide o doprovod, alebo sám navštívil lekára. Ak 7 dni na doprovod už vyčerpal, tak zamestnávateľ môže dať ospravedlnené voľno, ale bez nároku na mzdu - náhradu.
ivetkavrb
03.09.08,04:05
Može si zamestnanec zobrať pracovné voľno s náhradou mzdy ak sprevádza svoje dieťa na vyšetrenie a ide s ním aj matka dieťaťa, kedže toto dieťa má len 1 týždeň a potrebujú ísť autom?
VERONIKA6
03.09.08,04:24
Može si zamestnanec zobrať pracovné voľno s náhradou mzdy ak sprevádza svoje dieťa na vyšetrenie a ide s ním aj matka dieťaťa, kedže toto dieťa má len 1 týždeň a potrebujú ísť autom?
Keď prinesie potvrdenie o návšteve lekára s dieťaťom, je to v poriadku. Má nárok na 7 dní na sprevádzanie k lekárovi.
Nika
09.09.08,18:57
Zamestnanec bol na predpôrodnom"školení" /manželka je tehotná a on bude pri pôrode/. Má nárok na voľno? Nezapadá mi to ani do jedného bodu par. 141.
Chobot
09.09.08,19:44
Zamestnanec bol na predpôrodnom"školení" /manželka je tehotná a on bude pri pôrode/. Má nárok na voľno? Nezapadá mi to ani do jedného bodu par. 141.

Na to si musí zobrať dovolenku.
Nika
10.09.08,03:47
Na to si musí zobrať dovolenku.

ďakujem
azuz
10.09.08,06:55
Na to si musí zobrať dovolenku.
:rolleyes: Prípadne (ak bude zamestnávateľ súhlasiť), môže byť použitý §141 ods. 3.
Siaad
18.05.09,06:05
Dobrý deň...
Mala by som takúto otázočku... pracujem u nového zamestnávatela a ked si potrebujem odskočiť k lekárovi, tak si neberiem celodenné vyšetrenie, ale iba odskočím na 2 hodinky...tieto 2 hodinky sa mi rátajú ako celý den, alebo alikvotne??? dakujem
Tweety
18.05.09,06:07
Dobrý deň...
Mala by som takúto otázočku... pracujem u nového zamestnávatela a ked si potrebujem odskočiť k lekárovi, tak si neberiem celodenné vyšetrenie, ale iba odskočím na 2 hodinky...tieto 2 hodinky sa mi rátajú ako celý den, alebo alikvotne??? dakujem
Ráta sa to alikvotne, na priepustke si dáš potvrdiť čas u lekára a iba tieho hodiny sa preplatia náhradou.
jana007
02.06.09,06:56
Zamestnanec má svadbu v sobotu. Môže čerpať náhradu mzdy v piatok?
mzdarka renca
02.06.09,07:01
Zamestnanec má svadbu v sobotu. Môže čerpať náhradu mzdy v piatok?
Nie, nárok by mal, ak by mal sobáš v piatok v zmysle § 141 odst.2 písm. e).

e) svadba; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na jeden deň na účasť na vlastnej svadbe a pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na účasť na svadbe dieťaťa a rodiča zamestnanca,
judita1971
02.06.09,07:02
§ 141 ods.e/ Zákonníka práce
svadba: pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na jeden deň na účasť na vlastnej svadbe....

účastniť sa jej bude v sobotu a nie v piatok. :rolleyes:
jankasm
02.06.09,08:16
Môžem uznať zamestnancovi ošetrenie 2 dni po sebe u toho istého lekára?
Jeden deň mu bolo zle, bol u lekára, ten ho však poslal domov, že to je len nejaký vírus. Druhý deň mu však nebolo vôbec lepšie, tak tam zašiel znovu. :cool:
ivka70
02.06.09,08:24
Môžem uznať zamestnancovi ošetrenie 2 dni po sebe u toho istého lekára?
Jeden deň mu bolo zle, bol u lekára, ten ho však poslal domov, že to je len nejaký vírus. Druhý deň mu však nebolo vôbec lepšie, tak tam zašiel znovu. :cool:

Mozes, nikde nie je definovane, ze to nemoze byt od toho isteho lekara.
dalo by sa tu uvazovat o tom, co je nevyhnutne potrebny cas /viroza rozhodne nie/ ... ale o tom je ina diskusia.
jankasm
02.06.09,08:51
Mozes, nikde nie je definovane, ze to nemoze byt od toho isteho lekara.
dalo by sa tu uvazovat o tom, co je nevyhnutne potrebny cas /viroza rozhodne nie/ ... ale o tom je ina diskusia.

Ďakujem, myslela som si ;)
Bartalos
03.05.10,18:59
Ja len doplním to, čo napísal endrju.

Toto voľno vlastne poskytuje zamestnávateľ, lebo neprítomnosť ti platí. Ak si u jedného celý rok, tak je to jasné - on si to eviduje a vie, koľko voľna ti poskytol.

Pokiaľ meníš zamestnanie, tak toto voľno sa pri skončení PP nevykazuje novému zamestnávateľovi, preto on nevie, koľko si si vyčerpal. Preto je zo zákona povinný poskytnúť 7 dní (+ 7 dní - budem uvádzať len tú jednu sedmičku). Preto sa teoreticky môže stať, že dostaneš to voľno od oboch zamestnávateľov v plnom rozsahu.

Na druhej strane zákon hovorí, že toto voľno je za kalendárny rok, takže by mohol niekto namietať, že ak neodpracuje celý rok, tak má nárok len na pomernú časť (ako v prípade dovolenky). Lenže tu treba povedať, že ZP neupravuje krátenie tohto nároku a ani to neumožňuje, preto zamestnávateľ (napr. nový, kde zamestnanec pracuje napr. od septembra) nemôže krátiť jeho nárok na pomernú časť 4/12. Musí mu poskytnúť jeho ročný nárok, ale keďže nevie, koľko si zamestnanec vyčerpal, musí mu dať 7 dní.

Toto je diera v zákone, ktorá je v prospech zamestnancov. Možno v niektorej ďalšej novele ZP bude aj to krátenie upravené podľa skutočne odpracovaných mesiacov (ako pri dovolenke) a budeme mať po fúzoch :D.


;)


Dobry den,

Ja by som si potreboval overit ci nedoslo k ziadnej zmene ohladom Vasich poslednych tvrdeni /novelami/. pretoze do suc.zamestnania som nastupil 4.5.2009 na dobu urcitu, na rok, t.j. do 3.5.2010, nasledne mi zamestnavatel nepredlzil zmluvu. Za tento kalendarny rok som cerpal 3 navstevy u lekara /za minuly 6/. zamestnavatel mi teraz hrozi tym ze mi nevyplati nahradu mzdy pretoze od doby nastupu do zam som tym padom vycerpal 9 dni.

Preto by som rad vedel ci uz je mozne vyratavat z tych 7 dni alikvotnu cast alebo nie.

Dakujem.
veronikasad
03.05.10,19:15
Dobry den,

Ja by som si potreboval overit ci nedoslo k ziadnej zmene ohladom Vasich poslednych tvrdeni /novelami/. pretoze do suc.zamestnania som nastupil 4.5.2009 na dobu urcitu, na rok, t.j. do 3.5.2010, nasledne mi zamestnavatel nepredlzil zmluvu. Za tento kalendarny rok som cerpal 3 navstevy u lekara /za minuly 6/. zamestnavatel mi teraz hrozi tym ze mi nevyplati nahradu mzdy pretoze od doby nastupu do zam som tym padom vycerpal 9 dni.

Preto by som rad vedel ci uz je mozne vyratavat z tych 7 dni alikvotnu cast alebo nie.

