Ežor
16.11.07,10:36
Dobrý deň, mám zopár otázok ohľadom odpisovania a odpisových skupín
1. Zakúpili sme budovu na rekreačné účely od inej firmy /firma mala budovu vo vlastníctve ani nie rok,/, zaradila som ju do IV. odpisovej skupiny a odpisovať budem 20 rokov Je to tak správne? Budova je stará asi 50 rokov.
2. Do akej odpisovej skupiny zaradím úmývačku skla /niečo také sa používa v pohostinských zariadeniach na umývanie pohárov/ ja som to zaradilia do II. OS pod číslom 29.24.6 - umývačka riadu, neviem či je to tak správne, alebo to zaradiť ináč.
3. Ak som zakúpila tovar, ktorý má hodnotu aj s DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-10-2007-a.html) 33000, tak ho odpisujem, alebo beriem cenu bez DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-10-2007-a.html) t.j. 28 000 a vtedy tento majetok neodpisujem?
Ďakujem
Zoltán Kovács
16.11.07,09:59
Dobrý deň, mám zopár otázok ohľadom odpisovania a odpisových skupín
1. Zakúpili sme budovu na rekreačné účely od inej firmy /firma mala budovu vo vlastníctve ani nie rok,/, zaradila som ju do IV. odpisovej skupiny a odpisovať budem 20 rokov Je to tak správne? Budova je stará asi 50 rokov. Správne
2. Do akej odpisovej skupiny zaradím úmývačku skla /niečo také sa používa v pohostinských zariadeniach na umývanie pohárov/ ja som to zaradilia do II. OS pod číslom 29.24.6 - umývačka riadu, neviem či je to tak správne, alebo to zaradiť ináč. Správne
3. Ak som zakúpila tovar, ktorý má hodnotu aj s DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-10-2007-a.html) 33000, tak ho odpisujem, alebo beriem cenu bez DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-10-2007-a.html) t.j. 28 000 a vtedy tento majetok neodpisujem? Ak si platiteľom DPH tak berieš cenu bez dph, a do 30 tisíc je to jednorázový náklad.
Ďakujem


......................
Stefan2005
16.11.07,10:04
ad 1.
Odpisuje sa hmotný majetok, ktorý je na zabezpečenie zdaniteľných príjmov.
Pri odpisovaní hmotného majetku, ktorý sa iba sčasti používa na zabezpečenie zdaniteľného príjmu, sa do výdavkov na zabezpečenie zdaniteľného príjmu zahŕňa pomerná časť odpisov.
Daňový odpis je 20 rokov, účtovný sa stanovuje na základe predpkladanej životnosti (využívania) majetku.

ad 2. nepoznám to zariadenie, ale je to možné

ad 3. Tovar bez ohľadu na obstarávaciu cenu sa neodpisuje. Ak máš na mysli hmotný majetok, tak tam je vstupná cena bez DPH (u plátcu DPH).
Majetok s o.c. pod 30.000 môže byť daný jednorázovo do nákladov. Pokiaľ však takýto majetok účtuješ do dlhodobého majetku (v triede 0), už sa odpisuje (teda nevstupuje do nákladov v jednom roku).
Ežor
16.11.07,10:25
Ďakujem za odpovede. Mám ešte dve otázky. Máme prenajatý obchodný priestor v novostavbe. Prenajímateľ nám odovzdal len tzv. holopriestor. Musíme tam dať dlažby a urobiť tam nejaké úpravy. Podľa nájomnej zmluvy všetky náklady za úpravy znášame my. Chcem vedieť, či dlažbu, ktorú sme zakúpili /cena 100 000/ budem odpisovať, alebo to môžem dať rovno do nákladov. Pokladanie dlažby bude pravdepodobne v našej réžii, budú to vykonávať naši zamestnanci.
Ak by sa dlažba odpisovala, tak v akej odpisovej skupine a pokiaľ by nám pokladanie dlažby uskutočnila firma, ako budem účtovať o tomto.
ďakujem
Zoltán Kovács
16.11.07,10:30
Ďakujem za odpovede. Mám ešte dve otázky. Máme prenajatý obchodný priestor v novostavbe. Prenajímateľ nám odovzdal len tzv. holopriestor. Musíme tam dať dlažby a urobiť tam nejaké úpravy. Podľa nájomnej zmluvy všetky náklady za úpravy znášame my. Chcem vedieť, či dlažbu, ktorú sme zakúpili /cena 100 000/ budem odpisovať, alebo to môžem dať rovno do nákladov. Pokladanie dlažby bude pravdepodobne v našej réžii, budú to vykonávať naši zamestnanci.
Ak by sa dlažba odpisovala, tak v akej odpisovej skupine a pokiaľ by nám pokladanie dlažby uskutočnila firma, ako budem účtovať o tomto.
ďakujem

