Juliette
16.11.07,13:54
Dobrý deň,
potrebovala by som vedieť aký účet mám použiť na zaúčtovanie mýta, diaľničných známok. Doteraz som účtovala na 538. V praktickej príučke od Cenigovej je to však na účte 518. Tak teraz neviem. :confused:
alušik
16.11.07,13:02
Použije sa účet 518. Národná diaľničná spoločnosť je už súkromnou firmou, takže jej platíš za službu. Nie je to poplatok vyberaný štátom.;)
Juliette
16.11.07,13:24
Ďakujem
alušik
16.11.07,13:26
Aj ja ďakujem.:)
Rozalka
16.11.07,19:58
Dobrý deň,
potrebovala by som vedieť aký účet mám použiť na zaúčtovanie mýta, diaľničných známok. Doteraz som účtovala na 538. V praktickej príučke od Cenigovej je to však na účte 518. Tak teraz neviem. :confused:
Na školení nám povedali takú pomôcku: na 538 len taký náklad, ktorý inkasuje ŠR
Ešte doplním, že sa to vlastne týka celej skupiny 53 (daň z MV, nehnuteľností)
Juliette
19.11.07,13:07
A ešte by som potrebovala vedieť, ako zaúčtovať mýto, keď ho prefakturujem inej firme. /autodoprava/.
Tweety
19.11.07,13:10
A ešte by som potrebovala vedieť, ako zaúčtovať mýto, keď ho prefakturujem inej firme. /autodoprava/.
311/602.
Džudi
26.04.09,11:58
Otvorím znovu túto tému, lebo začínam účtovať dopravcu, ktorý platí mýto aj v Nemecku, Francúzsku aj toto by som ja účtovala na 518, ale moja predchodkyňa to dávala na 538 tak ma to zneistilo, lebo doteraz som mala len DZ u nás a to viem , že je účet 518.
babi2
26.04.09,12:18
Otvorím znovu túto tému, lebo začínam účtovať dopravcu, ktorý platí mýto aj v Nemecku, Francúzsku aj toto by som ja účtovala na 518, ale moja predchodkyňa to dávala na 538 tak ma to zneistilo, lebo doteraz som mala len DZ u nás a to viem , že je účet 518.
Určite by som to účtovala na 518
KEJKA
26.04.09,12:22
Môžete mi prosím vysvetliť, akú službu nám poskytuje Národná diaľničná spoločnosť? A v čom sa odlišuje od "služby" predtým poskytovanej štátom?
Andyke
26.04.09,14:53
Kejka, príjem z predaja diaľničných známok je príjmom Národnej dialničnej spoločnosti na správu, údržbu, opravu a rozvoj diaľnic.
KEJKA
26.04.09,16:15
no to ja predsa viem :D
pýtala som sa NA ROZDIEL.................. atď, prečítaj si pozornejšie otázku.
Melnick
26.04.09,16:25
Môžete mi prosím vysvetliť, akú službu nám poskytuje Národná diaľničná spoločnosť? A v čom sa odlišuje od "služby" predtým poskytovanej štátom?

Kejka ,žiadnu :D:D:D:D
KEJKA
26.04.09,16:26
ved práve, že žiadnu. Tak prečo sa všetci vrháte na 518, ked je to o tom istom? Ja som zostala pri 538-analytike, nemám s tým prolém ani pri audite.:)
Tweety
26.04.09,18:09
ved práve, že žiadnu. Tak prečo sa všetci vrháte na 518, ked je to o tom istom? Ja som zostala pri 538-analytike, nemám s tým prolém ani pri audite.:)
Lidka pozri si toto:
Je tam aj o tom, že to patrí do služieb.
http://www.porada.sk/t21376-dialnicna-znamka-ako-faktura-od-1-1-2006-a.html
Džudi
26.04.09,19:27
Ďakujem babi2 za odpoveď, a KEJKA dala som súhlas preto, lebo som mala presne tú dilemu , ale po prečítaní mnohých názorov som sa priklonila k tej službe, aj PÚ od p.Cenigovej to výslovne vypichla, že Dz majú byť účtované na 518, len ona napísala v tuzemsku a z toho dôvodu aj moja otázka čo zahraničie. Vďaka všetkým.
137Cs
27.04.09,21:01
Môžete mi prosím vysvetliť, akú službu nám poskytuje Národná diaľničná spoločnosť? A v čom sa odlišuje od "služby" predtým poskytovanej štátom?
Služba je v podstate rovnaká - budovanie, udržiavanie a prevádzkovanie dialničnej siete. Rozdiel je v príjemcovi poplatkov za tieto služby.
Na účet 538 sa účtujú okrem daní poplatky za služby, poskytované verejným sektorom (napr. správne poplatky za spoplatnené úkony štátnej a verejnej správy, miestne poplatky a do vzniku NDS aj dialničné poplatky).
Pokiaľ tieto služby neposkytuje verejný sektor, ale právnická alebo fyzická osoba a tieto príjmy sú príjmami z podnikania, vecne príslušným účtom je účet 518.
Podľa § 8 ods. 2 zákona č. 639/2004 Z.z. o vzniku NDS sú príjmy z predaja dialničných nálepiek príjmom NDS, nie príjmom štátneho rozpočtu.