Dakujem.
na návštevu lekára máš nárok v každom kal. roku náhradu mzdy v trvaní 7 dní.
jaboig
06.05.10,09:21
Ahojte, chcem sa spýtať.. mám pracovnú dobu od pondelka do soboty (predavačka v potravinách) a v sobotu sa vydávam. Mám nárok na platené voľno alebo načo všetko mám nárok.
Tweety
06.05.10,09:22
Ahojte, chcem sa spýtať.. mám pracovnú dobu od pondelka do soboty (predavačka v potravinách) a v sobotu sa vydávam. Mám nárok na platené voľno alebo načo všetko mám nárok.
Áno, máš.
Vyberám z § 141ZP odst.2
e) svadba; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na jeden deň na účasť na vlastnej svadbe a pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na účasť na svadbe dieťaťa a rodiča zamestnanca,
jaboig
06.05.10,09:39
Áno, máš.
Vyberám z § 141ZP odst.2
e) svadba; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na jeden deň na účasť na vlastnej svadbe a pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na účasť na svadbe dieťaťa a rodiča zamestnanca,

Ďakujem Tweety...len keď som oznámila zamestnávatelovi, že chcem voľno tak povedal, že nemám nárok aby som si vzala dovolenku...čo mu mám povedať?
evuš
06.05.10,09:45
Ďakujem Tweety...len keď som oznámila zamestnávatelovi, že chcem voľno tak povedal, že nemám nárok aby som si vzala dovolenku...čo mu mám povedať?

...povedz mu, že nárok na voľno máš, príp. mu ukáž príslušný paragraf a samozrejme ako píše Tweety poniže - dones potvrdenie o sobáši ....
VEĽA ŠŤASTIA a LÁSKY v MANŽELSTVE !
Tweety
06.05.10,09:47
Ďakujem Tweety...len keď som oznámila zamestnávatelovi, že chcem voľno tak povedal, že nemám nárok aby som si vzala dovolenku...čo mu mám povedať?
Na tento deň ale musíš doniesť potvrdenie o sobáši. Nič viac k tomu voľnu nepotrebuješ, len dobrú náladu. Nech Ti ukáže, na základe čoho nemáš nárok.
jaboig
06.05.10,09:52
Na tento deň ale musíš doniesť potvrdenie o sobáši. Nič viac k tomu voľnu nepotrebuješ, len dobrú náladu. Nech Ti ukáže, na základe čoho nemáš nárok.

Ešte raz ďakujem...
Ester plus
03.06.10,08:05
Patrí zamestnancovi náhrada mzdy v prípade ak mu bolo dané pracovné voľno na odstraňovanie následkov v svojom bydlisku po povodni?
vieraaaa
03.06.10,08:19
Patrí zamestnancovi náhrada mzdy v prípade ak mu bolo dané pracovné voľno na odstraňovanie následkov v svojom bydlisku po povodni?
Keď bude mať potvrdenie, že je to vo všeobecnom záujme, má nárok na voľno, ale neplatené.
Inak, ak zamestnávateľ chce, môže mu to vraj preplatiť.
ccokoladecka
06.07.10,18:40
môžem uznať zamestnancovi priepustku od notára na pol dňa? a patrí mu za takúto osobnú prekážku v práci /nedalo sa, aby si to vybavil po pracovnom čase/ náhrada mzdy?
ja som sa teda čudovala, že notár vôbec takéto potvrdenie vypíše.... no nechcem zamestnanca o niečo ukrátiť, nakoľko som sa s tým ešte nestretla, poprosím o radu.
Našla som v zákonníku pr. §141 ods 3), že sa môže rozhodnúť či mu ďalšie náhradné voľno poskytne s náhradou mzdy alebo bez, ale keďže to tam nie je vymedzené, je to asi na rozhodnutí zamestnávateľa. Aj keď nemal by si zamestnanec v prvom rade čerpať dovolenku?
ccokoladecka
08.07.10,12:49
môžem uznať zamestnancovi priepustku od notára na pol dňa? a patrí mu za takúto osobnú prekážku v práci /nedalo sa, aby si to vybavil po pracovnom čase/ náhrada mzdy?
ja som sa teda čudovala, že notár vôbec takéto potvrdenie vypíše.... no nechcem zamestnanca o niečo ukrátiť, nakoľko som sa s tým ešte nestretla, poprosím o radu.
Našla som v zákonníku pr. §141 ods 3), že sa môže rozhodnúť či mu ďalšie náhradné voľno poskytne s náhradou mzdy alebo bez, ale keďže to tam nie je vymedzené, je to asi na rozhodnutí zamestnávateľa. Aj keď nemal by si zamestnanec v prvom rade čerpať dovolenku?

Nenájde sa niekto kto by mi poradil?
ivka70
08.07.10,13:10
môžem uznať zamestnancovi priepustku od notára na pol dňa? a patrí mu za takúto osobnú prekážku v práci /nedalo sa, aby si to vybavil po pracovnom čase/ náhrada mzdy?
ja som sa teda čudovala, že notár vôbec takéto potvrdenie vypíše.... no nechcem zamestnanca o niečo ukrátiť, nakoľko som sa s tým ešte nestretla, poprosím o radu.
Našla som v zákonníku pr. §141 ods 3), že sa môže rozhodnúť či mu ďalšie náhradné voľno poskytne s náhradou mzdy alebo bez, ale keďže to tam nie je vymedzené, je to asi na rozhodnutí zamestnávateľa. Aj keď nemal by si zamestnanec v prvom rade čerpať dovolenku?


Je na zamestnavatelovi, ci take potvrdenie uzna a aj to, ci ho preplati alebo ho iba uzna a bude neplatene.

Otazka je, na zaklade coho zamestnanec opustil pracovisko, co oznamil zamestnavatelovi, preco chce odist?
Uz vtedy ste mali riesit 1/2 dna dovolenky, nie nasledne.
majernikova
08.07.10,16:28
Ahojte poraďáci,
potrebujem si vypočuť niekoho názor na môj problém. Zamestnávateľ ma obvinil a písomne upozornil na na porušenie pracovnej disciplíny, že som včas neoznámila nástup na PN. V deň keď som išla k lekárke tak som oznámila, že idem k lekárke no a na ďalší deň som oznámila,že som vypísaná na PN. Vzhľadom na to ,že som oznámila začatie PN a následne som poštou odoslala aj doklad o začiatku PN som pokladala ,že povinnosť som si splnila no zamestnávateľ to zjavne chápe inak.
Postupovala som správne alebo som niečo zanedbala? Ešte chcem dodať , že pracovisko mám na druhom konci mesta ako lekárku a na PN som so zápalom sedacieho nervu. Som povinná isť oznámiť nástup na PN osobne ? Alebo to stačí telefonicky?
Teraz ozaj neviem, ako vlastne ďalej.

Ďakujem za názor
ccokoladecka
08.07.10,18:59
Je na zamestnavatelovi, ci take potvrdenie uzna a aj to, ci ho preplati alebo ho iba uzna a bude neplatene.

Otazka je, na zaklade coho zamestnanec opustil pracovisko, co oznamil zamestnavatelovi, preco chce odist?
Uz vtedy ste mali riesit 1/2 dna dovolenky, nie nasledne.

Mne uz sa dostala prave do ruk len dochadzka s priepustkou po celom mesiaci a preto nebolo mozne to riesit pred tym.teraz uz viem a budem to riesit. Dakujem za odpoved
Chobot
08.07.10,21:18
Ahojte poraďáci,
potrebujem si vypočuť niekoho názor na môj problém. Zamestnávateľ ma obvinil a písomne upozornil na na porušenie pracovnej disciplíny, že som včas neoznámila nástup na PN. V deň keď som išla k lekárke tak som oznámila, že idem k lekárke no a na ďalší deň som oznámila,že som vypísaná na PN. Vzhľadom na to ,že som oznámila začatie PN a následne som poštou odoslala aj doklad o začiatku PN som pokladala ,že povinnosť som si splnila no zamestnávateľ to zjavne chápe inak.
Postupovala som správne alebo som niečo zanedbala? Ešte chcem dodať , že pracovisko mám na druhom konci mesta ako lekárku a na PN som so zápalom sedacieho nervu. Som povinná isť oznámiť nástup na PN osobne ? Alebo to stačí telefonicky?
Teraz ozaj neviem, ako vlastne ďalej.