Pokládka dlažby podľa mňa bude technické zhodnotenie priestorov, nakoľko dochádza k technickým parametrom a vlastnostiam pôvodnej. Zaradí sa to ako iný dlhodobý majetok, a odpisuje sa to v rovnakej skupine ako budovy, teda 4.skupina, 20 rokov.
vd dolina
16.11.07,10:35
súhlasila by som s technickým zhodnotením keby boli priestory ich, ale účtovať o technickom zhodnotení majetku, ktorý vlastní niekto iný a mám ho iba v nájme sa mi nezdá (o finančný prenájom asi v tomto prípade nejde :-)
cloe
16.11.07,10:39
súhlasila by som s technickým zhodnotením keby boli priestory ich, ale účtovať o technickom zhodnotení majetku, ktorý vlastní niekto iný a mám ho iba v nájme sa mi nezdá (o finančný prenájom asi v tomto prípade nejde :-)

So súhlasom prenajímateľa môže aj nájomca odpisovať technické zhodnotenie majetku.
Ežor
16.11.07,10:48
Lenže my ten priestor máme prenajatý na 10 rokov.
vd dolina
16.11.07,10:48
ďakujem za opravu, môžeš mi prosím napísať o ktorý pafagraf a ktorého zákona sa opieraš?
Zoltán Kovács
16.11.07,10:54
ďakujem za opravu, môžeš mi prosím napísať o ktorý pafagraf a ktorého zákona sa opieraš?
Je to nasledovný § ZoDP

§ 24(1)Hmotný majetok a nehmotný majetok odpisuje daňovník, ktorý má k tomuto majetku vlastnícke právo. Hmotný majetok a nehmotný majetok odpisuje aj daňovník, ktorý nemá vlastnícke právo k tomuto majetku, ak účtuje1) alebo vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 o
a) hmotnom majetku pri prevode vlastníckeho práva z dôvodu zabezpečenia záväzku prevodom práva115) na veriteľa, ak sa pôvodný vlastník (dlžník) písomne dohodne s veriteľom na výpožičke116) tohto majetku počas trvania zabezpečenia záväzku,
b) dlhodobom hmotnom hnuteľnom majetku, ku ktorému vlastnícke právo prechádza na kupujúceho až úplným zaplatením kúpnej ceny a do nadobudnutia vlastníckeho práva majetok kupujúci užíva,
c) nehnuteľnej veci obstaranej na základe zmluvy, pri ktorej sa vlastnícke právo nadobúda povolením vkladu do katastra nehnuteľností, ak do nadobudnutia vlastníckeho práva nehnuteľnosť užíva,
d) hmotnom majetku prenajatom formou finančného prenájmu.
e) hmotnom majetku a nehmotnom majetku štátu, obce alebo vyššieho územného celku, ktorý bol zverený do správy rozpočtovej organizácie, príspevkovej organizácie alebo inej právnickej osobe.116a)

