Tanče
16.11.07,14:34
Citujem zo zdôvodnenia v dodatočnom platobnom výmere DÚ:
"Daňový subjekt porušil § 49 ods. 2 zákonač. 222/2004 , podľa ktorého si "platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov aslužieb, ktoré použije naúčely svojho podnikania ako platiteľ". Kontrolovaný daň. subjekt poskytol v zdaňovacom období ...pre odberateľov reklamné služby na základe uzatvorených zmlúv o spolupráci, za ktoré mu odberatelia dodali tovar v tej istej výške, ako boli dodané reklamné služby. Daňový subjekt prijao od odberateľov faktúry za dodaný tovar s vyčíslenou DPH, na základe ktorých si uplatnil nárok na odpočítanie dane v zdaňovacom obobí 2.Q 05. V zmysle § 49 ods 2 zákona... právo na odpočítanie dane vzniká platiteľovi v prípade, ak prijaté plnenie použije na účely svojho podnikania. V uvedených prípadoch bol tovar dodaný daňovému subjektu bezodplatne, preto sa toto dodanie tovaru nemôže považovať na účely podnikania a nejde ani o dodanie reklamnych predmetov (tovar nemá označenie v zmysle § 8 ods 3 zákona č 222/2004) ani za dodanie vzoriek (pretože nejde o potenciálnych zákazníkov - budúcich odberateľov). Z uvedených dôvodov spravca dane znižuje daňovému subjektu nárok na odpočítanie dane po kontrole z nasledovných faktúr: ....za dodanie tovaru - croissantov....za dodanie tovaru hračiek... za dodanie potravinárskeho tovaru....za dodanie dektoratívneho tovaru... spolu cca 30.tis. Sk"
K uvedenému poznamenávam:
1. spomínaná zmluva na reklamné služby sa týkala veľkej známej akcie pre deti (ale aj dospelých) konanej na zámku (prehliadka zámku pod rúškom ROZPRÁVOK (nie je podstatny presný názov),
2. úhrady za reklamnú službu aj za dodaný tovar, hračky, dekoratiívny tovar....prebehli riadne pokladničkými dokladmi.

Aký máte názor na verdikt daňového úradu?
Vladimír Ozimý
16.11.07,15:00
verdikt DU vyzerá správny podľa toho čo píšete ešte ide o to v čom podnikáte vy...lebo ak to nie je reklama potom uvažovali správne...a reklama musí mať jednoznačné črty podľa par. 19 musí byť smerovaná k potencionálnam zákazníkom a pre nich hlavne...
Zoltán Kovács
16.11.07,15:04
Myslím si, že tu ide o organizovanie tej nemenovanej akcie (asi v Bojniciach na zámku :D), kde boli umiestnené reklamy jednotlivých spoločnosti. Oni na oplátku dodali už spomenuté veci, ktoré zase boli použité v rámci tej akcie, ktorú by som nazval asi kultúrno-zábavnou akciou.
Tanče
16.11.07,15:26
verdikt DU vyzerá správny podľa toho čo píšete ešte ide o to v čom podnikáte vy...lebo ak to nie je reklama potom uvažovali správne...a reklama musí mať jednoznačné črty podľa par. 19 musí byť smerovaná k potencionálnam zákazníkom a pre nich hlavne...

Smith to odhadol správne. Reklama bola skutočne vykonaná tým že tam boli umiestnené už neviem akou formou ich reklamné pútače. Takisto predmety alebo tovar bol použitý na tej akcii tak v tom nevidím nič také žeby sa to míňalo s podnikaniteľskou činnosťou daňového subjektu. Mňa zarazilo aj to, že daňový úrad jednozančne kvalifikoval tento obchod ako bezodplatný hoci v účtovníctve sú vystavené príjmové a výdavkové doklady.

Ešte podotýkam, že daňový subjekt je reklamnou a propagačnou firmou a bol organizátorom a vykonávateľom celého toho projektu.
Zoltán Kovács
16.11.07,15:31
Smith to odhadol správne. Reklama bola skutočne vykonaná tým že tam boli umiestnené už neviem akou formou ich reklamné pútače. Takisto predmety alebo tovar bol použitý na tej akcii tak v tom nevidím nič také žeby sa to míňalo s podnikaniteľskou činnosťou daňového subjektu. Mňa zarazilo aj to, že daňový úrad jednozančne kvalifikoval tento obchod ako bezodplatný hoci v účtovníctve sú vystavené príjmové a výdavkové doklady.

Ak organizátor má v živnostenskom liste oprávnenie na takéto akcie, tak škoda, že nemal vypracovaný rozpočet na akciu, s tým, že by tam boli uvedené aj tie položky, ktoré DÚ vyhodil, ako oprávnené výdavky, napr. pod položkou občerstvenie pre deti, alebo odmeny za účasť v nejakej súťaži pre deti. Ale, že odkial nabrali to bezodplatné plnenie, ak faktúry sú platené v hotovosti, na ktoré sú aj patričné doklady vyhotovené, tak to naozaj netuším. A ani to neviem ako by som sa bránil. Zrejme by som podal nejaký opravný prostriedok, teraz neviem či je to odvolanie alebo niečo iné. Ale poukázal by som na to, že nejde o bezodplatné nadobudnutie, a tobôž nie o použitie na súkromné účely.
Danila
16.11.07,15:34
ale DÚ píše ....bezodplatne, preto sa nemôže.....Ak to bolo odplatne, vychádza mi, že môže.
Tanče
16.11.07,15:51
O nejaké opravné prostriedky sa už zrejme nedá oprieť, nakoľko to bolo vyrubené už pred rokom ale nakoľko riešim náväznosti na tento "jav" tak som chcela počuť názory príp. skúsenosti s takýmto postojom DÚ, či je to zvyčajné alebo je to nejaký regionálny "vrtoch" DÚ... a príp. ako sa tomu vyvarovať do budúcna.
Tanče
16.11.07,16:44
Viac som to opisala v prisp. č. 4 ale zopakujem pre prehľadnosť:
- Daňový subjekt má opravnenie na reklamnú a propagačnú činnosť, usporiadanie kultúrnych a spoločenckých podujatí.
- Dú neuznal odpočítanú DPH z nakúpených croisantov, hračiek, dekoratívnych predmetov, požitých na tomto podujatí
- za podujatie sa platí nie malé vstupné

Ak mi logika správne hovorí, potom ani tá druhá strana (dodávateľ hračiek...) si nemala uplatniť DPH z faktúry za reklamu, ktorú im urobila táto reklamná agentúra?