Ďakujem za názor

Máte v nejakom internom predpise určené, dokedy a ako musíš nahlásiť začiatok PN? Ak nie, tak si zamestnávateľ môže so svojím porušením pískať...
Llívia
08.07.10,23:41
Ahojte poraďáci,
potrebujem si vypočuť niekoho názor na môj problém. Zamestnávateľ ma obvinil a písomne upozornil na na porušenie pracovnej disciplíny, že som včas neoznámila nástup na PN. V deň keď som išla k lekárke tak som oznámila, že idem k lekárke no a na ďalší deň som oznámila,že som vypísaná na PN. Vzhľadom na to ,že som oznámila začatie PN a následne som poštou odoslala aj doklad o začiatku PN som pokladala ,že povinnosť som si splnila no zamestnávateľ to zjavne chápe inak.
Postupovala som správne alebo som niečo zanedbala? Ešte chcem dodať , že pracovisko mám na druhom konci mesta ako lekárku a na PN som so zápalom sedacieho nervu. Som povinná isť oznámiť nástup na PN osobne ? Alebo to stačí telefonicky?
Teraz ozaj neviem, ako vlastne ďalej.

Ďakujem za názor

Keď si na PN, máš byť doma (okrem času "vychádzka", ktorá sa píše na tlačivo PN). Choď s tým osobne a zamestnávateľ ťa obviní z porušenia liečebného režimu :D:D:D
(Len tak medzi nami dievčatami - v dnešnej atómovej dobe nemáš telefón, aby si mu oznámila, že si na PN? Vieš, pošte to doručenie trochu trvá, ak si to neposlala prvou triedou, tak jej to trvá minimálne 2 dni, a aj keď sú to len 2 dni, zamestnávateľovi môže robiť problémy, keď mu zamestnanec zrazu nepríde do práce a on sa nemohol zariadiť vopred. Prepáč, prehliadla som v zadaní, že si mu to oznámila.)
VERONIKA6
09.07.10,04:03
Ahojte poraďáci,
potrebujem si vypočuť niekoho názor na môj problém. Zamestnávateľ ma obvinil a písomne upozornil na na porušenie pracovnej disciplíny, že som včas neoznámila nástup na PN. V deň keď som išla k lekárke tak som oznámila, že idem k lekárke no a na ďalší deň som oznámila,že som vypísaná na PN. Vzhľadom na to ,že som oznámila začatie PN a následne som poštou odoslala aj doklad o začiatku PN som pokladala ,že povinnosť som si splnila no zamestnávateľ to zjavne chápe inak.
Postupovala som správne alebo som niečo zanedbala? Ešte chcem dodať , že pracovisko mám na druhom konci mesta ako lekárku a na PN som so zápalom sedacieho nervu. Som povinná isť oznámiť nástup na PN osobne ? Alebo to stačí telefonicky?
Teraz ozaj neviem, ako vlastne ďalej.

Ďakujem za názor
Zastávam názor, že si nič neporušila, nakoľko si zamestnávateľovi oznámila, že ideš k lekárovi a následne si mu oznámila aj že si PN a PN si mu hneď odoslala.
majernikova
09.07.10,09:37
Ďakujem Vám veľmi pekne za názory. Teraz som si už istá, že som sa ničoho nedopustila a môžem sa brániť.

Pekný deň
editasara
02.08.10,14:24
Prosím Vás, sestra pracuje v školstve, vopred mali vypísanú dovolenku na celý mesiac júl. Koncom mesiaca bolo zle s mamou, bola s ňou na vyšetreniach, následne to oznámila zamestnávateľovi, že namiesto 2 dní dovolenky by si chcela uplatniť "paragraf". Zamietli jej to, že je to neskoro. Pritom to bolo ešte v tom istom mesiaci.
Dá sa dovolenka prerušiť, alebo nedá? Ďakujem
Tweety
02.08.10,14:26
Prosím Vás, sestra pracuje v školstve, vopred mali vypísanú dovolenku na celý mesiac júl. Koncom mesiaca bolo zle s mamou, bola s ňou na vyšetreniach, následne to oznámila zamestnávateľovi, že namiesto 2 dní dovolenky by si chcela uplatniť "paragraf". Zamietli jej to, že je to neskoro. Pritom to bolo ešte v tom istom mesiaci.
Dá sa dovolenka prerušiť, alebo nedá? Ďakujem
§ 114 ZP
Ak nastúpi zamestnanec v priebehu dovolenky službu v ozbrojených silách, ak bol uznaný za práceneschopného pre chorobu alebo úraz alebo ak ošetruje chorého člena rodiny, dovolenka sa mu prerušuje. To neplatí, ak zamestnávateľ určí čerpanie dovolenky na čas ošetrovania chorého člena rodiny na žiadosť zamestnanca. Dovolenka sa prerušuje aj nástupom materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky (§ 166 ods. 1).

ivka70
02.08.10,14:40
Prosím Vás, sestra pracuje v školstve, vopred mali vypísanú dovolenku na celý mesiac júl. Koncom mesiaca bolo zle s mamou, bola s ňou na vyšetreniach, následne to oznámila zamestnávateľovi, že namiesto 2 dní dovolenky by si chcela uplatniť "paragraf". Zamietli jej to, že je to neskoro. Pritom to bolo ešte v tom istom mesiaci.
Dá sa dovolenka prerušiť, alebo nedá? Ďakujem


Dovolenka sa prerusuje napr. kvoli PNke, ale neprerusuje sa kvoli navsteve lekara alebo sprevadzaniu k lekaroci clena rodiny.
editasara
02.08.10,15:58
Ďakujem za odpoveď. Ale keby chceli, tak to môžu upraviť, však?
Llívia
02.08.10,16:12
Ďakujem za odpoveď. Ale keby chceli, tak to môžu upraviť, však?

Tu nejde o to, čo chcú, alebo nechcú, ale o to, čo hovorí Zákonník práce § 141:

2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:
c) sprevádzanie
1. rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia na vyšetrenie alebo ošetrenie pri náhlom ochorení alebo úraze a na vopred určené vyšetrenie, ošetrenie alebo liečenie; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak bolo sprevádzanie nevyhnutné a uvedené úkony nebolo možné vykonať mimo pracovného času.
editasara
02.08.10,18:06
Tak teraz neviem, či sa môže prerušiť tá dovolenka aj z dôvodu sprevádzania, alebo nie?
ivka70
02.08.10,18:29
Tak teraz neviem, či sa môže prerušiť tá dovolenka aj z dôvodu sprevádzania, alebo nie?

Nie, nemoze.
A najma v skolstve, kde su dovolenky cez prazdniny planovane v kuse, akekolvek prerusenie z takehoto dovodu je cista spekulacia.
Llívia
02.08.10,19:04
Tak teraz neviem, či sa môže prerušiť tá dovolenka aj z dôvodu sprevádzania, alebo nie?