(2) Technické zhodnotenie prenajatého hmotného majetku uhradené nájomcom môže odpisovať nájomca na základe písomnej zmluvy s vlastníkom, ak vlastník nezvýšil vstupnú cenu hmotného majetku o tieto výdavky. Pri odpisovaní technického zhodnotenia postupuje nájomca spôsobom ustanoveným pre hmotný majetok. Nájomca zaradí technické zhodnotenie do odpisovej skupiny, v ktorej je zaradený prenajatý hmotný majetok. Rovnakým spôsobom sa odpisuje iný majetok uvedený v § 22 ods. 6 písm. e).
Zoltán Kovács
16.11.07,10:56
Lenže my ten priestor máme prenajatý na 10 rokov.

Účtovne sa dá to odpísať aj za 10 rokov, len daňové odpisy sú na 20 rokov. Pri ukončení nájmu by ste sa mali vysporiadať finančne s majiteľom priestorov.
vd dolina
16.11.07,13:06
ďakujem :-)
uzivatel2
18.12.07,09:15
Prosím o radu - zaradenie umelého zasnežovania, jedná sa o rozvody vody, elektriny, hydrant, čerpadlo, delo.
Kata
uzivatel2
19.12.07,06:20
Prosím o radu - zaradenie umelého zasnežovania, jedná sa o rozvody vody, elektriny, hydrant, čerpadlo, delo.
Kata
Štatistický úrad pre určenie KP vyžaduje kód colného sadzobníka, nevie niekto pomôcť s kódom colného sadzobníka?
Kata
liba2
19.12.07,06:53
colný sadzobník

Doplnené: bohužiaľ tie linky na sadzobník už nie sú funkčné :mee:
liba2
19.12.07,07:02
uzivatel2
19.12.07,07:16
Ďakujem, snáď sa mi to podarí nájsť.
Kata
koňo
19.12.07,15:11
Myslím, že by bolo treba pozrieť Opatrenie Štat. úradu 128/2000 Z.z. o klasifikácii stavieb a pokúsiť sa nájsť to tam. Delo by som považoval za samostatný predmet a zaradil podľa Vyhl. 632/2002 Z.z. o klasifikácii produkcie (v znení 460/2004 Z.z.) a zákona o dani z príjmov.
Ale najrozumnejšie by asi bolo ihneď napísať na Štat. úrad SR a poprosiť o zaradenie.
betka
19.12.07,17:45
Užívateľ 2-nech sa páči tu je delo::)

Položka:2.21. - 2.OS

29.23.13 Chladiace a mraziace zariadenia,, tepelné čerpadlá, okrem zariadení pre domácnosť

Z: Chladiace kompresorové priemyselné alebo domáce agregáty, tepelné čerpadlá všetkých typov, chladiace a mraziace boxy, skrine, pulty, vitríny atď., pre obchod, chladiarne pre mraziarenské sklady, chladiace komory atď., chladiarne na výrobu ľadu, mraziarenské účely, dozrievacie automaty na ovocie, snehové delo atď.
dkleinova
18.02.09,07:17
ahojte, potrebujem poradiť s výpočtom odpisov :(

ked odpisujem napr. auto za OC 100.000,-Sk, odp.skupina 1, odpisujem 4 roky..

pri zrýchlenom odpise mi to podla vzorca, ktorý som niekde na nete našla vychádza, že to celé odpíšem za 3 roky, čo sa mi nezdá, preto sa pýtam..


1. rok = 1 x 100.000,- / 4 = 25.000,- ZC 75.000,-
2. rok = 2 x 75.000,- / 5 - 1 = 37.500,- ZC 37.500,-
3. rok = 3 x 37.500,- / 5 - 2 = 37.500,- ZC 0,-
4. rok nemám čo odpisovať

je to správne, alebo robím niekde chybu? :confused:
ekonella
18.02.09,08:27
Tretí rok odpisovanie je vypočítaný nesprávne.
37500x2 : 5-2 = 25 000,-