...že Dz majú byť účtované na 518, len ona napísala v tuzemsku a z toho dôvodu aj moja otázka čo zahraničie.
Závisí to od toho, kto je príjemcom platby. V ČR poskytuje dialničné služby verejný sektor a v zmysle českých Postupov účtovania sa dialničné poplatky výslovne účtujú na účet daní a poplatkov (tiež 538). V tomto prípade používam analytiku "dane a poplatky platené v zahraničí".
V niektorých krajinách sú poplatky za užívanie dialnic príjmom súkromných firiem (ktoré napr. dialnice stavali a na základe zmluvy môžu poplatky napr- 10 rokov inkasovať), tu by bol zrejme príslušným účtom účet 518A.
KEJKA
27.04.09,21:27
Služba je v podstate rovnaká - budovanie, udržiavanie a prevádzkovanie dialničnej siete. Rozdiel je v príjemcovi poplatkov za tieto služby.
Na účet 538 sa účtujú okrem daní poplatky za služby, poskytované verejným sektorom (napr. správne poplatky za spoplatnené úkony štátnej a verejnej správy, miestne poplatky a do vzniku NDS aj dialničné poplatky).
Pokiaľ tieto služby neposkytuje verejný sektor, ale právnická alebo fyzická osoba a tieto príjmy sú príjmami z podnikania, vecne príslušným účtom je účet 518.
Podľa § 8 ods. 2 zákona č. 639/2004 Z.z. o vzniku NDS sú príjmy z predaja dialničných nálepiek príjmom NDS, nie príjmom štátneho rozpočtu.
Závisí to od toho, kto je príjemcom platby. V ČR poskytuje dialničné služby verejný sektor a v zmysle českých Postupov účtovania sa dialničné poplatky výslovne účtujú na účet daní a poplatkov (tiež 538). V tomto prípade používam analytiku "dane a poplatky platené v zahraničí".
V niektorých krajinách sú poplatky za užívanie dialnic príjmom súkromných firiem (ktoré napr. dialnice stavali a na základe zmluvy môžu poplatky napr- 10 rokov inkasovať), tu by bol zrejme príslušným účtom účet 518A.
konečne zmysluplný výklad, ďakujem.
137Cs
27.04.09,23:03
Stefan2005
28.04.09,06:23
...Závisí to od toho, kto je príjemcom platby. ... verejný sektor ... na účet daní a poplatkov (tiež 538). ... poplatky .. príjmom súkromných firiem .... tu by bol zrejme príslušným účtom účet 518A.

Tento postup sa podľa môjho názoru dá použiť i u druhých "služieb" poskytovaných štátom i verejným sektorom...
Napr. také overenie podpisu - na Porade prevláda názor, že služba (518). Ale ak mi to overenie vykoná obec, do účelu príjmu uvedie "správny poplatok v zmysle sadzobníka", nevidím dôvod, prečo to neúčtovať na 538.... Ďalšie príklady - vyhotovovanie odpisov (fotokópií) katastrom, súdmi versus súkromnými firmami...
137Cs
28.04.09,06:39
Napr. také overenie podpisu - na Porade prevláda názor, že služba (518). Ale ak mi to overenie vykoná obec, do účelu príjmu uvedie "správny poplatok v zmysle sadzobníka", nevidím dôvod, prečo to neúčtovať na 538...Presne tak. Pre správne zaúčtovanie nie je dôležitá formálna stránka (názov "poplatok" :)), ale obsah účtovnej operácie. U "poplatkov" to, kto ich zahŕňa do príjmov.
Podobne je to u tzv. elektronického mýta. Bude to tiež poplatok za užívanie diaľnic, ale podľa § 8 ods. 4 novelizovaného zákona č. 639/2004 Z.z. o NDS a v náväznosti na zákon č. 25/2007 o elektronickom mýte bude príjmom štátneho rozpočtu, niepríjmom NDS. Podľa toho by sa mal účtovať na 538 (a možno ani nebude podliehať DPH)...
lucika1
26.02.10,08:55
Služba je v podstate rovnaká - budovanie, udržiavanie a prevádzkovanie dialničnej siete. Rozdiel je v príjemcovi poplatkov za tieto služby.
Na účet 538 sa účtujú okrem daní poplatky za služby, poskytované verejným sektorom (napr. správne poplatky za spoplatnené úkony štátnej a verejnej správy, miestne poplatky a do vzniku NDS aj dialničné poplatky).
Pokiaľ tieto služby neposkytuje verejný sektor, ale právnická alebo fyzická osoba a tieto príjmy sú príjmami z podnikania, vecne príslušným účtom je účet 518.
Podľa § 8 ods. 2 zákona č. 639/2004 Z.z. o vzniku NDS sú príjmy z predaja dialničných nálepiek príjmom NDS, nie príjmom štátneho rozpočtu.
Závisí to od toho, kto je príjemcom platby. V ČR poskytuje dialničné služby verejný sektor a v zmysle českých Postupov účtovania sa dialničné poplatky výslovne účtujú na účet daní a poplatkov (tiež 538). V tomto prípade používam analytiku "dane a poplatky platené v zahraničí".
V niektorých krajinách sú poplatky za užívanie dialnic príjmom súkromných firiem (ktoré napr. dialnice stavali a na základe zmluvy môžu poplatky napr- 10 rokov inkasovať), tu by bol zrejme príslušným účtom účet 518A.


nakolko sme prepravna firma, to mam zistovat v kazdom state, kto poskytuje dialnicne sluzby a podla toho uctovat? ved sa zblaznim..

tak a slovenske myto sa teda uctuje kam 518 ci 538?