Veď čítaj: náhrada mzdy sa poskytuje "ak bolo sprevádzanie nevyhnutné a uvedené úkony nebolo možné vykonať mimo pracovného času."
Dovolenka nie je výkon práce = nie je to pracovný čas, takže zamestnanec nemá nárok na náhradu mzdy za sprevádzanie, lebo toto sprevádzanie vykonal mimo pracovného času. Žiadna prekážka v práci na jeho strane nevznikla.
Presne ako napísala ivka70 - ide o špekuláciu.
editasara
03.08.10,06:28
Špekuláciou by som to nazvala možno u učiteľov, ktorí majú 40 dní dovolenky, ale obyčajný pracovník, ktorý má dovolenku 20 dní, a sprevádza rodiča pri mozgovej príhode - to nie je špekulácia. To je len začiatok kolotoča, ktorý nastal. Dovolenku bude treba, keď budeme musieť ostať pri nej doma, a nebude chodiť po vyšetreniach. Každý sa učí na vlastných chybách najlepšie. Len som chcela vedieť, či je to možné, alebo nie. Ďakujem za rady.
ivka70
03.08.10,06:32
Špekuláciou by som to nazvala možno u učiteľov, ktorí majú 40 dní dovolenky, ale obyčajný pracovník, ktorý má dovolenku 20 dní, a sprevádza rodiča pri mozgovej príhode - to nie je špekulácia. To je len začiatok kolotoča, ktorý nastal. Dovolenku bude treba, keď budeme musieť ostať pri nej doma, a nebude chodiť po vyšetreniach. Každý sa učí na vlastných chybách najlepšie. Len som chcela vedieť, či je to možné, alebo nie. Ďakujem za rady.

Vies, by si sa cudovala, kolko ludi sa to znazi zneuzivat aj napr. vo velkych podnikoch, ked je povinna planovana celozavodna dovlenka.
Aj preto je dobre, ze to zakon definuje tak ako to definuje.
Ak je dovolenka planovana ,neprerusuje sa kvoli vysetreniam.
susann2
03.08.10,06:52
Špekuláciou by som to nazvala možno u učiteľov, ktorí majú 40 dní dovolenky, ale obyčajný pracovník, ktorý má dovolenku 20 dní, a sprevádza rodiča pri mozgovej príhode - to nie je špekulácia. To je len začiatok kolotoča, ktorý nastal. Dovolenku bude treba, keď budeme musieť ostať pri nej doma, a nebude chodiť po vyšetreniach. Každý sa učí na vlastných chybách najlepšie. Len som chcela vedieť, či je to možné, alebo nie. Ďakujem za rady.
Určite to je možné, akurát dovolenka musí byť rozpísaná na viackrát. Záleží na zamestnávateľovi, či na to pristúpi, alebo nie. Zákon hovorí úplne jasne, ale keď chce vyjsť zaamestnávateľ zamestnancovi v ústrety, kludne môže.
editasara
03.08.10,09:10
Tiež si myslím, že je to na zamestnávateľovi. Lebo naša mzdárka nemá problém rozpísať dovolenku, keď ide o niečo také. Preto sa mi to zdalo divné. Je to viac menej závislé od ľudí a ich prístupu.
Llívia
03.08.10,10:36
Tiež si myslím, že je to na zamestnávateľovi. Lebo naša mzdárka nemá problém rozpísať dovolenku, keď ide o niečo také. Preto sa mi to zdalo divné. Je to viac menej závislé od ľudí a ich prístupu.

A čo tak otázka prístupu zamestnanca? Že by nevymýšľal a tiež by sa snažil o dodržanie Zákonníka práce:

§ 111
(1) Čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ po prerokovaní so zamestnancom podľa plánu dovoleniek určeného s predchádzajúcim súhlasom zástupcov zamestnancov tak, aby si zamestnanec mohol dovolenku vyčerpať spravidla vcelku a do konca kalendárneho roka. Pri určovaní dovolenky je potrebné prihliadať na úlohy zamestnávateľa a na oprávnené záujmy zamestnanca. Zamestnávateľ je povinný určiť zamestnancovi čerpanie aspoň štyroch týždňov dovolenky v kalendárnom roku, ak má na ne nárok, a ak určeniu čerpania dovolenky nebránia prekážky v práci na strane zamestnanca.
(3) Ak sa poskytuje dovolenka v niekoľkých častiach, musí byť aspoň jedna časť najmenej dva týždne, ak sa zamestnanec so zamestnávateľom nedohodne inak. Čerpanie dovolenky je zamestnávateľ povinný oznámiť zamestnancovi aspoň 14 dní vopred. Toto obdobie môže byť výnimočne skrátené so súhlasom zamestnanca.

Takže to nie je otázka prístupu mzdárky "chcem/nechcem" to takto urobiť, ale je to otázka "môžem/nemôžem" to takto urobiť. Bolo vopred stanovené, kedy sa bude čerpať dovolenka? Bolo. Vedeli o tom zamestnanci min. 14 dní vopred? Vedeli. Je sprevádzanie rodinného príslušníka dôvodom, pre ktorý sa prerušuje dovolenka? Nie je. Tak čo tvoja sestra vymýšľa?

A že to robí tvoja mzdárka:
1. vie zamestnávateľ, že to takto robí a v podstate ho tým poškodzuje?
2. vie vôbec mzdárka, že kvôli sprevádzaniu rodinného príslušníka sa dovolenka neprerušuje? Lebo to, že niečo vaša mzdárka robí, ešte neznamená, že to robí správne.

"Je to viac menej závislé od ľudí a ich prístupu." Čakám, kedy si toto niekto prečíta a bude svojej mzdárke otĺkať o hlavu, že má zlý prístup a nechce mu dovolenku prerušiť z dôvodu sprevádzania rodinného príslušníka/ošetrenia/vyšetrenia/darovania krvi... Zase budú mzdárky najhoršie, keď chcú dodržať zákon. :mad:
VieraPopluharova
03.08.10,10:52
Podľa mňa platí to co napisala twety:

§ 114 ZP
Ak nastúpi zamestnanec v priebehu dovolenky službu v ozbrojených silách, ak bol uznaný za práceneschopného pre chorobu alebo úraz alebo ak ošetruje chorého člena rodiny, dovolenka sa mu prerušuje. To neplatí, ak zamestnávateľ určí čerpanie dovolenky na čas ošetrovania chorého člena rodiny na žiadosť zamestnanca. Dovolenka sa prerušuje aj nástupom materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky (§ 166 ods. 1).

i ked niekto to moze zneuzivat a niekto nie, je na zamestnancovi, aby dokazal zamestnavatelovi, ze to nezneuziva a ze to bolo v zaujme zdravia seba , alebo rodinneho prislusnika, za spekulaciu by som to povazovala keby si tam dal 5-7 dni v kuse, ale 2 dni su myslim naozaj relevantne, ze zamestnanec behal s rodinnym prislusnikom po vysetreniach a preco by si mal kvoli tomu cerpat dovolenku, ked ma narok na P- cko.
Llívia
03.08.10,11:06
Podľa mňa platí to co napisala twety:

§ 114 ZP
Ak nastúpi zamestnanec v priebehu dovolenky službu v ozbrojených silách, ak bol uznaný za práceneschopného pre chorobu alebo úraz alebo ak ošetruje chorého člena rodiny, dovolenka sa mu prerušuje. To neplatí, ak zamestnávateľ určí čerpanie dovolenky na čas ošetrovania chorého člena rodiny na žiadosť zamestnanca. Dovolenka sa prerušuje aj nástupom materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky (§ 166 ods. 1).

i ked niekto to moze zneuzivat a niekto nie, je na zamestnancovi, aby dokazal zamestnavatelovi, ze to nezneuziva a ze to bolo v zaujme zdravia seba , alebo rodinneho prislusnika, za spekulaciu by som to povazovala keby si tam dal 5-7 dni v kuse, ale 2 dni su myslim naozaj relevantne, ze zamestnanec behal s rodinnym prislusnikom po vysetreniach a preco by si mal kvoli tomu cerpat dovolenku, ked ma narok na P- cko.

V prípade, ktorý zadala Editasara, ide o sprevádzanie rodinného príslušníka, nie o OČR. Pri sprevádzaní sa dovolenka neprerušuje.
Píšeš P-čko - výraz, ktorý neznášam, lebo už tu je problém - ktorý § zo Zákonníka práce tým myslíš? Tu ide o tento:

§ 141ods. 2 písm.c) sprevádzanie
1. rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia na vyšetrenie alebo ošetrenie pri náhlom ochorení alebo úraze a na vopred určené vyšetrenie, ošetrenie alebo liečenie; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak bolo sprevádzanie nevyhnutné a uvedené úkony nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
Je dovolenka pracovným časom?

Edit: pozrela som si pôvodne zadanú otázku od Editasara - tiež tam spomína PARAGRAF, ALE NIE, AKÝ, takže nakoniec sa tu možno dohadujeme zbytočne.
susann2
03.08.10,11:28
A čo tak otázka prístupu zamestnanca? Že by nevymýšľal a tiež by sa snažil o dodržanie Zákonníka práce:


Takže to nie je otázka prístupu mzdárky "chcem/nechcem" to takto urobiť, ale je to otázka "môžem/nemôžem" to takto urobiť. Bolo vopred stanovené, kedy sa bude čerpať dovolenka? Bolo. Vedeli o tom zamestnanci min. 14 dní vopred? Vedeli. Je sprevádzanie rodinného príslušníka dôvodom, pre ktorý sa prerušuje dovolenka? Nie je. Tak čo tvoja sestra vymýšľa?

A že to robí tvoja mzdárka:
1. vie zamestnávateľ, že to takto robí a v podstate ho tým poškodzuje?
2. vie vôbec mzdárka, že kvôli sprevádzaniu rodinného príslušníka sa dovolenka neprerušuje? Lebo to, že niečo vaša mzdárka robí, ešte neznamená, že to robí správne.

"Je to viac menej závislé od ľudí a ich prístupu." Čakám, kedy si toto niekto prečíta a bude svojej mzdárke otĺkať o hlavu, že má zlý prístup a nechce mu dovolenku prerušiť z dôvodu sprevádzania rodinného príslušníka/ošetrenia/vyšetrenia/darovania krvi... Zase budú mzdárky najhoršie, keď chcú dodržať zákon. :mad:
Vo verejnom sektore platí aj zákon o predbežnej finančnej kontrole, pochybujem, že by si niekde dovolila mzdárka rozdeliť čerpanie dovolenky a svojvolne odsúhlasiť preplatenie prekážky v práci.
U nás riaditeľ napríklad vyslovenie žiada všetkých zamestnancov, aby si preventívne lekárske prehliadky a iné, ktoré sa dajú naplánovať, vykonávali počas prázdnin. Aj keď sa to možno nezdá, ale v školstve býva problém pokryť všetku dovolenku zamestnancov, takže u nás sa s tým nerobia problémy. Koniec koncov či na vyšetrenie alebo doprovod má zamestnanec nárok na 7 dní, tak nešpekulujem, kedy mu ich má zamestnávateľ preplatiť, ide o to, aby preplatenie bolo len na nevyhnutný čas a bolo naozaj potrebné.

Vy všetci čo tu citujete zákony, samozrejme že máte pravdu, ja to uznávam. Ja som tu len uviedla možnosť, ako obísť zákon a zároveň ho neporušiť. Dovolenka je na zotavenie a nie na chodenie po lekároch, toto má za svoje môj terajší riaditeľ a mal to aj predchádzajúci riaditeľ, z úplne iného sektora.
Llívia
03.08.10,11:33
Aby to niekto zle nepochopil:
- na ošetrenie alebo vyšetrenie má zamestnanec nárok na 7 dní v roku s náhradou mzdy (nad tento limit je to bez náhrady mzdy),
- na sprevádzanie rodinného príslušník má zamestnanec árok na 7 dní v roku s náhradou mzdy (nad tento limit je to bez náhrady mzdy).

A po ošetreniach/vyšetreniach má zamestnanec prednostne behať a aj rodinného príslušníka má prednostne sprevádzať vo svojom voľnom čase, nie počas pracovného času. :)
Dana7
03.08.10,12:12
Lívia, síce s tebou súhlasím, ale zas nie až tak celkom. Moja všeobecná lekárka, zubný lekár aj ostatní odborní špecialisti majú pracovný čas cca 8.00- 13.00 a jeden den v týždni akože popludní napr 11.00 - 17.00.
Takže ja ked mam pracovnú dobu od 8.00 do 16.30 a lekárku mam na druhom konci mesta, tak by som musela mat sukromný vrtulník, aby som to stihla v case svojho volna. A nie som na tom tak dobre, aby som si dovolila platit "rodinného lekára". Ja teda neviem, ale nepoznám ziadneho lekára, ktorý by mal inú pracovnú dobu /prisposobenu pracujucim/ ako tu, ktorú som opísala vyššie. A v princípe keď raz mám v zmysle zákona nárok na 7 dní na vlastné ošetrenie a 7 dní na doprovod, tak vôbec nevidím dôvod prečo o tom polemizovať. Je to zákonný nárok? Je. Mám právo si ho čerpať? Mám. Možno by potom stálo za zváženie, keby Ministerstvo zdravotníctva upravilo pracovný čas lekárom, a potom by už polemika o tom, či v pracovnej dobe alebo mimo nej mala zmysel. Ja mám dovolenku na ZOTAVENIE a nie na nerváčenie v čakárni u lekára.
editasara
03.08.10,16:12
Upresním, nešlo mi o OČR. Vôbec som netušila, že to rozprúdi takú diskusiu. Ale všetko "zlé" je na niečo dobré a určite sa mnohí dozvieme, čo je správne.
Tie dva dni aj tak neprešli, akceptovali sme, že nie je možnosť prerušenia dovolenky. Kým nejde o život, nejde o nič.
Llívia
03.08.10,16:13
Lívia, síce s tebou súhlasím, ale zas nie až tak celkom. Moja všeobecná lekárka, zubný lekár aj ostatní odborní špecialisti majú pracovný čas cca 8.00- 13.00 a jeden den v týždni akože popludní napr 11.00 - 17.00.
Takže ja ked mam pracovnú dobu od 8.00 do 16.30 a lekárku mam na druhom konci mesta, tak by som musela mat sukromný vrtulník, aby som to stihla v case svojho volna Píšeš od veci a ako sa ti hodí. Jasné, že nemusíš mať vrtuľník ani nič podobné. Písala som, že PREDNOSTNE V ČASE VOĽNA, NIE ŽE LEN V ČASE VOĽNA, takže týmto svojím tvrdeným riadne zavádzaš, pretože píšeš o návšteve lekára v pracovnom čase a nie v čase dovolenky, ako tu zadala Editasra.. :). A nie som na tom tak dobre, aby som si dovolila platit "rodinného lekára". Ja teda neviem, ale nepoznám ziadneho lekára, ktorý by mal inú pracovnú dobu /prisposobenu pracujucim/ ako tu, ktorú som opísala vyššie. A v princípe keď raz mám v zmysle zákona nárok na 7 dní na vlastné ošetrenie a 7 dní na doprovod, tak vôbec nevidím dôvod prečo o tom polemizovať. Je to zákonný nárok? Je. Mám právo si ho čerpať? Mám. Upiera ti niekto toto právo? Neupiera. Máš právo čerpať? Máš. Máš POVINNOSŤ čerpať? Nemáš. Máš povinnosť ísť k lekárovi prednostne mimo pracovného času? Máš. Je dovolenka pracovným časom? Nie je. Je vyšetrenie/ošetrenie alebo sprevádzanie rodinného príslušníka dôvodom, pre ktorý sa dovolenka prerušuje? Nie je. Možno by potom stálo za zváženie, keby Ministerstvo zdravotníctva upravilo pracovný čas lekárom, a potom by už polemika o tom, či v pracovnej dobe alebo mimo nej mala zmysel. Žiadna polemika nie je, pravidlá sú jasne dané Zákonníkom práce. Ja mám dovolenku na ZOTAVENIE a nie na nerváčenie v čakárni u lekára. A zamestnávateľ ti platí náhradu mzdy, ak vyšetrenie/ošetrenie alebo sprevádzanie nebolo možné vykonať mimo pracovného času. Keby sme boli zamestnané v rovnakej firme a prinesieš potvrdenie od lekára o ošetrení/vyšetrení alebo sprevádzaní počas dovolenky, máš smolu, žiadnu náhradu mzdy za prekážku by si nedostala, le preplatenú dovolenku.
Uvedomte si konečne, že zamestnávateľ nie je dojná krava. S takýmto prístupom a zneužívaním zo strany zamestnancov sa ani nedivím, že zamestnávatelia krivo hľadia aj na tých zamestnancov, ktorí skutočne nemajú možnosť ísť inokedy k lekárovi, len v pracovnom čase, a že ich nútia brať si na tieto dni dovolenku, aj keď si nevyčerpali zákonný nárok 7 + 7 dní.
VieraPopluharova
03.08.10,17:28
Uvedomte si konečne, že zamestnávateľ nie je dojná krava. S takýmto prístupom a zneužívaním zo strany zamestnancov sa ani nedivím, že zamestnávatelia krivo hľadia aj na tých zamestnancov, ktorí skutočne nemajú možnosť ísť inokedy k lekárovi, len v pracovnom čase, a že ich nútia brať si na tieto dni dovolenku, aj keď si nevyčerpali zákonný nárok 7 + 7 dní.

Kedze som bola donedavna i zamestnavatel, a pred niekolkymi rokmi i zamestnancom, Lívia suhlasim s Tebou, ze zamestnávatel nie je dojná krava, ale len taky zamestnavatel, ktory sa chova k zamestnnacom ferovo, ja bohuzial z blizkeho okolia nemozem povedat, zeby taky zamestnavatelia boli vsetci, takze sa potom tiez necudujme zamestnancom, ze sa snazia obchadzat zakon.Ano ak zamestnanec zneuziva u zamestnavatela, ktorý sa mu snazi vyjst v ustrety, suhlasim, aby zamestnavatel pristupil k opatreniam i takym ako je dovolenka na navstevu lekara, ale ak zamestnavatel neumozni zamestnancom ani len cerpanie riadnej dovolenky, alebo ine povinnosti, ktore mu vyplyvaju zo zakonnika prace, tak sa necuduj.Skusila som obe strany.Nebudem tu rozpisovat co dokaze urobit zamestnavatel, ale samozrejme i zamestnanec.Preto som napisala, ze je na strane zamestnanca zdovodnit zamestnavatelovi cerpanie volna vyplyvajuceho zo zakonnika prace na navstevu lekara /nepisem uz P-cko/.
Llívia
03.08.10,18:40
Pekne a pravdivo napísané, ale je to mimotemy t.j. mimo toho, či sa má v prípade vopred naplánovanej dovolenky v priebehu jej čerpania táto dovolenka prerušiť kvôli sprevádzaniu rodinného príslušníka na vyšetrenie.
Bolo už aj tu na Porade v iných témach písané, ako zamestnanci zneužívajú ošetrenie/vyšetrenie u lekára - lekára majú za rohom a neprídu celý deň do práce (zažila som vo svojej praxi X-krát). Alebo majú poobednú zmenu, prinesú papier od doktora a zase nejdú do práce. Alebo napr. ako kolegyňa priniesla papier o vyšetrení u gynekológa, a keď som jej povedala, že už má vyčerpaných všetkých 7 dní, tak mi bez akejkoľvek hanby oznámila, že "to napíše na dcéru".
aghova
23.08.10,09:51
Dobrý deň,
má nárok zamestnanec na pracovné voľno s náhradou mzdy,keď bol 4 dni hospitalizovný ako doprovod svojho dieťaťa ?
ďakujem.
ivka70
23.08.10,11:29
Dobrý deň,
má nárok zamestnanec na pracovné voľno s náhradou mzdy,keď bol 4 dni hospitalizovný ako doprovod svojho dieťaťa ?
ďakujem.

Ak prinesie z nemocnice potvrdene tlacivo na Osetrovanie clena rodiny, tak ma narok na zaplatenie OCR.
aghova
23.08.10,12:20
ďakujem za odpoveď, ale si myslím, že v tomto prípade Očr nemôže mať ( nevystaví žiaden lekár ) nakoľko o ošetrenie je v nemocnici postarané. Zamestnankyňa doniesla potvrdenie, že bola 4 dni v nemocnici, ako doprovod a od nasledujúceho dňa t.j. po prepustení dieťaťa z nemocnice, má povrdené tlacivo OČR. Podľa môjho názoru má nárok na pracovné voľno bez náhrady mzdy.
veronikasad
23.08.10,12:25
ďakujem za odpoveď, ale si myslím, že v tomto prípade Očr nemôže mať ( nevystaví žiaden lekár ) nakoľko o ošetrenie je v nemocnici postarané. Zamestnankyňa doniesla potvrdenie, že bola 4 dni v nemocnici, ako doprovod a od nasledujúceho dňa t.j. po prepustení dieťaťa z nemocnice, má povrdené tlacivo OČR. Podľa môjho názoru má nárok na pracovné voľno bez náhrady mzdy.
Nemá narok na platené volno na doprovod rodinného príslušníka na vyšetrenie alebo ošetrenie v zdr. zariadení.

Uveď prosím vek dcéry.
zuzkadzugi
23.08.10,16:29
Prosím Vás, pracujem v BA a idem do LM odprevadiť člena rodiny do nemocnice na operáciu a potom ho z nej vyzdvihnem. Je jasné, že to nestíham mimo pracovného času. Myslím, že mám nárok na 2 dni plateného voľna /1 deň za odprevadenie do nemocnice, 1 deň za vyzdvihnutie/. Máte s tým niekto skúsenosť? Dajú mi v nemocnici potvrdenie, že som bola ako doprovod? Nemusím byť s ním celý čas v nemocnici?
katka50
23.08.10,18:02
Prosím Vás, pracujem v BA a idem do LM odprevadiť člena rodiny do nemocnice na operáciu a potom ho z nej vyzdvihnem. Je jasné, že to nestíham mimo pracovného času. Myslím, že mám nárok na 2 dni plateného voľna /1 deň za odprevadenie do nemocnice, 1 deň za vyzdvihnutie/. Máte s tým niekto skúsenosť? Dajú mi v nemocnici potvrdenie, že som bola ako doprovod? Nemusím byť s ním celý čas v nemocnici?
Lekár musí na potvrdenie napísať-doprovod nutný a platí celý deň, tiež musí byť uvedené, o ktorého rodinného príslušníka sa jedná.

Zákonník práce § 40 ods. 5
(5) Rodinný príslušník na účely tohto zákona je manžel, vlastné dieťa, dieťa zverené zamestnancovi do náhradnej starostlivosti na základe rozhodnutia súdu alebo dieťa zverené zamestnancovi do starostlivosti pred rozhodnutím súdu o osvojení, rodič zamestnanca, súrodenec zamestnanca, manžel súrodenca zamestnanca, rodič manžela, súrodenec manžela, prarodič zamestnanca, prarodič jeho manžela, vnuk zamestnanca a iná osoba, ktorá so zamestnancom žije spoločne v domácnosti.

Zákonník práce §141 ods.3 písm.c
c) sprevádzanie

1. rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia na vyšetrenie alebo ošetrenie pri náhlom ochorení alebo úraze a na vopred určené vyšetrenie, ošetrenie alebo liečenie; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak bolo sprevádzanie nevyhnutné a uvedené úkony nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
2. zdravotne postihnutého dieťaťa do zariadenia sociálnej starostlivosti alebo špeciálnej školy; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na desať dní v kalendárnom roku,
aghova
24.08.10,12:15
Nemá narok na platené volno na doprovod rodinného príslušníka na vyšetrenie alebo ošetrenie v zdr. zariadení.

Uveď prosím vek dcéry.

dieťa má 10 rokov
margaretka71
09.09.10,10:25
Je nejaká výnika v nároku na paragraf za sprevádzanie člena rodiny, keď sa jedná a člena zdravotne postihnutého /dieťa/ a tých 7 paragrafov je mu na celý rok málo. On totiž to chodí s dieťaťom častejšie na vyšetrenie k lekárovi ako doprovod. Čo v takomto prípade? Môže doniesť paragraf a bude to mať ako ospravedlnený a nezaplatený deň, alebo ako?
Llívia
09.09.10,10:42
Je nejaká výnika v nároku na paragraf za sprevádzanie člena rodiny, keď sa jedná a člena zdravotne postihnutého /dieťa/ a tých 7 paragrafov je mu na celý rok málo. On totiž to chodí s dieťaťom častejšie na vyšetrenie k lekárovi ako doprovod. Čo v takomto prípade? Môže doniesť paragraf a bude to mať ako ospravedlnený a nezaplatený deň, alebo ako?
Keď ti ten paragraf nebude zbytočne zaberať miesto v kancelárii, tak aj paragraf ti môže doniesť. :D:)
Lepšie však bude doniesť potvrdenie od lekára o nutnosti sprevádzania rodinného príslušníka a po vyčerpaní limitu 7 dní to bude presne tak, ako píšeš - ospravedlnený a nezaplatený deň.

Zákonník práce § 141 ods. 3) Zamestnávateľ môže poskytnúť zamestnancovi z dôvodov uvedených v odseku 2 ďalšie pracovné voľno s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy, alebo mu môže poskytnúť pracovné voľno s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy z iných vážnych dôvodov, najmä na zariadenie dôležitých osobných, rodinných a iných vecí, ktoré nemožno vybaviť mimo pracovného času.
Keby zamestnávateľ chcel, tak mu podľa ods. 3 môže dať pracovné voľno aj s náhradou mzdy.
Opravujem: môže mu dať ďalšie voľno, ale nemusí. Pri ošetrení/vyšetrení zamestnanca je v ZP napísané, že zamestnanec má nárok na ďalšie voľno (po vyčerpaní 7 dní s náhradou mzdy) - už neplatené, ak potrebuje ísť na vyšetrenie/ošetrenie. Pri sprevádzaní rodinného príslušníka nič takéto už napísané nie je, takže asi dieťa nemôže ísť k lekárovi viac ako 56 hod. do roka (myslené pri 8 hod. pracovnom čase - 8 hod. x 7 dní). :confused:
veronikasad
09.09.10,10:45
Je nejaká výnika v nároku na paragraf za sprevádzanie člena rodiny, keď sa jedná a člena zdravotne postihnutého /dieťa/ a tých 7 paragrafov je mu na celý rok málo. On totiž to chodí s dieťaťom častejšie na vyšetrenie k lekárovi ako doprovod. Čo v takomto prípade? Môže doniesť paragraf a bude to mať ako ospravedlnený a nezaplatený deň, alebo ako?

Na sprevádzanie na vyšetrenie k lekárovi - pokial to nemáte dohodnuté v KZ - zvýšený nárok u zdravotne postihnutého nie je. Môže požiadať zamestnávatela o ospravedlnené neplatené volno.
Ďalších 10 dní je na sprevádzanie do zariadenia sociálnej starostlivosti

§ 141
Dôležité osobné prekážky v práci
Na začiatok (http://www.porada.sk/#hore)

c) sprevádzanie

1. rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia na vyšetrenie alebo ošetrenie pri náhlom ochorení alebo úraze a na vopred určené vyšetrenie, ošetrenie alebo liečenie; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak bolo sprevádzanie nevyhnutné a uvedené úkony nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
2. zdravotne postihnutého dieťaťa do zariadenia sociálnej starostlivosti alebo špeciálnej školy; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na desať dní v kalendárnom roku,
brčko
09.09.10,10:56
súhlasím s veronikou, že zo zákona je nárok len na 7 (10)dní. Ostatné je na zamestnávatelovi, či to uzná ako vážny dôvod podla § 141 ods.3 ZP (s Liiviou sme sa o nom bavili v inej téme). Tiež som to najprv tak brala, že má právo aj na dalšie dni, len neplatené. Ale sprevádzanie rodinn.príslušníkov je inak definované ako pri vyšetrení samotného zamestnanca v § 141 ods.2 písm.a) bod 1+2.

Tieto dni § 141 ods.2 sa pre nárok na dovolenku berú ako odpracované, t.j. nekráti sa za ne nárok na dovolenku a aj v zdrav.poistovni za týchto rodičov platí zdr.poistnie štát. Ak by bolo aj na sprevádzanie členov rodiny nárok na neplat. volno na viac dní, tak by sa to dalo dosť zneužívať, myslím. Tak som si to odôvodnila.

Ale veronika pre mna novota, som myslela, že na dieťa je 7dní a na dieťa zdravotne postihnuté je 10dní. Nedôsledne čítam.
Takže:
na ošetrenie, vyš., liečenie je max. 7
+ do zariadenia sociálnej star. alebo špec.školy je dalších max. 10,

t.j. obaja rodičia zo zákona max. 7+7 na vyšetrenie a príp. 10+10 do školy v kalend. roku (ak sa budú striedať), potom by mohli byť na rade babky, súrodenci, ak by to bolo reálne. To iba naokraj, ale ak by ozaj zamestnaná babka s dieťaťom išla k lekárovi, tak aj ona si môže uplatniť tento §.
margaretka71
09.09.10,11:02
Ďakujem za odpovede. Keď som dobre čítala, tak už len záleží na tom , ako sa k tomu postaví zamestnávateľ.
veronikasad
09.09.10,11:02
Gabika, ešte trošku pozornejšie čítaj písm. c) bod 2 - len jednému rodinnému príslušníkovi.
ivka70
13.09.10,09:41
veronikasad, ja to chapem tak, ze pri jednom sprevadzani si moze narok uplatnit len jeden z rodicov, nie sucasne obaja.
Ale ak je to raz matka a druhy krat otec, tak v tom pripade problem nie je a kazdy ma narok na tych 7 (10) dni.
brčko
13.09.10,20:27
veronikasad, ja to chapem tak, ze pri jednom sprevadzani si moze narok uplatnit len jeden z rodicov, nie sucasne obaja.
Ale ak je to raz matka a druhy krat otec, tak v tom pripade problem nie je a kazdy ma narok na tych 7 (10) dni.

tak som to aj myslela. :) (písala som o striedaní)

Ak napr. za daný kalendárny rok potrebuje dieťa sprevádzanie pri nejakom ošetrení napr. 30krát, tak ak to zjednoduším:
7krát pracujúci otec,
7krát pracujúca matka,
7krát pracujúca babka (sprevádzanie potrebuje vnuk zamestnanca),
7krát pracujúci dedko ...
a napr. 2krát pracujúci súrodenec (sprevádzanie potrebuje súrodenec zamestnanca).
Všetci budú mať nárok na tento § (samozrejme ak si ho už nečerpali na iných rodinných príslušníkov) t.j ospravedlnené a preplatené sprevádzanie, lebo toto dieťa je považované za ich rodinného príslušníka (vid vyššie citovaná definícia rodinn.príslušníka zo Zákonníka práce). Samozrejme pri každom jednotlivom sprevádzaní vždy len jeden, nie viacerí súčasne.
Katy a R
13.09.10,20:40
Dobrý deň,
má nárok zamestnanec na pracovné voľno s náhradou mzdy,keď bol 4 dni hospitalizovný ako doprovod svojho dieťaťa ?
ďakujem.
.. mal požiadať o vystavenie DPN..
Katy a R
13.09.10,20:54
Ďakujem za odpovede. Keď som dobre čítala, tak už len záleží na tom , ako sa k tomu postaví zamestnávateľ.
.. a môže byť niečo "navyše" v kolektívnej zmluve;)
Reve
16.08.11,10:37
Prosím Vás a keď bol u zubára len doobeda a na poobede si zobrAL pol dňa dovolenky, má na to nárok? Podľa mňa áno, ale zamestnávateľ mu dal celý deň dovolenky..... že nemôže byť kombinácia dovolenky a P-čka
Ďakujem
reve
veronikasad
16.08.11,10:44
Prosím Vás a keď bol u zubára len doobeda a na poobede si zobrAL pol dňa dovolenky, má na to nárok? Podľa mňa áno, ale zamestnávateľ mu dal celý deň dovolenky..... že nemôže byť kombinácia dovolenky a P-čka
Ďakujem
reve
ako to zdôvodnil ? Máte v internom mzdovom predpise, že dovolenka sa čerpá len celý deň ? (nástup na dovolenku určuje zamestnávatel).

Zamestnanec má nárok na náhradu mzdy za nevyhnutne potrebný čas na ošetrenie alebo vyšetrenie v zdr.zariadení. V tomto prípade aj 4 hod.
sitnan
07.09.11,15:27
Dobrý deň,

skúmal som takmer všetky diskusie v tomto fóre, no nikde som sa nedopátral konkrétnejšej odpovedi na možnosť udelenia dňa voľna na sprevádzanie rodinného príslušníka na vyšetrenie v tomto prípade:
- manželka pracuje v s(z)mennej 12h prevádzke ako zdravotná sestra. Majú samozrejme plánované služby na celý mesiac a tak sa stalo, že náš syn bol počas tohto mesiaca (september 2011) objednaný na kontrolu do 150km vzdialenej Bratislavy (teda ide o vyšetrenie od skorého rána do poobedia). Vyšetrenie pripadá na deň, kedy má manželka voľno medzi službami (streda N-nočná, štvrtok voľno, piatok kontrola, sobota D-denná). Má aj napriek tomu, že má voľno medzi službami nárok na uplatnenie paragrafu § 141 ods.2, písm. c) bod 1. ? Ak sa nemýlim, jedná sa o nepravidelnú pracovnú dobu. Alebo sa to výhradne vzťahuje iba na deň, kedy by mala mať službu? Ide mi o to, či si by si takéto vyšetrenie mohla potom zarátať do fondu odpracovaného času za daný mesiac. Lebo ak by bola napríklad na 1-2 dňovej PN-ke medzi službami, či by sa jej taká PNka rátala a tento zmienený § nie, či to v podstate nie je to isté (byť chorým v čase voľna - medzi službami a ísť na vyšetrenie s dieťaťom tiež v čase voľna- medzi službami).
Ak by na to nárok mala, dalo by sa uviesť podľa čoho, aby sa prípadne mala na čo obrátiť?
Ďakujem za prípadné odpovede.
mzdarka renca
07.09.11,15:32
Dobrý deň,

skúmal som takmer všetky diskusie v tomto fóre, no nikde som sa nedopátral konkrétnejšej odpovedi na možnosť udelenia dňa voľna na sprevádzanie rodinného príslušníka na vyšetrenie v tomto prípade:
- manželka pracuje v s(z)mennej 12h prevádzke ako zdravotná sestra. Majú samozrejme plánované služby na celý mesiac a tak sa stalo, že náš syn bol počas tohto mesiaca (september 2011) objednaný na kontrolu do 150km vzdialenej Bratislavy (teda ide o vyšetrenie od skorého rána do poobedia). Vyšetrenie pripadá na deň, kedy má manželka voľno medzi službami (streda N-nočná, štvrtok voľno, piatok kontrola, sobota D-denná). Má aj napriek tomu, že má voľno medzi službami nárok na uplatnenie paragrafu § 141 ods.2, písm. c) bod 1. nie, nemá, nakoľko v ten deň nemá naplánovanú smenu? Ak sa nemýlim, jedná sa o nepravidelnú pracovnú dobu. áno Alebo sa to výhradne vzťahuje iba na deň, kedy by mala mať službu? presne tak Ide mi o to, či si by si takéto vyšetrenie mohla potom zarátať do fondu odpracovaného času za daný mesiac. nie, nemohlaLebo ak by bola napríklad na 1-2 dňovej PN-ke medzi službami, či by sa jej taká PN ka rátala - PN-ka je na kalendárne dni, rieši to zákon č.461/2003 o sociálnom poistení, prekážky v práci rieši iný zákon a to Zákonník práce, miešaš hrušky z jablkamia tento zmienený § nie, či to v podstate nie je to isté (byť chorým v čase voľna - medzi službami a ísť na vyšetrenie s dieťaťom tiež v čase voľna- medzi službami).
Ak by na to nárok mala, dalo by sa uviesť podľa čoho, aby sa prípadne mala na čo obrátiť?
Ďakujem za prípadné odpovede.
odpoveď v texte
sitnan
07.09.11,15:48
mzdárka renča,

ďakujem.
mzdarka renca
07.09.11,16:02
mzdárka renča,

ďakujem.

za máličko:)
Livia2
05.10.11,06:21
ahojte, prosím poraďte. Zamestnanec mi doniesol paragrafy na vlasné ošetrenie 4 dni po sebe a následne na ošetrenie dieťaťa 2 dni. Je zrejmé, že si nimi predĺžil dovolenku, ale môžem mu ich neuznať ??? Môžeme si dať napr. do pracovného poriadku, že sa budú mesačne akceptovať max. 2 vyšetrenia? Alebo ako máte ošetrené takéto zneužívanie paragrafov?
Chobot
05.10.11,07:08
ahojte, prosím poraďte. Zamestnanec mi doniesol paragrafy na vlasné ošetrenie 4 dni po sebe a následne na ošetrenie dieťaťa 2 dni. Je zrejmé, že si nimi predĺžil dovolenku, ale môžem mu ich neuznať ??? Môžeme si dať napr. do pracovného poriadku, že sa budú mesačne akceptovať max. 2 vyšetrenia? Alebo ako máte ošetrené takéto zneužívanie paragrafov?

Kontaktuj jeho lekára a zisti, či bol u neho na vyšetrení všetky 4 dni (a ešte zisti, či skutočne išlo o celodenné ošetrenie) a potom to isté u detského lekára. Ak bol u všeobecného či obvodného lekára, asi by som mu to neuznal. Nech mi netvrdí, že 4 dni po sebe musel u neho sedieť v ambulancii celých 8 hodín!! Je to evidentné zneužívanie paragrafu.
Katy a R
05.10.11,08:35
Kontaktuj jeho lekára a zisti, či bol u neho na vyšetrení všetky 4 dni (a ešte zisti, či skutočne išlo o celodenné ošetrenie) a potom to isté u detského lekára. Ak bol u všeobecného či obvodného lekára, asi by som mu to neuznal. Nech mi netvrdí, že 4 dni po sebe musel u neho sedieť v ambulancii celých 8 hodín!! Je to evidentné zneužívanie paragrafu.

No aj keď je jasné, že to nie je s kostolným poriadkom ... neviem, či niečo porieši u lekára. Ak raz tam ten "štempeľ" dal .. on je za to zodpovedný. ...
Má vôbec mzdár takéto právomoci :confused::confused: ... lebo mňa by veru poriadne nasrrdilo, keby moja mzdárka robila kontrolu u lekára !!!:mad: Samozrejme, takéto niečo by mi ani nenapadlo spraviť ;):D
Mal si dať DPN !
Llívia
06.10.11,04:08
ahojte, prosím poraďte. Zamestnanec mi doniesol paragrafy na vlasné ošetrenie 4 dni po sebe a následne na ošetrenie dieťaťa 2 dni. Je zrejmé, že si nimi predĺžil dovolenku, ale môžem mu ich neuznať ??? Môžeme si dať napr. do pracovného poriadku, že sa budú mesačne akceptovať max. 2 vyšetrenia? Alebo ako máte ošetrené takéto zneužívanie paragrafov?
Nemôžete si dať do pracovného poriadku, že mesačne budete akcepotovať iba X dní na vyšetrenie/ošetrenie, pretože by ste tým porušili Zákonník práce. Váš zamestnanec nie je jediný, ktorý toto zneužíva a bude to zneužívať nielen on, ale aj ďalší, kým bude povinnosť za toto voľno poskytovať náhradu mzdy ;)